Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare Faruri pentru Bici

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
buget max 150 Ron, cu incarcare USB , astept Recomandare  ... Multumesc

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Vrei sa lumineze cand bati calul?

Edited by Lex404, 06 November 2018 - 00:44.


#3
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
sigma buster 200, poate il gasesti la vreo reducere, e best bang/buck, in plus se poate incarca si in timp ce merge, deci daca ai o baterie externa si cablu nu ramai fara lumina.

#4
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Ai jde optiuni in Decathlon. Eu am un set de faruri Varta fata-spate, dar sunt pe baterii, pentru ca mi place ideea sa stiu ca daca mi se consuma bacteria cand sunt pe undeva departe de casa noaptea, pot sa o schimb in 30 de secunde (am rezerva la mine tot timpul) si nu raman pe intuneric.

#5
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Post_-livio-_, on 06 noiembrie 2018 - 00:57, said:

sigma buster 200, poate il gasesti la vreo reducere, e best bang/buck, in plus se poate incarca si in timp ce merge, deci daca ai o baterie externa si cablu nu ramai fara lumina.
Confirm cele spuse de @livio si recomand acest far.
Il folosesc de 2 ani,atunci a costat numai 150 lei(in prezent e 200). Este construit foarte bine inclusiv suportul de prindere pe ghidon,se observă invelisul cauciucat iar ca putere de iluminare este excelent cu toate că se laudă cu numai 200 lumeni.De fapt optica este de exceptie,ea face toti banii.
Pe spate folosesc Sigma Nugett,tot cu încărcare usb si el un produs exceptional al carui flash puternic este vizibil in spate de la sute de metri

Attached Files


Edited by missionnad, 06 November 2018 - 07:33.


#6
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@missionnad, cat tine bateria la Sigma Buster 200 in mod eco, de exemplu? Nu as vrea sa plec de acasa si sa ma trezesc ca se duce bateria dupa o ora si ceva.

#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Postbiogood, on 06 noiembrie 2018 - 08:42, said:

@missionnad, cat tine bateria la Sigma Buster 200 in mod eco, de exemplu? Nu as vrea sa plec de acasa si sa ma trezesc ca se duce bateria dupa o ora si ceva.
Te tine destul,uite aici.
Testat personal,timpii sunt foarte reali.

Attached Files



#8
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Merci de lamurire, o sa cumpar modelul asta, atunci. E bine si ca are mufa aia pusa strategic la spate, il poti incarca lejer in timpul folosirii, dintr-o baterie externa de capacitate mare. Acum am un Sigma Roadster de care sunt multumit, nu se compara insa lumenii lui Roadster cu cei de la Booster.

Edited by biogood, 06 November 2018 - 09:16.


#9
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 25.10.2016
Eu folosesc asa ceva.
https://www.ebay.de/...872.m2749.l2649

#10
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Postbiogood, on 06 noiembrie 2018 - 09:09, said:

Merci de lamurire, o sa cumpar modelul asta, atunci. E bine si ca are mufa aia pusa strategic la spate, il poti incarca lejer in timpul folosirii, dintr-o baterie externa de capacitate mare. Acum am un Sigma Roadster de care sunt multumit, nu se compara insa lumenii lui Roadster cu cei de la Booster.
Cu plăcere
Am o colectie de mini lanterne,crede-ma ca are o optica foarte buna Buster 200.
Astept o opinie de la tine dupa ce o vei achiziționa.

Attached Files



#11
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008

View Postdrive-x, on 06 noiembrie 2018 - 10:51, said:

foarte bun ca luminozitate
se incinge ca la balamuc
consuma ca la balamuc ( powerbank de 5000mAh maxim 2 ore )
eu am luat de aici
https://www.ebay.com...353.m2749.l2649
a venit in 3 saptamani

Edited by maistoru, 06 November 2018 - 12:24.


#12
doruapata

doruapata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.02.2009

View Postoztan, on 05 noiembrie 2018 - 23:24, said:

buget max 150 Ron, cu incarcare USB , astept Recomandare  ... Multumesc
Eu am asa ceva : http://lanterne-prof...e-xm-l-t6.html.
Recomand doar pentru iesiri in afara orasului. Pentru oras este prea puternica. (lumina intermitenta este la fel de puternica ca cea de la o masina de politie) Deranjezi soferii din trafic. Eu o folosesc la 50% din putere si tot este puternica. Este un far pe care te poti baza. Sistemul de prindere chiar daca este cu banda de cauciuc este de nadejde si esti sigur ca nu se strica in caz ca trantesti bicicleta.
Am folosit-o doua zile consecutiv cate 2 ore in fiecare zi si nu s-a descarcat. Cred ca mai buna este varianta cu 4 leduri . Se incadreaza in bugetul tau.

#13
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Multumesc,  cred ca ramana Buster 200,  preti redus = 159 Ron

#14
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Unde are pretul redus Buster 200, la ce magazin?

Edited by biogood, 07 November 2018 - 03:55.


#15
doruapata

doruapata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.02.2009

View Postoztan, on 06 noiembrie 2018 - 21:49, said:

Multumesc,  cred ca ramana Buster 200,  preti redus = 159 Ron
Conteaza foarte mult unde vei folosi acest far. Daca mergi mai mult prin oras, este suficient Buster 200. Farurile pana in 1000 lumeni sunt pentru a fi vazut. Optica cu un singur led ofera vizibilitate doar in zona de focalizare. Vizibilitatea laterala este aproape zero. Aici ai avantajul greutatii reduse. Daca iesi in afara orasului atunci acest far nu va fi suficient. Eu mai am 3 lumini de genul Buster 200 si pot face diferenta. Capacitatea lor de iluminare este cuprinsa intre 300 si 600 lumeni.(cu 1 si cu 3 leduri). Dintre cele 3 faruri mentionate, cel mai bine lumineaza farul cu 3 leduri care are 300 lumeni. Pot vedea si in in lateral cu el.
Cel recomandat de mine cu 6 leduri si cu acumulator extern face parte din alta categorie. Este un far adevarat. Noaptea vei vedea la fel ca ziua ! Autonomia este de cel putin 4 ore !. Eu ies si in afara orasului. Acolo se face diferenta. Daca iti plac farurile mici, atunci sa te uiti si la Fenix BC 30. Eu pe asta am vrut sa il cumpar. Este insa mult prea scump !  Ia in calcul toate aceste aspecte si vei gasi farul potrivit pentru tine. Succes !

#16
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Exista un echivalent al lui Buster 200 dar cu baterii AA, sau altele similare? Eventual produs tot de Sigma. Mi-e ca il cumpar si bateriei interne o sa ii scada capacitatea dupa ceva timp, moment in care nu voi mai putea conta pe durata de functionare a farului la fel ca inainte.

Edited by biogood, 09 November 2018 - 13:10.


#17
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
se poate schimba acumulatorul, are 2 suruburi cu imbus pe fata ce tin totul.

#18
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Postbiogood, on 09 noiembrie 2018 - 13:01, said:

Exista un echivalent al lui Buster 200 dar cu baterii AA, sau altele similare? Eventual produs tot de Sigma. Mi-e ca il cumpar si bateriei interne o sa ii scada capacitatea dupa ceva timp, moment in care nu voi mai putea conta pe durata de functionare a farului la fel ca inainte.
E acumulator Li-Ion ,te vei plictisi de far pana vei observa o minima scadere a autonomiei.
Crede-ma ca stiu ce vorbesc,in cei 2 ani l-am încărcat de peste 100 si ceva de ori...In urma cu putin timp am refacut un test de autonomie in toate treptele de putere,poate sa fi scăzut cu 1 minut ceea ce este insignifiant.

View Post_-livio-_, on 10 noiembrie 2018 - 08:09, said:

se poate schimba acumulatorul, are 2 suruburi cu imbus pe fata ce tin totul.
Este acumulator "custom made" ,tip pachet...nu cred ca se gaseste asa ceva in comert.
Dupa cum am spus mai sus,te plictisești si de far,si de bicicleta pana ce va scade cu 15-20 % autonomia .
PS:l-am desfacut mai demult,daca găsesc pozele le pun aici...Parca este si un filmulet pe yoytube.

View Postdoruapata, on 08 noiembrie 2018 - 09:00, said:


Conteaza foarte mult unde vei folosi acest far. Daca mergi mai mult prin oras, este suficient Buster 200. Farurile pana in 1000 lumeni sunt pentru a fi vazut. Optica cu un singur led ofera vizibilitate doar in zona de focalizare. Vizibilitatea laterala este aproape zero. Aici ai avantajul greutatii reduse. Daca iesi in afara orasului atunci acest far nu va fi suficient. Eu mai am 3 lumini de genul Buster 200 si pot face diferenta. Capacitatea lor de iluminare este cuprinsa intre 300 si 600 lumeni.(cu 1 si cu 3 leduri). Dintre cele 3 faruri mentionate, cel mai bine lumineaza farul cu 3 leduri care are 300 lumeni. Pot vedea si in in lateral cu el.
Cel recomandat de mine cu 6 leduri si cu acumulator extern face parte din alta categorie. Este un far adevarat. Noaptea vei vedea la fel ca ziua ! Autonomia este de cel putin 4 ore !. Eu ies si in afara orasului. Acolo se face diferenta. Daca iti plac farurile mici, atunci sa te uiti si la Fenix BC 30. Eu pe asta am vrut sa il cumpar. Este insa mult prea scump !  Ia in calcul toate aceste aspecte si vei gasi farul potrivit pentru tine. Succes !
Nu sunt adeptul proiectoarelor de stadion atasate pe ghidon.
Cu toate ca locuiesc la munte,ma satisface maxim Buster 200.De ce ar trebui sa fac ziuă in jurul meu ??????Un far este ptr a vedea drumul/obstacolele si ptr a fi observat in trafic.
Ptr ture lejere prin padure/drumuri de țară nu trebuie sa ai 3000 lumeni,poate ptr cei care practică downhill noaptea unde viteza de rulare este foarte mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate