Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Reiceiver Magnat Monitor Supreme 202

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#37
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Acel Onkyo recomandat are DAC incorporat.

#38
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postrazor01, on 06 noiembrie 2018 - 15:56, said:

Daca vrei sa asculti muzica, uita de MMS-uri.

De asemeneta trebuie sa iei in calcul si un DAC, pentru ca direct din laptop nu o sa sune nimic bine.



Inutil, sunt boxe din clase de calitate complet diferite.
Bun
Da-mi un exemplu
Deja avem 3 pagini de discutii dar recomandari de scule prea putine...

#39
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Am incercat cateva zeci de boxe, de Canton sunt super multumit. Am si o pereche de Q Acoustics 3020, sunt OK, dar nu prea au bass. Momentan le folosesc pe un Marantz MCR 611, dar am in plan un ONKYO TX-8270.

#40
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
exemplu : https://www.avstore....le-crystal-4-3/ sunt 899 pret de BF si iti raman bani pentru un amplificator nou, daca nu vrei sa auzi de piata sh

#41
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005

View PostI2O, on 06 noiembrie 2018 - 16:05, said:

Bun
Da-mi un exemplu
Deja avem 3 pagini de discutii dar recomandari de scule prea putine...

Ia legatura pe chat cu cineva de la un magazin de scule, si o sa primesti destule solutii. De acolo am primit si eu multe indicatii, inclusiv sa fug de magnaturi.

#42
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
In discutia asta conteaza foarte mult bugetul total. Daca are bani de boxe de 500 lei nu are sens sa recomandam boxe de la 1.000 lei in sus, e normal ca va gasi boxe care sa sune mai bine.

Edited by Mr. Incredible, 06 November 2018 - 16:16.


#43
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
https://www.avstore....udio-topaz-am5/ - pret BF 650lei
http://www.jack-fi.r...-line-tesi-262/
total 1790lei - 300 lei peste bugetul alocat dar ambele sunt noi

#44
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Boxele Indiana mi-au fost si mie recomandate pe la 2-3 magazine, bănuiesc că sunt ok.

#45
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Eu personal am Magnat 2002 si 202, amundoua se aud foarte bine cu Denon h2400x, pe viitor o sa trec pe ceva mult mai finut, dar pentru inceput sunt multumit
In buget-ul de 1500ron nu o sa reusesti mare lucru in lumea hifi, doar cu compromis-uri de genu: amp sh si boxe noi
Eu personal iti recomand Edifier S2000 Pro si ai scapat de combitatii ieftine, sunt mai scumpe acum ca in fiecare an inainte de BF
Au toate conexiunile necesare si se aud superb
Un review aici:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kRoJryzR-wI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Si Edifier R2730DB sunt foarte ok, iar daca te joci putin cu egalizatorul: un +3 dB la 3,5 kHz, putin marit controlul de ton de la inalte (pus "la ora 1") si eventual scazut cu 5-6 dB la 65 de Hz ai un sunet chiar foarte foarte ok, plus conectivitate bluetooth, intrare optica.
Legat de Magnat Monitor, nu stiu de ce e lumea asa setata impotriva lor. Eu mi-am cumparat vara asta o boxa centru Magnat Monitor 252 si sunt foarte multumit de ea si de constructia ei. Sunet foarte placut pe voci, inaltele foarte clare si frumoase, constructie buna, inchisa, solida.
In fine, @initiator: cauta sa asculti boxele respective inainte sa le cumperi. De pe youtube se poate o aproximare DACA au fost inregistrate boxele cu un microfon cat de cat calibrat, intr-un mediu fara prea mult ecou si daca ai si tu casti calibrate.

#47
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018
Sa nu  amestecam lucrurile , sper ca macar initiatorul sa inceapa sa se dumireasca de cate unele si sa nu si prajeasca tweeterele de la distorsiunile pe care le introducem noi pe aici.
Nu e setat nimeni contra mms 202, dimpotriva, multi dintre noi le consideram boxele cu care incepe viata HiFI. La fel de adevarat este si ca mms urile actuale nu mai sunt mult laudatele mms uri vechi la fel cum solo 6c nu e ce era solo6. Ideea era ca pentru mms nu trebuie sa si bata capul cu amplificarea pentru ca si l bate degeaba. Desi cu boxele alea incepe viata de dupa moarte, au limitele lor si de unde nu i nici amplificatorul nu poate.

La fel, repet ce am spus, intr un buget de 15 bulioane, sunetul scos dintr un setup de boxe pe care se cheltuiesc 10 milioane de BF si un amplificator de restul banilor, deci mai ieftin decat boxele dar ales cu putina atentie, este sensibil mai bun decat sunetul unui setup in care  banii se cheltuie invers, 5 mil pe mms si 10 pe amplificator.

Initiatorul vrea sugestii, sugestia mea e sa incerce  sa inteleaga logica asta din audio, a raportului dintre boxe si amplificator.

Edited by audiofidell, 06 November 2018 - 20:12.


#48
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
În acest buget, care este destul de mic pentru un sistem de boxe+ amplificator, în special noi, poți să te uiți și la niște boxe active. Un exemplu pe care eu personal l-aș lua în calcul este Audioengine A5+ ( 1329 de lei preț de BF ).

Dacă vrei totuși un sistem format din boxe + amplificator, cumpără niște boxe de raft mai răsărite ( Monitor Audio Bronze 2, Wharfedale Diamond 225... Ș.a.m.d.) și caută un amplificator SH care să se încadreze în bugetul rămas.

#49
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005

View Postuserincognito, on 06 noiembrie 2018 - 16:41, said:

Recomandarea ta nu este rea dar modelul ala este basic, nu are telecomanda, nici intrare pentru casti, nici intrare phono, nici intrari digitale, nici DAC incorporat.

#50
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Dacă itî place culoarea, sunt la reducere:
https://www.sono.ro/...er-pereche.html

#51
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View PostMr. Incredible, on 06 noiembrie 2018 - 22:57, said:

Recomandarea ta nu este rea dar modelul ala este basic, nu are telecomanda, nici intrare pentru casti, nici intrare phono, nici intrari digitale, nici DAC incorporat.

Ai dreptate - sunt de acord ca sunt putine facilitati dar in ~1500 lei si boxe si amp trebuie facut un compromis undeva...sa faci din c.... bici si sa si pocneasca nu am auzit pana acum Posted Image Pur si simplu, in bugetul asta, nu le poti avea pe toate.

Edited by userincognito, 07 November 2018 - 07:42.


#52
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Prea mici,ieftine si reduse ca sa inspire ceva calitate.

View Postdanyel61, on 06 noiembrie 2018 - 23:32, said:

Dacă itĂ® place culoarea, sunt la reducere:
https://www.sono.ro/...er-pereche.html


#53
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Onkyo A-9010 la 900 lei, raman mai multi bani pentru boxe. https://www.sono.ro/...c-integrat.html

Ca tot discutam despre MMS 202, un pachet interesant amplificator plus boxe: Marantz PM5005+MMS 202=1.440 lei

https://www.sono.ro/...upreme-202.html

Edited by Mr. Incredible, 07 November 2018 - 14:28.


#54
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postdanyel61, on 06 noiembrie 2018 - 23:32, said:

Dacă itî place culoarea, sunt la reducere:
https://www.sono.ro/...er-pereche.html
Dragutele...cred ca iau doua perechi sa am si rezerva

Marant-u ala are DAC?
Ca eu nu gasesc sa scrie ca ar avea
Si sa inteleg ca are 2 iesiri,una pe 4ohm si una pe 8?

Tu care zici sa il alegn marant-u sau onkio?
Sau amandoua sunt acelasi drac?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate