Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Intrebare calcul salar concediu medical

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Las-o nene să facă ștatele cum știe ea, că ea răspunde! Tot timpul trebuie să fie un băgător de seamă. Mai era un patronache care a sărit în sus 2 metri că unu avea rest de plată mai mare decăt în lunile anterioare; după multe explicații s-a făcut că a înteles cauza; angajatul avea 21 zile CO într-o lună cu 23 zile lucrătoare(precedentele 3 luni aveau 19, 20 și 21).

#20
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostRemicade, on 05 noiembrie 2018 - 14:54, said:

Patroana firmei m-a chemat sa-mi arate, e foarte nedumerita de situatie, cunosc salariile tuturor din firma ptr ca o inlocuiesc cand e plecata din tara. Nu mi se pare logic ca stand acasa in CM sa ai un salar mai mare, credem ca e gresit contabila. Dar  pe aia daca o intrebi te intoarce ca la Ploiesti deci de aceea mai8 cer pareri, nu ma pricep in domeniul asta am alta calificare.
Cere audit extern de la o firma de conta sa vezi daca explicatiile contabilei stau in picioare dpdv financiar sau nu.

#21
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Mai mie mi s-a părut ciudat că stand acasă primești mai multi bani. Vouă vi se pare normal?

De exemplu mi-am rupt mana in aprilie, am adus CM dar nu mi s-a luat ca sa nu primesc mai puțini bani, acuma vedem și eu și patroana firmei că aș fi primit mai mulți 😀.

De fapt de aia probabil avem câteva milioane care nu lucrează că e mai convenabil stand acasă.

Așa sa tot mergi la medicul de familie cu o cafeluță să-l rogi sa te ajute cu medical.

#22
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

View Postjobist, on 05 noiembrie 2018 - 22:00, said:

Las-o nene să facă ștatele cum știe ea, că ea răspunde!

Potrivit Legii contabilitatii nr. 82/1991, art. 10:
"Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective."
Asadar, cu toate ca cel care intocmeste documentele fiscal contabile justificative este dupa caz, directorul economic sau contabilul sef, cel care raspunde de organizarea si conducerea contabilitatii este administratorul. Directorul economic sau contabilul sef raspund doar pentru nerespectarea reglementarilor contabile.

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
remicade, am intrebat pe cineva de la salarizare, de la mine de la serviciu.
cum primesc raspunsul, iti dau de veste.
ramai pe receptie :-).

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
am primit raspunsul :

"baza de calcul pentru medical este media venitului pe ultimele 6 luni anterioare lunii medicalului.
daca in cele 6 luni a avut prime, bonusuri, ore suplimentare .... normal ca valoarea unei zile de medical este mai mare decat valoarea unei zile lucrate"

verifica impreuna cu patroana si contabila, poate omul acela chiar a avut niste prime/bonusuri/ore suplimentare platite in ultimele 6 luni si contabila a calculat corect.

#25
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
S-a facut lumina, a platit mai putin la CAS, de acolo suma in plus la salariu, nu e mare, sub 100 de lei dar eram curiosi de motiv.

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
In CM ce nu se plateste la stat? CAS, CIASOC?

#27
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Explicatia detaliata: https://adevarul.ro/...7bbf/index.html

#28
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostRemicade, on 05 noiembrie 2018 - 16:34, said:

Va dati seama ce contabila avem daca nu stie sa explice chestiile astea....cu experienta de 30 de ani.
Daca nu era pregatita calcula mai putin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate