Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Visuri premonitorii-cum se pot explica?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Fac precizarea de la bun inceput ca sunt agnostic deci as dori posibile explicatii fara conotatii religioase.
Am avut de-a lungul timpului doua astfel de vise care s-au adeverit 100% iar acest lucru nu il pot explica in niciun chip mai ales ca ambele vise au fost destul de explicite deci exclud simpla coincidenta.
Cum poti vede in vis lucruri care se vor intampla in viitorul apropiat?

#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Eu unul consider că al nostru subconștient poate face mai mult decât am crede. Eu dacă mă culc ziua, mă trezesc cu 2-3 minute înainte să sune alarma. Funcționează bine într-un interval de la 30 la 90 de minute cel puțin.

#3
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018

 Valmont43, on 04 noiembrie 2018 - 14:00, said:

Fac precizarea de la bun inceput ca sunt agnostic deci as dori posibile explicatii fara conotatii religioase.
Am avut de-a lungul timpului doua astfel de vise care s-au adeverit 100% iar acest lucru nu il pot explica in niciun chip mai ales ca ambele vise au fost destul de explicite deci exclud simpla coincidenta.
Cum poti vede in vis lucruri care se vor intampla in viitorul apropiat?
Toti oamenii au avut astfel de premonitii si deja-vu.  
E clar ca sunt inca multe lucruri nestiute despre  constinta umana si  univers.  
Eu cred ca tine de mecanica cuantica si s-ar putea sa nu aflam niciodata, poate doar dupa moarte sau inainte de nastere.  
Suntem inca primitivi la capitolul stiinta  din moment ce in ultimii mii de ani explicam fenomenele nestiute prin religie in mod gresit si nu stiintific.  

Teoria mea e ca reincarnarea exista , dar la modul cuantic , nu la modul religios,   si ca universul e  un program imens sau un joc video sau ca un teatru imens unde actorii isi schimba rolurile.
Constinta e de fapt inteligenta artificiala sau datele al fiecarei fiinte ce poate fi transportata de la o fiinta la alta dupa moarte de catre o inteligenta artificiala suprema ca-n Matrix.
Putem explica constiinta ca un set de experiente, sentimente, cunostinte si ganduri acumulate, dar nu putem explica provenienta ei, cat si senzatia de auto-observabilitate si de ce ne-am nascut in trupurile in care traim acum si nu experimentam simturile altor corpuri ....sau pe scurt,  de ce "simtim"  si de ce ne-am nascut in trupurile in care traim acum? Daca parintii nostri nu se intalneau, oare mai existam?
Tot cautam sa aflam ce se intampla dupa moarte, dar nu ne interesam sa aflam ce am fost inainte sa ne nastem.


Mai exista si ipoteza ca ce traim noi acum am mai trait si inainte si ca universul, dupa ce moare, renaste si cursul evenimentelor e acelasi, dar cu mici diferente.
Un om, odata ce moare, va mai trai in universul urmator peste cateva sute de trilioane de ani dupa ce actualul univers va muri si va renaste, avand sansa sa repare anumite greseli pe care le-a comis in universul anterior.  
De asta avem deja-vu.  

Gen in universul si in viata anterioara ai fost acelasi om, in aceeasi tara, in acelasi context, dar cu mici diferente si ai sansa sa nu mai repeti greselile anterioare.

Edited by programmer08, 04 November 2018 - 14:48.


#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Valmont43, on 04 noiembrie 2018 - 14:00, said:

Fac precizarea de la bun inceput ca sunt agnostic deci as dori posibile explicatii fara conotatii religioase.
Am avut de-a lungul timpului doua astfel de vise care s-au adeverit 100% iar acest lucru nu il pot explica in niciun chip mai ales ca ambele vise au fost destul de explicite deci exclud simpla coincidenta.
Cum poti vede in vis lucruri care se vor intampla in viitorul apropiat?
Eu din copilarie am avut premonitii, le spuneam prietenilor iar ei erau convinsi ca sunt ghicitor. Chiar mama mea imi spune la fel. Eu sunt convins ca sunt semnale, mesaje de la entitati ce inca nu le percepem cu senzorii nostri. Prostiile cum creierul e extrem de complex si halucinatiile noastre  se aseamana cu realitatea si sunt pure coincidente , sunt excluse.

Pentru mine explicatia cea mai probabila : entitati superioare aflate in dimensiuni spatiale diferite  de noi ne atrag atentia ca nu suntem singuri .

#5
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018

 pacopaco1967, on 04 noiembrie 2018 - 15:00, said:

Pentru mine explicatia cea mai probabila : entitati superioare aflate in dimensiuni spatiale diferite  de noi ne atrag atentia ca nu suntem singuri .
Posibil si asta, doar ca noi le-am perceput prin mod religios.

Majoritatea religiilor s-au format din vise si halucinatii  in preistorie.
Mahomed,Avraam, Isus  si Moise   au avut halucinatii.
Iacov sustinea ca comunica cu YAWEH prin vise.  
Buddha a avut halucinatii cand a meditat si a facut foamea sub un copac.  Dar poate ca halucinatiile se trag de la foame.  
Aborigenii vorbesc despre ceva care se numeste Vremea Viselor.  



Acum depinde, fie avem halucinatii si vise din cauza defectelor ce tin de creier, deci suntem toti niste bolnavi psihici, ori e ceva ce tine de profunzimea cuantica a universului si constintei si nu putem explica cu stiinta primitiva actuala.

Edited by programmer08, 04 November 2018 - 15:10.


#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 programmer08, on 04 noiembrie 2018 - 14:39, said:


Toti oamenii au avut astfel de premonitii si deja-vu.  
E clar ca sunt inca multe lucruri nestiute despre  constinta umana si  univers.  
Eu cred ca tine de mecanica cuantica si s-ar putea sa nu aflam niciodata, poate doar dupa moarte sau inainte de nastere.  
Suntem inca primitivi la capitolul stiinta  din moment ce in ultimii mii de ani explicam fenomenele nestiute prin religie in mod gresit si nu stiintific.  

Teoria mea e ca reincarnarea exista , dar la modul cuantic , nu la modul religios,   si ca universul e  un program imens sau un joc video sau ca un teatru imens unde actorii isi schimba rolurile.
Constinta e de fapt inteligenta artificiala sau datele al fiecarei fiinte ce poate fi transportata de la o fiinta la alta dupa moarte de catre o inteligenta artificiala suprema ca-n Matrix.
Putem explica constiinta ca un set de experiente, sentimente, cunostinte si ganduri acumulate, dar nu putem explica provenienta ei, cat si senzatia de auto-observabilitate si de ce ne-am nascut in trupurile in care traim acum si nu experimentam simturile altor corpuri ....sau pe scurt,  de ce "simtim"  si de ce ne-am nascut in trupurile in care traim acum? Daca parintii nostri nu se intalneau, oare mai existam?
Tot cautam sa aflam ce se intampla dupa moarte, dar nu ne interesam sa aflam ce am fost inainte sa ne nastem.


Mai exista si ipoteza ca ce traim noi acum am mai trait si inainte si ca universul, dupa ce moare, renaste si cursul evenimentelor e acelasi, dar cu mici diferente.
Un om, odata ce moare, va mai trai in universul urmator peste cateva sute de trilioane de ani dupa ce actualul univers va muri si va renaste, avand sansa sa repare anumite greseli pe care le-a comis in universul anterior.  
De asta avem deja-vu.  


Adica spui ca e gresit sa explicam asa ceva prin religie si ca mai bine incercam sa gasim explicatii stiintifice.
Apoi imi vorbesti de reincarnare, Matrix, un software gigant etc... Sincer astea sunt explicatii stiintifice doar in masura in care vrajitoarea Mercedesa de la Strehaia poate fi numita om de stiinta.
Mai trebuia sa pomenesti de argintul viu si cununiile legate.
Wtf?

Edited by dan1980_25, 04 November 2018 - 15:35.


#7
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018
Sunt prea multi oameni care au avut premonitii ca sa spui ca sunt simple coincidente sau ca toti au probleme psihice mostenite de la stramosi pe parcursul evolutiei.  


Cum se explica ca inainte de 9/11, new-yorkezii au avut premonitii si vise  despre atentat?  
Sau ca o gramada de desene animate si carti si filme prevesteau caderea turnurilor gemene?



Mai trebuie de luat in calcul si memoria genetica transmisa de la parinti si stramosi.  
Toate animalele, in special pasarile cand vine vorba de migrare, reproducere, mers,  hranit etc.  o fac nu doar din instinct, ci si  fiindca au  memorie genetica.
Mamiferele ca ursii sau lupii au aceleasi cutume si comportament cand vine vorba de imperechere, lupte, ritualuri, organizare de haita, vanatoare, hibernare  etc.   de zici ca sunt programate sa faca asta.
Se pare ca de la parinti nu mostenim doar gena ADN-ului, ci si experienta lor prin memorie genetica, nu doar trasaturile fizice, dar si personalitatea, fiind o parte a procesului de evolutie.

Edited by programmer08, 04 November 2018 - 15:16.


#8
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 Valmont43, on 04 noiembrie 2018 - 14:00, said:

Fac precizarea de la bun inceput ca sunt agnostic deci as dori posibile explicatii fara conotatii religioase.
Am avut de-a lungul timpului doua astfel de vise care s-au adeverit 100% iar acest lucru nu il pot explica in niciun chip mai ales ca ambele vise au fost destul de explicite deci exclud simpla coincidenta.
Cum poti vede in vis lucruri care se vor intampla in viitorul apropiat?
Creierul functioneaza cu rapoarte si statistici. Nu toate visurile sunt premonitorii si conteaza enorm cantitatea de informatii pe care le primeste, cu cat informatia e mai bogata si mai diversificata cu atat premonitiile sunt mai exacte chiar daca informatiile nu au legatura intre ele. Cum se spune, functia creeaza organul. Creierul traieste in trecut si trebuie sa fie bun in premonitii ca sa nu moara.

#9
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018

 dan1980_25, on 04 noiembrie 2018 - 15:10, said:

Adica spui ca mai e gresit sa explicam asa ceva prin religie si ca mai bine incercam sa gasim explicatii stiintifice.
Apoi imi vorbesti de reincarnare, Matrix, un software gigant etc... Sincer astea sunt explicatii stiintifice doar in masura in care vrajitoarea Mercedesa de la Strehaia poate fi numita om de stiinta.
Mai trebuia sa pomenesti de argintul viu si cununiile legate.


Science Fiction e cu totul altceva fata de Religie.

 omuspan, on 04 noiembrie 2018 - 15:23, said:

Creierul functioneaza cu rapoarte si statistici. Nu toate visurile sunt premonitorii si conteaza enorm cantitatea de informatii pe care le primeste, cu cat informatia e mai bogata si mai diversificata cu atat premonitiile sunt mai exacte chiar daca informatiile nu au legatura intre ele. Cum se spune, functia creeaza organul. Creierul traieste in trecut si trebuie sa fie bun in premonitii ca sa nu moara.
Si asta ar fi plauzibil, mai ales ca omul simte nevoia sa anticipeze  sau sa planifice.

Dar se intampla sa avem premonitii despre evenimente la care nu ne-am gandit niciodata.

Eu cand atipesc (nu dorm) de oboseala  imi vin in minte tot felul  de imagini la care nu visam/nu ma gandeam sau pe care nu le-am vazut niciodata.  
Posibil ca creierul sa-mi formeze halucinatiile si visele  prin a asocia amintirile, desi putin probabil.

#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 programmer08, on 04 noiembrie 2018 - 15:27, said:



Science Fiction e cu totul altceva fata de Religie.

Sigur ca da.

 programmer08, on 04 noiembrie 2018 - 15:12, said:



Cum se explica ca inainte de 9/11, new-yorkezii au avut premonitii si vise  despre atentat?  

Ai si dovezi concrete sau doar OTV?
Cand spun dovezi ma refer la articole, inregistrari etc, datate inainte de 9/11.
Altfel aia puteau sa spuna orice.
Tu ma vei crede daca-ti spun ACUM ca inainte de 9/11 am visat exact ca se va intampla?

Edited by dan1980_25, 04 November 2018 - 15:43.


#11
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 programmer08, on 04 noiembrie 2018 - 14:39, said:


Un om, odata ce moare, va mai trai in universul urmator peste cateva sute de trilioane de ani dupa ce actualul univers va muri si va renaste, avand sansa sa repare anumite greseli pe care le-a comis in universul anterior.  



Si pana atunci ce face?

#12
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Valmont43, on 04 noiembrie 2018 - 14:00, said:


Am avut de-a lungul timpului doua astfel de vise care s-au adeverit 100% iar acest lucru nu il pot explica in niciun chip mai ales ca ambele vise au fost destul de explicite deci exclud simpla coincidenta.
Despre ce au fost visele?

#13
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017

 programmer08, on 04 noiembrie 2018 - 15:12, said:


Cum se explica ca inainte de 9/11, new-yorkezii au avut premonitii si vise  despre atentat?  

Subconstientul colectiv?

#14
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
E simplu: daca ai vise premonitorii, inseamna ca viitorul e predeterminat. Deci traim intr-o simulare. Si unii dintre noi exploateaza bug-uri in program.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 Valmont43, on 04 noiembrie 2018 - 14:00, said:

Cum poti vede in vis lucruri care se vor intampla in viitorul apropiat?
Promotorii premonitiei sunt cunostintele existente acumulate. Faptul ca se adevereste un vis nu inseamna predeterminare ci faptul ca ai analizat bine prezentul putand estima viitorul. Asta o fac toti analizstii economici, politici samd...

Edited by andreic, 04 November 2018 - 17:26.


#16
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018

 Laberta, on 04 noiembrie 2018 - 15:35, said:



Si pana atunci ce face?
Ce a facut inainte sa se nasca.

#17
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 andreic, on 04 noiembrie 2018 - 17:23, said:

Promotorii premonitiei sunt cunostintele existente acumulate. Faptul ca se adevereste un vis nu inseamna predeterminare ci faptul ca ai analizat bine prezentul putand estima viitorul. Asta o fac toti analizstii economici, politici samd...
Serios? Ia explica tu asta: cu 3 zile inainte de a castiga la loto(o suma medie -5 numere la 6/49) am visat ca se va intampla asta....
Precizez ca nu sunt un jucator impatimit si nici nu ma gandisem ca voi castiga vreodata...E prea ciudata coincidenta, nu crezi?

 burkina, on 04 noiembrie 2018 - 16:56, said:

E simplu: daca ai vise premonitorii, inseamna ca viitorul e predeterminat. Deci traim intr-o simulare. Si unii dintre noi exploateaza bug-uri in program.
Cred ca ar fi una din explicatii...

#18
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Chiar azi dimineata am visat ca mi-a sarit o curea de la motorul masinii, iar acum spre seara mi s-a blocat fulia de la alternator si s-a rupt cureaua. Posted Image
Insa pentru mine genul acesta de premonitii sunt banalitati, toata viata le-am avut. E un "dar" mostenit de pe linie materna, ca si maica-mea tot asa are.

Edited by Real_NEO, 04 November 2018 - 18:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate