Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Visuri premonitorii-cum se pot explica?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018

View Postchristinne69, on 06 noiembrie 2018 - 12:53, said:

Nu vi se pare ciudat ca visati tot felul de tampenii, iar ulterior le atribuiti semnificatia dorita?

Creierul nu poate exista fara asocieri, fie ele si nepermise.

De ce nu a visat nimeni ca intra 3 avioane in turnurile gemene? Fara simbolistica & co. Sau, de ce colegul nu a visat ca ii vine imputatia? De ce a trebuit sa asocieze pasarile negre cu imputatia?

Simbolistica ne-o construim noi.

Nici cei mai specializati oameni in domeniul asta nu sunt siguri.
Creierul uman e inca un mister.

Eu zic sa mai asteptam inca multi ani de cercetari   inainte sa ajungem sa tragem concluzii.

Edited by programmer08, 06 November 2018 - 13:03.


#38
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postchristinne69, on 06 noiembrie 2018 - 12:53, said:

Simbolistica ne-o construim noi.
Na pai spre exemplu eu alaltaieri dimineata am visat ca mi-a sarit o curea de la motor, iar spre seara chiar mi s-a rupt o curea de la motor. Poftim, fara simbolistica. Insa a fost un vis "pe ultima suta de metri", adica fix inainte de a ma trezi si probabil acest aspect influenteaza simbolistica. Pentru ca eu asta am observat, cu cat dorm mai adanc cu atat mai mult se foloseste de simboluri.

Edited by Real_NEO, 06 November 2018 - 13:25.


#39
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostReal_NEO, on 06 noiembrie 2018 - 13:24, said:

Na pai spre exemplu eu alaltaieri dimineata am visat ca mi-a sarit o curea de la motor, iar spre seara chiar mi s-a rupt o curea de la motor. Poftim, fara simbolistica.

Probabil sincronicitate. Este binecunoscuta povestea cu carabusul de aur.

Quote

Insa a fost un vis "pe ultima suta de metri", adica fix inainte de a ma trezi si probabil acest aspect influenteaza simbolistica. Pentru ca eu asta am observat, cu cat dorm mai adanc cu atat mai mult se foloseste de simboluri.

Da, subconstientul are propriul limbaj. Unul foarte vizual si imagistic.

Dar, ia-o si invers, de cate ori ai visat ca se intampla ceva si nu s-a intamplat nimic?

#40
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postchristinne69, on 06 noiembrie 2018 - 13:29, said:

Dar, ia-o si invers, de cate ori ai visat ca se intampla ceva si nu s-a intamplat nimic?
Eu visez mereu, nu exista la mine somn fara vise, iar in decursul unui somn pot avea multe vise dar pe marea majoritate nu le tin minte. Insa visele premonitorii au alt "aspect", nu numai ca le tin minte dar ceva imi atage atentia asupra lor in timpul somnului, e o stare diferita de somn.

Uite sa iti dau un alt exemplu, odata am visat ca vorbeam cu bunicul mea ce este mort de 20 si ceva de ani. Si in vis imi povestea el cum a renovat casa, cum au fost multi muncitori acolo, cum a fost greu sa coordoneze atat de multi muncitori, dar cum in final a reusit, s.a.m.d. Si-mi arata el acolo camerele, ce a facut la casa, s.a.m.d. Si ghici ce aflu eu peste 2-3 zile ? Aflu ca in vechea lui casa (ce apropo este nelocuita din 2002), actualul proprietar pentru a o vinde, a renovat-o, deoarece ea statea scoasa la vanzare inca de prin 2003 insa pretul fiind de ordinul sutelor de mii de euro nu s-a vandut. Iar acum a renovat-o complet pe din interior si a facut si tot felul de modernizari in speranta de a reusi sa o vanda pana la urma. Insa repet, casa este nelocuita de zeci de ani, proprietarul actual nu locuieste acolo.

Poftim, explica-mi coincidenta asta. Si observa ca nu prea sunt simboluri implicate. Si desigur, in stilul clasic, atunci cand visez o persoana decedata cum imi vorbeste, gura nu i se misca. Mortii imi apar mereu tacuti, chiar si atunci cand imi spun ceva.

Pe de alta parte, atunci cand o visez pe maica-mea (ce este vie), este acelasi gen de "feeling" precum atunci cand in vise interactionez cu o persoana decedata, insa deoarece foarte des o visez pe maica-mea, in timp am reusit sa-mi dau seama nu cine, ci ce este ea in cadrul viselor mele, si este o reprezentare a mintii mele subconstiente. Asa mi se prezinta mintea mea subconstienta, ca fiind maica-mea.

Ca atare observa cum nu este clar, pe de o parte as putea inclina spre o interpretare fara simboluri (visul cu bunicul meu), pe de alta parte ar cam trebui sa interpretez totul ca fiind numai niste simboluri deoarece maica-mea este clar numai un simbol. Ca doar este vie, traieste.

Edited by Real_NEO, 06 November 2018 - 14:02.


#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKriss77, on 05 noiembrie 2018 - 21:15, said:

Visele ... sunt modul in care sufletul calatoreste in lumea invizibila, avand acces la o cunoastere superioara celei limitate prin cele 5 simturi iar aceasta  cunoastere o exprima apoi in simboluri universal valabile pentru a o transmite eului constient (mintii).
Nu exista asa ceva. Nu exista nici cunoastere fara limbaj... iar simturile sunt totata legatura creierului cu mediul, nu exista altceva.

View PostValmont43, on 05 noiembrie 2018 - 19:56, said:

Am rezerve cu explicatia asta...sa-ti mai dau un exemplu....acum cativa ani, cu cateva zile inainte sa-mi vina o imputatie de la job am visat un stol de pasari negre care efectiv acoperisera toata institutia astfel ca zidurile devenisera negre, seful aparuse si spunea ca-i pare rau dar n-are ce face....
Nu ma gandisem niciodata inainte de asta ca voi plati ceva nici prin cap nu imi trecea asa ceva.
Te gandeai dar nu iti dadeai seama, temerile interioare sunt cele mai importante extrapolari in vise, practic mare parte din vise sunt formate din aceste temeri. Ele pot fi constiente sau nu. Exista si un cadru de interpretare experimental in medicina... de ex cand visesi ca nu poti sa alergi repede cum ai vrea - probleme cu respiratia, apnee etc...
Creierul lucreaza cu ce are, nu-i apare nimic ca prin magie in plus. Inpus + procesare = output.

Edited by andreic, 06 November 2018 - 14:02.


#42
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Cat despre coincindente si potriviri, de multe ori mi-am spus si eu la fel, ca o fi numai vreo concidenta iar cum eu visez mereu pana la urma ceva se potriveste cu realitatea. Insa au fost concidente mult prea stranii, spre exemplu visul din 11 septembrie 2001. Taman in acea zi mi-am gasit eu sa visez parc cu plopi foarte inalti si chestii ce zboara si se izbesc in plopi ? Nu prea tine interpretarea asta cu coincidenta, deoarece este un eveniment prea specific si prea iesit din comun. Carabusi sunt multi, si a se izbi unul in geam este un eveniment relativ banal, pe cand elicoptere ce se izbesc in plopi pe 11 septembrie 2001, nu este un eveniemnt la fel de banal. De unde pana unde sa ma gandesc eu la elicoptere ce se izbesc in plopi extraordinar de inalti ? Ca erau plopi gigantici. Pe cand un carabus ce se izbeste intr-o fereastra, nu este ceva iesit din comun, este un eveniment banal.

Coincidenta ? Posibil. Dar mereu numai concindente din astea ? Nu se poate. O coincidententa din asta poate ti se intampla o data, de doua ori in viata, dar nu mereu. Ori la mine sunt mereu.

Edited by Real_NEO, 06 November 2018 - 14:35.


#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Coincidentele pot fi foarte tari, impresionante sau slabe... dar tot coincidente sunt.

#44
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Da, dar pot fi si mereu ?

Am visat-o pe mama unei prietene din Germania, iar cu prietena asta nu am mai vorbisem de ani de zile, iar in vis mama ei era intr-un loc natural foarte frumos, cu un aspect deosebit, un fel de statie de autobuz la munte, si un cer negru cu stele, ceva deosebit, si era cu bagajele in mana si imi spunea ca pleaca, ca se duce acolo, la peisaj. Si peste doua zile aflu ca a murit. Si repet, cu prietena asta a mea nu mai vorbisem de ani de zile, ca ea sta in Germania, iar pe mama ei o intalnisem numai odata in viata mea. O femeie micuta, cu parul alb. Ori ea era cea din visul meu. Si nu as fi avut de ce sa o visez taman pe ea deoarece nu a fost o persoana cu care eu sa fi interactionat des in viata mea, cum ar fi spre exemplu bunicii mei. O persoana oarecare, de la departare mare, ce nu a jucat niciun rol in viata mea. Si atunci de unde pana unde sa o visez eu taman pe ea, ca pleaca, tocmai atunci ?

Si iti pot da 100 de alte exemple.

Edited by Real_NEO, 06 November 2018 - 14:40.


#45
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Si tu ce explicatie ai?

#46
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Am niste teorii, insa nu le-as putea numi explicatii. Una dintre teorii ar fi ca in exteriorul mintii de fapt nu ar exista cu adevarat ceea ce numim noi timp, iar acesta ia nastere numai la nivelul mintii. Si cumva, mintea subconstienta este capabila de a accesa un alt plan, sau ceva de genul. Nu stiu exact cum face sau ce face, dar tare mult mi-ar placea sa stiu. Insa am totusi anumite indicii, deoarece am tot stat cu ochii mereu pe acest fenomen din moment ce l-am trait pe pielea mea. Anumite lucruri le-am "zarit" eu asa, insa sunt greu de exprimat in cuvinte.

Oricum, eu sunt un om sceptic de felul meu si ma consider destul de rational, insa atunci cand ai parte de lucruri din acestea pe banda rulanta, oricat de sceptic si de rational ai fi, pana la urma tot trebuie sa recunosti ca exista ceva, o posibilitate cumva, mai presus de cunoasterea noastra stiintifica. Intr-un fel nu ar trebui sa ne mire deoarece stim cu totii ca mintea si constiinta reprezinta unul dintre cele mai mari mistere, deocamdata. Ca atare faptul ca mintea umana este capabila de ceva ce nu intelegem, vine cu teritoriul.

Edited by Real_NEO, 06 November 2018 - 17:44.


#47
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018
Are legatura cu inconstientul colectiv si arhetipurile. Se poate exprima si  in limbaj mai mistic dar nu cred ca e cazul aici.
Articolul de mai  jos probabil ca ajuta ..
http://www.scientia....-carl-jung.html

View Postandreic, on 06 noiembrie 2018 - 13:57, said:

. iar simturile sunt totata legatura creierului cu mediul, nu exista altceva.
Ei, na Posted Image
Simturile sunt doar o mica parte a ceea ce numim cunoastere.
Ai auzit vreodata vorba : "cine deschide ochii, doarme, cine inchide ochii se trezeste"?
Banuiesc ca nu.

Edited by Kriss77, 06 November 2018 - 19:40.


#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKriss77, on 06 noiembrie 2018 - 19:39, said:

Ei, na Posted Image
Simturile sunt doar o mica parte a ceea ce numim cunoastere.
Ai auzit vreodata vorba : "cine deschide ochii, doarme, cine inchide ochii se trezeste"?
Banuiesc ca nu.
Simturile sunt instrumentele cunoasterii... prin ele facem totul posibil. Vorbe goale nu prea bag in seama.

View PostKriss77, on 06 noiembrie 2018 - 19:39, said:

Articolul de mai  jos probabil ca ajuta ..
Nu ajuta, este pseudostiinta.

Edited by andreic, 06 November 2018 - 23:29.


#49
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postandreic, on 06 noiembrie 2018 - 23:28, said:

Simturile sunt instrumentele cunoasterii... prin ele facem totul posibil. Vorbe goale nu prea bag in seama.


Nu ajuta, este pseudostiinta.
Nu e mai simplu sa spui: traiesc intr-o cutie si nu pot/vreau sa stiu ca exista altceva?Posted Image

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
De ce as spune asta... crezi ca daca-ti imaginezi tu ceva e musai parte a realitatii ?

#51
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postandreic, on 06 noiembrie 2018 - 14:22, said:

Coincidentele pot fi foarte tari, impresionante sau slabe... dar tot coincidente sunt.
Nu se poate vb.doar de coincidente. Desigur nu trebuie alunecat in sfera ocultului insa cred ca ceva ne scapa.....

#52
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostValmont43, on 04 noiembrie 2018 - 14:00, said:

Fac precizarea de la bun inceput ca sunt agnostic deci as dori posibile explicatii fara conotatii religioase.
Am avut de-a lungul timpului doua astfel de vise care s-au adeverit 100% iar acest lucru nu il pot explica in niciun chip mai ales ca ambele vise au fost destul de explicite deci exclud simpla coincidenta.
Cum poti vede in vis lucruri care se vor intampla in viitorul apropiat?

Creierul nostru poate juca feste câteodată. Ai avut vreodată senzația de deja vu? Acolo, creierul tău se împiedică puțin, din motivul ăsta tu consideri o informație nouă ca fiind o amintire. Nu prea știm ce rol au visele, însă, comunitatea științifică e destul de sigură că nu intră în sfera paranormalului. Ideea de a le atribui însemnătate este una care aduce mai degrabă cu un comportament religios, atribuirea unor explicații fenomenelor pe care nu ni le putem explica.

În cazul viselor, de cele mai multe ori, noi le dăm o interpretare oarecare. Visul tău cu ciorile pe clădire. E un loc în care îți petreci mult timp, e normal să-ți apară în vis clădirea. Poate ți-a apărut de zeci de ori, însă nu ți-ai amintit. Faptul că i-ai atribut o interpretare... Puteai foarte bine să-l legi de alt eveniment. O cioară pe pervaz, una care ți s-a răhățit pe parbriz, sau orice întâmplare nefericită din perioada următoare. Că s-a întâmplat ca acea întâmplare să fie decizia de impunere e o coincidență.

La fel cu câștigul la loto. Tu ai visat efectiv că ai câștigat la loto, sau ai atribut tu semnificația unui vis acelui eveniment? Poate ai visat că erai bogat, că ai dobândit o sumă mare de bani, că ai călcat în rahat. E o coincidență, ar fi o coincidență extraordinară dacă ai fi visat efectiv că ai câștigat la loto, dar nu aș considera-o imposibilă. Cât de des joci și cât de des ai jucat în baza viselor sau trăirilor personale? Foarte mulți joacă la loto pentru că leagă anumite trăiri sau evenimente, visele, călcatul în rahat, de noroc și doar atunci pun bilet. Unii câștigă, dar asta nu înseamnă că au avut o premoniție. Este mai special în cazul ăsta, pentru că legi odată acțiunea de a pune bilet, pe urmă și câștigul, de visul respectiv.


Oamenii au mari probleme în a înțelege ideea de coincidență. Dacă fac o extragere la sorți, am 2000 de bilete, numerotate de la 1 la 2000, extrag trei, iar alea trei sunt biletele cu numerele 1, 2 și 3, nu mă va crede nimeni că n-am măsluit extragerea, cu toate că, din punct de vedere statistic, șansele ca eu să extrag fix acea înșruire sunt aceleași cu orice alte trei numere. Dar faptul că cele trei numere sunt primele, sunt unele după altele, te fac să te gândești că e o coincidență extraordinară. În realitate, nu e. Ai fix aceeași șansă să extragi 57, 232, 1473.


Cei care au multe astfel de "premoniții" pur și simplu își amintesc mai mult din ceea ce visează și au mai mult material pe care-l pot lega de faptele din viața lor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate