Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Ce sa cumpar? OP6 vs Mi8 vs S9 vs P20

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Atunci taie si One+6 de pe lista, are display de 6.28, Note 8 are de 6.4 inch, parca.

Oricum nu este o alegere stralucita Note 8, ecranul mare si bateria de 3300mah nu il fac o alegere stralucita.

One+6 T are baterie de 3700mah.
One+6 are ecranul mentionat(6.28inch) si baterie de 3300mah.

S9 are ecran de 5.8 inch si baterie de 3000mah.


Mai pui 110 euro si iei S9+: ecran de 6.2inch, baterie de 3500mah, 6GB de RAM, sunet stereo(si pe 6T cred ca au introdus, nu sunt sigur), 2 camere pe spate.
Deja avea camere bune(la lansare), prin updateuri, mai ales ultimul update, face poze super ok.

LE. Pe vechiul S6, contra soarelui aveam purple fringing, cauzat de lentilele slabute, HDR-ul nu face o treaba atat de buna.
Apertura  mare de pe S7(l-am tetat si retestat) si de pe alte telefoane cu aperturi mari si fixe, desi benefica pe timp de noapte, ziua face ca pozele sa nu fie clare inspre colturi(un fel de bokeh la o scara redusa).
Apertura variabila(duala) este foarte buna, caci ziua se utilzeaza deschiderea mai mica de 2.4 si pozele ies detaliate.
Tot ziua, se poate folosi in modul pro, cu anumite restrictii de "compozitie" apertura mare de 1.5, pentru bokeh, macro, etc.
Noaptea, telefonul foloseste apertura mare, pentru mai multa lumina dar se poate folosi si cea mica, in modul pro, cu expuneri lungi.

Pozele nu sunt editate/indreptate.

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 05 November 2018 - 12:16.


#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
+1 pentru S9+ Posted Image

#21
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 30.03.2010
+1 pentru Mi8.
Oneplus au avut si au probleme cu Volte/Vowifi in Romania.

#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postcoricom, on 05 noiembrie 2018 - 12:03, said:

...
Problema aia e de fapt nepasarea operatorilor telecom fata de posesorii de OP.
Telefoanele au suport, dar trebuie si bunavointa din partea operatului de telefonie sa implementeze suportul in reteaua sa.

Edited by Hider141, 05 November 2018 - 12:06.


#23
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017

View Posti0nut_tt, on 05 noiembrie 2018 - 00:08, said:


Pe locul 2, Xiaomi Mi8: are camere mai bune, softul nu prea e ok dar poti instala camera de la Google.

Nu-i asa ca nu ai mai avut niciun telefon cu miui de vreo ...5 ani ?
Cu ce nu este ok softul de camera de pe miui ? Tare curios sunt cand ai testat ultima oara un telefon cu miui ...sau ai testat macar vreun mi8 inainte sa-ti dai cu parerea ?
Saptamana aceasta a fost un update masiv pt camera de pe mi8 care la momentul asta are inclusiv stabilizare optica in 4k .HDR-ul merge ok , luminiozitate ok , detalii ok , contrast ok ...ce nu e bun la softul de camera de pe mi8 ?  
Forumul asta e din ce in mai plin de experti in toate telefoanele fara ca macar sa detina vreunul din ele .

#24
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Am zis ca Mi8 are camere mai bune ca One+, cu sau fara software.
Pentru rezultate mai bune se poate folosi camera Google.

Nu are software bun = nu are software(foto-video) la nivelul lui Google/Samsung/Apple.

Ce naiba e asa greu?

Edited by i0nut_tt, 05 November 2018 - 12:26.


#25
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
Eu chiar nu stiu de unde scoti tu constant afirmatiile astea ...camera de pe miui este la nivel de samsung lejer. Nu mai este ce era acum cativa ani cand miui-ul era un soft neterminat..acum au ajuns si ei la un nivel destul de ridicat.Nu mai face afirmatii fara sa ai telefonul in mana macar 1 saptamana.
Camera din miui fata de gcam are setari manuale , inclusiv focus peak , inclusiv posibilitatea de a filma full hd la 120 fps ..etc
Da , nu are hdr-ul enhanced din gcam ...dar are alte avantaje .
Ai toate setarile manuale pe care le au si ceilalti , nu se blocheaza , se deschide instant , calitatea pozelor este la nivel de flagship ,

#26
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Iti dai seama ca o afirmatie gen "camera Xiaomi = camera Samsung" este doar o parere de-a ta, si ca restul nu sunt de acord?

#27
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
"Nu are software bun = nu are software(foto-video) la nivelul lui Google/Samsung/Apple."
Iar asta este o parere documentata ? bazata pe ... ?

#28
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Opinia generala, recenzii, etc.
Nu mai zic de faptul ca recenziile camerelor de pe S9/S9+/Note 9 sunt usor "negative", le fac sa iasa intr-o lumina proasta, pentru ca: "interese".

S9/S9+ au primit mai multe updateuri pentru camere de la lansare, ultimul(dupa lansarea noilor telefoane Iphone) a adus performante "super", unele nementionate in update, cum ar fi:
pozele sunt mai mari(au mai multe detalii) conversia la JPG se face la o calitate mai buna.

#29
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Hai bre crisadi, oricum incerci sa o intorci, soft-ul foto de la Xiaomi nu se compara cu cel de pe Google. De MIUI in sine nu mai zic, mie mi se pare oribil. Prea "desen animat".

Uite aici o comparatie pe Mix 2S intre GCam si camera Xiaomi.

https://imgur.com/a/MKdk6fQ

#30
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
Inainte sa raspunzi la ceva ce am scris eu ..poate si citesti inainte ce am scris :)
Am zis clar ca hdr-ul enhanced de pe gcam este extrem de bun ...doar de aia toata lumea isi pune gcam pe tel ...dar fata de acum cativa ani si miui-ul a evoluat destul de mult. Nu stiu ce desen animat zici tu ...eu folosesc nova launcher si imi fac orice telefon sa arate cum vreau eu.
Te rog arata-mi si mie cum faci cu gcam o poza cu shutter la 32s ?
Si daca tot luam de bun tot ce e scris pe net. ..rezultatul de pe dxomark este facut cu camera nativa din miui :) 99 = 99 ...nu ?

#31
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Am citit. Si?
Nu e vorba ca HDR Enhanced de pe GCam e bun, ci calitatea finita a pozei e super. Chiar si cu HDR+ simplu, nu Enhanced. Cu ce ma incalzeste ca aplicatia aia de la MIUI are focus peaking sau control manual daca in full auto nu e capabila sa scoata o poza de doamne ajuta. Uita-te numai la poza aia cu planta sau cu elanul si spune-mi ca a ajutat cu ceva acolo ca are focus peaking sau inregistrare la 120 fps? :))
Si nova launcher e doar un launcher, doar homescreen-ul si app drawer-ul ti-l schimba. Cu restul cum ramane?
Cu dxomark eu m-am convins, nu mai iau nimic de bun din ce zic ei. Ma uit eu fain frumos la poze facute cu telefoanele alea si imi fac eu o parere. Cum e albumul de mai sus cu Mix 2S. :)

#32
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Doar S9 sau (sa-ti ramana bani si pentru schimbare Miui cu android one) Mi8.

Edited by breitner, 05 November 2018 - 14:32.


#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postfarockhcm, on 05 noiembrie 2018 - 11:00, said:

Note 8,nu e o alternativa mai buna? Dupa unii e peste S9.

Note 8 e o bijuterie, cel mai frumos telefon din prezent, pacat de autonomia proasta.

#34
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Si Note 9 nu e aproape la fel? :)
Sau S9+, doar ca nu are SPenul si partea hardware necesara acestuia?
Am zis aproape pentru ca: procesorul, RAM-ul("calitatea" - LPDDR4x), ecranul, bateria(si atutonomia), sunetul(atat prin difuzoarele stereo cat si prin casti), ecranul(reproductie a culorilor, abatere, etc.), chiar si chestii marunte, nesesizabile(blitzul nu are sticla/plastic clar ci mat => lumina este "uniformizata") sunt mai bune pe S9+/Note 9.

Edited by i0nut_tt, 05 November 2018 - 14:55.


#35
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
In bugetul alocat vad ca gasesti si Mate10Pro ...
Camere decente, baterie buna, aspect super.
Dual sim cu 4G simultan ...
Si asta va tine inca 3 ani lejer, fara probleme, in ciuda unora care cred ca doar telefoanele aparute de doar 1 luna vor fi functionale atunci.
Probabil nu vrei telefonul pentru poze profesionale, ca altfel te uitai dupa DSLR-uri ...
Nu te lua dupa ce se tot bate campii p-aici ...
Inca nu s-a inventat telefonul perfect, care sa tina loc si de DSLR, si de nevasta, si de restaurant, eventual si de masina ...

Edited by shymano, 05 November 2018 - 19:00.


#36
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010

View Post[mc]xtrem, on 05 noiembrie 2018 - 09:33, said:

Oneplus are cea mai de rahat baterie. In 6 luni autonomia scade la jumate.  Mi8 are cel mai bun raport pret/calitate.
Sincer, posesor de OnePlus 6 si pot zice ca bateria este excelenta, si parca cu Android 9 tine si mai bine bateria.
Nu stiu ce model de OnePlus ai avut, dar sigur nu OnePlus 6 pt ca abia are 5 luni de cand este pe piata Posted Image
Cam asa sta bateria mea in weekend prima captura, iar restul sunt de astazi. si inca am 62% din baterie.....

De recomandat nu stiu ce sa recomand deoarece nu ai spus la ce vei folosi telefonul. Daca vrei camera atunci....deocamdata mergi pe S9 sau ceva bani in plus S9+
Am vazut ceva imbunatatiri si pe camera la OnePlus 6T, dar nu ma pot pronunta. OnePlus 6 are o camera ok, exista si GCam pt el. Daca vrei un soft curat, foarte fluid/rapid cu suport ok, atunci mergi pe OnePlus. Inca nu am prins telefon cu Android asa SO fluent ca la OnePlus.

Attached Files


Edited by feribalint, 05 November 2018 - 19:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate