Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunet ambreiaj - Opel meriva z17dth

C-BooL - Magic Symphony ft. Giang...

Pret instalator

Fire lipite cu banda sub scaunul ...
 RCA mai ieftin online - unde?

Configurare PC AMD Ryzen 9 7950x3d

Sony Oled

[python] dependențe clase
 Curatare piese de calcar

Mediabox Vodafone TV fara cablu c...

Intrebari laptop Panasonic (Secon...

Tractor Case 4210 fum in radiator
 Recomandare ciclocomputer cu GPS

Pensiune linistita la 2-2.5h de B...

recomandare acumulator auto >...

RCCB +RCBO

Ce sa cumpar? OP6 vs Mi8 vs S9 vs P20

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

atupi

atupi

Senior Member

• Grup: Senior Members
Am in plan sa-mi upgradez huaweiul P9 si momentam pot sa cumpar urmatoarele:

OP6 128gb/8gb ram 490 euro
Mi8 128 gb 380 euro
S9 64giga 510 euro
si ar mai fi Huawei P20 128gb la 375 euro

Toate sunt dualsim si toate sunt de la magazin serios cu garantie 2 ani

La primul impuls as zice Mi8 hardware actual, pret ok. Vreau neaparat dualsim, baterie ok, GPS cu semnal bun si sa nu-l schimb macar 3 ani.
Voi ce spuneti?

Edited by atupi, 04 November 2018 - 23:39.

YourFan

YourFan

Senior Member

OP6T - autonomie sporita, notch minuscul, interfata stock ect.

Edited by YourFan, 04 November 2018 - 23:59.

bobalex18

bobalex18

Guru Member

Mi8

YourFan

YourFan

Senior Member

View Postbobalex18, on 04 noiembrie 2018 - 23:59, said:

Mi8
cu acel notch gigantic?

i0nut_tt

i0nut_tt

Active Member

• Grup: Members
P20-ul nu cred ca il mai poti tine 3 ani.
Kirin 970(lansat in toamna anului trecut pe Mate 10) era intrecut in performante de Snapdragonul de anul trecut, nu mai zic de cel curent.
Kirin 980 de pe Mate 20Pro depaseste Snapdragonul de anul acesta(845), si partial Exynosul 9810 de pe S9/S9+/Note 9.

Mai departe, ramane de vazut cum evolueaza Android: daca o sa "ceara" mai multe resurse, in special RAM, sau nu.
Daca raspunsul este da, atunci este mai bine sa mergi pe variantele cu 6GB de RAM.

Daca poti sa treci cu vederea camerele slabe, One+6T(nu One+6 simplu) ar fi alegerea ideala.
Pe locul 2, Xiaomi Mi8: are camere mai bune, softul nu prea e ok dar poti instala camera de la Google.
Pe locul 3. S9, are procesor mai bun, sunet mai bun, ecran mai bun, camere mai bune, dar cu RAM-ul nu stiu cum se va descurca pe viitor.
Fratele mai mare, S9+ are 6GB dar depaseste bugetul/nu este printre alternative.

Edited by i0nut_tt, 05 November 2018 - 00:11.

R10

R10

Senior Member

OnePlus 6. Cu acea cantitate de RAM e destul de greu sa nu faca fata 3 ani.

bobalex18

bobalex18

Guru Member

View PostYourFan, on 05 noiembrie 2018 - 00:04, said:

cu acel notch gigantic?

Pt mine Xiaomi este o companie in care am 100% incredere

Edited by bobalex18, 05 November 2018 - 06:57.

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

View PostYourFan, on 05 noiembrie 2018 - 00:04, said:

cu acel notch gigantic?
Are notch asa mare fiindca vine la pachet cu recunoastere faciala prin infrarosu (din ce am inteles e exact ca "ultra-mega-giga-hiper tehnologia folosita de Apple la i X/i Xs si iX Max).

View Postatupi, on 04 noiembrie 2018 - 23:37, said:

Toate sunt dualsim si toate sunt de la magazin serios cu garantie 2 ani
La primul impuls as zice Mi8 hardware actual, pret ok. Vreau neaparat dualsim, baterie ok, GPS cu semnal bun si sa nu-l schimb macar 3 ani.
Voi ce spuneti?
Pentru ce ti-am subliniat ar merge perfect un OnePlus 6T daca se va incadra in buget.
Are Android stock cu foarte mici modificari, baterie de 3700 mAh (care combinata cu Android-ul stock aduce o autonomie de invidiat), va primi 2 ani de zile upgrade de Android si 3 ani de zile actualizari de securitate, iar datorita Android-ului stock nu vei simti ca incepe la un moment dat sa mearga greu.
Ca idee, am un OP 5T din 1 Februarie si pana acum a vazut doar 'wipe cache' de 2 ori, dar nu stie inca ce inseamna 'factory reset' fiindca ar merge greu iar reboot cred ca nu vede nici la 3-4 saptamani.
In schimb un flagship Samsung ce l-am avut inainte de el cerea factory reset la maxim 2 luni si un reboot saptamanal. Asta se intampla cand producatorul customizeaza la greu sistemul de operare si mai baga si o tona de bloatware.

Edited by Hider141, 05 November 2018 - 09:01.

i0nut_tt

i0nut_tt

Active Member

Este foarte putin bloatware pe Samsung acum/in momentul actual.

Daca nu este pasionat de fotografii atunci clar - One+6 T in detrimentul unui S9.

Daca era si S9+ in discutie, ala este alta mancare de peste.

[mc]xtrem

[mc]xtrem

Senior Member

Oneplus are cea mai de rahat baterie. In 6 luni autonomia scade la jumate.  Mi8 are cel mai bun raport pret/calitate.

TruculMagic

TruculMagic

Egalitatea nu există decât în matematică

View Posti0nut_tt, on 05 noiembrie 2018 - 00:08, said:

P20-ul nu cred ca il mai poti tine 3 ani.
Kirin 970(lansat in toamna anului trecut pe Mate 10) era intrecut in performante de Snapdragonul de anul trecut, nu mai zic de cel curent.

De unde scoti tampeniile astea ? Ce se intampla peste 3 ani ? Eu am snapdragon 801 in acest moment si merge foarte bine, si peste 2 ani o sa mearga la fel. Si sunt o gramada de telefoane mult mai slabe care inca merg ok.

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

View Post[mc]xtrem, on 05 noiembrie 2018 - 09:33, said:

Oneplus are cea mai de rahat baterie. In 6 luni autonomia scade la jumate.  Mi8 are cel mai bun raport pret/calitate.
Asa-i ca n-ai detinut in viata ta un OP?
Wifi+date mobile active non-stop, sincronizare BT cu ceasul, FB/Insta/Snap/etc. active in fundal si tot prind minim 4,5 ore de SoT cu 2-3 ore de umblat hai-hui pe FB/Insta ori 9Gag. Si era sa uit, toate astea cu 2 cartele active in telefon.
Si sa nu uitam de Dash Charge, care nu oboseste bateria asa cum o face Qualcomm QuickCharge.

P.S.: astea se intampla pe OP 5T, care are baterie mai mica decat cea de pe OP 6T cu 400mAh. Autonomia lui OP 6T ar trebui sa fie mai mare, chiar si cu ecranul mai mare decat pe 5T.

Edited by Hider141, 05 November 2018 - 09:54.

i0nut_tt

i0nut_tt

Active Member

View PostTruculMagic, on 05 noiembrie 2018 - 09:43, said:

De unde scoti tampeniile astea ? Ce se intampla peste 3 ani ? Eu am snapdragon 801 in acest moment si merge foarte bine, si peste 2 ani o sa mearga la fel. Si sunt o gramada de telefoane mult mai slabe care inca merg ok.

Aprecierea aceasta nu este a mea, eu vorbeam de ce "zice" lumea/opinia generala(conform standardelor generale).
Este un sambure de adevar totusi: nu o sa mearga jocurile "solicitante" de peste 3 ani, nu o sa mearga anumite aplicatii, etc.
Un alt aspect il constituie faptul ca midrangeurile din primavara anului viitor o sa aiba perforamnte situate intre 835 si 845.
Cum 970 este mai slab ca 835, concluzia o tragi singur.
P20 nu are camera buna ca pe P20Pro(senzor diferit, mai mic pe P20) are avantajul OIS atat.

Eu am tinut telefoanele mereu 2-3 ani.
S2 - S4 - S6- S9+

Merg ca in prima zi, in mare parte si datorita suportului software de 2 ani, cu anumite limitari(cele enumerate anterior).

View PostHider141, on 05 noiembrie 2018 - 09:51, said:

Wifi+date mobile active non-stop, sincronizare BT cu ceasul, FB/Insta/Snap/etc. active in fundal si tot prind minim 4,5 ore de SoT cu 2-3 ore de umblat hai-hui pe FB/Insta ori 9Gag. Si era sa uit, toate astea cu 2 cartele active in telefon.
Si sa nu uitam de Dash Charge, care nu oboseste bateria asa cum o face Qualcomm QuickCharge.

P.S.: astea se intampla pe OP 5T, care are baterie mai mica decat cea de pe OP 6T cu 400mAh. Autonomia lui OP 6T ar trebui sa fie mai mare, chiar si cu ecranul mai mare decat pe 5T.

Exista un fel de "duh" necurat care mananca din bateria telefoanelor One+ .
Daca desfaci un One+ se vad si urmele de dinti, bateria este prezenta doar pe 1/2. :))

Nici Quick Charge nu oboseste bateriile, chiar am masurat cu un termometru laser, telefonul nu se incalzeste tare.
Oricum este irelevant, eu sunt client "fidel" la service(inlocuirea bateriei in garantie), pana sa se implineasca cei 2 ani de garantie. :)

Edited by i0nut_tt, 05 November 2018 - 10:00.

[mc]xtrem

[mc]xtrem

Senior Member

View PostHider141, on 05 noiembrie 2018 - 09:51, said:

Gresit! Am avut. O fi dash charge rapid si rece dar in 6 luni bateria e praf.  Cand urmaream aria oneplus toti se chinuiau cu tot felul de kerneluri sa mai prinda 1 ora de SOT in plus.

La xiaomi, cu tot  miui de rahat, bateria e beton chiar si dupa un an fara niciun fel de artificiu.

TruculMagic

TruculMagic

Egalitatea nu există decât în matematică

Prostiile alea de incarcat bateria rapid nu sunt bune. In timp distrug bateria. Nu imi spuneti ca nu-i adevarat ca functioneaza pe alt "concept". Am patit-o cu unele telefoane. Nu recomand decat atunci cand aveti mare nevoie de baterie.

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

View PostTruculMagic, on 05 noiembrie 2018 - 10:18, said:

Prostiile alea de incarcat bateria rapid nu sunt bune. In timp distrug bateria.
Unele o distrug mai repede, altele mai tarziu.
Si cel putin primele versiuni de QC o distrugeau rapid. De exemplu la Note 4 ajungeai sa schimbi bateria la 4-5 luni daca foloseai functia de incarcare rapida.

Macar la Dash Charge e avantajul ca nu se incalzeste asa tare, si poti si folosi telefonul in timp ce se incarca rapid.

Edited by Hider141, 05 November 2018 - 10:22.

farockhcm

farockhcm

Active Member

Note 8,nu e o alternativa mai buna? Dupa unii e peste S9.

atupi

atupi

Senior Member

@farockhcm mi-as dori totusi sa am un terminal cat mai portabil cu o diagonala cat mai apropiata de 6'', Note deja e prea mare

Achizitia vreau sa o fac de aici. Am deja un voucher cadou de 150 plus un discount de 10% valabil pana la finalul saptamanii. Mai pot de asemenea sa astept BF,  fac si atunci reduceri ok.

Edited by atupi, 05 November 2018 - 11:43.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate