Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Programming Basics

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Intervin preventiv.

Nu vreau sa vad un razboi intre limbaje.

#38
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Fiecare limbaj e potrivit pentru ceva - dar eu am vrut sa spun ca daca intelegi conceptele dintr-un limbaj (ce este o variabila, ce este o functie, o clasa, for, while) si ai facut proiete in acel limbaj iti este foarte usor sa intelegi un limbaj nou.

Edited by PlatonX, 15 February 2019 - 14:00.


#39
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostMarianG, on 15 februarie 2019 - 13:55, said:

Intervin preventiv.

Nu vreau sa vad un razboi intre limbaje.
Ce-ar fi sa lasi tu discutiile mai libere? Cu ce drept te bagi si tot inchizi discutii?

View PostPlatonX, on 15 februarie 2019 - 14:00, said:

Fiecare limbaj e potrivit pentru ceva - dar eu am vrut sa spun ca daca intelegi conceptele dintr-un limbaj (ce este o variabila, ce este o functie, o clasa, for, while) si ai facut proiete in acel limbaj iti este foarte usor sa intelegi un limbaj nou.
Fiecare limbaj e (mai) potrivit pentru ceva(bine, eu as indrazni blasfemia de a spune ca unele nu-s bune la nimic [util]), dar mai departe eu spun ca te cam inseli. Putem testa. Atentie, sa stii un limbaj general purpose nu inseamna sa stii doar ce-i aia o bucla, o variabila, o functie, ci sa-i stapanesti la nivel decent si libraria sa standard(sigur aici pot fi diferente masive intre limbaje, dar si intre ceea ce ofera limbajele direct built-in fara niciun fel de liberarii). La C si C++ librariile standard sunt incluse in specificatiile ISO de standardizare a limbajului, la altele precum java sunt prea gigantice pentru a fi incluse, dar tot exista niste asteptari de stapanire a anumitor clase/api-uri pentru a putea spune "stiu java".

OK, cam la cat timp estimezi tu "foarte usor" pentru a face o aplicatie de o complexitate relativ scazut(dar nici hello world), intr-un alt limbaj?

Edited by TruthHurts, 15 February 2019 - 14:43.


#40
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View PostTruthHurts, on 15 februarie 2019 - 14:42, said:

OK, cam la cat timp estimezi tu "foarte usor" pentru a face o aplicatie de o complexitate relativ scazut(dar nici hello world), intr-un alt limbaj?
Eu am avut cateva proiecte facute in Visual C++ (sa zicem experienta cumulata de 3 ani - ca am lucrat intermietent la ele) si apoi am inceput sa lucrez la ceva proiecte php (3 luni). Dupa asta am fost la un interviu si am fost angajat (si pe mine m-a surprins pt ca fusesem respins la 7 interviuri).
Aici unde am fost angajat am inceput orin prpiecte mai simple in php - citire, prelucrare de fisiere, libraria PHPExcel, xml. Ideea este ca am reusit sa fac ce mi s-a cerut, cu putin ajutor si am stiut unde sa caut. Daca mi s-a dat o problema am stiut cum sa gandesc algoritmul, am stiut unde sa caut informatii, am facut mai incet dar am stiut ce am de facut.
Cea mai mare problema este sa inteleg cerintele clientului - fiind Automotive - trebuie sa intelegi cablajele, conectorii si toate detaliile legate de design, dar din punct de veder al limbajului reusesc sa fac ce mi se cere.

Mi s-au cerut diferite proiecte si le-am facut, nu atat de repede precum unul care avea 5 ani de php dar le-am facut.

Este adevarat ca daca ai scris in PHP, Java sau Javascript si vrei sa treci la C++ nu intelegi pointerii, alocarea dinamica, trebuie sa faci conversii intre tipurile de variabile. Sunt diferente dar daca mi se da un proiect de facut de la inceput il gandesc si il scriu in orice limbaj - daca imi explica cineva diferentele in 3 luni transcriu proiectul din PHP in noul limbaj - proiect de 1000 de linii de cod.

Edited by PlatonX, 15 February 2019 - 15:02.


#41
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Atunci de ce se mai cere experienta intr-un anumit limbaj de programare 1 an, 2 ani etc ?

Vad ca toti sunteti multi-limbaj si puteti trece usor de la un limbaj la altul, pare o floare la ureche. :)

Edited by iulian_1976, 15 February 2019 - 15:35.


#42
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postiulian_1976, on 15 februarie 2019 - 15:34, said:

Atunci de ce se mai cere experienta intr-un anumit limbaj de programare 1 an, 2 ani etc ?
Pentru ca angajatorul vrea sa faci repede, nu este dispus sa astepte pana te acomodezi cu limbajul - vrei sa inveti pe banii mei ? Si atunci mergi le 7 interviuiri si nu te angajeaza nimeni pt ca nu stii exact ce au ei nevoie, iar ei sa plang ca nu au pe cine angaja.
Am fost la un interviu inainte sa ma angajez aici si nu l-am trecut, dar ei au avut de cateva luni bune anunt ca angajeaza si l-au mai avut luni bune si dupa ce m-au intevievat pe mine.

Edited by PlatonX, 15 February 2019 - 15:44.


#43
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostPlatonX, on 15 februarie 2019 - 15:01, said:

Este adevarat ca daca ai scris in PHP, Java sau Javascript si vrei sa treci la C++ nu intelegi pointerii, alocarea dinamica, trebuie sa faci conversii intre tipurile de variabile. Sunt diferente dar daca mi se da un proiect de facut de la inceput il gandesc si il scriu in orice limbaj
In java ai si pointeri doar ca nu-i poti manipula(iar in opinia mea sunt usor de inteles), ai si casting, ai si alocare stack vs heap

Faci 2 greseli:
1.compari niste limbaje cu anumite grade de rudenie, de la sintaxa(C-like) pana la alte elemente, sigur, in diferite masuri
2.nu-ti dai seama ca ai trecut de la un limbaj mai greu la unul mult mai usor, si ca nu toate trecerile sunt asa.

#44
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostTruthHurts, on 15 februarie 2019 - 16:17, said:


In java ai si pointeri doar ca nu-i poti manipula(iar in opinia mea sunt usor de inteles), ai si casting, ai si alocare stack vs heap

Faci 2 greseli:
1.compari niste limbaje cu anumite grade de rudenie, de la sintaxa(C-like) pana la alte elemente, sigur, in diferite masuri
2.nu-ti dai seama ca ai trecut de la un limbaj mai greu la unul mult mai usor, si ca nu toate trecerile sunt asa.

Nu există "limbaje grele". Există paradigme de programare și cât de confortabil ești cu acea paradigmă.

A trece de la un limbaj la altul în cadrul aceleiași paradigme e un fleac.


Dar dacă știi deja funcțională, OOP, etc, deja joci în altă ligă.

#45
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostOriginalCopy, on 15 februarie 2019 - 16:28, said:

Nu există "limbaje grele". Există paradigme de programare și cât de confortabil ești cu acea paradigmă.

A trece de la un limbaj la altul în cadrul aceleiași paradigme e un fleac.
Nuuu, de aia cei mai multi copii sau indivizi fara grozave inclinatii spre programare se baga pe php in loc sa o arda mandri cu c++ sau java.

Anumite conventii despre anumite paradigme, se clatina rau la o analiza serioasa si riguroasa dpdv logic si tehnic.

View PostOriginalCopy, on 15 februarie 2019 - 16:28, said:

Dar dacă știi deja funcțională, OOP, etc, deja joci în altă ligă.
Mai exista si posibilitatea sa nu stii nicio paradigma cu adevarat si doar sa te amagesti. Iar aia e garantat sa se intample cand crezi ca asa zisa "programare functionala" e o paradigma reala asa cum sunt OOP sau procedurala.

#46
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
paradigma functionala e cat se poate de reala.

#47
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
As intelege sa se foloseasca drept exemplu diverse situatii din programare de sisteme de operare/firmware unde trebuie sa intelegi cum interactioneaza n componente pentru a o scoate la capat (uneori poate si ceva reverse engineering daca documentatia lipseste).

Dar la PHP, Java si alte asemenea unde vedeti atata complexitate pentru cineva experimentat? Limbajele sunt simpliste. gandite special pentru a fi usor de folosit, bibliotecile standard contin solutii la probleme standard pentru care ar cam trebui sa stii (sau macar sa intelegi) solutiile din facultate. Iar bibliotecile legate de web/baze de date constati ca seamana al naibii de mult dupa ce ajungi sa folosesti cateva (in orice limbaj).

Complexitate vad in limbaje precum Rust, unde ajungi sa te lupti cu erorile oferite de compilator daca nu faci ce trebuie.
Complexitate vad in limbaje precum Haskell unde trebuie sa stapanesti niste fundamente matematice pentru a te putea folosi in mod util de limbaj si nu doar a-l injura in scarba.

Si nu in ultimul rand, complexitate vad in codul existent scris prost, abstractizat prost si hipercomplicat ce bantuie multe proiecte mult dupa perioada de acomodare cu limbajele/bibliotecile folosite.

#48
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Io am mai zis si o repet: oricine pretinde ca stie 10 limbaje de programare sa se apuce sa faca niste teste pe brainbench si sa-mi arate 10 certificate de master (adica peste 4 din 5, care de fapt e nota 8, deci n-ar trebui sa fie mare brinza). Pina atunci e doar bla blablabla blabla experienta blabla complexitate blabla blablablabla.

#49
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Ce presupun acele teste? API-uri invatate pe de rost? Particularitati ale limbajului de care poate te intalnesti odata la 2 ani?

#50
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
@TruthHurts, dar cine te-a suparat pe tine asa de tare ? Cine ti-a inecat corabiile la mal ?  De ce esti suparat pe viata si pe limbajele de programare ? Posted Image

Edited by BraviaAmpero, 15 February 2019 - 23:34.


#51
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdani.user, on 15 februarie 2019 - 23:33, said:

Ce presupun acele teste? API-uri invatate pe de rost? Particularitati ale limbajului de care poate te intalnesti odata la 2 ani?
Nu, intrebarile sint in general de limbaj chior, bucati de cod cu intrebari de genul ce se intimpla la linia x sau care e rezultatul. Oricum nu conteaza, daca stii limbajul, pentru ca, dupa cum spunea cineva mai sus, cind spui ca stii un limbaj trebuie sa stii o gramada de chestii din API, nu sa tot freci netul.

40 de intrebari, 3 minute fiecare, multiple choice. Vezi destul de bine si care sint partile pe care le stapinesti si pe care nu.

Si evident ca daca stii limbajul, nu inseamna ca stii sa programezi, adica sa gasesti solutii utile, in timp util, la probleme complexe. Nici nu inseamna ca poti lucra la nevoie sub presiune ca sa rezolvi dracu stie de pushkatura prin productie care tine in loc o companie de enspe jde miliarde de euroi. Posted Image

Attached Files



#52
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdani.user, on 15 februarie 2019 - 23:03, said:

As intelege sa se foloseasca drept exemplu diverse situatii din programare de sisteme de operare/firmware unde trebuie sa intelegi cum interactioneaza n componente pentru a o scoate la capat (uneori poate si ceva reverse engineering daca documentatia lipseste).

Dar la PHP, Java si alte asemenea unde vedeti atata complexitate pentru cineva experimentat? Limbajele sunt simpliste. gandite special pentru a fi usor de folosit, bibliotecile standard contin solutii la probleme standard pentru care ar cam trebui sa stii (sau macar sa intelegi) solutiile din facultate. Iar bibliotecile legate de web/baze de date constati ca seamana al naibii de mult dupa ce ajungi sa folosesti cateva (in orice limbaj).

Complexitate vad in limbaje precum Rust, unde ajungi sa te lupti cu erorile oferite de compilator daca nu faci ce trebuie.
Complexitate vad in limbaje precum Haskell unde trebuie sa stapanesti niste fundamente matematice pentru a te putea folosi in mod util de limbaj si nu doar a-l injura in scarba.

Si nu in ultimul rand, complexitate vad in codul existent scris prost, abstractizat prost si hipercomplicat ce bantuie multe proiecte mult dupa perioada de acomodare cu limbajele/bibliotecile folosite.
Da, pe acolo sunt complexitatile, sau pe la algoritmi, nicidecum la limbaje.

Sau ca sa abordez ultimul tau paragraf dintr-o alta perspectiva: cand ai de-a face cu un proiect, limbajul si framework-urile sunt destul de irelevante, complexitatea multa vine de la business, de la codul specific firmei. Ba mai mult, daca ai un cod cat de cat curat, din frameworks folosesti doar "blueprints" pentru care gasesti deja prin cod o duzina de exemple "cum se face X in framework-ul Y", etc.

Codul specific firmei, care documenteaza procesele specifice, ala e unic. Frameworks si biblioteci - folosesc terminologie comuna prin diferite alte frameworks si biblioteci din alte limbaje, iar ceea ce e specific ecosistemului limbajului respectiv nu e un bagaj mare de cunostinte, comparativ cu adevarata sursa a complexistatii - partea din cod specifica firmei respective.

Daca de exemplu iti ia 2 saptamani sa inveti cum sa folosesti idiomatic un limbaj nou, iti poate lua 3-6+ luni bune pana sa intelegi procesele firmei modelate in software, cu toate ramificatiile si implicatiile lor. Aia e mai greu, si e si cunoastere pe care nu o poti lua cu tine daca te muti la o alta firma.

Edited by OriginalCopy, 16 February 2019 - 03:15.


#53
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Cel putin la cati programatori am intalnit o parte au sintagma:"nu este compexa treaba, este simpla".
Asta se intampla imediat dupa ce au cautat 2 ore un lucru care nu mergea si au rezovat-o.
Bun raspunsul meu: totul este simplu in programare dupa ce ai rezolvat problema, totul este complicat pana o rezolvi.

Legat de multi-limbaj am intalnit un programator destul de in varsta trecut de 50 de ani cu propria firma in prezent, numai Cobol a facut aproape toata viata, actual pe Windev-WLangage un limbaj orientat publicului francez probabil multi auziti pentru prima data.
Ei bine tipul nici nu dorea sa auda de C, C++, Java  ironic spunea ca nu intelege semnele cabalistice "{ }" etc, indexul incepea de la 1 pentru el si anual trece de 100 de mii de euro CA doar el singur.
Plus ca a eliminat si engleza in modul asta, toate functiile,librariile etc sunt in franceza si lucreaza de ceva ani in stilul asta...Posted Image

Un alt caz am cunoscut o tipa foarte talentata in IT cu multa experienta, aceeasi sintagma totul usor, nimic complex totul merge brici.
O exceptie daca nu rezolva problema in timpul considerat de ea, "rupe" masa in doua cu lovituri, trebuie tastatura de rezerva se intuneca toata sala, pur si simplu.

Concluzie observand atat de multi oameni talentati in IT insa si multe lacune legat de ambitie, perseverenta ma abtin sa spun ca un lucru este simplu.
Posibil sa fie simplu dupa "ce am trecut pe acolo" depinde apoi la cine ma raportez.

Edited by iulian_1976, 16 February 2019 - 03:19.


#54
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Stai domne ca tu intalnit oameni cu probleme psihice,  insa dupa standardele actuale astia doi la un loc nu fac nici cat un programator junior PHP.
Astia practic traiesc din mentenanta unor proiecte vechi pe care patronul nu doreste sa le modernizeze dorece ar costa mai mult. Iar la buzunar francezii sunt cei mai carpanosi.Sunt mai zgartciti decat
cersetorii lor de pe strazi.

Daca vine cineva cu o alta solutie de business moderna care inlocuieste si obiectivele proiectelor lor , astia  de maine nu se mai pot angaja niciunde doarece sunt depasiti mult si tehnic si ca varsta.
Tu, tocmai mi-ai descris ce inseamna plafonarea tehnica sau mai bine spus, consecintelor lipsei principiului Tools of the trade.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate