Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

cea mai eficienta forma de a produce energie cu vant

  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Fa calculele, schema cinematica completa a superinventiei, sau ia-ti medicamentele si inchide pc-ul.

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai pentru asta ar trebui intai sa tin minte niste formule si cum nu pot sa le tin minte...
Ar mai fi ideea sa fim 3-4 asociati care sa puna  la punct ideea...eu, un economist/contabil ceva care sa ne ajute pe partea de economie si contabilitate etc etc ,  un fizician care sa vina cu calculele, si cineva care sa cunoasca cum e situatia cu materialele de baza preturi si etc
fiecare cu ce stie sa puna in practica

#21
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,006
  • Înscris: 23.09.2005
Deci stai sa vad daca am inteles: dispozitivul e in forma de ciuperca, vantul sufla pe sub palaria care se va misca sus jos, iar piciorul ciupercii e un soi de piston?

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008
vai vai,ce-am facut,l-am trimis si la remat acum

#23
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Vantul sufla peste ciuperca si aceasta coboara, piciorul ciupercii, ca un piston, va apasa - de aici rezulta energia. Eu asa am inteles.
Nu stiu acum cine va da vanturi cu intermitenta astfel incat arcurile de sub ciuperca sa o poata ridica fiindca altfel ciuperca ramane jos.

Edited by dicdobre, 06 November 2018 - 11:21.


#24
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postkarax, on 06 noiembrie 2018 - 09:39, said:

Atasez si o pictura in paint mai grosolana care sa arate conceptul :
Eu zic să te lași de tehnologie și să treci pe artă: ai mult mai mult talent acolo, vezi pictura. ;)

#25
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postkarax, on 06 noiembrie 2018 - 10:50, said:

Pai pentru asta ar trebui intai sa tin minte niste formule si cum nu pot sa le tin minte...
Ar mai fi ideea sa fim 3-4 asociati care sa puna  la punct ideea...eu, un economist/contabil ceva care sa ne ajute pe partea de economie si contabilitate etc etc ,  un fizician care sa vina cu calculele, si cineva care sa cunoasca cum e situatia cu materialele de baza preturi si etc
fiecare cu ce stie sa puna in practica
și rolul tă care ar fi? ce poți tu să faci?

#26
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007
Ceva pe baza de bashini nu ai? Sau pe baza de respiratie urat mirositoare?
Ar fi o mina de aur pentru multi.

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Tragi vanturi pe paletele unui generator de curent pe baza de vanturi. Fasole si caigana cu ceapa e baza.
In parc ai fosst? Ca iar ai mintea odihnita.

#28
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View Postkarax, on 06 noiembrie 2018 - 10:35, said:

la drept vorbind n-ai nevoie de sute de pagini. Se face doar un calcul in ceea ce priveste forta vantului, apoi se face un calcul in ceea ce priveste un model ideal...

View Postkarax, on 06 noiembrie 2018 - 10:35, said:

Simplitetea proiectului e de la sine inteleasa....calculele ar arata cu siguranta costul mic si productie mare ...

Apucă-te și spune-ne când ești gata.

Dacă vrei un domeniu în care lucrezi după ureche, recomand lăutăria. Te-ai obișnuit deja să ți se spună să cânți la altă masă, deci ai ceva șanse.

#29
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Karax,
Vad ca tu tot incerci fel de fel de chestii...
Eu te felicit ! si iti urez sa continui tot asa. Pana la urma sigur gasesti tu ceva.
Bafta!

Edited by Quantum, 06 November 2018 - 14:02.


#30
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View Postkarax, on 06 noiembrie 2018 - 10:19, said:

Pai am explicat avantajele asa ca nu vad ce anume ar  putea creste pretul de productie si exploatare....palaria ciupercii poate fi facuta din o gama larga de materiale subtiri, rezistente si turnabile in orice forma....la fel si piciorul respectiv fiind vorba doar de simple angrenaje de transfer al energiei mecanice...in rest puterea = forta  aplicata x suprafata deci putem avea  o  suprafata care sa capteze cat  mai mult vant...dar sa nici n-aiba efect de decolare...

Fizica de generală e dușmanul tău.

#31
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Cea mai eficientă formă de a produce energie electrică folosind vântul este un nou concept de turbină eoliană vezi AICI cum ar arăta turbina care ar produce ceva la vânturi foarte slabe unde alte tipuri de eoliene nu s-ar învârti, în nici un caz conceptul de eoliană pasivă, s-au ceea ce tu crezi că vei produce cu acea ciupercă cu pistoane și alte acareturi mecanice foarte complexe și scumpe ! Aia cu pistoanele se poate folosi și se lucrează deja în laboratoare de cercetare la suspensiile active ale mașinilor, care pot deveni generatoare liniare inclusiv vibrațiile motorului mecanic cu generatoare piezoelectrice care pot încarca acumulatorul mașinii, hibride, electrice șamd, astfel s-ar recupera mulți Kwh aruncați pe apa sâmbetei, mai ales pe șoselele noastre pline de gropi și denivelări ! Posted Image

#32
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
@karak: probabil nu ai stat nici o data in rafale de vant de 50+ kmph, ca ai pricepe foarte repede cum poti extrage energie / cum sa faci sa nu extragi energie - ca sa nu ajungi pe jos

daca nu ai deplasare, nu poti extrage lucrul mecanic, oricat de mare ar fi forta
-> dracia ta trebuie sa se poata misca in vant
-> o data ce a efectuat o cursa completa, dracia trebuie sa revina la pozitia initiala, pentru a incepe un nou ciclu
    - faci un sistem care vibreaza, dar la capatul schimbarii de cursa o sa ai forte foarte mari : practic inertia pieselor in miscare x acceleratia care le readuce in positia initiala - ceea ce se traduce in vibratii si necesitatea unor piese masive / materiale foarte scumpe
    - faci un sistem care se roteste si implicit nu ai schimbari bruste de directie -> deja miroase a turbina
-> tot materialul care nu este in directia vantului este in plus / iti scade eficienta dat frecarii suplimentare si a masei suplimentare
-> viteza vantului scade foarte mult la sol, datorita frecarii cu solul / copaci / obiectele din jur -> trebuie sa fie ceva inalt

=> ai 2 variante constructive
- ceva care vibreaza in vant si se va demonta singur de la vibratii si imbatranirea foarte rapia a materialelor (ca sa nu mai zic de zgomot, vibratiile provocate in fundatie si structurile invecinate)
- ceva care se invarte in vant - ceea ce face toata planeta, si unde se baga foarte multi bani in fiecare % de eficienta castigat ( forma palelor, materialele de pe suprafata, design-ul generatorului, design-ul cutiei de viteze, algoritmii care aseaza turbina in vant, algoritmii care seteaza unghiul palelor, etc etc etc )

sfat: fa rost de manualele de fizica din clasele primare / liceu si studiaza-le nitel, macar baza sistemelor mecanice si a electricitatii.
oricat ai visa, legile de baza ale fizicii nu se schimba.

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPhobos, on 06 noiembrie 2018 - 11:03, said:

Deci stai sa vad daca am inteles: dispozitivul e in forma de ciuperca, vantul sufla pe sub palaria care se va misca sus jos, iar piciorul ciupercii e un soi de piston?
asta ar fi una din variante, alta e ca vantul sa bata de deasupra, si alta ar fi ca ciuperca sa stea foarte aproape de sol astfel nu intra prea mult aer insa ciuperca se misca lateral in toate partile...

View Postdicdobre, on 06 noiembrie 2018 - 11:20, said:

Vantul sufla peste ciuperca si aceasta coboara, piciorul ciupercii, ca un piston, va apasa - de aici rezulta energia. Eu asa am inteles.
Nu stiu acum cine va da vanturi cu intermitenta astfel incat arcurile de sub ciuperca sa o poata ridica fiindca altfel ciuperca ramane jos.
pai asta e spilul ca arcurile acumuleaza energia necesara sa invinga apasarea vantului...dupa destindere va urma o  noua faza de apasare...plus ca forma ciupercii va fi asa de neregulata incat vantul si daca isi schimba numai putin directia si forta de apasare se schimba deci apare miscarea..

View Postdan1980_25, on 06 noiembrie 2018 - 12:07, said:

Ceva pe baza de bashini nu ai? Sau pe baza de respiratie urat mirositoare?
Ar fi o mina de aur pentru multi.
ba s-ar  putea face...culmea
Iei un bazin, il umplii cu lichid gastric , bagi mancare , se produc gaze, se acumuleaza in bazin, gazele ies printr-o supapa de presiune....

Numai ca basinile sunt poluatoare fiind pline cu metan...asta daca folosesti ingrediente care nu trebuiesc...altele nu sunt asa...

View PostShade_Wo, on 06 noiembrie 2018 - 14:07, said:

Fizica de generală e dușmanul tău.
ia lamureste-ma care e formula atunci ?

Spoiler
sunt n ecesare  doar niste materiale rezistente...cu nimic mai putin rezistente decat palele de eoliana...ba chiar designul meu ar fi mai rezistent pentru ca forma de ciuperca e una care confera rezistenta unei suprafete...

#34
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View Postkarax, on 06 noiembrie 2018 - 09:39, said:


PE unde iese vantul?

Cred ca a luat-o in sus, iar.

Edited by BebePanda, 06 November 2018 - 20:19.


#35
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View Postkarax, on 06 noiembrie 2018 - 16:31, said:

ia lamureste-ma care e formula atunci ?

Puterea este în general egală cu forța ori viteza (produs scalar).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate