Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cuptor electric sau cu gaz ?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

Poll: Cuptor electric sau cu gaz ? (45 member(s) have cast votes)

Cum e mai ieftin sa gatesti ?

  1. Cuptor cu gaz (12 votes [26.67%])

    Percentage of vote: 26.67%

  2. Cuptor electric (31 votes [68.89%])

    Percentage of vote: 68.89%

  3. Cam acelasi pret (2 votes [4.44%])

    Percentage of vote: 4.44%

Vote Guests cannot vote

#37
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Probabil ca daca stiam ca exista si pe caz cuptoare cu reglaj temperatura, dinala cumparam. Asa am luat aragaz cu cuptor electric si nu-mi pare rau. Este dintr-o bucata si arata ca orice aragaz normal. Exista si varianta modulara, insa-mi trebuia alta mobila.

Sa nu uit.
Am cumparat unul "de inox". Nu mai vreau asa ceva. Eu fac multi cartofi prajiti si multe "gratare" si se muradareste ca naiba. De cind am aragazul asta, am redus consumul de cartofi prajiti, deoarece nu am chef sa-l curat zilnic. Inainte aveam unul emeilat de pe vremea lui ceasca, pe care nu se vedea mizeria. Pe asta nou se vede orice (ca-i cica de "inox").

#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pune niste folie de Al si dupa aia il "cureti" mai usor.

#39
buuli

buuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.10.2007
La mine, ca nu exista retea de gaz metan, e mai ieftin pe electric decat pe butelie.
De performante, nu mai zic, nu prea ai cum sa nu iti iasa reteta. Si mi se pare mult mai sanatos cuptorul electric.
Consum, modelul meu are puterea de 2kW, dar daca il pui pe ~180 grade C, intr-o ora consuma cam 0,6 kWh, daca il dai la maxim, adica 230 grade, fix 1 kWh.
Deci recomand din toata inima electric. Cu convectie.

#40
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postmyshyk, on 05 noiembrie 2018 - 22:03, said:

.... Nu tin  ca batut in cuie consumul de 2mc/h, (l-am asimilat cu o centrala termica)...
Asa era trecut in proiectul de gaz, cu 10-20 de ani in urma. Aragazul era trecut cu 0,67mc/h si centrala cu 2mc/h (de fapt erau m3N/h) , cu toate ca eu nu am vazut in viata mea centrala sub ~2,8mc/h

#41
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postflorin71_skoda, on 05 noiembrie 2018 - 22:04, said:

Probabil ca daca stiam ca exista si pe caz cuptoare cu reglaj temperatura, dinala cumparam. Asa am luat aragaz cu cuptor electric si nu-mi pare rau. Este dintr-o bucata si arata ca orice aragaz normal. Exista si varianta modulara, insa-mi trebuia alta mobila.

Sa nu uit.
Am cumparat unul "de inox". Nu mai vreau asa ceva. Eu fac multi cartofi prajiti si multe "gratare" si se muradareste ca naiba. De cind am aragazul asta, am redus consumul de cartofi prajiti, deoarece nu am chef sa-l curat zilnic. Inainte aveam unul emeilat de pe vremea lui ceasca, pe care nu se vedea mizeria. Pe asta nou se vede orice (ca-i cica de "inox").
Folia de Al e sfanta! sau nevasta. La alegere.Posted Image

#42
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postpasilla, on 05 noiembrie 2018 - 22:08, said:

Pune niste folie de Al si dupa aia il "cureti" mai usor.
Mda .. si ma fac sclavul foliei :D Ascund mizeria sub pres :D

Nu-mi place cu folie de Al. Cred ca pina la urma cumpar altul. Pacat ca nu se mai fac emailate.

#43
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Nu folosesc folie. In general curat dupa folosire.

#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmyshyk, on 05 noiembrie 2018 - 22:03, said:

Da, adica un reglaj in trepte, nu termostatat.
Nu. Nu e in trepte. E modulat, dar mecanic. Adica pe masura ce temperatura creste, scade puterea flacarii.
Probabil ca precizia este de +/- 100 grade :) , dar "ochiometric" asa functioneaza.

#45
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postmyshyk, on 05 noiembrie 2018 - 22:14, said:

Folia de Al e sfanta! sau nevasta. La alegere.Posted Image

Poate ca la tine :D
La mine eu trag ponoasele, ca eu vreau toata ziua cartofi prajiti si ceafa prajita :D
Nevasta maninca ce gasete, daca nu sint eu acasa, ca sa vreau prajeli :D

La partea asta cu aragazul, este clar ca sint sub papuc si nu pot comenta nimic.

#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmyshyk, on 05 noiembrie 2018 - 22:14, said:

Folia de Al e sfanta! sau nevasta. La alegere.Posted Image
Nevasta e prea costisitoare pentru asemenea utilizari :)

#47
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu e costisitoare, doar ca obligatiile asumate in contrapartida sunt inegale fata de cerere.Posted Image
Dar adevarul e ca inoxul in bucatarie, e jale. Indiferent ca e aragaz, ca e oale, ca ulcele, ca prajitor de paine,.....

Edited by myshyk, 05 November 2018 - 22:28.


#48
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu am cuptor pe gaz cu termostat capilar care face modulatie liniara , l-am izolat suplimentar cu fibra ceramica si calibrat astfel incat respecta pozitia setata in grade celsius .
Dupa izolare inertia termica se pastreaza foarte bine , se pierde 20grade  la 5 minute  50grade in 10min,  daca nu se deschde usa.
Dupa ce se atinge relativ foarte repede temperatura setata  flacara se micsoreaza la minim , deci consumul este extrem de mic, mult mai mic decit electric , care nu a fost o optiune din cauza instalatiei electrice limitate  la 5kw

#49
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postedy_wheazel, on 05 noiembrie 2018 - 22:15, said:

Nu folosesc folie. In general curat dupa folosire.
Asta daca faci foamea, mai ai timp si sa cureti de fiecare data....

View Postciine, on 05 noiembrie 2018 - 22:26, said:

Eu am cuptor pe gaz cu termostat capilar care face modulatie liniara , l-am izolat suplimentar cu fibra ceramica si calibrat astfel incat respecta pozitia setata in grade celsius .
Dupa izolare inertia termica se pastreaza foarte bine , se pierde 20grade  la 5 minute  50grade in 10min,  daca nu se deschde usa.
Dupa ce se atinge relativ foarte repede temperatura setata  flacara se micsoreaza la minim , deci consumul este extrem de mic, mult mai mic decit electric , care nu a fost o optiune din cauza instalatiei electrice limitate  la 5kw
Si costul initial, raportat la unul electric? Intreb doar de curiozitate, nu de labareala...

#50
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postflorin71_skoda, on 05 noiembrie 2018 - 22:17, said:

La mine eu trag ponoasele, ca eu vreau toata ziua cartofi prajiti si ceafa prajita Posted Image
Nevasta maninca ce gasete, daca nu sint eu acasa, ca sa vreau prajeli Posted Image

Stiu cum ii, am acasa un wok pe care numa' io il folosesc, problema ii ca zboara chestiile din el ca paiele dupa combina cand gatesc cu el. Intotdeauna curat dupa, daca ar vedea ce ramane pe aragaz si (Doamne fereste!) ar apuca chestiile sa se intareasca, n-ar fi amuzanta discutia! :D

#51
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postedy_wheazel, on 05 noiembrie 2018 - 22:30, said:

... problema ii ca zboara chestiile din el ca paiele dupa combina cand gatesc cu el.
Eu am argazul linga geam (lipit de geam) cu jaluzele de aluminiu albe. A naibi mincare ca numai la mine sare Posted Image Si sa vezi scandal cind si geamul si jealuzeaua sint pline de "uleiuri"  si ce suparare mai sare cind fac mincare Posted Image

(combina mi se pare mai usor de spalat, fata de geam si jaluzele :D)

Edited by florin71_skoda, 05 November 2018 - 22:35.


#52
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ciocan n-ai?

#53
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postmyshyk, on 05 noiembrie 2018 - 22:30, said:

Si costul initial, raportat la unul electric? Intreb doar de curiozitate, nu de labareala...

Foarte putin , extrem de putin .
Am stiut exact ce vreau , am studiat inainte , am luat cu 300 ron sh  cuptorul si plia cu 4 ochiuri  produse de Dominox , l-am demontat bucati , scufundate si fierte in soda caustica , au iesit ca noi .
Ce-l mai scump a fost vata ceramica ,samota tabla de aluminiu cu care am captusit baza cuptorului. Stratul de izolatie este dublu fata de cel initial si mult mai bine executat  dublat cu tabla de aluminiu la exterior .
Mi-a iesit un cuptor pe cinnste , nevasta foarte multumita dupa ce i-am facut instructajul , iar pitza este excelenta , ca la un cuptor pe vatra

#54
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
,,Cum e mai ieftin sa gatesti ?"

,,Ieftin " inseamna comfort, lipsă stres, instalare mai sigură si fără complicatii.
Practic... electric.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate