Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Visuri premonitorii-cum se pot explica?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View PostValmont43, on 04 noiembrie 2018 - 17:49, said:

Serios? Ia explica tu asta: cu 3 zile inainte de a castiga la loto(o suma medie -5 numere la 6/49) am visat ca se va intampla asta....
Precizez ca nu sunt un jucator impatimit si nici nu ma gandisem ca voi castiga vreodata...E prea ciudata coincidenta, nu crezi?
Spune mai multe detalii, asa nu avem date suficiente, ai jucat la loto inainte sau dupa vis, ce suma ai jucat, cate variante, cum ai ales numerele respective, etc.

#20
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018
Prea multe premonitii ca sa para coincidente:  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WOA6Y-U_UME?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fVAtSIOFwsA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by programmer08, 04 November 2018 - 23:54.


#21
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostValmont43, on 04 noiembrie 2018 - 14:00, said:

Cum poti vede in vis lucruri care se vor intampla in viitorul apropiat?

In fiecare din noi e si putina relatie cu originile noastre dintre stele!

#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostValmont43, on 04 noiembrie 2018 - 14:00, said:

Fac precizarea de la bun inceput ca sunt agnostic deci as dori posibile explicatii fara conotatii religioase.
Am avut de-a lungul timpului doua astfel de vise care s-au adeverit 100% iar acest lucru nu il pot explica in niciun chip mai ales ca ambele vise au fost destul de explicite deci exclud simpla coincidenta.
Cum poti vede in vis lucruri care se vor intampla in viitorul apropiat?
Uneori depinde pur si simplu de timp si imprejurari.
In alte cazuri, asa cum s-a spus deja, subconstientul lucreaza mai mult decat ne-am imagina. Iar pe urma actionam in asa fel incat se intampla si in realitate ceea ce am visat.

Pe langa asta, eu cred ca (scuzati cacafonia) creierul uman e mult mai complex decat isi imagineaza oamenii de stiinga ce-l studiaza de ani de zile. De exemplu in cazul gemenilor uniplacentari au fost destule cazuri cand erau la distanta unul de celalalt (orase diferite) si cand unul se ranea sau patea ceva simtea si celalalt.

Edited by Hider141, 05 November 2018 - 09:18.


#23
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Probabil ca este vorba de retroamintiri. Dupa consumarea evenimentului, creierul adauga date din evenimentul intamplat la amintirea visului deja avut.
si iata cum apare un vis premonitoriu.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View PostValmont43, on 04 noiembrie 2018 - 17:49, said:

Serios? Ia explica tu asta: cu 3 zile inainte de a castiga la loto(o suma medie -5 numere la 6/49) am visat ca se va intampla asta....
Precizez ca nu sunt un jucator impatimit si nici nu ma gandisem ca voi castiga vreodata...E prea ciudata coincidenta, nu crezi?
Pai te gandesti sa castigi, iti formezi dorintele iar in vis sunt extrapolate. Daca nu castigai nu bagai in seama visul...

Edited by andreic, 05 November 2018 - 10:17.


#25
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postmenaloty, on 05 noiembrie 2018 - 09:21, said:

Probabil ca este vorba de retroamintiri. Dupa consumarea evenimentului, creierul adauga date din evenimentul intamplat la amintirea visului deja avut.
si iata cum apare un vis premonitoriu.
Pai cum sa fie vorba despre "retroamintiri" daca eu spre exemplu am visat ieri dimineata ceva, iar spre seara s-a intamplat fix acel ceva ? Am visat clar ca mi-a sarit o curea de la motor si ca o luam cu mana si incercam sa o asez la loc, in vis. Iar spre seara mi s-a rupt cureaua de accesorii de la motor ! Ieri a fost asta ! Iar visul a fost ultimul, fix inainte de a ma trezi, asta asa, ca sa-l tin minte.

Sau un alt exemplu, in dimineata zilei de 11 septembrie 2001, visam ca ma aflam intr-un parc cu niste plopi foarte inalti, iar in acestia se tranteau niste elicoptere conduse de niste porci. M-am trezit, am deschis televizorul, primul turn se afla deja in flacari si am asistat live la ce de-al doilea impact, s.a.m.d.

Edited by Real_NEO, 05 November 2018 - 11:12.


#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,918
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbenis, on 04 noiembrie 2018 - 14:19, said:

Eu unul consider că al nostru subconștient poate face mai mult decât am crede. Eu dacă mă culc ziua, mă trezesc cu 2-3 minute înainte să sune alarma. Funcționează bine într-un interval de la 30 la 90 de minute cel puțin.

Subconștientul tău nu are de unde să știe ce se va întâmpla în viitor.

#27
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postandreic, on 05 noiembrie 2018 - 10:17, said:

Pai te gandesti sa castigi, iti formezi dorintele iar in vis sunt extrapolate. Daca nu castigai nu bagai in seama visul...
Am rezerve cu explicatia asta...sa-ti mai dau un exemplu....acum cativa ani, cu cateva zile inainte sa-mi vina o imputatie de la job am visat un stol de pasari negre care efectiv acoperisera toata institutia astfel ca zidurile devenisera negre, seful aparuse si spunea ca-i pare rau dar n-are ce face....

Nu ma gandisem niciodata inainte de asta ca voi plati ceva nici prin cap nu imi trecea asa ceva.
Trebuie sa recunosti ca visele astea premonitorii sunt ciudate chiar si pt.un ateu....

#28
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postandreic, on 04 noiembrie 2018 - 17:23, said:


Promotorii premonitiei sunt cunostintele existente acumulate. Faptul ca se adevereste un vis nu inseamna predeterminare ci faptul ca ai analizat bine prezentul putand estima viitorul. Asta o fac toti analizstii economici, politici samd...
Ai zis mai bine ca mine. Si partea de creier pe care nu o putem controla in mod constient face acest lucru si aceasta parte de creier e mai mare. Cred ca fiecare om a gasit rezolvarea unei probleme cand nu se gandea la ea, ideea venind pe neasteptate parca de nicaieri.

#29
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018
Visele ... sunt modul in care sufletul calatoreste in lumea invizibila, avand acces la o cunoastere superioara celei limitate prin cele 5 simturi iar aceasta  cunoastere o exprima apoi in simboluri universal valabile pentru a o transmite eului constient (mintii). In cele mai multe cazuri cunoasterea se refera la realitati spirituale din prezent dar uneori ni se transmit si mesaje din viitorul apropiat..
Daca ai vise interesante.. pe mine m-a ajutat mult cartea asta, dar nu o mai gasesc niciunde Posted Image
http://www.humanitas...mboluri-onirice

Edited by Kriss77, 05 November 2018 - 21:19.


#30
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View PostReal_NEO, on 05 noiembrie 2018 - 11:02, said:

Sau un alt exemplu, in dimineata zilei de 11 septembrie 2001, visam ca ma aflam intr-un parc cu niste plopi foarte inalti, iar in acestia se tranteau niste elicoptere conduse de niste porci. M-am trezit, am deschis televizorul, primul turn se afla deja in flacari si am asistat live la ce de-al doilea impact, s.a.m.d.
Pai la atentatul ala au fost avioane nu elicoptere, si au intrat cu ele in niste blocuri nu in plopi, si erau manevrate de teroristi nu de porci. In rest ai nimerit totul.

#31
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View PostAldulescu, on 05 noiembrie 2018 - 21:33, said:

Pai la atentatul ala au fost avioane nu elicoptere, si au intrat cu ele in niste blocuri nu in plopi, si erau manevrate de teroristi nu de porci. In rest ai nimerit totul.
Pai au fost simboluri, niciodata un vis nu o sa-ti dea totul de-a gata. Simbolurile sunt exprimate intr-un limbaj care nu e intotdeauna obisnuit pt tine.

Edited by Kriss77, 05 November 2018 - 21:38.


#32
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View PostKriss77, on 05 noiembrie 2018 - 21:37, said:

Pai au fost simboluri, niciodata un vis nu o sa-ti dea totul de-a gata. Simbolurile sunt exprimate intr-un limbaj care nu e intotdeauna obisnuit pt tine.
Pare cam tras de par, adica asa poti sa iei orice vise bizare sau profetii ambigue si sa le sucesti gasind apoi evenimente din viata reala.

#33
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018

View PostReal_NEO, on 05 noiembrie 2018 - 11:02, said:

Pai cum sa fie vorba despre "retroamintiri" daca eu spre exemplu am visat ieri dimineata ceva, iar spre seara s-a intamplat fix acel ceva ? Am visat clar ca mi-a sarit o curea de la motor si ca o luam cu mana si incercam sa o asez la loc, in vis. Iar spre seara mi s-a rupt cureaua de accesorii de la motor ! Ieri a fost asta ! Iar visul a fost ultimul, fix inainte de a ma trezi, asta asa, ca sa-l tin minte.

Sau un alt exemplu, in dimineata zilei de 11 septembrie 2001, visam ca ma aflam intr-un parc cu niste plopi foarte inalti, iar in acestia se tranteau niste elicoptere conduse de niste porci. M-am trezit, am deschis televizorul, primul turn se afla deja in flacari si am asistat live la ce de-al doilea impact, s.a.m.d.


Musulmanii nu consuma carne de porc.

#34
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View PostAldulescu, on 05 noiembrie 2018 - 22:33, said:

Pare cam tras de par, adica asa poti sa iei orice vise bizare sau profetii ambigue si sa le sucesti gasind apoi evenimente din viata reala.
Nu chiar...in cazul lui, daca e adevarat visul, s-a trezit cu senzatia unui accident aviatic in care elicoptere intrau in plopi, fara nici legatura cu ceva din viata lui obisnuita de pana atunci. Cand  a vazut stirile a facut legatura, visul e aproape unu la unu. Nu trebuie sa te chinui sa gasesti semnificatii, doar sa le iei in seama atunci cand vezi ca apar.
Oricum, ca la orice forma de cunoastere, nu iti este accesibila decat atunci cand ajungi la un anumit nivel si pe masura respectiva. Si aici e posibila inselarea etc.

View Postprogrammer08, on 05 noiembrie 2018 - 22:59, said:

Musulmanii nu consuma carne de porc.
Pai nu, dar sunt porci, cel putin in perceptia celui ce a visat. Posted Image
Cei care conduceau avioanele cel putin.

Edited by Kriss77, 05 November 2018 - 23:29.


#35
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postprogrammer08, on 05 noiembrie 2018 - 22:59, said:

Musulmanii nu consuma carne de porc.
Ceea ce am vazut erau niste chipuri slute, ca de porci, un fel de oameni-porci. Probabil ca asa ii defineste mintea mea subconstienta pe oamenii cu minti denaturate de catre religie. Pentru ca nu a fost singura instanta in care am visat asemenea fapturi, iar in celelalte stiu sigur ca era ceva legat de religie si de religiosi.

View PostAldulescu, on 05 noiembrie 2018 - 21:33, said:

Pai la atentatul ala au fost avioane nu elicoptere, si au intrat cu ele in niste blocuri nu in plopi, si erau manevrate de teroristi nu de porci. In rest ai nimerit totul.
Asa functioneaza visele, pe baza de simboluri si reprezentari, este ca si cum ar fi vorba despre un limbaj al unei interfete. Spre exemplu copii mici in vise, se refera la boli, la probleme de natura medicala. Masina care merge, se refera la a castiga bani, la activitatea profesionala, in general la o activitate care iti merge. Deci nu te gandi la o interpretare 1:1, in sensul de a-ti castiga banii cu masina in mod traditional, adica sofer. Ci se refera la a merge, o activitate ce iti functioneaza. Masina de spalat, aragazul, butelia, chiuveta, tevile de apa, toate au alte conotatii in vise. Spre exemplu daca visez ca am inundatie in baie, ca este infundat wc-ul sau chiuveta, sau ca masina de spalat nu functioneaza, lucrurile astea se refera la starea mea emotionala vizavi de mine insumi.

View PostAldulescu, on 05 noiembrie 2018 - 22:33, said:

Pare cam tras de par, adica asa poti sa iei orice vise bizare sau profetii ambigue si sa le sucesti gasind apoi evenimente din viata reala.
Simbolurile nu sunt mereu greu de descifrat. Cred ca au legatura mai mult cu starea de somn, cu cat mai adanc dormi, cu atat mai mult simbolurile devin mai ambigue. Eu visez de fiecare data cate ceva, la mine nu exista somn fara vise si ca atare am mare experienta cu ele. Plus ca la mine nu este vorba numai despre vise, am un fel de al 6-lea simt care imi ofera cateodata acces la tot felul de informatii, este foarte greu de explicat in cuvinte cum functioneaza.

Edited by Real_NEO, 06 November 2018 - 12:46.


#36
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Nu vi se pare ciudat ca visati tot felul de tampenii, iar ulterior le atribuiti semnificatia dorita?

Creierul nu poate exista fara asocieri, fie ele si nepermise.

De ce nu a visat nimeni ca intra 3 avioane in turnurile gemene? Fara simbolistica & co. Sau, de ce colegul nu a visat ca ii vine imputatia? De ce a trebuit sa asocieze pasarile negre cu imputatia?

Simbolistica ne-o construim noi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate