Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Web development

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Joy29

Joy29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2018
Buna,
  Pentru o femeie de 41 ani, care a lucrat in sistemul bancar, a terminat finante-banci si doreste sa se reprofileze, are sanse REALE sa invete web development?
Multumesc

Edited by Joy29, 04 November 2018 - 18:43.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Web Development a devenit o chestie imensa.
HTML deja e pentru editori.

Pe scurt, nimic nu e imposibil, dar e cam improbabil.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJoy29, on 04 noiembrie 2018 - 18:42, said:

web development
Ca-i web, desktop, server, phone sau alte sintagme, tot development e, difera doar API-ul. Important e cat timp investesti si cat de bine se lipeste.

Edited by neagu_laurentiu, 04 November 2018 - 19:21.


#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
se poate dar e de invatat front end: html,css,javascript,jquery+bootstrap + backend : node.js,baze de date: mongodb,....git,github...sunt cursuri pe lynda,udemy...

#5
Joy29

Joy29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2018

View PostAdm, on 04 noiembrie 2018 - 19:11, said:

Web Development a devenit o chestie imensa.
HTML deja e pentru editori.

Pe scurt, nimic nu e imposibil, dar e cam improbabil.

La fel de improbabil este si  database administrator, nu ?

#6
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
database administrator e mult mai abordabil
Exista asa ceva in Romania ?
La noi lumea se asteapta ca daca esti esti programator sa stii si reparatii hardware sau retelistica
Sa fii database administrator e boierie

#7
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
evident ca sunt sanse, mari sau mici - depinde de om.

eu am peste 15 ani in domeniu si iti dau niste sfaturi in caz ca vrei sa mergi inainte.
- evita cursurile pe cat posibil pentru ca sunt pierdere de vreme / depasite, si incearca sa inveti pe cont propriu folosindu-te de documentatii oficiale.
- cand cauti ceva pe google, filtreaza informatia dupa data. cu cat e mai recenta cu atat mai bine
- evita php, jquery.
viitorul e rest api iar pe partea de server nodejs va domina pe acest segment. insista pe websockets pt comunicare.
pe partea de front tot js este necesar si dupa ce inveti bazele js baga la greu angular, react sau vue (eu as alege vue).
astea deja sunt / sau vor deveni indispensabile din simplul motiv ca te ajuta sa tii interfata sincronizata cu starea, adica cea mai complicata parte in dezvoltarea unei aplicatii cu interfata grafica (site, etc)

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostJoy29, on 04 noiembrie 2018 - 20:12, said:

La fel de improbabil este si  database administrator, nu ?
dupa mine ai sanse mai mici sa ajungi database administrator decat web developer :)
motivul e simplu: sunt mult mai putini DBA. intr-o firma rareori gasesti mai mult de 1 DBA, iar asta inseamna ca e foarte greu sa-ti gasesti un "maestru"  la care sa-ti faci ucenicia.
web developeri, in schimb, sunt mai multi in orice firma, deci e relativ usor sa gasesti un post de junior (comparativ cu un post de junior DBA).

oricum, la cum treci de la o chestie la alta (prin vara doreai Catia, cu 2 ore in urma web development, acum DBA) tind sa cred ca nu prea ai legatura cu IT-ul si vrei sa te indrepti catre el pentru ca ti se pare usor si banos. lucrurile nu prea merg asa.

sfatul meu ar fi sa incerci sa gasesti o pozitie de tester (QA) intr-o firma de software. sunt mai putini bani decat la dezvoltare, dar macar ai contact cu domeniul si-ti poti da seama daca-ti place ceva sau nu. in plus o sa inveti destul de multe chestii care or sa-ti fie de folos la o eventuala tranzitie ulterioara spre dezvoltare.

#9
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postalx42, on 04 noiembrie 2018 - 20:33, said:

- evita cursurile pe cat posibil pentru ca sunt pierdere de vreme / depasite,

cursurile noi de la udemy...nu sunt depasite deloc ,chiar prezinta noile tehnologii node,js,mongo db...chiar si ei zic ca php-ul se foloseste mai rar ,deci se pune accent pe angular, react...

Edited by cristirg, 04 November 2018 - 20:54.


#10
Joy29

Joy29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2018

View Post_Smiley_, on 04 noiembrie 2018 - 20:36, said:


dupa mine ai sanse mai mici sa ajungi database administrator decat web developer :)
motivul e simplu: sunt mult mai putini DBA. intr-o firma rareori gasesti mai mult de 1 DBA, iar asta inseamna ca e foarte greu sa-ti gasesti un "maestru"  la care sa-ti faci ucenicia.
web developeri, in schimb, sunt mai multi in orice firma, deci e relativ usor sa gasesti un post de junior (comparativ cu un post de junior DBA).

oricum, la cum treci de la o chestie la alta (prin vara doreai Catia, cu 2 ore in urma web development, acum DBA) tind sa cred ca nu prea ai legatura cu IT-ul si vrei sa te indrepti catre el pentru ca ti se pare usor si banos. lucrurile nu prea merg asa.

sfatul meu ar fi sa incerci sa gasesti o pozitie de tester (QA) intr-o firma de software. sunt mai putini bani decat la dezvoltare, dar macar ai contact cu domeniul si-ti poti da seama daca-ti place ceva sau nu. in plus o sa inveti destul de multe chestii care or sa-ti fie de folos la o eventuala tranzitie ulterioara spre dezvoltare.

Multumesc pentru sfat ��
Nu caut sa ma reprofilez in functie de partea financiara. In momentul acesta imi stiu doar calitatile soft si ele ma duc spre IT . Dar ce anume, nu stiu. ...stii foarte bine ca domeniul este vast....incerc sa iau decizia finala dupa experienta oamenilor ( prin aceaata postare), cursuri si articole.

#11
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View Postcristirg, on 04 noiembrie 2018 - 20:54, said:

cursurile noi de la udemy...nu sunt depasite deloc ,chiar prezinta noile tehnologii node,js,mongo db...chiar si ei zic ca php-ul se foloseste mai rar ,deci se pune accent pe angular, react...
m-am referit la cursurile de la noi din tara.
php nu se foloseste rar, este chiar foarte raspandit. dar e un limbaj care nu mai este folositor pentru ca are o arhitectura depasita

#12
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Va trebui sa inveti intre 6 luni si un an, cate 4-5 ore pe zi minim.
Daca reusesti sa iti mentii motivatia. Daca chiar ai intelectul necesar sa pricepi ce inveti.

Apoi daca ai norocul sa gasesti o firma care nu vrea experti in toate. Undeva spre junior, middle. La o cautare pe ejobs/bestjobs, nu prea se cauta asa ceva.

#13
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postalx42, on 04 noiembrie 2018 - 20:33, said:

- evita php, jquery.
viitorul e rest api iar pe partea de server nodejs va domina pe acest segment. insista pe websockets pt comunicare.
pe partea de front tot js este necesar si dupa ce inveti bazele js baga la greu angular, react sau vue (eu as alege vue).
astea deja sunt / sau vor deveni indispensabile din simplul motiv ca te ajuta sa tii interfata sincronizata cu starea, adica cea mai complicata parte in dezvoltarea unei aplicatii cu interfata grafica (site, etc)
Deci eu fix mor cand vad ca toti angajatorii cer frameworks. Cum sa iti mearga site-ul repede si bine cand tu il incarci cu frameworks si nu il faci de la zero ? Cum sa se miste aplicatiile repede cand sunt scrise cu cat mai multe clase si au nevoie de framworks ? Cu cat scrii un program intr-un limbaj low-level cu atat se misca mai repede si ocupa mai putin spatiu.

Edited by PlatonX, 05 November 2018 - 09:02.


#14
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
da, e un compromis pe care trebuie sa il faci intre eficienta aplicatiei si eficienta dezvoltatorilor ei.
un procent foarte mic din instructiunile aplicatiilor de azi sunt concrete, mai ales la cele bazate pe web.
majoritatea reprezinta abstractii a caror rol e sa mareasca productivitatea dezvoltatorului, de aici risipa uriasa de resurse.

evident ca pentru o companie care are ca scop profitul nu este avantajos sa piarda mai mult timp si sa cheltuie mai multi bani pentru a obtine o aplicatie cu aceeasi functionalitate, dar care ruleaza pe un pc antic si ocupa foarte putin spatiu. si pentru utilizator este mai important ce functii ofera aplicatia, mai putin performanta ei.

la php, framework-urile sunt in mare parte o forma fara fond. aduc niste beneficii dezvoltatorului, dar nu foarte mari si in multe cazuri impun limite sau chiar te incurca mai rau.
la javascript e cu totul altfel pentru ca au eliminat o problema uriasa din ciclul dezvoltarii.
daca te incapatanezi sa le folosesti si sa faci tu totul o sa stai pe mergine si te uiti cum un incepator care a invatat doar cateva zile angular face in 5 minute ce tie iti ia ore chiar daca ai ani de experienta in javascript.
multi angajatori nici nu au pretentia sa cunosti bazele js. e suficient sa cunosti un framework. am un prieten care lucreaza ca web developer la o companie mare din germania si nu e curios de js la nivel low-level. el stie react si ii este suficient pentru a incasa un salariu foarte bun. dar parerea mea e ca ar fi bine sa invatati js prima data pentru ca aceste framework-uri au viata scurta. poate anul viitor trebuie sa inveti altceva si atunci o sa iti fie mai usor daca ai bazele unui limbaj de programare.

#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Si eu am auzit de cazuri in care dezvoltatorii pefera sa faca un upgrade la server decat sa optimizeze codul.
Ideea nesanatoasa din toate domeniile de activitate: mult, bun si ieftin - acum.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostPlatonX, on 05 noiembrie 2018 - 08:41, said:

Deci eu fix mor cand vad ca toti angajatorii cer frameworks. Cum sa iti mearga site-ul repede si bine cand tu il incarci cu frameworks si nu il faci de la zero ? Cum sa se miste aplicatiile repede cand sunt scrise cu cat mai multe clase si au nevoie de framworks ? Cu cat scrii un program intr-un limbaj low-level cu atat se misca mai repede si ocupa mai putin spatiu.

framwork-urile rezolva si ele niste probleme, n-au fost inventate degeaba.
ce conteaza ca-ti merge repede aplicatia, daca dureaza o saptamana sa adaugi o bifa intr-un ecran, pentru ca "aplicatia" e facuta pe genunchi si scartaie din toate incheieturile, iar la orice modificare apar buguri cu nemiluita?

#17
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Pai iti faci tu propriile clase pentru a adugare de elemente. Din ce observ eu se face exces de frameworks si POO tocmai pentru a scrie aplicatia intr-un timp foarte scurt. Rezultatul este ca avem nevoie de investitie in hardware desi codul ar putea fi optimizat, o spun din proprie experienta.
Exista cazuri cand e mult mai rapid sa folosesti un framework, de exemplu lucrul cu fiesiere Excel, sau PDF, dar se face exces de frameworks. Nu mi-a venit sa cred cat de mult ocupa aplicatiile de Android.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
hardware-ul este acum mult mai ieftin decat optimizarea codului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate