Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Stick USB SanDisk

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti despre aceasta marca daca este ok,as dorii o comparatie intre 2 modele alese dar si alte pareri despre alta marca,ideea este sa suporte win.10,mai exact am licenta de win.10 si din 4 stick-uri usb cand schimb windowsul si fac stick butabil doar un model este recunoscut la butare si nu sant sigur de aceasta marca,multumesc.
Stick USB Sandisk Cruzer Glide, 64GB, USB 2.0 (Negru)  sau  Stick USB SanDisk Cruzer Ultra, 64GB, USB 3.0, Negru

Edited by kronnosy, 04 November 2018 - 10:20.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
2.0

#3
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
De preferat 3.0 deoarece vei instala mai repede (daca laptopul are usb 3.0).
Eu am un Sandisk Cruzer 2.0 de 32giga si nu-mi place deloc cum scrie... maxim 3Mbps. vine iarna pina adaug un fisier de 25 giga pe el. Sa nu zici ca vb prostii: [attachment=2151702:IMAG0349.jpg]

Edited by _R_A_D_U, 04 November 2018 - 10:36.


#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@kronnosy, alege-l p-ala cu 3.0 ! e tehnologie mai noua, mai rapida si mai buna.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Posibil 3.0 sa nu fie recunoscut in bios.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
https://usb.userbenc...6GB/m2718vs1658

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
3.0, da, cum spunea colegul, se poate sa ceara driver. De care nu dispui in BIOS. Pentru Windows strict si orice placa de baza, recomand 2.0.
Sadisk este marca de renume.

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ia un stick usb de 8 gb cu usb 2.0 sa fii sigur ca merge instalat win 10 oriune, sa nu ai probleme cu nerecunoasterea si pt altceva alege stick usb 3.0, viteze mult superioare.
SanDisk e firma foarte buna, personal totusi am avut ghinion cu ei acum vreo 12 ani cu un card SD de 512MB care s-a stricat si am evitat de atunci firma.

Edited by SpeedDemon, 04 November 2018 - 10:58.


#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postdorin_2k, on 04 noiembrie 2018 - 10:37, said:

Posibil 3.0 sa nu fie recunoscut in bios.
In cazul asta eu imi schimb sfatul pt. @initiator !
==============================

@kronnosy, intre stick-urile "USB Sandisk Cruzer Glide, 64GB, USB 2.0 (Negru)  si Stick USB SanDisk Cruzer Ultra, 64GB, USB 3.0, Negru" iti recomand sa le cumperi pe amandoua.
Motivez si de ce:
- stick-ul 2.0 il poti folosi la orice laptop / placa de baza etc. fara sa ai ai probleme compatibilitate a acestuia in BIOS;
- daca nimeresti laptopuri / placi de baza al caror BIOS recunosc doar 3.0, atunci folosesti stick-ul 3.0 pt. a avea o viteza mai mare.


Sau daca vrei sa cumperi numai un stick USB si:
- se intampla sa folosesti laptopuri / placi de baza comptibile numai cu 3.0, atunci cumpara-l p-ala mai rapid (3.0);
- ori se intampla sa folosesti din cand in cand si laptopuri / placi de baza incompatibile cu 3.0, atunci cumpara-l p-ala 2.0 !

Dupa cum vezi, decizia achizitiei o iei daca folosesti laptop-uri si PC-uri compatibile sau nu cu stick-ul USB   :)

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Cu windows 10 sau 8.1 nu-i nici o problema cu stickurile usb 3.0, doar la windows 7 este problema asta. Daca nu intentionezi sa instalezi windows 7 sau mai vechi de pe el nu-i nici o problema

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu am vreo 4 stickuri acum, aveam vreo 6-7, toate 2.0
A mers orice windows, de pe orice stick, pe orice calculator.
Posibil sa fie problema cu 3.0, deci ia 2.0, cum au zis si colegii.
Diferenta de viteza e relativ mica, poti sa stai 30 de minute la instalare, da ?!

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Ca sa fi 100% sigur ptr orice PC alegi versiune USB 2.0
Daca PC-ul tau suporta fara probleme atunci alegi 3.0 - personal eu asa folosesc. Timpul de instalare scade enorm. Au fost ceva probleme cu primele versiuni de 10 - Media CreationTool mai dadea rateuri pe stick-urile 3.0 si trebuiau facute bootabile manual. La ultimele 2 versiuni n-am mai intalnit problema.

#13
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
Da,am un laptop care-i place sa buteze facut doar cu Media CreationTool si va multumesc pentru raspunsuri,cred ca o sa merg pe usb2.0
Am ADATA 16Ggb si mai un no-name de 8gb pe care pot sa le fac cu orice program gen Rufus sau Media CreationTool si nu le vede la butare insa pe un batran Kingston de 8gb care nu se mai gaseste(nu stiu cu ce e mai jmecher),nu am probleme.Asta e cel care ma salvat intotdeauna: http://freshsitelist... insa merg pe ideea daca ma lasa ca are destui ani si formatari,ce sa aleg asemanator ca sa pot buta fara probleme.Apoi ar fi o problema la butare cu win.10 daca stick-ul e de 64gb?
Mda,la specificatii are cica: These Flash drives are satatraveler compatible with existing USB 2.
Multumesc.

Edited by kronnosy, 04 November 2018 - 12:06.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Eu folosesc sticuri de 8 si 16 Gb.
O problema poate apare in viitor daa alegi sa pui ambele versiuni pe el - cum fac eu. De la versiune la versiune tot creste marimea ocupata.

#15
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,623
  • Înscris: 28.11.2001
Mă înșel eu sau stickul USB 3.0 e recunoscut de orice laptop/PC indiferent dacă are port USB 2.0 sau 3.0 și indiferent de SO? Problema era mai demult la portul USB 3.0 din laptop/PC care era recunoscut doar după instalarea SO și a driverelor pentru portul respectiv. Nu avea legătură cu stickul USB.

Edited by badmania98, 04 November 2018 - 12:23.


#16
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
Ok,se poate folosii un stick usb de 64gb la instalare de win.? Caci in rest il voi folosii la unele transferuri de pe un pc pe altul,chiar nu ma deranjeaza ca e usb2.0 si stau 10 minute in plus.DAR daca nu as avea probleme cu modelul cu usb 3.0 la butare,ar fi super ok.

Edited by kronnosy, 04 November 2018 - 12:26.


#17
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,623
  • Înscris: 28.11.2001
10 minute în plus?Posted Image Eu cumpărasem mai demult unul de 64GB USB 2.0 tot în ideea de a pune filme pe el pentru concediu. Mi se termina concediul până îl umpleam. Părerea mea e că nu vei avea nicio problemă. Și o spun din experiența mea. Nu mai am stick pe USB 2.0 de la acea pățanie. Cele mai mari stickuri USB 3.0 din posesie sunt de 128GB și am avut USB 3.0 pe laptop (Asus Lamborghini) dinainte de a apărea vreun stick sau alt device USB 3.0. La acel laptop m-am chinuit să instalez de pe portul de USB 3.0 (atât cu stick  2.0 cât și 3.0) o zi întreagă SO dar nu a mers pentru că avea nevoie de drivere pentru portul din laptop. Acel laptop avea și USB 2.0 de pe care a mers instalarea SO. Dar repet, nu stickul era problema.
Cumpără 3.0. Nu vei avea nicio problemă.

Edited by badmania98, 04 November 2018 - 12:41.


#18
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
Deci in concluzie finala,merge instalat SO fara probleme de pe un stick usb 3.0 doar sa fie folosit portul usb 0.2? De ex. pe un pc
care are doar porturi usb 2.0 se poate folosii un stick butabil tip usb 3.0?
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate