Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Probleme prize internet

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
In mod normal nu e nevoie de cat6/7 pt. link gigabit ; atat cat5 dar in mod clar cat5e e suficient pt. o conexiune 1000 Mb/s pe o distanta de 100 m .
Intr-adevar semnalul poate fi perturbat de curenti tari ( ideal traseul ethernet nu va fi acelasi cu cel de 240V ) si de o raza a curburii foarte mici ale cablului la colturi dar in aceste cazuri se va stabili link la o viteza inferioara ( FastEthernet 100 Mb/s ) .
Ideal ar fi sa folosesti un patch cord cumparat pt. a elimina variabila aceasta din ecuatie ; pt. testare poti folosi temporar de ex. patch cord-ul care a venit cu router-ul .
Din ce ai descris in prima postare problema pare sa fie de GW mai mult decat de link efectiv ; daca resusesti sa accesezi portalul/pagina de administrare a router-ului atunci conexiunea e ok .
Ar trebui sa incerci sa incarci o adresa numerica sa vezi daca e problema de DNS ( google.ro >> 172.217.22.67, eventual un traceroute  ) ; de ajutor ar fi la fel sa pui aici rezultatul comenzilor "ipconfig /all" si "route print" executate in command prompt sa vedem exact ce primeste/nu primeste calculatorul de la router .

#20
dan3zu

dan3zu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2005
Hello all
Cablul este Cat 5e.
Mâine urmează să fac rost de un tester de cablu.
O sa fac și testele sugerate de voi

#21
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Este clar, cablul este de vină, mai poți să îl înlocuiești ? Ideal ar fi un Cat 7 dar dacă nu ai interferențe prea mari merge și Cat 6

#22
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009

View Posteugeniusro, on 05 noiembrie 2018 - 21:15, said:

Este clar, cablul este de vină, mai poți să îl înlocuiești ? Ideal ar fi un Cat 7 dar dacă nu ai interferențe prea mari merge și Cat 6

De curiozitate de ce e asa clar ca este de vina cablul ( cand mai probabil ar fi sa fie probleme la prize / mufe patch cord-uri) daca user-ul a explicat ca link-ul cel putin pana in router e ok ( ping OK si acces pe pagina de administrare a router-ului ) .
Chiar in posibilitatea ca intr-adevar cablajul sa fie vina de ce are nevoie de cablaj destinat datacenter-ului ( cat 7 ) sau retelelor enterprise ( in principiu pt. ca furnizorul de echipamente de retea sa garanteze functionarea acestora e nevoie de retea certificata , retea de obicei contruita pe FO si cupru cat 6).
Cat 5e e perfect utilizabil/potrivit pt. o retea rezidentiala unde utilizatorul nu doreste link-uri 10 Gig ci doar Gigabit ; pt. a putea transporta acel link 10 gig cat6-le are cerinte mai stricte in ceea ce priveste rutajul acestuia ( vis a vis de liniile electrice si raza minima a curburii permisa )

#23
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Dacă avea ping ok pe router avea și net, cred că are peste 50% din pachete căzute să facă un pathping gateway și să ne spună ce rezultat are, dacă ai o conectare greșită pe priză nu mai ai fluctuații ai conexiunea complet căzută, în plus faptul că etajul unde se află și ruterul merge tot iar parterul unde ajung cablurile mai lungi de la router nu merge ne indică faptul că problema este legată de lungimea cablurilor, cred că tot prizele alea le are și pe parter. Iauraș nu știu de ce o tot ți cu cablul ăla Cat5 că e bun, ai de vânzare ? Iar Cat6 nu este pentru 10 Gig mai învață, iar povestea cu raza de curbură se aplică la fibră optică.
Ia vezi în poză, cablul ăla verde este Cat7 și merge pe lângă cablurile electrice prin toată clădirea și nu am probleme cu el. Și clădirea este destul de mare uite și clădirea aici  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YkV-Wb3KtX8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by eugeniusro, 06 November 2018 - 00:33.


#24
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
...mi-ar fi rusine cu cable management-ul ala...asta ca sa nu-i zic cable spaghetti...

#25
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Da dar spre deosebire de altele funcționează, toate instalațiile făcute în mai multe etape ajung așa, birourile din firmă și posturile de lucru funcționează și nu pot fi oprite doar pentru ca să fie aranjate cablurile ca să dea bine la poză.

#26
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Posteugeniusro, on 06 noiembrie 2018 - 09:20, said:

Da dar spre deosebire de altele funcționează, toate instalațiile făcute în mai multe etape ajung așa, birourile din firmă și posturile de lucru funcționează și nu pot fi oprite doar pentru ca să fie aranjate cablurile ca să dea bine la poză.
Alea din start nu au fost facute bine si de profesionisti. Normal ca dupa e mult mai greu.

#27
dan3zu

dan3zu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2005
Legat de problema mea. Aseara am mai descoperit la etaj ca intr-o camera mai am o priza de net (pe langa cea care functioneaza), asa ca am sertizat capatul opus prizei si cand am facut un test. Am observat acelasi comportament ca la prizele de la parter, mai exact network adapterul ramane in identifying si primesc ip.

#28
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Scoate cablul din priza aia si sertizeaza  pe cablu un conector RJ45 . Baga-l apoi intr-un laptop si dai ping in routerul de sus . Daca nu merge , e cablul prost. Daca merge e priza defecta sau prost mufat cablul in priza .
Nu e mare inginerie sa verifici un cablu .

Edited by ndor, 06 November 2018 - 10:12.


#29
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postjm2010, on 06 noiembrie 2018 - 09:24, said:

Alea din start nu au fost facute bine si de profesionisti. Normal ca dupa e mult mai greu.
Am lucrat prin mai multe firme și reguli sunt multe dar doar una singură e comună, anume instalațiile trebuie să producă bani. Când lucram la o firmă mare de construcții industriale exista o procedură, se trăgeau cablurile, se legau pe trasee, se conectau și apoi se făceau poze pentru rapoarte, pozele alea ajungea să fie văzute de ăia care semnau pentru virarea banilor dar care nu e specialitatea lor și habar nu aveau cum funcționează instalatiile alea. Apoi se făcea comisioningul (punerea în funcțiune) și instalația începea să fie ciufulită, se remediau conexiuni greșite se făceau adaptări și modificări de proiect iar frumusețea trecea pe plan secund, se treceau în proiectul actualizat modificările (as build) conform fișelor de comisioning, apoi urma o perioadă de câteva luni de teste și reglaje pe instalații (perioada startup) și mai apăreau alte modificări, abia apoi se preda beneficiarului, la momentul predării deja beneficiarul urmărea performanțele instalației și nu mai era interesat de frumusețe. În firmele de producție, evident producția contează, iar ca tehnician de mentenanță trebuie să ai grijă ca perioadele de căderi ale instalațiilor să fie cât mai scurte iar în perioadele afectate întreținerii când instalația este oprită abia ai timp să faci lucrările importante de întreținere nu ai timp de înfrumusețări. Știu că în România se practică "pe afară e vopsit gardu' "adică sunt firme cu instalații frumoase dar care merg pe pierdere, eventual alea care merg bine căpușează pe undeva.
Revenind la problema cablurilor de proastă calitate am observat de pe vremuri când lucram la un ISP că de regulă în timp nu devin mai bune ci devin și mai proaste, adică un cablu care "mergea" pe 50 m după câteva luni nu mai merge deoarece își înrăutățește destul de rapid caracteristicile, cel mai rapid se "duc" cablurile din exterior. Din păcate soluția în cazul de față este înlocuirea cablurilor, sper că mai este posibil acest lucru altfel va trebui să iei în considerare soluții alternative gen rețea WiFi. Apropo de protecția datelor, în Germania de exemplu dacă firma lucrează cu date personale ale clienților în sistemul informatic, este interzis ca rețeaua respectivă să fie WiFi, trebuie totul pe cablu, nu știu dacă și în România este la fel, nu m-ar mira să fie diferit sau specialiștii IT să nu știe asta.

Edited by eugeniusro, 06 November 2018 - 11:39.


#30
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
@eugeniusro
uite niste bestpracticespentru cablare cupru ; afla de la mine ca si pt. cupru exista limitari in legatura cu raza minima a curburii pe care o poti da unui cablu a.i. acesta sa isi poata indeplini rolul (10 Gig pt cat6  si 1 Gig pt. cat5e ).
Dupa cum am precizat in postarea mea intr-adevar in mediul enterprise se foloseste cat6 la cablare ca sa ai sanse maxime ca Fluke-ul sa returneze parametrii doriti a.i sa poti certifica reteaua si sa ti-o accepte clientul (intre noi fie vb. am vazut o bucata insemnata de retea structurata refacuta de la 0 intr-un hipermarket din cauza ca nu a trecut auditul si nu am fi garantat ca echipamentele noastre vor functiona in parametrii datashet-ului  ) . Cat7 nu are sens nicaieri altundeva in afara de DC (nu cred ca e cineva care sa vrea link-uri 40/100 Gig cupru in casa).
Tinand cont de pozele trimise (ca exemplu sa iti susti opinia) si de experientele povestite e clar ca nu ai habar de ce se intampla intr-un mediu cu adevarat profesionist de networking .
Iti pot granta ca retelele (facute de firme dedicate nu de noi) unde noi ne puneam echipamentele si acum dupa ~8 ani nu au avut nevoie de interventii (nu au avut nevoie sa treaca la link-uri 10 Gig , rutele lungi FO , materiale de calitate Nexans in cazul acesta particular)

#31
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Eu deoarece am lucrat domeniul industrial unde sunt interferențe puternice și am obiceiul să supradimensionez echipamentele iar partea de frumusețe mă lasă rece prefer ceva eficient. În fabrici încă se folosește profibus deoarece este robust pentru conexiunile la echipamente iar cabluri de cupru doar local în camerele electrice, pe distanțe mari se folosește fibră optică deoarece este imună la inducții și interferențe. În magazine, birouri, dat fiind distanțele mai mici și interferențe mai reduse se pot folosi cabluri de cupru nu recomand Cat5, se poate folosi Cat6 dar eu prefer Cat7 deoarece construcțiile pe unde am eu treabă au fost deja făcute de alții fără trasee separate pentru rețeaua informatică iar între timp au tot apărut noi cerințe și noi instalații. Deci Cat7 mă scutește de dureri de cap, pe lângă astea am cablurile de comunicații ale clădirii comenzi iluminat, climă, încălzire pe KNX bus și Dali Bus, și astea au o construcție asemănătoare cu Cat7 foarte robuste și când au fost urgențe am folosit cablu Cat7 pentru KnX fără probleme. În Data Centere nu am lucrat dar acolo sunt de acord că sunt proceduri de audit ale lucrărilor pretențioase cu cerințe ridicate dar în magazine hipermarket se exagerează cu cerințele pentru a toca bani. Aștept cu interes o concluzie legată de problema din postul ăsta, eu rămân la ideea că sunt cabluri proaste acolo, alte idei vehiculate pe aici ar fi că nu sunt sertizate corect prizele/mufele și în rest doar flame.

Edited by eugeniusro, 06 November 2018 - 13:21.


#32
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Te lasa pe tine rece, dar nici un data center care se respecta nu are rromia aia.
La asemenea management e foarte greu de urmarit si pierzi o gramada de timp la mentenanta.Nu mai zic de praf,flux ventilatie etc...

#33
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
/offtopic  si cu asta personal inchei discutia paralela cu subiectul original

Cablarea structurata "frumoasa" nu e necesara de dragul esteticului ci de dragul de a avea o retea pe care sa o poti exploata in parametri doriti ; nici nu vreau sa imi imaginez ce ar insemna sa fiu nevoit sa urmaresc traseul unui link pt. a determina punctul problematic in exemplul tau .
O retea facuta "pe genunchi" doar ca sa mearga acum fara orice fel de grija de greutatile pe care le va avea cel care o va opera / va oferi suport/mentenanta ( de multe ori chiar tu/firma pentru care lucrezi ) e o dovada clara de amatorism .
Acei bani cheltuiti initial pt. o treaba facuta conform unor standarde bine gandite ( nu doar de dragul de a "toca" niste bani ) sunt o investitie in costuri operationale ulterioare mai mici deci un TCO mai mic ( downtime-ul provocat de o retea mai ieftina functionala doar 90-95% din timp pt. ca se pierde mult timp cu gasirea/rezolvarea problemelor inseamna in multe cazuri pierderi mult mai mari decat un CAPEX initial mai mare ).

#34
dan3zu

dan3zu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2005
Am făcut verificarea cu testerul de cablu și nu am link pe firul 1 la o priza iar la alta pe firul 6.

Urmează să detecteze problema daca este mufarea greșită sau priza din perete.

Vă mulțumesc pentru ajutor și sugestii :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate