Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

toate sticlele de vin se desfac greu?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007
Bosch IXO Vino

#20
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 adrian_r5, on 04 noiembrie 2018 - 23:43, said:

Si eu m-am gandit Posted Image

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 pufonel, on 04 noiembrie 2018 - 23:41, said:

Off: cand eram student am luat o bere la PET si am incercat s-o desfac, mai ales ca era si un meci la TV. Cand colo, ghinion Iliescu. Nush cum dreq capsasera astia sticla, dar dopul era infiletat stramb si nu se desfacea nici de-al naibii. Pana la urma a trebuit sa tai gatul sticlei cu un cuti8t, si de cat nervi mi=-am facut, nu m-am putut bucura nici de bere (care oricum era proasta) nici de meci (care nu mai stiu cum a fost) Posted Image
Asta cu taiatul gatului la sticla era metoda extrema. Dupa aia aveai nevoie de o sita.

#22
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Si din sticla de coniac francez se scoate greu dopul.   Pun sub apa fierbinte din robinet gatul sticlei de fiecare data cand folosesc.

#23
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Aranzazu, on 04 noiembrie 2018 - 23:50, said:

Si din sticla de coniac francez se scoate greu dopul.   Pun sub apa fierbinte din robinet gatul sticlei de fiecare data cand folosesc.
Am incercat si asta, dar n-a mers mai usor. M-am opintit de vreo 10 ori pana cand sa pot trage, uitandu-ma sa nu scap sticla sau pe mine in obiectele dn jur. Apa nu era foarte fierbinte, e drept...

Am mai avut problema asta de cateva ori. Stiu ca am si strambat tirbusonul, la un moment dat (racordul intre spirala si corp). Dar le-am scos pana la urma, fara sa am nicio accidentare.

Edited by aaaa4567, 04 November 2018 - 23:58.


#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Daca esti mai firav...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Kfb5nx-Ub0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
La baut vin sunteti adulti, de desfacut niste amarate de dopuri sunteti copilasi! Lasati-va de baut ca  vinul ca nu e pentru copii! Posted Image

 aaaa4567, on 04 noiembrie 2018 - 23:45, said:

Si eu m-am gandit Posted Image
Si care mai este farmecul scoaterii unui dop? Cumparati-va sticle de vin care au capac pe filet!

Edited by stlk, 05 November 2018 - 00:06.


#26
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008

 andreic, on 04 noiembrie 2018 - 23:20, said:

Sau poti folosi un amplificator de forta adica un tirbuson calumea, modern Posted Image Iar daca esti bun nu ai nevoie decat de un pantof...
mne,pantoful tre sa ramana in picioare

initiator,cate kile ai si cati ani
nici nu mai intreb ce coniac bei,de tii sticla in chiuveta

#27
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Cuparati un tribuson electric, dar sa nu bei tot vinul ca nu e pentru copii.

#28
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 aaaa4567, on 04 noiembrie 2018 - 23:10, said:

  nici nu se pune problema sa fie sticla desfacuta de o femeie.

De asta nu sunt femei chelnerite nicaieri in lume:///

Cred ca nu ai descoperit tu arta deschiderii sticlelor de vin si ciudat ca e destul de intuitiva! :)

#29
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Cel mai simplu e sa bati dopul inauntru cu ce iti cade la indemana si asta e, da nush ce cautati voi cu sticla de vin daca nu aveti forta sa scoateti dopul.E un mizilic:) Beti sampanie:)

#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 aaaa4567, on 04 noiembrie 2018 - 23:10, said:

Nu sunt un bautor sau cunoscator.  Din cand in cand, mai iau cateva sticle de vin (la cateva luni). Nu am incercat nu stiu cate marci, numai cateva. Asa incat nu stiu daca este o caracteristica a sticlelor romanesti...

Ceea ce m-a impresionat relativ neplacut este greutatea cu care desfaci o sticla de vin. Bai, frate, dar tragi de dopul ala de pluta cu zeci bune de kg forta. Ideea e nu ca nu pot trage, ci ca riscul de a te accidenta este destul de mare.

In cazul de fata, erau vreo doua sticle de vin la 15 lei, nu stiu daca pretul are importanta.

Sunt eu obtuz, am imbatranit, sau ce?

Mentionez ca la cata forta si grija trebuie sa bag, nici nu se pune problema sa fie sticla desfacuta de o femeie. Nu sunt un mare fortos, totusi 20 de flotari le fac fara mari probleme, si am peste 90 de kg. Practic trebuie sa am grija sa nu scap sticla in ceva de langa mine sau sa nu sparg sticla cu mana.

In vreo 2 ocazii s-a rupt si dopul, cu tirbusonul bagat peste jumatate.
Astea le-ai scris dupa ce ai golit singur ambele sticle, precis. Brava, daca mai poti scrie coerent gramatical, ca subiect, nu mai are nici o importanta.

 ionutzitaly, on 05 noiembrie 2018 - 01:40, said:

De asta nu sunt femei chelnerite nicaieri in lume:///

Cred ca nu ai descoperit tu arta deschiderii sticlelor de vin si ciudat ca e destul de intuitiva! Posted Image
Greseti, femeile care au flocii indreptati in sus, sunt chelnerite. Ca dupa asta le si recunosti. Pentru ca tin sticle intre picioare cand trag de dop. Si asta o stiu de pe vremea cand nu stiam ce-i vinul.

#31
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Vezi că și cu tirbușon clasic, probabil nu folosești corect tehnica. Mâinile se folosesc ceva de genul ăsta și nu riști nimic pentru că n-ai ce risca. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UAz2FQaLFhw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,617
  • Înscris: 16.08.2010
Ha, ha. Am eu o poveste de acum vreo doo'j'de ani, ba chiar mai mult cred, ca inca nici macar nu vazusem tirbusoane d-astea smechere.

Petrecere in familie, potol gretos, vin bun - baterii de trei sferturi.

O sticla n-a vrut sa se desfaca. Am incercat pe rand, nu s-a putut si pace. Dupa aia am incercat sa ne unim fortele. Imaginati-va o pozitie de genul: Eu pe fotoliu tinand sticla cu mainile si picioarele iar cumnatu' al mare in carca mea si tragand de tirbuson cu amandoua mainile. Bineinteles, atmosfera a facut toti banii, cu rasete si apropouri deplasate catre Kama Sutra...

De scos l-am scos pana la urma, dar am constatat ca fusese bagat invers, nu se stie cum a intrat in masina aia care baga doape de-a curmezisul. Dupa ce l-am scos avea o forma ca de perna...

Edited by FreeThinker, 05 November 2018 - 03:23.


#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 aaaa4567, on 04 noiembrie 2018 - 23:10, said:

In vreo 2 ocazii s-a rupt si dopul, cu tirbusonul bagat peste jumatate.

Tirbusonul il introduci cat mai mult

 Aranzazu, on 04 noiembrie 2018 - 23:50, said:

Si din sticla de coniac francez se scoate greu dopul.   Pun sub apa fierbinte din robinet gatul sticlei de fiecare data cand folosesc.

N-am intalnit pana acum asa ceva.


Eu am un tirbuson clasic cu parghie in care capatul de deschis sticla de bere il fixez pe gura sticlei si ridic parghia din spate.
Daca e greu de scos, in prima faza dez-tepenesc dopul lovind tirbusonul sa imping dopul catre inauntru spre vin.
In felul asta eviti ruperea dopului daca dopul este montat cu mult timp inainte

#34
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,353
  • Înscris: 22.10.2007
daca tirbusonul e prost (am patit pe la altii pe acasa), sau lipseste se ia un cutit din ala de unt (sau de restaurant, d-ala de nu taie), se baga cu grija in mijlocul dopului cam 1cm, se invarte pana se misca dopul, dupa care se trage invartind, e mai simplu si usor decat batutul cu pantof, papuc, de perete etc

#35
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Am vazut undeva, cred ca in reclama ca au forat o gaura in dop, au bagat un pai de plastic si era rezolvata problema!

 Tsunnnami, on 05 noiembrie 2018 - 03:21, said:

  N-am intalnit pana acum asa ceva.  

Nu m-am gandit la acele sticle de Remy Martin si alte branduri cu preturi intre $3,700 si $27,000 pentru 750 ml de senzatie mortala, ci o sticla la 75 de dolari de la un Walgreens.

#36
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 aaaa4567, on 04 noiembrie 2018 - 23:10, said:

m-a impresionat relativ neplacut este greutatea cu care desfaci o sticla de vin...  atat forta n-am folosit decat la mutat dulapuri...
Nu sunt un mare fortos, totusi 20 de flotari le fac fara mari probleme, si am peste 90 de kg.

 _Dadi_, on 04 noiembrie 2018 - 23:31, said:

Chiar este un adevar problema expusa...   Dopul ca dopul...da rahatul acela de care trebuie sa tragi de el...
'ai de plm!   Unii muta muntii din loc... altii nu pot deschide o sticla de vin...

Te intalnesti cu iubita, sa beti si voi un vin (uitati de problemele zilei, descretiti fruntea, va iubiti).
Ce o gandi ea cand vede ca tu te chinui cu un dop?   Baaa,  e ca si cand te-ai prezentat in fatza ei fara sula !  

Nu mai fa flotari, nu mai impinge dulapuri- nu vezi ca n-ajuta?  Cumpara cel mai mare si dichisit desfacator (filet patrat, parghii cu dubla actiune).
... daca nu-l ai la tine, dar vrei sa bei vin, poti folosi: cutit, furculita, briceag, orice instrument de scris, betze chinezesti, patura in perete, anvelopa masinii, surubelnita, si chiar sula (dar nu aia de mai sus :D ).
Ultima solutie:  sfoara si apa rece, sau spargi direct gatul sticlei,  apoi  filtrezi vinul prin ciorapii, sau chilotii iubitei- functie de sezon.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate