Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Antrenament sala full body

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Gabi1999

Gabi1999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.10.2018
A făcut cineva pana acum la sala antrenamentul full body? (3 zile pe săptămâna in care îți antrenezi fiecare grupa in zilele respective). Ați avut rezultate ? Cum e acest antrenament pe lângă celelalte ? E recomandat ? Crești mai eficient ?

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Se cheama circuit si e bun cand esti incepator primele saptamani sau dupa o pauza lunga de la antrenamente. Nu are cum sa fie bun pt crestere, muschii au nevoie de odihna sa creasca.

#3
Gabi1999

Gabi1999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.10.2018

View PostSpeedDemon, on 04 noiembrie 2018 - 09:43, said:

Se cheama circuit si e bun cand esti incepator primele saptamani sau dupa o pauza lunga de la antrenamente. Nu are cum sa fie bun pt crestere, muschii au nevoie de odihna sa creasca.


Deci e degeaba circuitu asta, mersi de sfat

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Eu faceam cam asa: lunea piept si biceps, sau ziua unu. Ziua doi, spate si triceps, iar a treia, ca mai multe nu aveam, picioare, abdomene si umeri. La umeri stau bine genetic si nu faceam decat un exercitiu.
La mine a dat rezultate asa, dar am vazut si persoane avansate care lucrau cum spui tu, o grupa pe zi.
Mi-e dor de sala...am 7 luni de pauza...

#5
tutuN_

tutuN_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.09.2014

View PostGabi1999, on 04 noiembrie 2018 - 12:06, said:

Deci e degeaba circuitu asta, mersi de sfat

Nu e deloc degeaba.M-am antrenat full body aproximativ 2 ani si am avut rezultate cu mult mai bune decat atunci cand antrenam pe grupe.Incearca doar, axeaza te pe exercitiile compuse ( indreptari,ramat,tractiuni,genuflexiuni,impins piept,presa militara) si incearca si cresti in forta la aceste exercitii,sa ridici cat mai mult.Ca metoda de progresie iti recomand piramida inversa(gasesti pe google despre ea).Odata ce cresti in forta la exercitiile compuse e imposibil sa nu cresti in masa musculara, crede ma.Ai vazut tu vreun tip care face tractiuni cu 40kg legate de el sa aiba bratele mici ? sa nu aiba masa musculara dezvoltata? sau unul care impinge 80kg la presa militara sa aiba umerii mici ?Eu n am vazut..
Bineinteles, ca sa cresti in forta ai nevoie de o nutritie bine pusa la punct ca sa poti sustine antrenamentele(40-50 minute dura un antrenament la mine).Dupa un antrenament de felul asta (full body) ai nevoie de minim o zi de recuperare, de aici si 3 zile pe saptamana.
Pe langa exercitiile compuse e recomandat sa adaugi exercitii de izolare la care la fel trebuie sa cresti greutatile, sa cresti in forta, bineinteles pastrand executia corecta pentru ca altfel risti sa te accidentezi.
Din pacate, majoritatea se antreneaza dupa ureche, urmand antrenamentele culturistilor ( foarte multe exercitii de izolare), stand chiar si 2 ore la sala.Nu ca n ai avea rezultate, dar le vei obtine greu, sau chiar deloc daca nu ai o alimentatie corespunzatoare.De ce ai copia antrenamentele culturistilor cand poti sa te antrenezi 3 zile pe sapt, axandu te pe exercitiile compuse si avand astfel rezultate mult mai rapide, zic eu.
Din ce am experimentat eu, atat timp cat mananci cum trebuie te poti antrena cum vrei tu, vei creste oricum.Mancarea conteaza cel mai mult in sportul asta.Cat de repede si de mult vei creste, aici tine de inteligenta antrenamentelor care e al doilea pilon important dupa nutritie.
Spor!

Edited by tutuN_, 04 November 2018 - 13:24.


#6
Gabi1999

Gabi1999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.10.2018

View PosttutuN_, on 04 noiembrie 2018 - 13:22, said:



Nu e deloc degeaba.M-am antrenat full body aproximativ 2 ani si am avut rezultate cu mult mai bune decat atunci cand antrenam pe grupe.Incearca doar, axeaza te pe exercitiile compuse ( indreptari,ramat,tractiuni,genuflexiuni,impins piept,presa militara) si incearca si cresti in forta la aceste exercitii,sa ridici cat mai mult.Ca metoda de progresie iti recomand piramida inversa(gasesti pe google despre ea).Odata ce cresti in forta la exercitiile compuse e imposibil sa nu cresti in masa musculara, crede ma.Ai vazut tu vreun tip care face tractiuni cu 40kg legate de el sa aiba bratele mici ? sa nu aiba masa musculara dezvoltata? sau unul care impinge 80kg la presa militara sa aiba umerii mici ?Eu n am vazut..
Bineinteles, ca sa cresti in forta ai nevoie de o nutritie bine pusa la punct ca sa poti sustine antrenamentele(40-50 minute dura un antrenament la mine).Dupa un antrenament de felul asta (full body) ai nevoie de minim o zi de recuperare, de aici si 3 zile pe saptamana.
Pe langa exercitiile compuse e recomandat sa adaugi exercitii de izolare la care la fel trebuie sa cresti greutatile, sa cresti in forta, bineinteles pastrand executia corecta pentru ca altfel risti sa te accidentezi.
Din pacate, majoritatea se antreneaza dupa ureche, urmand antrenamentele culturistilor ( foarte multe exercitii de izolare), stand chiar si 2 ore la sala.Nu ca n ai avea rezultate, dar le vei obtine greu, sau chiar deloc daca nu ai o alimentatie corespunzatoare.De ce ai copia antrenamentele culturistilor cand poti sa te antrenezi 3 zile pe sapt, axandu te pe exercitiile compuse si avand astfel rezultate mult mai rapide, zic eu.
Din ce am experimentat eu, atat timp cat mananci cum trebuie te poti antrena cum vrei tu, vei creste oricum.Mancarea conteaza cel mai mult in sportul asta.Cat de repede si de mult vei creste, aici tine de inteligenta antrenamentelor care e al doilea pilon important dupa nutritie.
Spor!

Super răspunsul tău, o sa fac și eu exact cum mi-ai spus. Mersi ca ai scris atât

#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostGabi1999, on 04 noiembrie 2018 - 12:06, said:




Deci e degeaba circuitu asta, mersi de sfat

Asa faci in fiecare domeniu? Pui o intrebare si la primul raspuns care vine de la un necunoscut concluzia pe loc. E clar.. Degeaba capul sta pe umeri..

Full body nu-i sinonim cu circuit.

Edited by vinciun, 04 November 2018 - 14:40.


#8
Gabi1999

Gabi1999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.10.2018

View Postvinciun, on 04 noiembrie 2018 - 14:41, said:



Asa faci in fiecare domeniu? Pui o intrebare si la primul raspuns care vine de la un necunoscut concluzia pe loc. E clar.. Degeaba capul sta pe umeri..

Full body nu-i sinonim cu circuit.

Așa e

#9
salcudean99

salcudean99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.03.2016

View PostYOUR_GOD, on 04 noiembrie 2018 - 12:11, said:

Eu faceam cam asa: lunea piept si biceps, sau ziua unu. Ziua doi, spate si triceps, iar a treia, ca mai multe nu aveam, picioare, abdomene si umeri. La umeri stau bine genetic si nu faceam decat un exercitiu.
La mine a dat rezultate asa, dar am vazut si persoane avansate care lucrau cum spui tu, o grupa pe zi.
Mi-e dor de sala...am 7 luni de pauza...
Cel mai bun program,exact programul asta il urmez si eu.Doar ca il repet din nou,joi-ziua 1,vineri-ziua 2,sambata-ziua 3 si duminica pauza.
De asemenea,nutrita are un rol foarte important in dezvoltarea masei musculare.

#10
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 salcudean99, on 04 noiembrie 2018 - 20:44, said:

Cel mai bun program,exact programul asta il urmez si eu.Doar ca il repet din nou,joi-ziua 1,vineri-ziua 2,sambata-ziua 3 si duminica pauza.
De asemenea,nutrita are un rol foarte important in dezvoltarea masei musculare.

Aooolleeu ce gresit e acest program! Mergea bine (sa zicem) daca aveai cel putin o zi pauza intre ele, altfel la piept intra tricepsul si umarul iar la spate bicepsul si antebratele(tu avand deja bicepsul lucrat in prima zi). Deci tu a2a zi in loc sa odihnesti acesti muschi( pentru a se reface, ca sa-i poti mari mai apoi) tu deja la nici 24ore ii "spargi" iar.....nasol ce sa zic...lasa ca inveti tu!

 vinciun, on 04 noiembrie 2018 - 14:41, said:



Full body nu-i sinonim cu circuit.

Vinciun, de mult m-am gandit la asta. Ai putea odata cand ai timp sa faci un tutorial(scris) in care sa explici principiile fullbody, sa spui cum alegi exercitiile, cum le rotesti etc cum faci cu intensitatea, numar de serii, repetari etc? Si sa vorbim acolo  despre acest antrenament, care tie cel putin ti-a adus rezultate remarcabile as zice eu. Stiu ca ai incercat si alte antrenamente dar in final tot la acesta ai revenit, deci e clar ca functioneaza.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Depinde ce vrei. Vrei tonus, hipertrofiere, eficiența, forța, rezistentă? Unii vor corp de fotomodel, altii de gorila.  Antrenamentele sunt diferite.

#12
gigiultrafin

gigiultrafin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.07.2010
Poți face full body toată viața ta și să fii frumos și armonios. Că toți vrem să arătăm la fizic precum cei de la Hollywood sau un cristiano Ronaldo ceva. Credeți că marile staturi au program lunea de biceps piept și marțea de umeri spate. Gândiți logic.
Sunt unii care se antrenează de acasă și la bara de bătut covoare, sau într-un parc special amenajat și rup în două oamenii. Intru prin diferite săli și văd băieți care n-au progresat, sau arată ca dracu dar ei sunt foarte mândri. Nu mai vb de picioare că nu face mai nimeni și de faptul că se axează doar pe exerciții de izolare în loc să le facă pe astea libere că astea te mențin. Toți au în gând doar 12-15 repetări. Fraților nu sunteți pentru competiții. Dacă luați steroizi atunci se schimbă lucrurile. Vă trebuie zi de piept și alte cele. Fiecare grupă în parte. Dacă ești natural și vrei să ai pătrățele, muncește full body și alternează, bagă și niște hiit cardio plus bineînțeles kcalorii și macronutrientii la cântar cu ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate