Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Vanzare SRL

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
Buna ziua,

Vreau sa vand un SRL catre o alta persoana, care nu este asociata firmei. Eu sunt unic asociat si firma nu are angajati. Ce trebuie sa fac, sau care sunt procedurile pentru a transfera firma? Multumesc

#2
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

View Poststan108, on 05 noiembrie 2018 - 19:06, said:

Buna ziua,

Vreau sa vand un SRL catre o alta persoana, care nu este asociata firmei. Eu sunt unic asociat si firma nu are angajati. Ce trebuie sa fac, sau care sunt procedurile pentru a transfera firma? Multumesc

In urma cu vreo 15 ani am cedat partile sociale celuilalt asociat (deci nu vanzare catre o terta) insa cred ca s-au schimbat cateva aspecte intre timp in proceduri indiferent ca vorbim de cedare sau vanzare.

In principiu cred ca ar fi vorba de:
- notar
- Camera de Comert
- ANAF
- banca
- ...si poate si pe la alte institutii dar aici doar cineva mai documentat te-ar putea ajuta

Si posibil sa ai 2 variante - ori iei tu (si dupa caz si cumparatorul) pieptis toata povestea asta si umbli dupa toate demersurile ori angajezi o persoana/firma care se ocupa cu astfel de activitati si in acest caz tu si cumparatorul doar va prezentati cand e nevoie la semnat hartii.

...poti incepe cu Camera de Comert unde vei obtine indrumarile necesare dar cred ca toata povestea incepe cu notarul in fata caruia veti intocmi contractul de vanzare/cumparare, conditiile si clauzele dupa care incepe plimbarea pe la celalalte institutii pt anuntarea/operarea schimbarilor cu toate ce decurg de aici.

PS - parca in toata povestea asta apare si o decizie judecatoreasca (?) dar nu sunt sigur pe unde si cum sau daca imi mai aduc bine aminte.
Cel mai bine apelezi la o persoana/firma care se ocupa cu astfel de operari si stie deja toate lucrurile astea. Dai un ban dar macar nu vei vorbi singur pe strada ! Posted Image
...sau si mai bine cred ca ar fi ca tu sa inchizi/dizolvi/radiezi firma iar potentialul cumparator sa-si infiinteze una nou-nouta si asa toata lumea e linistita si fericita (asta bine-inteles, daca e posibil in functie de motivul vanzarii/cumpararii sau intelegerii dintre voi).

Edited by ncu, 05 November 2018 - 20:27.


#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Onrc. Ce camera de comerț? Vezi ca scrie acolo ce ai de facut - dureaza vreo 2 luni.

#4
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
banuiesc ca in 15 ani s-au mai simplificat lucrurile

#5
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Nu chiar. Multe chestii is facute cu curu si nici nu vor sa le reg(u)leze.

#6
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Eventual s-au mai complicat ! Toti se ascund in spatele hartiilor si te doare mintea cand vezi cate ineptii iti cer.

Din simpla curiozitate intreb daca imi poti spune - ce domeniu de activitate are SRL-ul ?

View Postpetman, on 05 noiembrie 2018 - 20:38, said:

Onrc. Ce camera de comerț? Vezi ca scrie acolo ce ai de facut - dureaza vreo 2 luni.
Scuze , din viteza. Da, Registrul Comertului.
.....brrrrrr, nu mai vreau sa am de-a face cu chestii d-astea. Nu atat cat timp tara asta merge asa cum merge.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Poststan108, on 05 noiembrie 2018 - 19:06, said:

Buna ziua,

Vreau sa vand un SRL catre o alta persoana, care nu este asociata firmei. Eu sunt unic asociat si firma nu are angajati. Ce trebuie sa fac, sau care sunt procedurile pentru a transfera firma? Multumesc

     Eu cred ca ar trebui sa inchizi SRL-ul ala. Nu are angajati,nu are proprietati, nu are bani.
      Cine ar cumpara asa ceva si de ce ?


#8
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017

View Postcspot, on 06 noiembrie 2018 - 00:29, said:

Eu cred ca ar trebui sa inchizi SRL-ul ala. Nu are angajati,nu are proprietati, nu are bani.
  Cine ar cumpara asa ceva si de ce ?

Nu stiu care este cauza dar cele mai penibile sfaturi/raspunsuri le-am primit de la membrii seniori, care au mii de postari pe forum.

#9
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
https://www.onrc.ro/...artilor-sociale

Daca era asociat deja in firma era mai simplu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate