Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Food truck/van

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013
Salutare forumiști. Mă bate gândul de ceva vreme să mă bag în industria street food dar n-am nici cea mai vagă idee cum funcționează un food truck.

Nu știu dacă motorul autoutilitarei generează curent sau trebuie generator separat. Știu doar că poți folosi gaz pentru anumite echipamente.

Nici măcar nu știu unde să caut acest tip de autoutilitare gata utilate pentru street food.

Orice informație este binevenită. M-ar interesa în special dubițe noi.

Varianta unei rulote trase de un vehicul cat. B poate fi o opțiune mult mai ieftină? 35.000 euro este un buget prea mic?

Mulțumesc anticipat pentru toate răpunsurile relevante.

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nici eu nu stiu cum functioneaza. Ceea ce ma framanta mai tare e daca au wc-uri, si suficienta apa ca cei care lucreaza inauntru sa se spele pe maini de fiecare data. Daca au WCuri cum functioneaza ? Ca la campere stiu ca unii nu le folosesc ca sa economiseasca sauca sa nu-si bata capul cu descarcatul.
Din cauza dubiilor nu mananc niciodata ceva de la ei.

#3
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007

 Paz, on 05 noiembrie 2018 - 20:23, said:

Nici eu nu stiu cum functioneaza. Ceea ce ma framanta mai tare e daca au wc-uri, si suficienta apa ca cei care lucreaza inauntru sa se spele pe maini de fiecare data. Daca au WCuri cum functioneaza ? Ca la campere stiu ca unii nu le folosesc ca sa economiseasca sauca sa nu-si bata capul cu descarcatul.
Din cauza dubiilor nu mananc niciodata ceva de la ei.

Daca ai fi fost la vreun street-food festivals din multele care s-au organizat inclusiv in Bucuresti, ai fi observat ca toti folosesc manusi... Cat despre apa, la ce este buna daca este mancare de tip fast-food sau street-food? Ce sa speli? Cartofii?
@initiator: cred ca in Ro nu vei gasi prea multe, orienteaza-te spre vest, poate ai noroc si gasesti o duba deja modificata la pret decent... Bugetul pare ok, poate ai si generator inclus. Si pe noi ne batea gandul candva sa luam un camion/duba de street-food... Succes!

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 lsniculescu, on 06 noiembrie 2018 - 11:38, said:

Cat despre apa, la ce este buna daca este mancare de tip fast-food sau street-food? Ce sa speli? Cartofii?
Mâinile, ustensilele în general se spală când lucrezi în alimentația publică.

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 lsniculescu, on 06 noiembrie 2018 - 11:38, said:

Daca ai fi fost la vreun street-food festivals din multele care s-au organizat inclusiv in Bucuresti, ai fi observat ca toti folosesc manusi... Cat despre apa, la ce este buna daca este mancare de tip fast-food sau street-food? Ce sa speli? Cartofii?
@initiator: cred ca in Ro nu vei gasi prea multe, orienteaza-te spre vest, poate ai noroc si gasesti o duba deja modificata la pret decent... Bugetul pare ok, poate ai si generator inclus. Si pe noi ne batea gandul candva sa luam un camion/duba de street-food... Succes!
Am vazut lipsa de igiena in localuri cu toate utilitatile si instrumentele la dispozitie, iar romanii au o problema destul de grava la capitolul asta. Am mancat fara ezitare pe strada la Berna sau Lucerna, nu mai retin exact, si la Imbiss-urile din Germania iarasi nu-mi fac probleme.
In Italia, Franta sau Romania n-as manca de la asa ceva.

Poti tu sa ai cel mai curat si ingrijit autobuz din lume, poti fi cel mai costiincios om, daca alti zece in jurul tau sunt altfel, eu n-am de unde sa stiu ca tocmai tu esti cel corect.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
La cate festivaluri am fost, aprox 2/3 din participanti foloseau vechi rulote convertite. Genul care costa 3-5000 euro inainte sa le dezechipezi si sa vinzi mare parte din interior, care nu-ti serveste.
Daca-ti ajunge sau nu, aia depinde de ce vrei sa gatesti exact. La fel si sursa de energie. Unele festivaluri asigura trifazic si poti folosi echipamente normale de Horeca, altii nu. Cu GPL poti merge oriunde si esti complet autonom. Toaleta nu e necesara, se elimina impreuna cu rezervorul aferent. Nu am vazut inca un festival fara toalete ecologice aduse de organizatori.

Uita de generator pentru echipamentele de bucatarie. Unul de puterea necesara costa mai mult decat rulota si nu vei auzi clientii de el.

Apa menajera si rezervor de apa uzata ai din constructia rulotei. Functie de cat vrei sa ramai pe pozitie, e posibil sa trebuiasca instalat un rezervor mai mare, mai ales de apa uzata, sau sa chemi vidanja. Sau varianta romaneasca cu dus furtunul seara pana in prima rigola de canalizare pluviala si golit.

#7
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
http://www.thejabber...-food-business/

#8
valentinzava

valentinzava

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2019
Pentru food-truck-uri puteti arunca o privire si pe urmatorul link:

https://piaggio.avia...01/12/carosare/

Importatori Piaggio comerciale si efectueaza si carosari/omologari inclusive pentru activitati de comert stradal.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate