Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Atria Urban Resort - pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#199
jackson87

jackson87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.12.2013
Ma gândeam ca se subînțelege ca poza e pt data finalizării. Pt vizionarea apartamentelor nu am nicio hârtie.

#200
BiancaNdr

BiancaNdr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.06.2019
Buna ziua.

Nu stiu sa va spun de ce nu aveti accessul permis in santier dar presupun ca este pt siguranta dumneavoastra. Este o mare ferma de furnici pe santier, se munceste incontiuu pe mai multe fronturi. Va relatez din ce vad zilnic, cand ies din scara.
Legat de dorintele viitorilor proprietari de a fi puse alte finisaje sau prizele in alt mod decat cel prevazut de arhitect, nu exista. Nu o sa se intample. Nu se practica asta aici, cel putin nu momentan.
Avem suficienti vecini care dupa achizitie, au scos tot parchetul/gresia si au montat altele dupa bunul plac. Altii si-au mutat prizele sau firele pentru iluminat in functie de cum si-au dorit.

Va inteleg ca sunteti suparati ca nu vi se permite sa vedeti apartamentele insa momentan nici nu aveti ce sa vedeti. Mi se pare chiar stupid sa dam vina pe X si Y si sa spunem ca e dubios ca nu aveti cum sa vedeti niste pereti de caramida. Nu va ajuta cu nimic, ce e pe schita, aia e si aici. Apartamentele nici macar nu sunt in stadiul in care sa va luati masuratori pt mobila, aveti rabdare si nu mai scoateti zvonuri. Orice neclaritati aveti, discutati cu agentul de vanzari.

Eu una, ca sa evit grijile astea pe care le aveti voi acum, am refuzat sa semnez acte pe niste schite. Am semnat antecontract abia cand am vazut apartamentul cu usile deja instalate. Mi-a fost teama sa merg la oricare complex si sa semnez asa, pe ce mi se prezinta. Am vrut sa ma asigur ca semnez pe ceva ce pot vedea si aprecia.
Pentru ca am ales sa procedez in felul acesta, am cumparat la pret intreg, fara niciun discount fata de vecinii care au cumparat cand faza 1 era doar o groapa. In acelasi timp, cand am venit la vizionare, apartamentul pe care il detin, era ultimul cu gradina, pe care deja era un antecontract semnat. Norocul meu ca s-a renuntat la acel antecontract si l-am cumparat eu.

Asadar, atunci cand cumperi pe schite, trebuie sa iti asumi ca nu poti controla anumite situatii care nu depind de tine si ca nu se poate face promenada pe santier sau prin faza 1, fara o programare in prealabil.
Mai nou, ca o informare.. daca vreti sa veniti sa vedeti faza 2 si nu aveti o programare facuta cu agentul de vanzari, paza nu va va permite accesul in faza 1. Asta sa stiti sa nu faceti drumul degeaba.

#201
jackson87

jackson87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.12.2013
Asa este, poți aștepta până se finalizează blocurile si sa cumperi atunci, dar prețul va fi mai mare :) Apartamentul pt care am platit eu avansul in vara, acum este la vânzare cu 7000€ mai scump :)
Eu unul nu mai am răbdarea necesara sa stau cu muncitorii, sa merg in magazine dupa finisaje, etc, asa ca imi convine sa îl primesc la cheie inclusiv baile si doar sa il mobilez.

#202
AngiAngela

AngiAngela

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.08.2020
Chiar nu m-am gandit niciodata sa cer schimbare de prize, parchet sau cine mai stie ce. Stiu ca am semnat ceva pe nevazute, ne asumam acest lucru. Ma rog, am vazut faza 1 deci stim in mare la ce sa ne asteptam 🙂 ne-a placut ce am vazut in faza 1 si asa ne-am decis sa cumparam in faza 2.  Eu punctam altceva, faptul ca nu inteleg de ce am primit atatea termene diferite pt vizionare (de la agentul de vanzare bineinteles) ca acum sa aflu de la unii clienti ca o sa il vedem probabil la finalizare. Mi-am atins scopul, acela de a afla ce termene au primit si alti clienti. Scopul meu nu a fost niciodata lansarea de zvonuri prin urmare eu abandonez subiectul.

#203
AngiAngela

AngiAngela

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.08.2020
Voi reveni cu impresii, detalii, poze dupa ce ma voi muta 🙂

#204
Zarath

Zarath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.04.2020
Nu vor sa se vada peturile de plastic in locul unde ar trebui sa fie caramizi

#205
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View PostZarath, on 13 aprilie 2021 - 22:55, said:

Nu vor sa se vada peturile de plastic in locul unde ar trebui sa fie caramizi

Vezi tu noaptea peturi pe perete sau cum?
O vorba din asta " de duh" te descalifica imediat, nu ai cum sa spui ca ai opinii pertinente.

#206
olivelil

olivelil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.09.2009
Apropo de discountul primit daca platesti in avans o suma semnificativa/ pretul integral pentru un apartament, in unele cazuri si cu un an-doi inainte de finalizare, uitam sa luam in considerare si dobanda pe care o platesti in perioada aceea, presupunand ca nu ai banii cash.  E suficient sa te uiti peste un grafic de rambursare la un credit de nevoi personale si sa aduni dobanda din primii 2 ani...
Plus riscurile asumate pentru o constructie nefinalizata, chiar daca mai sunt alte blocuri construite deja in acelasi complex. Nu e deloc o garantie a continuitatii calitatii. Mai mult de atat, unii construiesc ceva mai de calitate in faza 1 si apoi reduc calitatea in fazele urmatoare. Desigur, exista si reciproca, insa pare ca mai rar.

Iar apropo de calitate, sa nu pui tripan in 2021 cand construiesti intre o sosea cu trafic si centura, mi se pare un mare rabat la calitate. Dar totodata, exista destui pe care nu ii deranjeaza zgomotul si aia e.

La apartamentele cu gradina ai gradina "beton" si nu prea poti face ce ai vrea tu in ea, nici macar ce poti face intr-un balcon  - ie un spatiu de depozitare cosmetizat ca deh, in anii 2020 nu mai construim apt cu spatii de depozitare.

Si lista continua:(. Asa ca pretul vehiculat pe m2 reflecta cele de mai sus,

#207
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
pai majoritari din aia care vor gradina doresc sa fac acelasi tiganeli pe care le fac pensionarii la blocurile vechi cu gradina, cel putin la mine in zona e horror, loc de depozitare, banci puse aiurea/ilegal, mini parcuri, gratar, tarc de caini, tot ce nu iti trece prin minte.... dezamagiti vor fi ei care vor afla/constientiza ca nu se poate, cel putin pe o perioada

#208
olivelil

olivelil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.09.2009

View Postalexsama, on 21 aprilie 2021 - 14:32, said:

pai majoritari din aia care vor gradina doresc sa fac acelasi tiganeli pe care le fac pensionarii la blocurile vechi cu gradina, cel putin la mine in zona e horror, loc de depozitare, banci puse aiurea/ilegal, mini parcuri, gratar, tarc de caini, tot ce nu iti trece prin minte.... dezamagiti vor fi ei care vor afla/constientiza ca nu se poate, cel putin pe o perioada

probabil ca unii da. Insa am fost si in Greenfield unde clar respecta niste reguli, insa fiecare are in curtea aia pomi, flori, un leagan, 3 biciclete, un foisor poate, un bikeshed si nu arata rau deloc. Nu vorbesc de gratare, crescut gaini sau fasole

#209
justaquestion

justaquestion

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.03.2021
Salutare, ma intereseaza un apartament de 3 camere in acest complex si am niste intrebari pentru eventualii proprietari care s-au mutat:

- ce vicii ascunse ati descoperit de cand v-ati mutat?
- cum vi-se pare experienta pana acum? probleme cu vecinii / chiriasii?  / zgomote de la centura / tren / sosea / mirosuri de la groapa/ etc?
- cum vi-se pare calitatea materialelor folosite? incalzire in pardoseala / parchet/ geamuri / usi / instalatie elctrica?
- daca ati avea optiunea sa alegeti, v-ati mai muta din nou?
- ce pret are intretinerea iarna / vara ( si ce intra la intretinere) ?

Multumesc si astept cu entuziasm raspunsurile voastre!

#210
jackson87

jackson87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.12.2013
Cred ca la majoritatea întrebărilor s-a mai raspuns anterior.

#211
jackson87

jackson87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.12.2013
Din ce am văzut eu asa pe fugă, întreținerea este in jur de 250 lei vara, daca nu greșesc.
Alta chestie enervanta, daca stai la parter se aude cam tare prin țevi apa de la vecinii de sus si cand ploua la fel, se pare ca burlanele sunt ingroapate in pereți.
As fi preferat că pereții sa fie acoperiți cu rigips in loc de tencuiala, rigipsul izolează fonic mult mai bine.
Finisajele sunt ok, se putea si mai bine dar se putea si mai rau.
Se aude trenul, dar nu te trezește din somn :))
Locul de parcare este generos, am o mașină mare si am loc destul sa deschid ușile lejer, mai am un ap. in alta parte si trebuie sa ies pe trapă daca am masina stânga - dreapta :))

#212
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007
Pai daca doreati sa vedeti constructia in diverse stadii, trebuia sa treceti in antecontract acest lucru. Oricum, ce poate sa se intample? Atat timp cat nu bati nici un cui, nu montezi mobila si nu folosesti instalatiile, sunt sigur ca nu o sa fie nici o problema. Eventual ceva infiltratii de la intemperii, dar ce poate fi mai frumos decat sa stai cu lunile sa te rogi de dezvoltator sa-si respecte garantia dupa ce acesta si-a luat banii.

#213
Bunny777

Bunny777

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.09.2021

View PostAngiAngela, on 13 aprilie 2021 - 07:20, said:

Voi reveni cu impresii, detalii, poze dupa ce ma voi muta 🙂


#214
Bunny777

Bunny777

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.09.2021
va rog pareri ale celor care locuiesc deja acolo? in speranta unui raspuns, multumesc

#215
jackson87

jackson87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.12.2013
Eu locuiesc in Atria faza 2, dar am stat in chirie si in faza 1.
Mie unul imi place f mult, totul este făcut cu grijă si atenție la detalii, arata foarte bine, curtea este superbă, au înflorit si pomii, in anii urmatori va fi si mai frumos cand vegetația va crește mI mult.

Momentan asociația costa 150-170 lei, include paza, sistemul video, etc, probabil vara va fi mai scump cu 100 lei pt întreținerea piscinei.

Eu sunt foarte mulțumit si nu cred ca există raport calitate/preț mai bun in București, din ce știu, 80% din faza 2 este deja vândută, eu am contractat acum 2 ani pe un preț mult mai bun, acum sunt alte prețuri.

Pana la aeroport fac 12-13 minute, pana la Băneasa Mall tot cam așa.


#216
SMG16

SMG16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.11.2020
Aveți idee dacă s a mai schimbat ceva în legătură cu groapa de gunoi Rudeni?

Doamna de la vânzări mi a zis ca a fost inchisa și ca miroase mult mai rar. Dar pe net nu găsesc informații clare ca să confirm cele spuse de ea.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate