Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problemă de share în rețea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
tresty

tresty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.11.2008
Salut, am și eu o problemă, și anume am rețeaua de acasă practic divizată în două.
Am în casă două desktopuri, un laptop și un telefon mobil care folosesc rețeaua.
wi-fi-ul e de la routerul gigabit de la rds (cel standard, pot căuta modelul exact dacă e important), iar din router vin cu un cablu până într-un switch gigabit (model Switch D-Link 5-Port 10/100/1000Mbps, Auto-Negotiation) în care sunt înfipte cele două desktopuri.
Problema mea e următoarea. Din ESFile explorer pot vedea fără probleme ce am shareuit cu laptopul. Între cele două desktopuri pot face share fără probleme. Dar de nici o culoare nu reușesc să văd pe telefon sau laptop ce e la share de pe desktopuri sau invers. Practic ce e conectat pe wifi se văd între ele, ce e pe cablu la fel se văd, dar wifi cu cablu nimic.
Any ideas?

Doresc să precizez că îmi răspunde la ping doar între desktopuri nu și când dau pin înspre sau dinspre laptop.

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
ce SO-uri ai pe calculatoare si laptop?

#3
tresty

tresty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.11.2008
Pe cele două desktopuri am windows 10, laptopul e mai vechi, am windows 8.1

#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
AP ISOLATION: cauta si debifeaza in router-ul tau (daca ai asa ceva, deobicei RDS pe echipamentele lor seteaza totul read-only si strict).
Succes!
PS (wifi e un fel de guest network - alt vlan- si nu comunica cu vlan-ul tau pe cablu - e o modalitate de a implementa rapid, si in cazul asta prost, de catre RDS un feature de securitate).
DEOBICEI, nu prea se poate debifa AP ISOLATION de un simplu user, dar, am vazut cel putin un topic zilele trecute cu aceeasi problema si s-ar fi rezolvat cu un telefon la suportul tehnic de la RDS - cel putin asa a “raportat” initiatorul.

#5
tresty

tresty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.11.2008
Am căutat prin toate meniurile, nu am găsit nimic cu AP Isolation. Problema se discută mai pe larg, fără o soluție însă, aici

https://www.mygarage...a-ont-digi.html

#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
suna un prieten...adică la RCS.
if not, router personal și ont-ul în bridge mode.

LE
SAU
oprești wifi pe ONT / din lan1 RCS in switch DIN switch tragi cabluri către device-urile care sunt pe cablu (cum ai deja acum) iar în alt port al switch-ului conectezi un access point (un router doar cu wifi fara dhcp activat). Si asa o sa le ai pe toate în același vlan.

Edited by ogo, 06 November 2018 - 09:51.


#7
tresty

tresty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.11.2008
m-am gândit să înlocuiesc acum de black friday acel switch dlink cu ceva de genul https://www.emag.ro/...M/?#new_reviews

Oare ar fi suficient să îmi rezolve problema dacă folosesc wi-fi din router și îl închid pe cel de la digi?

#8
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Da.
Dar: e cam slabut pe wifi (ac) macar cauta si tu 2x2 pe 5 Ghz. (asta e 1x1 si duce max. 433Mbps link speed).
Conectezi in lan nu in wan cablu ce vine din ont-ul de la digi: LAN DIGI ---> LAN ARCHER C2.
Debifezi dhcp-ul pe ARCHER.
In porturile LAN ramase (3) poti conecta switch-ul dkink (sa ai mai multe porturi) precum si alte echipamente a.i. vei forma un mare vlan (se vor vedea toate intre ele indiferent daca sunt pe cablu sau wifi).
Pt 30 de lei in plus ia-l macar pe asta: https://www.emag.ro/...5/pd/DBB3BMBBM/

#9
tresty

tresty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.11.2008
Am înțeles, mersi de recomandare, sper să mă descurc. Momentan 3 de lan ar fi suficiente.

De curiozitate, de ce trebuie conectat la lan și nu  la wan? Scuze dacă e o întrebare de noob, dar nu sunt super expert în rețelistică.

#10
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
pt ca WAN e un routed port (conectezi 2 sau mai multe retele prin portul asta) iar LAN sunt 4 porturi in switch mode (4 porturi in aceeasi retea). Tu vrei sa maresti reteaua nu sa o segmentezi cu inca un router.

PS. poti adauga fara nicio prbl si switch-ul dlink intr-un port din alea 3 libere din tp-link (dupa ce ai conectat ont-ul intr-unul din ele) si in dlink poti conecta alte dispozitive fara nicio prbl, vor fi toate in aceeasi retea.

Edited by ogo, 16 November 2018 - 19:13.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
OT: Cu un firmware 3rd party, OpenWRT spre exemplu, am impresia ca poti folosi portul de WAN ca si port in switching si poti avea 5 porturi la dispozitie in loc de doar 4. Nu am testat.

#12
tresty

tresty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.11.2008
am făcut până la urmă comanda la păianjenul ăla de 170 de lei, să vedem acum când o să ajungă, sunt curios ce probleme  or să mai apară după aia.

#13
tresty

tresty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.11.2008
Ok, a sosit Archerul C5, l-am instalat cu ONT-ul băgat în Lan 1

Ce merge:
Să mă conectez la rețea și internet pe cele două desktopuri cu 900-950Mb/s conform speedtest.net
Să mă conectez la rețea și internet cu laptopul la 2.4GHz (nu vede cea de 5, probabil e model mai vechi) 60Mb/s conform speedtest.net
Să mă conectez la rețea cu telefoanele la 5GHz
Să văd accesez ONT-ul cu http://192.168.1.1/login.html
Să fac share între cele două desktopuri și laptop.

Ce nu merge
Să accesez TP-Linkul cu  http://192.168.0.1/ sau http://tplinkwifi.net așa cum scrie în manualul routerului
Să accesez internetul pe telefoane, deși se conectează la rețeaua wifi
Să fac share între telefoane și desktopuri prin ESFileExplorer  - în continuare pot vedea laptopul, dar nu desktopurile (motivul principal pentru care am cumpărat routerul...)

#14
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Fa-ne un desen cu echipamentele din retea, cum se conecteaza ele si ip-ul fiecaruia ca mie unul imi e greu din descrierea ta sa ma prind ce si cum.
dar ca idee:
ONT (WIFI OFF - DHCP ON) ---> CABLU IN LAN ARCHER C5
In Archer DHCP OFF - WIFI ON.
In Archer ii setezi IP care sa fie inafara pool-ului dhcp-ului din ONT. Adica daca pool-ul dhpc-ului este 192.168.0.100-200 ii pui ip 192.168.0.222 (exemplu)
Vad acolo 2 ip-uri din subneturi diferite: 192.168.0.1 si 192.168.1.1: nu e bine. Daca ont-ul tau este 192.168.1.1 atunci toate ip-urile din reteaua ta trebuie sa fie in range-ul 192.168.1.1-192.168.1.254 pt ca:
Network:   192.168.1.0/24
HostMin:   192.168.1.1
HostMax:   192.168.1.254
Broadcast: 192.168.1.255
Hosts/Net: 254


Problema ta e la tplink: ii trebuie ip din range-ul 192.168.1.1-254. Ori il lasi dhcp (dar nu recomand) or ii pui altul cum am zis mai sus (ai grija la dhcp range).

PS.
Cele mai de sus se aplica plecand de la premisa ca ONT-ul face routing (deci de pe el setezi conexiunea de ppppoe) iar Archer-ul il folosesti ca Access Point pt wifi / switch pt echipamentele pe cablu.

#15
tresty

tresty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.11.2008
Nu am folosit niciodată până acum 192.168.0.1, dar asta zice în manualul tplink să încerc ca să îl accesez...

Și ca o chestie mai nouă, nu mai merge internetul nici pe laptop cum trebuie (pe facebook și youtube merge dar cam atat, dar pe softpedia sau digisport.ro de exemplu nu...)

Am făcut poză la ONT și TPlink. Firul care pleacă din LAN1 din ONT intră în LAN1 în TPLink (cercuriile galbene). Celelalte două sunt cele două desktoopuri.

Attached File  IMG_20181124_163009.jpg   85K   11 downloads
Attached File  IMG_20181124_163035.jpg   58.4K   11 downloads


La ipconfig din pc-ul principal îmi dă asta.

PS C:\WINDOWS\system32> ipconfig
Windows IP Configuration

Ethernet adapter Ethernet 11:
Connection-specific DNS Suffix . : local
IPv6 Address. . . . . . . . . . . : 2a02:2f0b:a105:5400::3
IPv6 Address. . . . . . . . . . . : 2a02:2f0b:a105:5400:156c:a688:6d43:7ff8
Temporary IPv6 Address. . . . . . : 2a02:2f0b:a105:5400:a997:aed8:ff:22e0
Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::156c:a688:6d43:7ff8%7
IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.2
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
Default Gateway . . . . . . . . . : fe80::1000%7
									 192.168.1.1
Ethernet adapter Ethernet 9:
Media State . . . . . . . . . . . : Media disconnected
Connection-specific DNS Suffix . :
PS C:\WINDOWS\system32>

Iar în ESFile explorer văd asta (e singurul loc unde văd 192.168.0.1 dacă fac click pe acel archer c5, cere user name și parolă)

Attached Files



#16
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
gateway: 192.168.1.1 = ONT da? Si dhcp activ doar pe ONT.
Ce ip ai pe archer?
team viewer?

#17
tresty

tresty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.11.2008
Am rezolvat totul, inclusiv cu ES File Explorer, mersi mult pentru ajutor și răbdare Posted Image

#18
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006
Zi-ne si noua cum.....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate