Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Catelus care vomita spuma alba

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
tafanet045

tafanet045

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.09.2013
Salut, am un catelus in varsta de 3 luni jumate. De 2 zile a inceput sa se simte din ce in ce mai prost, la inceput refuza hrana, era apatic, acum vomita foarte des o spuma alba si are diaree, ii curge un ochi, sta nemiscat intr un anumit loc, e sfarsit de puteri. Catelul este tinut in curte, nu a fost dat afara. Are un vaccin facut la varsta de 6 saptamani pentru parvoviroza, urmatorul urmand sa il fac peste 3 luni dupa spusele veterinarului, insa eu stiam ca la 2 saptamani se face. Vreau sa stiu urgent ce e de facut in situatia asta pentru ca bea doar apa din cauza deshidratarii cred, in rest refuza hrana. Am chemat medicul veterinar din sat si i a facut antibiotic si vitamine, dar nu mi a dat niciun diagnstic clar, e cam depasit de situatie. Orice sfat m ar ajuta pentru ca tin la el enorm insa chiar nu am posibilitatea sa il duc la alt medic.

#2
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018
Cine stie ce a mancat si posibil sa fi fost otravit accidental. Voma cu spuma alba cam e semn ca a fost otravit.  

Sa nu fie chiar de la vaccin...la  ce sistem  medical romanesc avem , se poate intampla cam orice, inclusiv in sistemul veterinar.

Edited by programmer08, 06 November 2018 - 00:05.


#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Pare ceva intoxicatie. Ai nevoie de un veterinar mai bun... Daca tii la catelus. Continua sa-l hidratezi, e foarte important.

#4
soren73

soren73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.09.2007
Din pacate, cred ca are jigodie. https://www.mobile-v...godia-la-caini/

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 tafanet045, on 05 noiembrie 2018 - 23:54, said:

Salut, am un catelus in varsta de 3 luni jumate. De 2 zile a inceput sa se simte din ce in ce mai prost, la inceput refuza hrana, era apatic, acum vomita foarte des o spuma alba si are diaree, ii curge un ochi, sta nemiscat intr un anumit loc, e sfarsit de puteri. Catelul este tinut in curte, nu a fost dat afara. Are un vaccin facut la varsta de 6 saptamani pentru parvoviroza, urmatorul urmand sa il fac peste 3 luni dupa spusele veterinarului, insa eu stiam ca la 2 saptamani se face. Vreau sa stiu urgent ce e de facut in situatia asta pentru ca bea doar apa din cauza deshidratarii cred, in rest refuza hrana. Am chemat medicul veterinar din sat si i a facut antibiotic si vitamine, dar nu mi a dat niciun diagnstic clar, e cam depasit de situatie. Orice sfat m ar ajuta pentru ca tin la el enorm insa chiar nu am posibilitatea sa il duc la alt medic.
Cauta un alt veterinar (respectivul nu e veterinar) cat mai urgent  daca mai vrei viu catelusul, (tinand seama de  simptome) sunt de acord cu ce a spus programmer08 adica a fost otravit/ s-a oravit.

Edited by stlk, 06 November 2018 - 00:26.


#6
tafanet045

tafanet045

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.09.2013
De jigodie imi e frica si mie, din ce am citit pe net, nu inteleg de ce nu a respectat schema vaccinarii corecte veterinarul. S a mai confurntat cineva cu asemenea situatie ? Sa ii bag cate putin fortat mancare pe gat ? sau sa il las pe el sa isi revina.E bine ca bea si apa, dar vomita destul de des. Vitamina c ar ajuta ? Ce medicamente sa folosesc sa nu mai vomite, repet medicul veterinar nu are cunostintele necesare asa ca mai bine incerc sa smulg cate o informatie de peste tot cat de repede pot.

#7
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018

 tafanet045, on 06 noiembrie 2018 - 00:17, said:

De jigodie imi e frica si mie, din ce am citit pe net, nu inteleg de ce nu a respectat schema vaccinarii corecte veterinarul. S a mai confurntat cineva cu asemenea situatie ? Sa ii bag cate putin fortat mancare pe gat ? sau sa il las pe el sa isi revina.E bine ca bea si apa, dar vomita destul de des. Vitamina c ar ajuta ? Ce medicamente sa folosesc sa nu mai vomite, repet medicul veterinar nu are cunostintele necesare asa ca mai bine incerc sa smulg cate o informatie de peste tot cat de repede pot.
Daca veterinarul nu stie sa dea diagnostic, e clar ca nu ar trebui sa te mai duci la el fiindca e clar ca nu detine competente.

Noroc ca am ajuns sa ne diagnosticam singuri bolile cu ajutorul internetului, adica sa facem treaba pe care trebuia s-o faca medicul.

Edited by programmer08, 06 November 2018 - 00:19.


#8
tafanet045

tafanet045

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.09.2013
Eu sunt constient ca diagnosticul de certitudine se pune la medic, dar daca as putea sa gasesc unul, m as duce acum, sunt constrans de cirucumstante sa caut pe net solutii. Nu inteleg cine le da avize la asa zisi "medici" sa profeseze cand ei au impresia ca trantesc acolo o injectia la animal si asta inseamna sa fi veterinar la sat.

#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 soren73, on 06 noiembrie 2018 - 00:10, said:

Din pacate, cred ca are jigodie.
Pe cine faci tu jigodie?! (glumesc :D )

Edited by YourFan, 06 November 2018 - 00:30.


#10
soren73

soren73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.09.2007
Conteaza mult si ce fel de vaccin a facut, asta medicul ar trebui sa stie. De regula se face un vaccin de genul DHPPI+LR, care acopera un spectru mult mai mare de boli. Daca i-a facut un vaccin numai impotriva parvovirozei, e mai grava problema.

 YourFan, on 06 noiembrie 2018 - 00:29, said:

Pe cine faci tu jigodie?!
Asa se zice popular Maladiei Carre.

#11
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 tafanet045, on 05 noiembrie 2018 - 23:54, said:

Salut, am un catelus in varsta de 3 luni jumate. De 2 zile a inceput sa se simte din ce in ce mai prost, la inceput refuza hrana, era apatic, acum vomita foarte des o spuma alba si are diaree, ii curge un ochi, sta nemiscat intr un anumit loc, e sfarsit de puteri. Catelul este tinut in curte, nu a fost dat afara. Are un vaccin facut la varsta de 6 saptamani pentru parvoviroza, urmatorul urmand sa il fac peste 3 luni dupa spusele veterinarului, insa eu stiam ca la 2 saptamani se face. Vreau sa stiu urgent ce e de facut in situatia asta pentru ca bea doar apa din cauza deshidratarii cred, in rest refuza hrana. Am chemat medicul veterinar din sat si i a facut antibiotic si vitamine, dar nu mi a dat niciun diagnstic clar, e cam depasit de situatie. Orice sfat m ar ajuta pentru ca tin la el enorm insa chiar nu am posibilitatea sa il duc la alt medic.
daca esti din Bucuresti vezi clinica Armeneasca, e deschis non-stop.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
Tine-l in casa la caldura
E posibil sa aiba indigestie
Spuma alba pare sa fie de la ficat, nu-i da sa manance pana se linisteste
Fierbe-i apa inainte sa bea.
Orez fiert, DACA vrea sa manance, nu il obliga
Sa aiba caldura si sa doarma.

Cauta alt veterinar.
Are febra? i-ai luat temperatura? Cat are?

#13
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

 tafanet045, on 06 noiembrie 2018 - 00:17, said:

De jigodie imi e frica si mie, din ce am citit pe net, nu inteleg de ce nu a respectat schema vaccinarii corecte veterinarul. S a mai confurntat cineva cu asemenea situatie ? Sa ii bag cate putin fortat mancare pe gat ? sau sa il las pe el sa isi revina.E bine ca bea si apa, dar vomita destul de des. Vitamina c ar ajuta ? Ce medicamente sa folosesc sa nu mai vomite, repet medicul veterinar nu are cunostintele necesare asa ca mai bine incerc sa smulg cate o informatie de peste tot cat de repede pot.
Mancare fortzat EXCLUS: la ei postul negru este mecanism de dezintoxicare, curatzare interioara, eu cred ca-i plin de paraziti intestinali (mai ales ca-i cules de pe strazi). Schimba veterinarul, incearca sa consulti la o farmacie veterinara, daca prinzi un farmacist experimentat stie mai mult decat un veterinar nepriceput.

#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Indigestie - ori ii dai mancare inadecvata varstei , cerintelor calorice, superproteica etc ori a mancat ceva ori cineva i-a dat "suplimente" din farfuria lui cere este strict interzis fara a intreba medicul , de exemplu carnea de pui la anumite rase este interzisa (sih tzu) . Mai sunt bonusurie de carne de ...invelite pe un os confectiunat din piele , in pungulite - total interzis raselor mici si mai ales puilor , pot provoca rani digestive . Partea buna este ca exista tratament pentru asa ceva inclusiv mancare digestiva pe o perioada prescrisa de medic . Obligatoriu dus acum la medic ! nu este grav deocamdata dar poate degenera .

#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Fara perfuzii si tratament injectabil nu cred ca scapa.
Am avut o astfel de situatie.
Asa ca iti recomand sa mergi la un veterinar adevarat.

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Simptomele sunt conforme si cu parvoviroza.

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă ești din București, fuga cu el la Facultatea de medicină veterinară!

#18
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Parvoviroza . Fuga cu el la veterinar .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate