Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Telefon furat

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostH6D-100c, on 05 noiembrie 2018 - 13:09, said:

Te duci cu trei-patru amici musculosi, ii iei putin la intrebari pe angajatii care erau in tura la momentul ala, il strangi de cravata/maioul Gucci pe patron sa-ti zica cine e vinovatul, si pleci cu telefoanele.

Si pleaca apoi cu telefoanele in duba, de unde scoateti voi solutiile astea miraculoase, a la evul mediu? Solutia legala este plangere la politie, sesizare la vanzatorul telefoanelor si incercarea de a le bloca conectarea la retea......dureros, dar acum a invatat o lectie, data viitoare scoate valorile din masina, sau sta langa masina pana este spalata sau o spala singur in curte

Edited by Platon, 05 November 2018 - 13:12.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdorin_2k, on 05 noiembrie 2018 - 12:59, said:

Cine face asta si pe ce baza? Doar un operator pe baza unei solicitari de la politie.
Pune un sim aiurea si stai si cauta in ce retea s-a conectat si in ce tara.
Bănuiesc că păgubitul a anunţat poliţia cu mult timp înainte de a scrie aici. Dacă nu, e dubios.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Presimt ca topicul asta va avea minim 7 pagini de posturi.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPlaton, on 05 noiembrie 2018 - 13:12, said:

Si pleaca apoi cu telefoanele in duba, de unde scoateti voi solutiile astea miraculoase, a la evul mediu? Solutia legala este plangere la politie,
Eşti îndreptăţit să gândeşti aşa, dar din proprie experienţă îţi spun că poliţia nu e uşă de biserică, în România. Şi nu cred că a fost vreodată.
Mi s-a spart casa, iar în momentul în care a venit poliţia, mi-a spus clar: dacă nu formulez plângere penală, nu pot deschide anchetă fiindcă nu au probe. Posted Image Posted Image
Măcar au recunoscut că eu o să fiu citat de mai multe ori prin tribunal pentru declaraţii, decât hoţii.

Le-a ieşit porumbelul şi mi-au spus că era a 14-a spargere în luna aceea. Pana mea, ai modus operandi, ai profilul infractorului, dar n-ai probe!

Soluţia a la Evul Mediu e cea mai potrivită pentru România. Pentru că la acel nivel a rămas ţara ca sistem. Ba chiar mai mult, păgubitul ar ieşi pe plus: dacă nu-şi recuperează cele trei A6, poate pleca cu telefonul patronului şi al secretarei, sigur mai performante şi mai scumpe.

#23
bogdanmoisa

bogdanmoisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.11.2014
Poliția a fost informata.
Actele necesare au fost predate.
Spălătoria are camere doar la intrate.
Pe canal încap 3 mașini și a mea a fost prima (unde chipurile nu bat camerele)
Fetele de la spălătorie susțin ca degeaba vine cnv de la poliție ca oricum ele au spălat mașina și nu se pot găsi amprente:)) .

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbogdanmoisa, on 05 noiembrie 2018 - 13:19, said:

Poliția a fost informata.
Actele necesare au fost predate.
Bine ca nu ai avut certificatul de garantie si bonul fiscal in cutia cu telefoanele ca altfel ti-ai fi luat adio de la ele.
Ai fi putut sa mergi la magazinul de unde le-ai cumparat sa iti dea altele, dar slabe sanse.

#25
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Post_Dadi_, on 05 noiembrie 2018 - 13:10, said:

Eu am un amic care i-a cumparat baiatului lui un telefon scump...niste golani l-au batut si i-au furat telefonul...
A facut plingere la Politie...si au gasit telefonul....un doctor il cumparase din talcioc...
Cand e vorba doar de furt poate nu se implica asa tare daca au alte cazuri mai grave pe rol.
In cazul relatat de tine e vorba si de talharie, un lucru mult mai grav.

View PostH6D-100c, on 05 noiembrie 2018 - 13:09, said:

Te duci cu trei-patru amici musculosi, ii iei putin la intrebari pe angajatii care erau in tura la momentul ala, il strangi de cravata/maioul Gucci pe patron sa-ti zica cine e vinovatul, si pleci cu telefoanele.
Si pica apoi el de vina.
Sa vezi cum apar dintr-o data camerele de supraveghere cand e in interesul lor.

#26
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postbogdanmoisa, on 05 noiembrie 2018 - 13:19, said:

Poliția a fost informata.
Actele necesare au fost predate.
Spălătoria are camere doar la intrate.
Pe canal încap 3 mașini și a mea a fost prima (unde chipurile nu bat camerele)
Fetele de la spălătorie susțin ca degeaba vine cnv de la poliție ca oricum ele au spălat mașina și nu se pot găsi amprente:)) .
Si pe interior, si torpedoul?
Pun pariu ca au muncit " la/in viteza", amprentele sunt prin torpedou. :))

Sfatul meu: nu umbla la torpedou!
Cei de la Politie au luat amprente?

Camere stadale nu sunt? In fata canalului nu sunt camere?

Timpul care trece este in defavoarea ta.


In cel mai rau caz le schimbam locul de munca, am auzit ca se cauta modele "video", "pana la recuperarea prejudiciului". :)

Edited by i0nut_tt, 05 November 2018 - 13:26.


#27
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 24.03.2006
Daca astazi s-a petrecut incidentul, si angajatul nu a parasit locul de munca cu ele, trebuie sa le fi pus undeva nu-i asa? Ma indoiesc ca cineva care lucreaza la spalatorie are vreo retea de contrabanda sa scape de ele imediat ce le-a sustras. Ar trebui sa se afle in continuare in posesia lor. Presati de politie pot fi gasite. Seful/patronul sa inspecteze vestiarele angajatilor si eventual curtea incintei.

#28
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Eu fix de asta nu imi spal masina niciodata si uite ca nu am patit asa ceva.

#29
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postbogdanmoisa, on 05 noiembrie 2018 - 12:46, said:

Buna ziua.
Vin cu următoarea problema,
Astăzi am lăsat mașina la o spălătorie si urma sa revin când era gata.
In mașina aveam 3 telefoane Samsung A6(2018) sigilate(in torpedo) .
Când am ajuns de la spălătorie acasă am observat ca telefoanele nu mai erau .
Întors la spălătorie au zis ca nu au camere ca nu e vina lor....
Întrebare.
Dacă am factura și bon pentru telefoane, se pot localiza in baza IMEI? Ori doar bloca?
Repet, am factura și bon pentru ele.
Daca telefoanele au fost inregistrate pe un cont google, poti din contul google sa urmaresti locatia efectiva a telefonului furat pe google maps. Google va transmite ping catre telefon si acesta ii va raspunde fara a anunta posesorul curent de acest lucru. De asemeni poti sa-ti blochezi telefonul de la distanta tot prin intermediul contului de google.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

View Postviceroy56, on 05 noiembrie 2018 - 13:10, said:

Cu mandat judecatoresc, in urma unei sentinte/reclamatii se pot notifica furnizorii de sevicii mobile sa blocheze accesul in retelele lor a respectivelor IMEI-uri.
Inca nu am aflat de astfel de cazuri. Sa blocheze TOTI operatorii din toata lumea un imei.

#31
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBraviaAmpero, on 05 noiembrie 2018 - 13:33, said:

...
Tu te-ai obosit sa citesti macar mesajul initiatorului, sau e prea mare graba sa strangi cele 50 de mesaje necesare accesului in Poiana?

View Postbogdanmoisa, on 05 noiembrie 2018 - 12:46, said:

In mașina aveam 3 telefoane Samsung A6(2018) sigilate(in torpedo).

Edited by Hider141, 05 November 2018 - 13:35.


#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
@Bravia
Telefoanele erau nou noute, sigilate.

Si chiar de erau oe un cont googke, scos SIM oprite si ... gata.

#33
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Nu conteaza eu am scris pt altii care citesc si ce sa faca in cazul  in care li sunt furate telefoanele.

Edited by BraviaAmpero, 05 November 2018 - 13:38.


#34
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View Posti0nut_tt, on 05 noiembrie 2018 - 12:55, said:

Plagere la politie, bonul ajuta.

Chiar daca ei nu au camere, au firmele vecine, sunt camere stradale, etc.

Fa o inspectie zonei(te uiti dupa camere) si mergi la sigur.
Daca obtii filmarea simplifici procesul: daca a fost unul dintre angajati, te duci frumos cu filmarea la el si ii ceri telefoanele.

Crezi că se vede ceva pe camerele vecinilor dacă ăia au "lucrat" când era în "garajul" spălătoriei? Nicio șansă. Cât despre recuperarea sau blocarea pe bază de IMEI, spor! Nu se face așa ceva la noi.

#35
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
insista la politisti sa le faca o perchezitie pana nu e prea tarziu. mai ai cateva ore.
nu cred ca ar fi legal fara mandat, dar le explici frumos situatia, eventual le oferi ca recompensa unul din telefoane. imposibil sa nu gaseseti 2-3 politisti dispusi sa te ajute

#36
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View PostBraviaAmpero, on 05 noiembrie 2018 - 13:33, said:

Daca telefoanele au fost inregistrate pe un cont google, poti din contul google sa urmaresti locatia efectiva a telefonului furat pe google maps. Google va transmite ping catre telefon si acesta ii va raspunde fara a anunta posesorul curent de acest lucru. De asemeni poti sa-ti blochezi telefonul de la distanta tot prin intermediul contului de google.
Tu nu stii sa citesti, sau esti analfabet functional? Scrie citet ca erau noi, sigilate, de ce conturi google aberezi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate