Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Catelus care vomita spuma alba

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Posttafanet045, on 05 noiembrie 2018 - 23:54, said:

Salut, am un catelus in varsta de 3 luni jumate. De 2 zile a inceput sa se simte din ce in ce mai prost, la inceput refuza hrana, era apatic, acum vomita foarte des o spuma alba si are diaree, ii curge un ochi, sta nemiscat intr un anumit loc, e sfarsit de puteri. Catelul este tinut in curte, nu a fost dat afara. Are un vaccin facut la varsta de 6 saptamani pentru parvoviroza, urmatorul urmand sa il fac peste 3 luni dupa spusele veterinarului, insa eu stiam ca la 2 saptamani se face. Vreau sa stiu urgent ce e de facut in situatia asta pentru ca bea doar apa din cauza deshidratarii cred, in rest refuza hrana. Am chemat medicul veterinar din sat si i a facut antibiotic si vitamine, dar nu mi a dat niciun diagnstic clar, e cam depasit de situatie. Orice sfat m ar ajuta pentru ca tin la el enorm insa chiar nu am posibilitatea sa il duc la alt medic.

Ce schema e aia cu un vaccin la 6 saptamani si apoi urmatorul la 6 luni?  Daca chiar tii la catelul ala, faci tot posibilul si gasesti un veterinar ca lumea. Asteptand sa isi revina singur dupa ce simptome are, se curata sigur.

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Poate fi si parvoviroza. Urgent cu el la un alt veterinar, nu la tâmpitul care nu stie nici macar schema de vaccinare la catei. Trebuie sa i se faca test de parvo, distemper(jigodie) si daca iese pozitiv, tratamentul adecvat. Daca are parvo, trebuie hranit o zi-doua sau mai multe prin perfuzie. Apoi - regim inca o saptamana sau doua, in functie de cum se simte.
Daca nu il duci azi la un medic competent, ia-ti adio de la el.

Edited by Freddy12, 06 November 2018 - 10:23.


#21
tafanet045

tafanet045

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.09.2013
Cred ca este parvoviroza, maine este a 5 zi, bea doar apa, mancare ce i am dat azi cu seringa putin, de vomitat nu a mai vomitat de azi dimineata, face in continuare antibiotic + vitamine si calciu injectabil. Cei care mai aveti experienta din cate am citit pe google, daca supravietuieste in primele 4 5 zile sunt sanse destul de mari sa se refaca. O sa inceapa sa manance singur ? Momentan asta e tot ce pot sa fac, la un centru medical chiar nu am unde sa ma duc. Veterinarul a gresit schema de vaccinare, daca ar fi facut o corect poate nu se mai ajungea aici.

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Ar trebui sa i se faca perfuzie. Veterinarul din sat nu stie sa faca asa ceva?

Cum se trateaza parvoviroza cainelui?
Pentru ca bietul caine pierde foarte multe lichide, precum un om cu dizenterie, inlocuirea lichidelor pierdute este esentiala. Cum cainele nu poate sa inghita necesarul de apa necesar, perfuzia permanenta este cea mai importanta componenta a tratamentului. Perfuzia nu este dimineata si seara ci in continuu, pentru ca si necesarul organismului este permanent. Pentru ca il doare burtica trebuie administrate medicamente impotriva durerii si spasmului. Pot fi folosite si medicamente cu anticorpi impotriva parvovirozei. Daca are febra aceasta trebuie combatuta cu medicamente impotriva temperaturii crescute.

Sunt folositoare antibioticele in parvoviroza?

Fiind vorba de un virus antibioticele nu au efect. Ar putea fi folosite doar ca protectie impotriva unor infectii datorate unor bacterii ce se multiplica in intestinul deja ranit.
Link http://doctor-vet.ro...entie-epidemie/


#23
tafanet045

tafanet045

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.09.2013
Se pare ca nu stie de perfuzii. Si cu diagnosticul merge pe basbaite, insa eu sper ca il voi pune pe picioare, fac tot ce imi sta in putinta. Metoclopramid e bun sa ii dau pentru voma ? I am dat azi dimineata si n a mai vomitat de atunci, diaree nu am vazut sa aiba.

Edited by tafanet045, 07 November 2018 - 23:20.


#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Diareea in parvoviroza este sanguinolenta si are un miros specific, fetid. Poate nu e parvo. Fa-i o zeama de orez si incearca sa-i dai cate putin si des, deci nu mult odata ca va vomita. Ar trebui totusi hidratat cumva, deshidratarea e cel mai mare pericol in parvoviroza si in general, in enterocolite infecțioase.

#25
tafanet045

tafanet045

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.09.2013
Mai bea apa, i am dat si ceai pe gat cu seringa, insa acum am observat ca nu mai ma lasa sa pun mana pe el sa l scot din cusca, maraie cand ma apropii cu mana de el, chiar nu inteleg de ce,  cum incerc sa ma apropii putin de el maraie.

#26
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
A priceput ca-i faci tratament si nu-i place. Trebuie sa-l iei usurel....sa prinda din nou incredere in tine si sa obeserve ca-i vrei binele.

Edited by RasAlGhul, 08 November 2018 - 00:21.


#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Daca mârâie, cred ca se simte mai bine, nu mai e letargic. Nu cumva sa-i arati ca ti-e frica de el.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttafanet045, on 08 noiembrie 2018 - 00:11, said:

Mai bea apa, i am dat si ceai pe gat cu seringa, insa acum am observat ca nu mai ma lasa sa pun mana pe el sa l scot din cusca, maraie cand ma apropii cu mana de el, chiar nu inteleg de ce,  cum incerc sa ma apropii putin de el maraie.

Daca il iubesti il duci la veterinar.
Si gata

maraie pentru ca are durerti, nu se simte bine.
Nu-ti mai lua caine ca nu stii sa ai grija de ei

#29
tafanet045

tafanet045

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.09.2013
Unii nu puteti sa ingeleti unele lucruri vad, in fine, am vazut fel si fel de prejudecati si mentalitati pe aici, e foarte usor sa gasesti nod in papura, o solutie mai greu. Astazi a latrat putin, era conectat la mediu, mirosea pe jos. Mancarea doar o miroase si o linge, lucru ce nu facea pana acum, apa nu prea a baut, de vomitat nu a mai vomitat si nici diaree nu l am vazut sa faca. Sper ca e pe drumul cel bun

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Soluția era sa-l urci in masina si sa-l duci la un medic priceput. Doar daca esti minor cu niste parinti ... ar fi o scuza. Fierbe-i orez cu putina sare  si da-i zeama cu seringa. Peste o zi, daca e bine, ii dai orezul pasat si peste inca o zi ii adaugi cate putin piept de pui fiert si bine mărunțit. Nu-i dai nici un fel de lactate. Maresti treptat in zilele următoare cantitatea de carne. Dupa vreo saptamana poti sa ii introduci treptat  in alimentatie bobite Royal canin digestive low fat.

#31
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005

View Posttafanet045, on 08 noiembrie 2018 - 17:20, said:

Unii nu puteti sa ingeleti unele lucruri vad, in fine, am vazut fel si fel de prejudecati si mentalitati pe aici, e foarte usor sa gasesti nod in papura
Cand ai un parinte, un frate si da semne sa moara, ce faci? Cauti solutii pe net sau faci pe dracu' in 4 sa-l duci la doctor?
Uite ce nu intelege lumea: cand prioritatile tale sunt altele, nu iei animal.

#32
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002
Cum e catelusul? Da-ne vesti bune...

#33
tafanet045

tafanet045

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.09.2013
Si a revenit complet, se joaca si este la fel de energic ca inainte. Acum nu stiu daca a fost parvoviroza sau nu, o sa incerc sa il duc la un veterinar compentent sa ii fac schema de vaccinare completa.

Va multumesc la toti pentru sfaturi.

Edited by tafanet045, 19 November 2018 - 02:56.


#34
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Nu cred ca a fost parvoviroza. Rata de supravietuire la parvoviroza fara tratament e undeva pe la 5%. Mai ales ca zici ca nu a fost diaree cu sange.

Edited by abac, 19 November 2018 - 08:11.


#35
tafanet045

tafanet045

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.09.2013
A mai aparut o problema astazi, parca zici ca toate problemele se leaga de el si de mine. Acum o ora asa am vazut pe geam ca mesteca ceva, prima data am crezut ca sunt frunzele din gazon, am iesit sa vad ce mananca acolo asa cu pofta, in prima faza nu mi am dat seama am luat repede in mana gramada de sub nasul lui si am observat ca erau ramasitele unui sobolan sau ceva de genul, era uscat tot, doar coada am observat o si blana ce a mai ramas, nu stiu cat a apucat sa manance dar rodea la oasele alea. N am putut nicicum sa ii iau tot  ca sarea sa ma muste daca ii furam delicatesa si daca ma apropiam se grabea sa inghita tot. Cainii chiar asa se preteaza sa manance tot ce prind ? Nu pot sa stau 24/24 cu ochii pe el. Chiar nu pot sa imi imaginez de unde l a gasit, am verificat periodic curtea de orice obiect care ar putea sa l ingereze. Sunt foarte nelinistit, sa am probleme din nou? cam ce riscuri sunt ?

#36
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 03.08.2004
Daca sobolanul a murit otravit, mari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate