Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Manuala sau automata

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
StefRG

StefRG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.11.2018
Buna ziua! As dori sa achizitionez un Audi A5 3.0 tdi an 2008 si as aprecia daca mi-ati putea da un sfat cu privire la ce cutie ar fi mai buna,manuala sau automata? Plus alte sfaturi daca mai cunoasteti ceva ce ar trebui sa stiu despre ea. Va multumesc anticipat!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cutia o iei după cum îți place. Că la ce mașină alegi se pare că ai bani de piese + combustibil + taxe.
2. Te duci cu ea la un service BUN și faci o verificare amănunțită.

Nu te uiți la ea cu o listuță de recomandări.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
La ce masina vrei sa cumperi ... cutia chiar nu conteaza

Ia automata - e mai lejer in oras Posted Image

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
În mare așa, e important să aibă actele ok, să nu fie lovită, să nu aibă probleme mecanice. NU ?

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Ia automata.
Pana nu vine gloata si se cearta ca ba manuala, ba automata. Posted Image)
Depinde si de tine, ce-ti place, si de masina, cat de buna e dupa o verificare.

Edited by bai3tzash, 05 November 2018 - 11:11.


#6
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003
Important e sa fie verificata cum trebuie intr-un service serios. Si as opta pt manuala. Stiu pe cineva care si-a luat un haudi second din reprezentanta si cutia aia minune automata a fost manarita si lipita cu poxipol. A mers ce a mers asta cu ea si cand a vrut sa ii dea si el in goarna sa vada cat duce masina a facut poc lipitura aia. Sa nu mai zic ca dupa aia costa sa repare masina mai mult decat a dat pe ea...
Deci de preferat masina cat mai simpla si verificata klumea. Chit ca dai 100-200 iepuroi pe verificare, dupa aia nu stai sa plangi ca asta cu poxipolul.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Aoleo...

Pe scurt: ia automat, fa schimbul de ulei la cutie si bucura-te de civilizatie.

Nu ai ce sa stii altceva, decat verific-o cat e posibil inainte sa o iei, vezi reviziile, schimba uleiul la motor/cutie/diferentiale.
Are 10 ani, vezi si cum sta cu filtrul de particule.

#8
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016
A6 3.0 Tdi doar ca din 2006 , este automata , cutia este exemplara , pe masina asta iti recomand automata , nu ai probleme cu ea daca o intretii cum trebuie.

Edited by Victor19R, 05 November 2018 - 11:25.


#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca stai in Bucuresti, poti lua acel model cu automata, chiar daca e cea mai slaba automata din istoria producatorului pt ca din pacate nu prea mai merge cu manuala prin Bucuresti. Din fericire pt toata lumea Posted Image , nu toti stam in Bucuresti. Altfel, daca stai in alt oras si nu te-a facut sofer cutia automata, uita de ea pe masina aia. Chiar e problematica, mai ales daca nu stii istoricul complet al masinii.
Nu zic ca va cadea 100% dar e de departe cea mai problematica de la Audi.

Edited by underb, 05 November 2018 - 11:30.


#10
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Avtomata klar. Fara discutie.

#11
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Depinde de cum iti place sa conduci.
Vrei sa amesteci in benzina/motorina iei manuala.
Nu-ti place sa schimbi viteze iei automata.
Ambele cutii au plusuri si minusuri. Alegi ce-ti place.
Cine da argumente de genul : Cutie automata= civilizatie...probabil se plictiseste teribil.

#12
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Vezi ca Audi pune mai multe cutii pe masinile lor. Daca cutia e CVT, multitronic cum ii ziceau pe vremuri e cea mai praf cutie de la VAG stai departe de asa ceva. Sunt cutii facute de Audi, niste mizerii care au fost inlocuite la un moment dat de cutiile dublu ambreaj.
L.E. Cum tu iti iei masina de 10 ani, ai mari sanse sa te bucuri de primele probleme sau o reparatie prost facuta de proprietarii anteriori.

Edited by filipxxx, 05 November 2018 - 11:31.


#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Exact aia e si e varza.

View Postmephistotel, on 05 noiembrie 2018 - 11:29, said:

Depinde de cum iti place sa conduci.
Vrei sa amesteci in benzina/motorina iei manuala.
Nu-ti place sa schimbi viteze iei automata.
Ambele cutii au plusuri si minusuri. Alegi ce-ti place.
Cine da argumente de genul : Cutie automata= civilizatie...probabil se plictiseste teribil.
Cateodata trebuie sa recunoastem ca nu e cu ce-ti place, mai e treaba si de putinta. Pt unii nu e nicio problema sa conduca manuala, indiferent ca sunt profesori de muzica sau ingineri in timp pt altii chiar e o problema si cutia automata ii face soferi normali. Nu cred ca e cazul initiatorului.

Din pacate traim intr-o lume in care defectele sunt ridicate la rang de virtute. E mai simplu asa. Din fericire nu prea se aplica in Romania Posted Image  La modul real inca nu trebuie sa dam explicatii cunoscutilor sau strainilor de ce nu conducem automate, de ce nu avem iPhone sau alte gay-sme din astea care se intampla in lumea "civilizata".

Initiator, cum ziceam, in cazul masinii aleia evita automata daca nu ai neaparat nevoie de ea.

Edited by underb, 05 November 2018 - 11:46.


#14
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostStefRG, on 05 noiembrie 2018 - 10:49, said:

Buna ziua! As dori sa achizitionez un Audi A5 3.0 tdi an 2008 si as aprecia daca mi-ati putea da un sfat cu privire la ce cutie ar fi mai buna,manuala sau automata? Plus alte sfaturi daca mai cunoasteti ceva ce ar trebui sa stiu despre ea. Va multumesc anticipat!

Să fi atent ce scrie pe acte, dacă pentru mașina asta sa plătit despăgubire pentru că e diesel scrie pe carte că nu se mai poate înscrie în circulație.

View PostNaijax, on 05 noiembrie 2018 - 11:04, said:

La ce masina vrei sa cumperi ... cutia chiar nu conteaza
Ia automata - e mai lejer in oras Posted Image

La modelul ăsta cu motorizare TDI la 3 l doar cu cutii automate tiptronic S au fost.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Varsta ta? Barbat, femeie? Cati km ai condus pana acum?

#16
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postunderb, on 05 noiembrie 2018 - 11:37, said:



Pt unii nu e nicio problema sa conduca manuala, indiferent ca sunt profesori de muzica sau ingineri in timp pt altii chiar e o problema si cutia automata ii face soferi normali.



Scuze ca ma bag.
Cu vreo 25 de ani in urma...unu cumpara 2 masini Ford Taurus  ( https://en.wikipedia...irst_generation) - una ptre el cu cutie manuala,  si una cu autoimata ptr nevasta. Nevasta suora incantata.
El ma rog sofer f bun, stil sportiv , facea niste chestii de nu doreai sa fii in masina cu el in momentele alea (ceva gen conducea Dacia 1310 cu 120 si brusc intoircea masina cu 180 grade!) ... Ma rog fiu de sofer de al CC al PCR si inavatse sa conduca de la 16 ani ...

DDupa vreo 3 ani nevasta se otarraste la el sa nu ii mai ia masina ca ei nu ii place cutia mecanica si el sa isi aduca aminte ca e sportiv si deci sa nu mai fie lenes!!

Acum 10 ani amandoi aveau masini cu cutii automat ba si fiul lor mai mare . Mezinu inca "sportiv"

Scuze de intervnetie da aveam chef de barfa

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Automata pe acea masina este S-Tronic OB5 cu 7 trepte , schimb de ulei obligatoriu din 60 in 60 mii km cu ulei original ! in reprezentanta ajunge la 1000Eu uleiul + manopera , 6,7 litri ulei intra in ea plus filtru de ulei la care nu te sfatuiesc sa lasi sa umble orice frizer cand il schimba...

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt de acord că o CV automată oferă un confort mai mare în conducere, dar eu aş opta pentru o cutie manuală.
Cel mai important aspect este etajarea treptelor de viteză.
Cutia manuală oferă mai multă siguranţă, cutia automată mai mult confort.
Mie-mi place să strunesc eu maşina aşa cum vreau; dacă vreau să urc la 5000 rot/min să pot urca, dacă vreau să pot merge cu 2000 rot/min sau mai puţin, să pot merge.
Eu sunt şofer "de modă veche", sunt învăţat cu cutiile manuale, nu cu cele automate.
Iar piciorul stâng mi s-ar plictisi teribil dacă n-ar mai avea pedală de ambreiaj.

A, nu mai spun că întreţinerea unei cutii manuale este mai ieftină decât a uneia automate.
La drum întins sau în localităţi cu trafic lejer este de preferat una automată, la traficul din Bucureşti... evident, manuală. La orele de vârf scot foarte des maşina din viteză şi o las să meargă singură, nu am de ce să bag în treapta a doua cam 80% din traseu.

Edited by PSC, 05 November 2018 - 12:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate