Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

toate sticlele de vin se desfac greu?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Treci pe gama Chiraz de la Lidl, Kaufland. Au dop cu filet.
Ieftin, dar pe mine ma doare capul de la alea.

#38
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Nuami la sticlole de vin facute din struguri de soi bun ptr vinificatie  ...

Nasulia este ca dopulo est6e bagat invers .. adica jos , catre vi9n diametrulo este mai mare.

Asa ca se recomand cestiile alea smechere cu manete.Mai ales duoa o varsta ..ceva genu 50-55 ani cadn nu riscu xdde atac sau altceva crete cam mult (UF! Eu avema cateva "perofrmante" de genul rupt manerul tirbusonului,  sau in cazul unui brcerag turcesc .. tirbusonu s-a indreptat brusc! Nu nu mint .. d'aia se siglumea ca daca ar fi o prba olimpica de tirbuson .. )

Oricum de ani de zile am luat unu din asta cu manete .... ca latyfek numa varsat ca sa nu rizic moarte subita tragand de tirbuson ..

A da sfat de pe vremuri  - dinati intriducetui tirbusonul si apoi sticla se pune jos, sprijinita pe ceva moale. Voi va asezati cu talpile pe sticla si din pozitia asta trageti de tirbuson ....



View Post_Dadi_, on 04 noiembrie 2018 - 23:31, said:

Chiar este un adevar problema expusa...eu nu beau vin decit la3/4...
Dopul ca dopul...da rahatul acela de care trebuie sa tragi de el...ca la pachetul de tigari...e o porcarie de nu ai vazut...la orice marca...

Nici dopuri nu mai stim sa facem...de abea iese tirbusonul din ele...

View Postaaaa4567, on 04 noiembrie 2018 - 23:10, said:

Nu sunt un bautor sau cunoscator.  Din cand in cand, mai iau cateva sticle de vin (la cateva luni). Nu am incercat nu stiu cate marci, numai cateva. Asa incat nu stiu daca este o caracteristica a sticlelor romanesti...

Ceea ce m-a impresionat relativ neplacut este greutatea cu care desfaci o sticla de vin. Bai, frate, dar tragi de dopul ala de pluta cu zeci bune de kg forta. Ideea e nu ca nu pot trage, ci ca riscul de a te accidenta este destul de mare.

In cazul de fata, erau vreo doua sticle de vin la 15 lei, nu stiu daca pretul are importanta.

Sunt eu obtuz, am imbatranit, sau ce?

Mentionez ca la cata forta si grija trebuie sa bag, nici nu se pune problema sa fie sticla desfacuta de o femeie. Nu sunt un mare fortos, totusi 20 de flotari le fac fara mari probleme, si am peste 90 de kg. Practic trebuie sa am grija sa nu scap sticla in ceva de langa mine sau sa nu sparg sticla cu mana.

In vreo 2 ocazii s-a rupt si dopul, cu tirbusonul bagat peste jumatate.

View Postionutzitaly, on 05 noiembrie 2018 - 01:40, said:

De asta nu sunt femei chelnerite nicaieri in lume:///

Cred ca nu ai descoperit tu arta deschiderii sticlelor de vin si ciudat ca e destul de intuitiva! Posted Image
In anii 60 in RSR  erau. Se zice ca flocii le cresteau invers ... dar si "doapele" erau mai usor de scos chiar si la vinul scump

#39
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostGhita_Bizonu, on 05 noiembrie 2018 - 07:18, said:

Se zice ca flocii le cresteau invers ...
Inspre interior?

#40
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Recomand Babanu, are dop normal.
[ https://magazinregal.ro/wp-content/uploads/2014/05/VIN-BABANU-ALB-2-L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postaaaa4567, on 04 noiembrie 2018 - 23:57, said:

Am incercat si asta, dar n-a mers mai usor. M-am opintit de vreo 10 ori pana cand sa pot trage, uitandu-ma sa nu scap sticla sau pe mine in obiectele dn jur. Apa nu era foarte fierbinte, e drept...

Am mai avut problema asta de cateva ori. Stiu ca am si strambat tirbusonul, la un moment dat (racordul intre spirala si corp). Dar le-am scos pana la urma, fara sa am nicio accidentare.
Sticla se prinde intre craci si cu o mana de gat,in stilu asta nu poti lovi nimic in jur...

#42
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,428
  • Înscris: 20.02.2008
Noi, pe vremuri in camin, infasuram curul sticlei intr-un prosop si o loveam de perete. Maxim 10-15 lovituri si dopul era afara. Singura problema era ca sunetul trada faptul ca in respectiva camera exista o bautura selecta si se facea coada la usa.

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Bai, dar atat forta n-am folosit decat la mutat dulapuri... Ma mir cum nu sunt dati in judecata de aia care se taie etc.   
Bine ca n-ai avut o sticla de vin vechi. Pe vremuri se mai punea si smoala la dop.

#44
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostI2O, on 05 noiembrie 2018 - 08:49, said:

Sticla se prinde intre craci si cu o mana de gat,in stilu asta nu poti lovi nimic in jur...
Doar sa-ti faci singur un KO daca nu te pricepi.

View Postaaaa4567, on 04 noiembrie 2018 - 23:29, said:

Exact. Un tirbuson gasit prin casa a/apartementul unde ma aflam. Nu prea beau, deci nici n-am luat altceva.



O sa-ti iei,dupa ce vei imprastia vinul pe pereti.

Dopul iese greu deoarece dupa ce ca e fixat in gatul sticlei,il mai umfla putin si tirbusonul.Ia-ti o scula ca-n poza de mai sus.

#45
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Ba ce dileme au unii...
Ati vazut voi betiv mort de sete?

Tot Xiaomi ne salveaza...

#46
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostQuantum, on 05 noiembrie 2018 - 07:34, said:

Inspre interior?

Cu varfurile imndeptate spre buric. Caci [uneau sticlas intre coapse , o tineeau cu stanga .. drepata pe tirbuson

#47
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Cel mai simplu apeși cu degetul în dop, pana întra în sticla, sau cu o surubeltita și aia e, durează 5 secunde

#48
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 09.08.2005
Cînd dai peste un dop din astea faci așa - pui sticla pe podea, o prinzi între pantofi/papuci/ce porți atunci, apeși cu stînga sticla și cu dreapta tragi de tirbușon. Nu iese mai ușor da' măcar nu riști să dai cu sticla în vitrina cu porțelanurile bunicii...

#49
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Mi-am adus aminte, am niste sticle de vin adus din RO si HU la ultima vizita, oare le voi putea scoate dopurile dupa anii de invechit la mine (16) si cine stie de cati ani erau deja imbuteliate?

#50
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Daca deschizi rar sticle de vin, normal ca e dificil. Experienta e de baza.

#51
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postradunic, on 05 noiembrie 2018 - 10:25, said:

Cînd dai peste un dop din astea faci așa - pui sticla pe podea, o prinzi între pantofi/papuci/ce porți atunci, apeși cu stînga sticla și cu dreapta tragi de tirbușon. Nu iese mai ușor da' măcar nu riști să dai cu sticla în vitrina cu porțelanurile bunicii...

Exact ca in desenele animate?

#52
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAdm, on 05 noiembrie 2018 - 09:38, said:

... Xiaomi...

Ai devenit fan(ă) marca, de cind cu aspiratorul :D

View PostAldulescu, on 05 noiembrie 2018 - 08:39, said:

Recomand Babanu...

:puke:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vM3l6USypts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostdaniMMM, on 05 noiembrie 2018 - 09:37, said:

Doar sa-ti faci singur un KO daca nu te pricepi.


O sa-ti iei,dupa ce vei imprastia vinul pe pereti.

Dopul iese greu deoarece dupa ce ca e fixat in gatul sticlei,il mai umfla putin si tirbusonul.Ia-ti o scula ca-n poza de mai sus.
Hai sa fim seriosi.....doar unu care-i retardat poate face asta
Doar nu esti fraier sa stau cu botu exact in unghiu unde se duce pumnu,stai cu capu putin in directia cealalta
La toate sticlele care le-am desfacut pana acum dupa ce am scos dopu nu cred ca am depasit mai mult de 30 cm distanta de sticla cu dopu si am oprit mana

#54
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdorin_2k, on 05 noiembrie 2018 - 07:07, said:

Treci pe gama Chiraz de la Lidl, Kaufland. Au dop cu filet.
Ieftin, dar pe mine ma doare capul de la alea.
Din cauza filetului. E o chestie de geometrie in spatiu, care da dureri de cap.

View PostGhita_Bizonu, on 05 noiembrie 2018 - 07:18, said:

Nuami la sticlole de vin facute din struguri de soi bun ptr vinificatie  ...

Nasulia este ca dopulo est6e bagat invers .. adica jos , catre vi9n diametrulo este mai mare.

Asa ca se recomand cestiile alea smechere cu manete.Mai ales duoa o varsta ..ceva genu 50-55 ani cadn nu riscu xdde atac sau altceva crete cam mult (UF! Eu avema cateva "perofrmante" de genul rupt manerul tirbusonului,  sau in cazul unui brcerag turcesc .. tirbusonu s-a indreptat brusc! Nu nu mint .. d'aia se siglumea ca daca ar fi o prba olimpica de tirbuson .. )

Oricum de ani de zile am luat unu din asta cu manete .... ca latyfek numa varsat ca sa nu rizic moarte subita tragand de tirbuson ..

A da sfat de pe vremuri  - dinati intriducetui tirbusonul si apoi sticla se pune jos, sprijinita pe ceva moale. Voi va asezati cu talpile pe sticla si din pozitia asta trageti de tirbuson ....








In anii 60 in RSR  erau. Se zice ca flocii le cresteau invers ... dar si "doapele" erau mai usor de scos chiar si la vinul scump

View PostQuantum, on 05 noiembrie 2018 - 07:34, said:

Inspre interior?
In sus.

View PostI2O, on 05 noiembrie 2018 - 08:49, said:

Sticla se prinde intre craci si cu o mana de gat,in stilu asta nu poti lovi nimic in jur...
Ai invatat de la chelneríte, smechere,.....

Edited by myshyk, 05 November 2018 - 19:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate