Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Programming Basics

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 05.04.2009
Vreau sa invat programare.Cu ce sa incep?Multumesc anticipat!Posted Image

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Cu primul la care ai documentatie multa. Pentru ca nu conteaza acum care e ala, important e sa exemplifici conceptele.

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Incepi cu limbajul care iti place / este mai potrivit / mai accesibil, din domeniul care iti place.
Programare... CE vrei sa faci, mai concret ?!

#4
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postnandy007, on 06 noiembrie 2018 - 12:18, said:

Vreau sa invat programare.Cu ce sa incep?Multumesc anticipat!
Incepe cu un singur limbaj, care vrei si invata bine chestiile de baza: variabile, for, while, if, functii, clase. Sfatul meu este sa faci programe care au o finalitate, nu ceva abstract. De exmplu cel mai simplu ar fi sa faci niste programe care rezolva probleme de matematica de baza: media aritmetica, probleme simple de geometrie - se dau niste date si cu if-uri treci prin teoreme si axiome pana ajungi la demonstratie. Sau niste progame simple de traducere - sper ca stii engleaza - citesti unfisier cu for si cauti cateva fraza din cart/filme care se repeta sau se modifica putin, inlocuiesti cuvintele. Intr-un cuvant proiecte simple, dar care fac ceva practic.

Limbajul este mai putin important dar alege pentru inceput un singur limbaj: C++ de exemplu sau php sau Javascript - important este sa inetelegi conceptele de baza (variabile, functii, conditii, clase). Tutoriale gasesti pe internet cate vrei si carti gasesti in librarii.

Inca o data - invata pe proiecte care fac ceva practitc - cat de simple dar au au finalitate practica.

Edited by PlatonX, 06 November 2018 - 12:43.


#5
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postnandy007, on 06 noiembrie 2018 - 12:18, said:

Vreau sa invat programare.Cu ce sa incep?Multumesc anticipat!Posted Image
Cu programa scolara.

#6
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Iti alegi un limbaj si il iei de la 0.
Cum ti s-a zis mai sus, toate limbajele au variabile, instructiunile if, for, while, clase, functii etc.
Deci iti va fi mai usor sa treci dupa la alt limbaj.

Si acum imi amintesc ca am facut un limbaj in facultate, caruia i-am uitat si numele, si era dubios total si nici nu am inteles la ce ma ajuta. Si facusem inainte C, Pascal, dar ala mi-a spart putinii neuroni.

#7
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Limbajul este mai putin important dar alege pentru inceput un singur limbaj: C++ de exemplu
Un foarte prost exemplu. Nu e bun deloc pentru un limbaj 'de inceput'.

Raspunsul 'cu programa scolara' de mai sus e cel mai bun :)

#8
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Python e un început bun. Recomand două cursuri:

Programming Foundations with Python de pe Udacity
Intro to Python for Data Science de pe DataCamp

Ambele te iau de la zero. Cursul de pe Udacity presupune să lucrezi cu fișiere, să faci un joc simplu cu țestoase, să faci un filtru de cuvinte și un web scraper pentru filme.

John Sonmez are materiale foarte bune și este activ pe Pluralsight. Pe canalul lui de Youtube găsești sfaturi folositoare despre tot ce implică o carieră de programator.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A9PD8vMjzG0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cei de la Treehouse au un video în care discută întrebarea ta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2EaopRDxNrw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 05.04.2009

View Postbuyonevideo, on 06 noiembrie 2018 - 12:28, said:

Incepi cu limbajul care iti place / este mai potrivit / mai accesibil, din domeniul care iti place.
Programare... CE vrei sa faci, mai concret ?!
Ma intereseaza sa stiu care  limbaj e mai cautat in cazul unei angajari in domeniul IT

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ai o perceptie gresita asupra programarii daca vii cu asa intrebari.

#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postnandy007, on 06 noiembrie 2018 - 13:51, said:

Ma intereseaza sa stiu care limbaj e mai cautat in cazul unei angajari in domeniul IT
Pentru asta verifica anunturile de angajare.
Dar sper ca nu esti si tu din categoria celor care vor sa faca bani multi si repede din programare. Daca nu te pasioneaza domeniul va fi un chin sa stai cel putin 6 ore pe zi in fata monitorului. Mai bine alege ceva ce iti place sa faci chiar daca sunt bani mai putini.

Edited by PlatonX, 06 November 2018 - 14:07.


#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postnandy007, on 06 noiembrie 2018 - 13:51, said:

Ma intereseaza sa stiu care  limbaj e mai cautat in cazul unei angajari in domeniul IT
Cel mai folosit limbaj are un numar foarte mare de programatori, deci si salariile sunt mai mici. Daca toata lumea stie sa dea cu sapa, atunci datul cu sapa se plateste prost.

Daca vrei sa faci bani adevarati, inveti ceea ce stiu putini, de exemplu Cobol. Si iti gasesti de munca pe mainframe-uri adevarate in banci. Aia au bani si vor sa te scufunde in bani, atata nevoie au de programatori Cobol.

#13
mcelbmag

mcelbmag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.07.2018
Introduction to Java Programming

+ o gasesti pe net, editia 9 completa are aproape 1800 de pagini
+ ai exercitii destule ca sa iti formezi gandirea, abilitatea de a programa
+ Java, pentru un incepator este cel mai usor de invatat, sintaxa mai usoara, poate fi folosit pentru web, desktop, documentatie bine facuta, etc

#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postnandy007, on 06 noiembrie 2018 - 13:51, said:

Ma intereseaza sa stiu care  limbaj e mai cautat in cazul unei angajari in domeniul IT
Ah, pai de ce nu spui asa ?!
Adica, concret, tu nu stii ce vrei sa faci, te pliezi pe cerintele angajatorilor.
Python este cel mai tare la ora actuala.
Ce o sa fie miine, cind o sa-l inveti tu, naiba stie.

#15
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Visual Basic .NET daca vrei ceva interesant si usor de invatat. Bine.. e usor de invatat daca iti place, daca nu iti place nici unul nu e usor de invatat.

#16
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Vechea religie care zice ca pentru a dezvolta software ajunge sa stii un limbaj, si gata... am niste vesti triste pentru adeptii acelei secte: unul cu studii suficiente pe domeniile implicate poate sa invete python intr-o ora si sa scrie dupa aia cod care nu poate fi scris de unul care 'studiaza python' ani de zile...

#17
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Evident, dar ca angajator care ar fi probabilitatea sa gasesti in 30 de zile un programator care stie exact ce ai tu nevoie si mai are si experienta de 3 ani ?

#18
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
De ce neaparat in 30 de zile? Stiu o firma care are postul afisat de luni de zile. Iar probabilitatea e foarte mare daca oferi salariu foarte mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate