Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Detector metale Nokta impact pro, achizitie nou

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Am gasit un Nokta impact pro "nou" cumparat de o persoana de pe ebay uk si il vinde cu 3500 lei aparent sufera de hernie si nu mai poate cauta
merita acest detector?
Mai ales cu banii astia?
Cum stiu ca este modelul pro?
Fiind cumparat de pe ebay uk cum fac cu garantia in caz de ceva?
Nu stiu absolut nimic despre detectoare, deci ceva pareri as aprecia de la cunoscatori, ma intereseaza sa caut aur.
Stiu ca trebuie autorizatie pentru cautat aur, nu-i problema.

Edited by Spike250, 04 November 2018 - 10:57.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Si cum obtii autorizatia?

Iti trebuie factura de la firma autorizata. Nu de la unu ce sufera aparent. E teapa.

Edited by dorin_2k, 04 November 2018 - 11:13.


#3
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

 dorin_2k, on 04 noiembrie 2018 - 11:10, said:



https://www.detectoa...nformation_id=9

#4
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
unde cauti aurul asta?

am auzit ca in paraiele de munte e plin de aur

#5
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Vanzatorul zice asa:


Nu a fost Ăźnregistrat, pentru că Ăźncă nu a sosit din Anglia, de unde a fost cumpărat de pe ebay.co.uk dar va fi Ăźnregistrat legal pe numele meu, apoi voi face cerere de radiere .Deoarece mi s-a descoperit o hernie de disc care trebuie operată cĂąt mai curĂąnd, nu mai pot merge pe teren să fac detecție, deci detectorul Ăźmi este inutil Ăźn acest moment.

 mediasick, on 04 noiembrie 2018 - 11:21, said:



Stie taica-miu un loc unde este sigur ca este aur, a si vazut harta insa era mic si nu a facut legatura atunci+ ca peisajul sa schimbat putin.
Nu ma duc un siturile arheologice, nu am chef de dosar penal

Edited by Spike250, 04 November 2018 - 11:26.


#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
un detector cu care găsești aur  costă cât aurul.într-un fel sună la aur,în altul la dopul de bere pierdut acum 20 de ani și în alt fel la doza de aluminiu pierdută acum 5 ani

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
O teapa nigeriana pe alta tema.
Succes.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
ce hartă a văzut?harta cu comoara îngropată sau harta în care zice că este minereu de aur acolo?

chestia cu dosarul este relativă.știu persoană  care a găsit un soldat  iar poliția nu l-a întrebat absolut nimic despre faptul că umbla cu detectorul pe coclauri

#9
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

 EMPP, on 04 noiembrie 2018 - 11:37, said:



Harta care zice ca sunt monezi si bijuterii ingropate, nu minereu

 dorin_2k, on 04 noiembrie 2018 - 11:32, said:

O teapa nigeriana pe alta tema.
Succes.

Cum sa fie teapa? Zi-mi si mie te rog

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007

 mediasick, on 04 noiembrie 2018 - 11:21, said:

unde cauti aurul asta?

am auzit ca in paraiele de munte e plin de aur

Da, dar trebuie sa escavezi dupa el. Cand eram mic veneau unii cu niste chestii de lemn si sapau aluviuni pe cursul raului si apoi filtrau cu alea de lemn, dupa o zi de munca, stat cu picoarele in apa aia inghetata, s-au ales cu cateva bucatele minuscule de aur.

#11
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

 EMPP, on 04 noiembrie 2018 - 11:30, said:



Costa cam 5000 lei nou, normal ca-i utilizat, nu-i tocmai scos din cutie insa am nevoie de pareri daca merita sa il iau, pe un site il lauda ca detecteaza pana la 2.5 m si dupa un clip pe youtube are multe moduri insa nu ma pricep de aceea intreb aici.
De unde 10.000€ sa iau altu mai performant..


 laffin, on 04 noiembrie 2018 - 11:45, said:





Cu detectorul macar mergi la sigur nu sapi aiurea, sper :))
Prin California pe vremea cowboy-lor poate mai demult mergea chestia cu raul cu mare succes

Edited by Spike250, 04 November 2018 - 11:51.


#12
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Eu personal zic ca nu merita,poate daca erai in Australia in desert cand iti da semnal 9din 10 ori numai aur poate fi pe cand la noi gasesti multe impuritati bucati de aluminiu cuie capace de sticla de bere care da semnal bun si la adancimi mari.

#13
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Așa o fi, că prea zici cu foc ! Posted Image

#14
iduma

iduma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.11.2018
Asa ceva. :)

Daca n-ai mai fost la zgarmat, esti incepator si estuziast, iti poti lua un detector de 1000 de lei si face ce face si ala de 3500 de lei.
Diferenta dintre ele fiind ca modelul de la Nokta are functia de "ground balance" si functioneaza si in soluri puternic mineralizate, pe plaja unde e ud nisipul sau in apa de mare.
Eu am un detector Bountry Hunter Quick Draw Pro si il folosesc de vreo 2 ani.
Ca sa-ti faci idee, un detector ieftin ca al meu, sesizeaza o bucata de sarma de 2mm diametru si 3-4-5mm lungime, pana la 10cm adancime.
Aur cu galeata iti "vede" orice detector" :)
Acum, despre autorizatie, este important sa stii ca trebuie sa faci dovada proprietatii detectorului (factura, chitanta...etc) cu care trebuie sa mergi la inspectoratul judetean de politie unde ai domiciliul, biroul investigatii criminale si sa faci o cerere pentru autorizatie de detinere detector de metale pentru persoane fizice.
Iti recomand ca inainte sa cumperi detectorul, sa te duci la politistul care face autorizarile si sa-i spui ce intentie ai, pentru ca legea este ambigua si te poti trezi cu detectorul confiscate si dosar penal intocmit pentru detinere ilegala.
NU, nu ai nevoie de alta autorizatie ca sa cauti "comori", insa, trebuie sa respecti cu strictete zonele arheologice, proprietatile private si sa merrgi la primaria locala in 48 de ore de la momentul gasirii "comorii" si sa o predai autoritatilor.
Gasesti aici detalii despre autorizare : https://www.detectoa...nformation_id=9
Aici vezi unde NU ai voie sa zgarmi : http://map.cimec.ro/Mapserver/
Aici vezi in detaliu unde NU ai voie sa zgarmi: http://ran.cimec.ro/
Politistul care iti va emite autorizatia este obligat sa-ti citeasca legea in intregimea ei, inainte sa iti inmaneze autorizatia si sa semnezi. (este recomandat s-o citesti si tu inainte)
Succes si sper sa iesim la sapaturi impreuna :)

#15
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Nu iti trebuie nimic. Iti trebuie autorizatie de utilizare, nu de detinere. Daca nu ai factura dai o declaratie notariala pe propria raspundere cum ca l-ai cumparat de pe internet. Eu l-am cumparat in US si nu am avut factura. L-am inregistrat acum in ian 2019 dupa ce 1 an a stat la mine acasa. Am dat declaratie privind modul de obtinere si atat.
Totusi as sta departe de Nokta. Fac produse scam. Produse gen OKM electronics din Germania si alti excroci mondiali. De-aia Nokta de la 10 000 euro cade la sub 1000. Ca nu e bun de nimic. Mergi cu turma: Minelab, Garett, White's, in ordinea asta.

#16
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

Quote

Produse gen OKM electronics din Germania si alti excroci mondiali. De-aia Nokta de la 10 000 euro cade la sub 1000. Ca nu e bun de nimic. Mergi cu turma: Minelab, Garett, White's, in ordinea asta.

N-ai ținut în mână nici un detector Nokta, dar îți dai cu părerea aiurea, normal că alea la 10.000€ de la Nokta sunt pentru gușteri care au  bani de aruncat pe fereastră, și cei de la Minelab au detectoare scumpe cu piese în partea electronică de 100$, gen CTX3030 care costă o avere, vreo 3000€ și care-i mai prost ca un detector VLF de 600$, doar reclama-i de el !!!

Lucrez cu detectoare VLF din anul 1998, primul meu detector VLF cu multiplicator de adâncime a fost Garrett Master Hunter CXIII și după el mi-au trecut prin mână toate modelele de la Minelab și Garrett, dar mai performant ca Nokta Impact, n-am avut nici un VLF până acum și următorul detector VLF pe care îl voi cumpăra, va fi de la producătorul rus AKA, care au aparatele cele mai adânci și mai dezvoltate dintre toți ăia pe care-i lauzi, da nah.. ăștia din Rusia, Bulgaria, Turcia n-au atâta reclamă mincinoasă ca americanii, australienii, faimoși nevoie mare !!! Nici măcar nu ai enumerat producători care au modele de VLF-uri mai bune decât producătorii puși de tine și anume Fisher, Tesoro și XP ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 02 February 2019 - 00:31.


#17
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Vreau si eu aur...
Nu stiu cum am ajuns aici.

#18
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 Viorelsolar, on 02 februarie 2019 - 00:27, said:

N-ai ținut în mână nici un detector Nokta, dar îți dai cu părerea aiurea, normal că alea la 10.000€ de la Nokta sunt pentru gușteri care au  bani de aruncat pe fereastră, și cei de la Minelab au detectoare scumpe cu piese în partea electronică de 100$, gen CTX3030 care costă o avere, vreo 3000€ și care-i mai prost ca un detector VLF de 600$, doar reclama-i de el !!!

Lucrez cu detectoare VLF din anul 1998, primul meu detector VLF cu multiplicator de adâncime a fost Garrett Master Hunter CXIII și după el mi-au trecut prin mână toate modelele de la Minelab și Garrett, dar mai performant ca Nokta Impact, n-am avut nici un VLF până acum și următorul detector VLF pe care îl voi cumpăra, va fi de la producătorul rus AKA, care au aparatele cele mai adânci și mai dezvoltate dintre toți ăia pe care-i lauzi, da nah.. ăștia din Rusia, Bulgaria, Turcia n-au atâta reclamă mincinoasă ca americanii, australienii, faimoși nevoie mare !!! Nici măcar nu ai enumerat producători care au modele de VLF-uri mai bune decât producătorii puși de tine și anume Fisher, Tesoro și XP ! Posted Image
Ce o tot dai cu VLF in sus si in jos. Cam toate detectoarele functioneaza pe frecvente VLF. Minelab CTX3030 are frecvente multiple ce merg de la 1,5KHz-100KHz. (VLF=3KHz-30KHz). Intr-o fractiune de secunda scaneaza toata gama. Nu stau sa verific la toate acum.
Diferenta intre detectoarele numai VLF si VLF PI (pulse induction) este forma bobinei. Daca are 2 cercuri concentrice este VLF numai. Daca forma este cerc simplu, ovala, dublu D este VLF PI.
Avantaje bobina VLF - ieftina, usoara, consum de electricitate mai scazut,
Dezavantaje bobina VLF - discriminare slaba, adancime redusa, sensibile la sol mineralizat
Cu CTX3030 cu coil de 17 inch receptionez pe teren umed semnale si de la 45 cm. Asa de adanc ca renunt sa dezgrop. Am recuperat de la cca 30 cm capete de sarma de aluminiu de 1x2 mm si bile de fier de 2 mm. Nici nu stii ce greu e sa sapi la peste 15 cm. Cu bobina standard de 12 inch unde a facut pinpoint acolo extrag obiectul. De multe ori o singura lopatica.
Vezi pe YouTube, toti au Minelab, Garett, White's nimeni Nokta. Citeste pe forumurile in engleza despre Nokta si OKM nu ce zic romanii. Crezi ca cine le are nu s-ar lauda cu ele, mai ales ca aspectul lor este OK???

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate