Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme prize internet

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
dan3zu

dan3zu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2005
Salut
Am și eu niste probleme cu prizele de net din perete si nu le dau de cap.
Mai exact la etaj am routerul iar din el pleacă cablurile prizelor de net. Mufarea acestor cabluri am făcut-o eu.
Prizele de net de la etaj au link si primesc ip. La parter am link, primesc ip dar placa de rețea rămâne în "Identifying".

La prizele unde am "Identifying" am ping în router și am reușit să intru pe router dar nu am internet.

Care sa fie problema? Mufare greșită, cablu împușcat sau priza este legată greșit?

Edited by dan3zu, 04 November 2018 - 21:31.


#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ce IP primești acolo, unul din clasa alocată de router sau unul care începe cu 169.   pentru că dacă e o problemă de comunicație windowsul își pune singur un IP, vezi dacă treci setările plăcii în 10 Mbps full duplex sau half duplex primește ip din router și funcționează netul.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 dan3zu, on 04 noiembrie 2018 - 21:30, said:

La prizele unde am "Identifying" am ping în router și am reușit să intru pe router dar nu am internet.
Care sa fie problema? Mufare greșită, cablu împușcat sau priza este legată greșit?
Daca ai ping de la alea inseamna ca fizic conexiunea functioneaza, verifica workgroup-ul, ip-urile si clasele (255.255.255.0 de ex).

#4
dan3zu

dan3zu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2005
@eugeniusro
1. Merci de răspuns
2. Am primit și ip din aceeași clasă pe care o dă routerul dar au fost cazuri in care am primit ip de care spuneai tu.
3. Setarea de care zici tu nu cred care rost sa o fac având in vedere că la alte prize am ip și net

@andreic
"Daca ai ping de la alea inseamna ca fizic conexiunea functioneaza, verifica workgroup-ul, ip-urile si clasele (255.255.255.0 de ex)."

Ideea este ca desi am ping, network adaptorul sta in Identifying. Daca era problema de workgroup, ip si clase nu aveam problema la toate prizele?

Edited by dan3zu, 04 November 2018 - 22:22.


#5
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Ce Windows ai pe ele?

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
" Mufarea am facut-o eu "
https://m.youtube.co...h?v=oKJFn6FGr88

Edited by cspot, 04 November 2018 - 23:28.


#7
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
ai "mufat" prizele de perete dar nu ai verificat cu un tester daca electric e ok?
ai folosit sertizor sau orice altceva?

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Desfa prizele cu pricina si verifica legaturile.Daca ai prize care merg, routerul merge, etc, nu poate fi din setari.

#9
dan3zu

dan3zu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2005
@livio:
Prizele au fost legate de catre electricianul care a făcut instalatia. Mă indoiesc că a folosit tester având în vedere că în panoul unde ajung toate cablurile, cele utp nu aveau mufe.  

Eu doar am sertizat cablurile utp din panou și apoi am conectat fiecare priza la router, că sa verific daca am sertizat corect și am link conectivitate pe prize.

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 dan3zu, on 04 noiembrie 2018 - 21:30, said:

Mufarea acestor cabluri am făcut-o eu.
Acolo e problema. Cheama pe cineva care stie ce face si are scule.

 dan3zu, on 05 noiembrie 2018 - 07:01, said:

@livio:
Prizele au fost legate de catre electricianul care a făcut instalatia. Mă indoiesc că a folosit tester având în vedere că în panoul unde ajung toate cablurile, cele utp nu aveau mufe.  

Eu doar am sertizat cablurile utp din panou și apoi am conectat fiecare priza la router, că sa verific daca am sertizat corect și am link conectivitate pe prize.
Cum ziceam, cheama pe cineva care se pricepe. La noi electricienii abia se descurca sa faca niste circuite cum trebuie daramite retele de calculatoare.

#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Daca sunt ca aici, facute legaturile, unul din cele 2 standarde, ar trebui sa fie ok:
Attached File  culori_standarde_568.jpg   42.25K   32 downloads

Edited by baribalu, 05 November 2018 - 08:05.


#12
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 jm2010, on 05 noiembrie 2018 - 07:32, said:

Cum ziceam, cheama pe cineva care se pricepe. La noi electricienii abia se descurca sa faca niste circuite cum trebuie daramite retele de calculatoare.
Eu cred că electricianul a conectat corect prizele, dacă nu se pricepea pur și simplu le lăsa neconectate, ce explicație ai pentru faptul că cele de pe etajul cu routerul funcționează iar cele de pe parter nu ? Eu cred că explicația stă în lungimea cablurilor, alea de la parter sunt mai lungi și acum depinde și ce calitate de cablu sa folosit CAT 6 sau CAT 7 și probabil raportul semnal zgomot ajunge să fie prea ridicat, am spus să treacă în 10 Mbps dintr-un motiv foarte bun, așa va compensa lungimea mai ridicată pe cablurile de la parter și va avea un răspuns asupra ce se întâmplă, dacă pe 10 Mbps va merge înseamnă că conexiunile sunt bune dar calitatea cablului lasă de dorit pentru lungimea respectivă, presupun că nu are CAT 7, dacă nici așa nu merge atunci e o problemă de conexiune, poate au lucrat persoane diferite pe parter față de etaj și probabil așa se explică faptul că pe etaj funcționează.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In mod normal daca e cablul prea lung nu are link. Asa ca nici vorba de IP indiferent de clasa.

De verificat daca nu ai o setare manuala pe placa de retea.

Ai doar 4 prize de retea in toata casa ? Sau mai ai un sw dupa router ?


PS: incerca sa setezi dns-ul pe manual, de tip 8.8.8.8 sau 8.8.4.4. si sa ai serviciile de proxy dezactivate.
IP-urile trebuie sa fie doar dintr-o singura clasa, cea a routerului. 192.168.0.x sau ceva de genul.

 andreic, on 04 noiembrie 2018 - 22:08, said:

verifica workgroup-ul

Nu are treaba cu net-ul sau IP-urile.

Edited by bumpocbum, 05 November 2018 - 09:09.


#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 bumpocbum, on 05 noiembrie 2018 - 09:07, said:

In mod normal daca e cablul prea lung nu are link. Asa ca nici vorba de IP indiferent de clasa.
Gresit. Ai idee ce se intampla daca este cablul prea lung (motivele pentru care exista o limitare)? Si cat inseamna acel prea lung? Fara wikipedia :)

 eugeniusro, on 05 noiembrie 2018 - 08:39, said:

Eu cred că electricianul a conectat corect prizele, dacă nu se pricepea pur și simplu le lăsa neconectate, ce explicație ai pentru faptul că cele de pe etajul cu routerul funcționează iar cele de pe parter nu ? Eu cred că explicația stă în lungimea cablurilor, alea de la parter sunt mai lungi și acum depinde și ce calitate de cablu sa folosit CAT 6 sau CAT 7 și probabil raportul semnal zgomot ajunge să fie prea ridicat, am spus să treacă în 10 Mbps dintr-un motiv foarte bun, așa va compensa lungimea mai ridicată pe cablurile de la parter și va avea un răspuns asupra ce se întâmplă, dacă pe 10 Mbps va merge înseamnă că conexiunile sunt bune dar calitatea cablului lasă de dorit pentru lungimea respectivă, presupun că nu are CAT 7, dacă nici așa nu merge atunci e o problemă de conexiune, poate au lucrat persoane diferite pe parter față de etaj și probabil așa se explică faptul că pe etaj funcționează.
Fara un tester e greu de spus daca a conectat corect. Insa ai dreptate, nu este suficient sa conectezi corect, trebuie sa stii si cum sa tragi cablul, ce cablu sa tragi, pe unde poti trage etc. Care influenteaza mult o retea.

Edited by jm2010, 05 November 2018 - 09:42.


#15
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 Bean, on 04 noiembrie 2018 - 23:14, said:

Ce Windows ai pe ele?
Ce windows sa aiba pe prize ????!!

#16
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 jm2010, on 05 noiembrie 2018 - 09:41, said:

Fara un tester e greu de spus daca a conectat corect. Insa ai dreptate, nu este suficient sa conectezi corect, trebuie sa stii si cum sa tragi cablul, ce cablu sa tragi, pe unde poti trage etc. Care influenteaza mult o retea.

Cel care a conectat inițial nu avea cum să folosească testerul fiindcă am înțeles că a conectat doar la capătul cu prizele, probabil la locația ruterului are un minirack ceva și probabil ăla sa montat mai târziu, dar inițiatorul a spus citez "cele utp nu aveau mufe" deci cred că pot aproxima corect că vorbește de cablu CAT 6 pentru CAT 7 trebuia mufe mai speciale sau mufat în patchpanel, sau eventual alte prize și acolo ceea ce e cam dificil deoarece acolo se adună toate. Deci dacă a fost montat cablu CAT 6 de la un etaj la altul pe lângă lungimea semnificativ mai mare se mai adună și interferențele cu alte cabluri electrice, nu cred că au fost pozate separat, plus că spune că sunt UTP.

#17
dan3zu

dan3zu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2005

 Bean, on 04 noiembrie 2018 - 23:14, said:

Ce Windows ai pe ele?
Pe laptopul pe care am verificat daca merg sau nu prizele, am Windows 10.

 baribalu, on 05 noiembrie 2018 - 08:03, said:

Daca sunt ca aici, facute legaturile, unul din cele 2 standarde, ar trebui sa fie ok:
culori_standarde_568.jpg

Am mufat dupa schema a 2 a din poza.

 eugeniusro, on 05 noiembrie 2018 - 11:33, said:

Cel care a conectat inițial nu avea cum să folosească testerul fiindcă am înțeles că a conectat doar la capătul cu prizele, probabil la locația ruterului are un minirack ceva și probabil ăla sa montat mai târziu, dar inițiatorul a spus citez "cele utp nu aveau mufe" deci cred că pot aproxima corect că vorbește de cablu CAT 6 pentru CAT 7 trebuia mufe mai speciale sau mufat în patchpanel, sau eventual alte prize și acolo ceea ce e cam dificil deoarece acolo se adună toate. Deci dacă a fost montat cablu CAT 6 de la un etaj la altul pe lângă lungimea semnificativ mai mare se mai adună și interferențele cu alte cabluri electrice, nu cred că au fost pozate separat, plus că spune că sunt UTP.

Ma uit diseara pe cablu sa vad ce scrie si revin exact cu tipul pe care l-au montat.

Probabil ca voi cumpara un tester de cablu si sa verific.

Edited by dan3zu, 05 November 2018 - 13:25.


#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Puneti frana.
Um amarat de cablu cat5 duce lejer 100mbps si la 50m.
Cat5e cat6 si cat7 sunt pentru Gigabit.
Acolo trebuie identificata problema la fata locului.
Cauzele pot fi:
-Prize de date de proastă calitate cu, contacte imperfecte etc...
-Legaturi proaste la prizele de date.
-Sertizare aiurea la mufele din capatul celalalt.
-Cablu contrafacut din aluminiu cuprat.
-Cablu tras aiurea prin copex si lezat.
-O combinatie din cele de mai sus.
Prima chestie care as face-o e sa sertizez o mufa in locul unei prize de date nefunctionala si sa ma leg cu laptopul sa vad care e treaba.

Edited by geo123, 05 November 2018 - 13:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate