Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Caserola mancare, Electrica pentru Masini, 40W, 12V

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Salut, o parere despre aceste caserole, in general. Scrie ca incalzesc prin infrarosu. Ma intereseaza daca sunt periculoase pentru sanatate. Am un coleg ce are si e multumit de ea... In 30-40 minute incalzeste ok mancarea. Are si ventuza de aerisire, probabil ciorba nu pot transporta in ea fiindca se varsa dintr-o incapere in alta , dar nu stiu sigur.
Eu spui ca e ideala fiindca mananci o mancare calduta in conditiile in care nu ai alta posibilitate.
https://www.google.r...d=1541353165579

Edited by ionutsb, 04 November 2018 - 19:48.


#2
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Ai citit pe google ce e ala infrarosu? Orice sursa de caldura genereaza infrarosu Posted Image
Am cuptor cu microunde la scarbici.

Edited by BebePanda, 04 November 2018 - 19:57.


#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
uite aici un sistem de gatit cu infrarosii. e profund nesanatos.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ce/Preparing_the_Asado.jpg/1197px-Preparing_the_Asado.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

vezi ca dupa asa ceva e total contraindicat sa bei apa cu continut ridicat de hidrogen.

 BebePanda, on 04 noiembrie 2018 - 19:57, said:

Am cuptor cu microunde la scarbici.
microundele nu-s radiatii infrarosii.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Cum 30-40 minute ?!
Zice ca mai repede.

#5
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 crisstonne, on 04 noiembrie 2018 - 20:00, said:

Cum 30-40 minute ?!
Zice ca mai repede.
Asa zice dar colegul ce are aceasta caserola zice ca in 30 de minute o incalzeste. Pentru mine nu ar fi o problema ca am vreme sa o las la incalzit, zilnic. Treaba e ca vreau sa fie totusi sa nu afecteze sanatatea acest mod de incalzire

 Fane, on 04 noiembrie 2018 - 19:59, said:

uite aici un sistem de gatit cu infrarosii. e profund nesanatos.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ce/Preparing_the_Asado.jpg/1197px-Preparing_the_Asado.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

vezi ca dupa asa ceva e total contraindicat sa bei apa cu continut ridicat de hidrogen.


microundele nu-s radiatii infrarosii.
:)) Nu am timp chiar mereu de asa ceva, uneori ma multumesc si cu o mancare incalzita :P

 BebePanda, on 04 noiembrie 2018 - 19:57, said:

Ai citit pe google ce e ala infrarosu? Orice sursa de caldura genereaza infrarosu Posted Image
Am cuptor cu microunde la scarbici.
N-am prea multe jnformatii, nu am cautat. Am zis sa intreb aici

Edited by ionutsb, 04 November 2018 - 20:03.


#6
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Microundele nu-s sursa de caldura, ci de agitatie :P

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai vazut cacaturile de lazi racitoare auto ?
E cam aceeasi chestie dar invers.
Daca nu esti vampir si suporti sa te vada razele soarelui atunci nu vei muri din mancarea incalzita la "razele soarelui".

Viata e scurta si ca sofer de camion ar trebui sa te respecti mai mult si sa ai grija de sanatatea ta.
Tocmai de aceea se urmareste interzicerea dormitului in cabina si mancatului din punga pe marginea drumului in tarile civilizate.

Cel putin asta este motivul oficial, real este altul....

Edited by keta, 04 November 2018 - 20:09.


#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Cred ca in interior are o celula Peltier , la 40W dimensiunea este de 30/30/4 mm, credibil, intra in cutiuta si randamentul cam acesta este 30-40 minute , pretul ei separat este undeva la 10-12 Eu/bucata

#9
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 keta, on 04 noiembrie 2018 - 20:06, said:

Ai vazut cacaturile de lazi racitoare auto ?
E cam aceeasi chestie dar invers.
Daca nu esti vampir si suporti sa te vada razele soarelui atunci nu vei muri din mancarea incalzita la "razele soarelui".

Viata e scurta si ca sofer de camion ar trebui sa te respecti mai mult si sa ai grija de sanatatea ta.
Tocmai de aceea se urmareste interzicerea dormitului in cabina si mancatului din punga pe marginea drumului in tarile civilizate.

Cel putin asta este motivul oficial, real este altul....
Sa te mint ca n-ai dreptate ? Pe o parte ai dreptate dar totusi cum vad eu aceasta ca pe un avantaj in printre dezavantajele soferiei. Se intampla, des, sa alergi la incarcari, descarcari si sa n-ai timp sa iti gatesti. Sa vi aici sa spui ca trebuie sa mananci la restaurante nu e chiar asa.
Decat sa mananc o mancare rece ca n-ai vreme sa ti-o incalzesti, mai bine o pui din timp in aceasta caserola si cand te opresti 10 minute mananci cald.

#10
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Daca vrei sa mori de cancer mananca mancare facuta cu infrarosu

#11
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 kalu4u, on 04 noiembrie 2018 - 21:31, said:

Daca vrei sa mori de cancer mananca mancare facuta cu infrarosu
Tocmai de aia am intrebat aici, sa aflu consecintele.

#12
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

 kalu4u, on 04 noiembrie 2018 - 21:31, said:

Daca vrei sa mori de cancer mananca mancare facuta cu infrarosu

Daca vrei sa ajungi la insectar, trolleaza in continuare Posted Image Ce e ala infrarosu? Zi repede.

Initiator, mananca linistit. Radiația infraroșie este un tip de radiație electromagnetică ca și undele radio, radiația ultavioletă, razele X sau microundele. Lumina infraroșie aparține spectrului electromagnetic, fiind invizibilă ochiului uman însă oamenii o pot simți ca și căldura. Orice cu temperatura de peste 5 grade Kelvin (-450 de grade Fahrenheit sau -268 de grade Celsius) emite radiație infraroșie. Conform Agenției de Protecție a Mediului, un simplu bec convertește 10% din energia electrică în lumina vizibilă și 90% în radiație infraroșie.


E caldura.

Edited by BebePanda, 04 November 2018 - 21:41.


#13
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

 BebePanda, on 04 noiembrie 2018 - 21:38, said:

Ce e ala infrarosu? Zi repede.
Ce sa fie ... e ala de la telecomenzi Posted Image

#14
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Radiația în infraroșu (IR) este o radiație electromagnetică a cărei lungime de undă este mai lungă decât cea a luminii vizibile (400 - 700 nm), dar mai scurtă decât cea a radiației terahertz (100 μm - 1 mm) și a microundelor (~30000 μm) si care provoaca cancer.

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 kalu4u, on 04 noiembrie 2018 - 21:47, said:

Radiația Ăźn infraroșu (IR) este o radiație electromagnetică a cărei lungime de undă este mai lungă decĂąt cea a luminii vizibile (400 - 700 nm), dar mai scurtă decĂąt cea a radiației terahertz (100 ÎŒm - 1 mm) și a microundelor (~30000 ÎŒm) si care provoaca cancer.

Cred ca o sa sbori" de pe aici, ca trollezi :)

Attached Files



#16
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 ldpe, on 04 noiembrie 2018 - 20:15, said:

Cred ca in interior are o celula Peltier...
Nop, prea scump.
Cuget că-i un simplu drot bobinat pe plasticul din interior, apoi injectată spumă până se umple spațiul.
Am o cană pentru cafea pe același principiu, chiar se simte unde au bobinat sârma mai rar și unde o fost spiră lângă spiră...Posted Image

 ionutsb, on 04 noiembrie 2018 - 19:47, said:

...Ma intereseaza daca sunt periculoase pentru sanatate...
Mno bade', ca un blid de plastic încălzit o fi de periculos, da' nu mori matale curând din atâta lucru.
În special dacă desfaci conserva de păsulă după ce o lași la încălzit în cutia minune.
Da' tot mai fain ar fi să încălzești mâncarea pe radiatorul de la retarder, și impresia artistică îi alta Posted Image

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
asa, ca pt prosti, cand pui mancarea sa se incalzeasca vara la soare se numeste ca o incalzesti cu radiatii infrarosii. kalu4u, poti sa intelegi asta? nu orice se numeste "radiatie" e si nociv.

Edited by Fane, 04 November 2018 - 22:35.


#18
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Aproape orice tip de caldura genereaza si infrarosu. Inclusiv razele solare sau focul de tabara, focul din soba, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate