Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sony RX100 mk1 vs... ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Salutari,

Se pune problema de-a-i scrie lui Mos Craciun Posted Image sa-i puna sotiei sub brad, luna viitoare, o compacta decenta, ce va fi folosita pt snapshot-uri de familie, amintiri cu copiii etc (sotiei fiindu-i incomod sa foloseasca DSLR-ul pentru scopul asta, cand eu lipsesc de acasa... si lipsesc cam mult din pacate, din motive de job).

Musai senzor mare si/sau obiectiv luminos, trebuie sa faca poze cat mai bune si la interior, cu lumina asa si-asa. Ideal sa "stie" gandi expunerea de capul ei cat mai bine, in modurile (semi-)automate. La filmare, n-avem pretentii; cata vreme filmeaza... si punct, e satisfacatoare. Brizbrizuri gen GPS, wifi, BT etc sunt binevenite daca sunt, dar nu necesare.

Bugetul e, in principiu, restrans. Dac-ar fi pt mine, n-as avea nimic impotriva sa fie SH, dar fiind cadou, totusi as prefera-o noua. Spre exemplu, vad ca mai e disponibil, pe alocuri, Sony RX100 din prima generatie in jur de 1500-1600 RON. Din cat m-am uitat dupa sample-uri de imagini, nu pozeaza rau. Da, stiu, n-are viewfinder, n-are touchscreen, n-are wifi... dar utilizatorul principal (d-na sefa Posted Image) nu cred ca le va simti lipsa.

Intrebare de baraj: exista ceva la acelasi nivel - sau peste - RX100 v.1, in zona de pret comparabila...? (sa zicem, pana catre 2000 lei) - imi pun oarece (slabe) sperante si in apropiata Black Friday... - cand zic "la acelasi nivel" ma refer in principal la calitatea foto, nu la features / dotari etc.

Nu e graba, daca nu apare nimic interesant cu ocazia BF, mai vin si reducerile din decembrie... atata doar ca mi-e teama sa nu dispara intre timp prima generatie de RX100 din stocuri, ca ma gandesc ca sunt cam pe sfarsite... dar ma rog, astept cu interes posibile sugestii.

Mersi anticipat!

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Nu prea sunt multi producatori in zona asta a compactelor cu senzor mare.
Asa ca Sony RX100 nu prea are competitie decat alte versiuni tot de RX 100.

Tinand cont ca sunt multe generatii mai vechi, ai putea avea noroc sa prinzi pe undeva o reducere la una dintre ele.
Dar nu m-as baza prea mult pe asta.

Eventual poate poti cumpara acum camera si, daca prinzi o oferta mai buna de BF, o returnezi.
Valabil daca iei de la emag, f64 in 30 de zile sau orice magazin online in 14 zile.

#3
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

View PostNenea Zap, on 04 noiembrie 2018 - 16:29, said:

Nu prea sunt multi producatori in zona asta a compactelor cu senzor mare.
Asa ca Sony RX100 nu prea are competitie decat alte versiuni tot de RX 100.

Tinand cont ca sunt multe generatii mai vechi, ai putea avea noroc sa prinzi pe undeva o reducere la una dintre ele.
Dar nu m-as baza prea mult pe asta.

Eventual poate poti cumpara acum camera si, daca prinzi o oferta mai buna de BF, o returnezi.
Valabil daca iei de la emag, f64 in 30 de zile sau orice magazin online in 14 zile.

Da, stiu ce zici :) Imi place Canon G9X (bine, asa, doar din window-shopping, ca nu l-am butonat, dar recunosc ca sunt fan al compactelor Canon)... insa G9X v2 e cam peste limita de buget.

In fine, mai vedem...

#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Asteapta BF si vezi daca prinzi un RX100 III sau un Panasonic LX100 pe la 2000 de lei (le-a tot scazut pretul in ultima vreme).

Dpmdv sunt singurele compacte care merita banii cat de cat in acest moment.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.f64.ro/s...u-wifi-si-nfc/p e cu mult peste orice compacta
ps. poate o prinzi la vreo oferta de BF

Edited by STARTREK1, 04 November 2018 - 18:18.


#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Panasonic e concurentul principal cu LX10, LX100, etc.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Probabil ii va tine companie dslr-ului prin vreun dulap pe undeva...
daca iei ceva fata touch to focus si fara wifi.

Legat de DSLR, imi permit sa iti dau un sfat din experinta. Ascunde gentuta in care il tii daca vrei sa il foloseasca. Daca sta in geanta, acolo moare.

View PostSTARTREK1, on 04 noiembrie 2018 - 18:13, said:

https://www.f64.ro/s...u-wifi-si-nfc/p e cu mult peste orice compacta
ps. poate o prinzi la vreo oferta de BF
Ai fi uimit daca ai afla ca de fapt e doar cu putin peste unele compacte cu obiectivul cu care vine. Pt a fi cu mult peste orice compacta trebuie in primul rand un obiectiv serios $$$. Senzorul mare este limitat mult de acel obiectiv de kit. Daca nu-l iei nu prea are rost sa te complici cu ML. Asta bineinteles daca nu are vreo alta caracteristica pe care nu o gasesti la o compacta si pe care o vrei neaparat.

Edited by underb, 05 November 2018 - 12:28.


#8
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postunderb, on 05 noiembrie 2018 - 12:17, said:

Probabil ii va tine companie dslr-ului prin vreun dulap pe undeva...
daca iei ceva fata touch to focus si fara wifi.

Legat de DSLR, imi permit sa iti dau un sfat din experinta. Ascunde gentuta in care il tii daca vrei sa il foloseasca. Daca sta in geanta, acolo moare.

Ai fi uimit daca ai afla ca de fapt e doar cu putin peste unele compacte cu obiectivul cu care vine. Pt a fi cu mult peste orice compacta trebuie in primul rand un obiectiv serios $$$. Senzorul mare este limitat mult de acel obiectiv de kit. Daca nu-l iei nu prea are rost sa te complici cu ML. Asta bineinteles daca nu are vreo alta caracteristica pe care nu o gasesti la o compacta si pe care o vrei neaparat.
90% din cei care iau camere sunt ca tine. Îşi iau camere pentru că este la modă. Din restul de 10% 2-3 % iau camere pentru că fac bani cu ele. Restul pentru că au un hobby şi sunt serios interesaţi de fotografie şi nu neapărat de unealta cu care o fac.

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-ai inteles nimic din postarea aia si nici unde bateam dar nu e problema, ca oricum nu-ti era tie adresata.
Macar primul post l-ai citit? Poate incepi sa intelegi aluzia...

Hai sa te ajut...

View Postbaloo2009, on 07 noiembrie 2018 - 11:27, said:

90% din cei care iau camere sunt ca tine. Îşi iau camere pentru că este la modă. Din restul de 10% 2-3 % iau camere pentru că fac bani cu ele. Restul pentru că au un hobby şi sunt serios interesaţi de fotografie şi nu neapărat de unealta cu care o fac.

Sotia lui din ce categorie crezi ca face parte?

#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nu e bine sa generalizam cand vorbim la concret de cineva anume.

#11
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
RX 100 sau GX9 II - altceva nu stiu ce sa alegi.

#12
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
https://gizmodo.com/...ameras-of-2012/
din anul în care a apărut RX100

#13
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Multumesc tuturor pt sfaturi si imi cer scuze ca nu am mai dat feedback.

Am constatat pur intamplator ca o amica a avut, pana nu de mult, un RX100 generatia 1, asa ca am avut ocazia sa examinez "first hand", ca sa zic asa, mai multe mostre pozate cu el - in majoritate snapshot-uri facute de cineva fara pasiune pentru fotografie, deci fara dispozitia si/sau timpul necesar pt a aloca vreo atentie deosebita "procesului tehnologic" de a fotografia.

Cum s-ar zice, point & shoot... adica fix cum se va intampla in 90% din situatii, in cazul beneficiarului final de aici (d-na "sefa" Posted Image, reamintesc).

Ei, tre' sa recunosc ca am fost... putin dezamagit, sau... ma rog, poate "dezamagit" e un termen prea dur, dar s-o zic asa: calitatea imaginilor vazute nu m-a convins sa dau (+/-) 1500 RON pentru aparat - desi sunt constient ca, daca fotograful e un pic atent, "scula" e capabila de mult mai mult.

Ca atare, deocamdata am lasat-o asa, intr-un fel de asteptare, mai stam sa vedem cum evolueaza piata. Ma gandesc insa, ca o posibila morala pentru povestea asta (inca nefinalizata, ma rog) am putea deduce noi astia, fotografii amatori: poate ca de fiecare data inaintea unui upgrade la aparatura, ne-am putea gandi fie si pentru scurt timp daca oare am scos chiar TOT ce se putea scoate din ce avem acuma..? Posted Image

Va tin la curent cu evolutia problemei. La multi ani!

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Un fotograf bun iti scoate "untul" si dintr-un telefon cu camera buna, un fotograf slab va "face de rusine" si un DSLR. Deci da, probabil ca inca n-ai scos ce se poate scoate din aparatul curent.

#15
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006

View PostStefanSC, on 04 noiembrie 2018 - 17:28, said:

Asteapta BF si vezi daca prinzi un RX100 III sau un Panasonic LX100 pe la 2000 de lei (le-a tot scazut pretul in ultima vreme).

Dpmdv sunt singurele compacte care merita banii cat de cat in acest moment.

De bf sau pe Amazon, găsești mk 4 la 2000 ron

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate