Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

toate sticlele de vin se desfac greu?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
după ce ai înfiletat tirbușonul bine PRIMA dată se apasă puțin să intre dopul în sticlă câțiva milimetri.după aceea poți trage liniștit în sus că iasă imediat dopul fiindcă i-ai rupt ața

#56
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postmyshyk, on 05 noiembrie 2018 - 19:55, said:

Din cauza filetului. E o chestie de geometrie in spatiu, care da dureri de cap.

Nu are nicio legatura cu filetul. In Germania orice vin, indiferent ca costa 2€ sau 20€ sticla se pune in sticla cu filet. Vinul de la Lidl despre care vorbiti voi costa 10 lei sticla, aia iti da dureri de cap.

Am facut acum doua saptamani la un tur ghidat in cea mai veche fabrica de sampanie din Germania, Kessler. Acolo am aflat ca in DE cel putin exista o taxa de sampanie care la o sticla de 750ml este 1,20€. Exista sticle de sampanie de aceasta dimensiune care costa 2,79€, in care este inclusa atat taxa de sampanie cat si impozitul (20% = 0,56 €) si sticla, plus dopul (care or mai costa si ele 10-20 centi). Asadar pretul lichidului din sticla e undeva la 0,8-0,9€ ceea ce ar trebui sa ne puna pe ganduri cand cumparam o asemenea bautura.

La fel si la vin, daca 1l de struguri facut in casa , fara pretentii, platesti 5-6 lei un vin "din Chile" ori "din Italia" n-are cum sa coste 10 lei decat daca e foarte prost.

#57
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Vinurile din Lidl sunt decente dpdv calitate-pret.
Vinul ala "facut in casa", vandut pe marginea drumului la 5-6lei L nu e din struguri.

#58
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Da’ din ce e?

#59
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

In Germania orice vin, indiferent ca costa 2€ sau 20€ sticla se pune in sticla cu filet.
Oare de ce nu cred asta ? Aaa... mi-am adus aminte. Ca de cate ori trec prin Valea Rinului imi cumpar cate o sticla de vin de-acolo ( sau mai multe...  Posted Image).
Nici pomeneala de filet. Sticla normala cu dop de pluta.

Iar legat de pretul din stical de "sampanie" . Toate ambalajele costa extra. Ca sa te duci cu ele inapoi la magazin sa-ti iei banii pe ele. reciclare, de. Altfel le arunci ca la noi la gunoi.

#60
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Posteiffel, on 08 noiembrie 2018 - 15:13, said:

Oare de ce nu cred asta ? Aaa... mi-am adus aminte. Ca de cate ori trec prin Valea Rinului imi cumpar cate o sticla de vin de-acolo ( sau mai multe...  Posted Image).
Nici pomeneala de filet. Sticla normala cu dop de pluta.

Iar legat de pretul din stical de "sampanie" . Toate ambalajele costa extra. Ca sa te duci cu ele inapoi la magazin sa-ti iei banii pe ele. reciclare, de. Altfel le arunci ca la noi la gunoi.


Rectific....de cate ori trec prin Rewe sau Edeka (adica de vreo doua ori pe saptamana )pe la vinuri observ ca cele germane au mereu dop cu filet. Daca te uiti pe site-ul https://www.weinfreunde.de se poate observa ca majoritatea vinurilor germane albe au sticle cu filet, lar la cele rosii 6 sunt cu filet si 5 cu pluta. E drept ca germanii produc in general vin alb, prea putin rosu.
De exemplu si Vinul din Franken care se ambaleaza in celebrele Bocksbeutel este mereu inchis cu dop cu filet. Si aici nu discut doar despre vinuri la preturi normale pana in 10€, ci si de celebrele variante care dapasesc 20-30 de euro. Am fost in vizita odata la Juliusspital in Würzburg (unul dintre producatorii de vinuri bune in Franken) si toate vinurile care le vindeau erau inchise cu dop filetat.
E drept ca nu poti compara cantitatea si varietatea de vinuri de aici cu ce gasesti in Italia sau Franta, dar sa stii ca si germanii au vinuri foarte bune, desi le imbuteliaza cu filet.

#61
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Albe iau si eu - e un magazin pe langa stanca Lorelei.
Dar n-am nimerit cu filet pana acum.
Nu trec atat de des - cam odata pe an pe-acolo.

Din supermarket-uri n-am luat niciodata.

Intamplator e singurul vin care imi place. In rest nu pot suporta vinul. Doar sampania.Posted Image
Am luat si din Franta.

#62
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Posteiffel, on 08 noiembrie 2018 - 16:09, said:

Albe iau si eu - e un magazin pe langa stanca Lorelei.
Dar n-am nimerit cu filet pana acum.
Nu trec atat de des - cam odata pe an pe-acolo.

Din supermarket-uri n-am luat niciodata.

Intamplator e singurul vin care imi place. In rest nu pot suporta vinul. Doar sampania.Posted Image
Am luat si din Franta.


In Germania si eu spun ca alea albe sunt bune, pentru vinuri rosii exista Italia si Franta :D E drept ca din zona vaii Rinului n-am luat, dar ma documentez pe unde gasesc asa ceva sa incerc :)

#63
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004

View PostAranzazu, on 05 noiembrie 2018 - 10:38, said:

Mi-am adus aminte, am niste sticle de vin adus din RO si HU la ultima vizita, oare le voi putea scoate dopurile dupa anii de invechit la mine (16) si cine stie de cati ani erau deja imbuteliate?
Nu te mai chinui sa le desfaci. Arunca-le cu tot cu ambalaj.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate