Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Recomandare SSD M2!

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Blue este ok ;)


#20
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011

View Postferibalint, on 05 noiembrie 2018 - 13:01, said:

Blue este ok Posted Image
Asta ar fi compatibil? : https://www.amazon.c...OKL5A1OLE&psc=1

#21
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011

View Postwather, on 04 noiembrie 2018 - 09:51, said:

Maladetz - dupa descrierea modelului tau ( Dell 7567 ) de aici - https://www.notebook...w.196454.0.html - si avand dat ca exemplu un ssd m2 - Intel SSDSCKKF256H6 - de 256Gb si arata ca in foto alaturat
Dupa asa ssd-uri m2 trebuie sa te uit/cauti , vezi ca ai si foto cu variantele de conector M2
Ca model/pret iti alegi/cauti de aici - https://www.price.ro...erBy=pret&asc=1
Trebuie sa cauti cu viteze de citire/scriere cat mai mari , insa avand in vedere ca vitezele de scriere/citire sunt cam identice ca la un ssd normal ( ssd-urile normale Samsung 850 EVO au viteze in jur de 550 MB/sec ) nu cred ca s-ar merita investitia
In plus ai grija ca acest gen de ssd-uri se incalzesc destul de tare , depasind si 70 de grade in full load si nu cred ca ar fi ideal intr-un laptop asa ceva , unde spatial este.......
Astfel de ssd-uri m2 sunt pretabile pt descktop-uri , unde spatial si ventilatia nu constitue o prb ca in cazul laptopurilor
Eu am avut asa ceva - https://www.pcgarage...-30-x4-m2-2280/ - si cu toate ca are si radiator , temperatura lui........
Mai bine cauti/cumperi un ssd de 250/256Gb normal pe sata3/600 cu viteze cat mai mari
Multumesc de rasupuns.
Am citit ca nvme-urile se incing cam tare insa au si viteze ceva mai bune. Acum ma intreb daca se simte diferenta mare de la un WD blue M2 fata de WD black nvme intr-o ultilizare normala, browsing-gaming..., adica merita investitia, sau diferenta la acele viteze se vede doar in teste si benchmark-uri?

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmaladetz, on 16 noiembrie 2018 - 21:10, said:

Am citit ca nvme-urile se incing cam tare

Nu mai tare decat SATA-urile. Depinde unde le tii inchise si cum le racesti.

Uite ce am eu in sistem, monitorizare pe ultimile cca 7 ore (cu gaming inclus vreo 4 din ele):

Attached File  Capture.JPG   60.87K   16 downloads

Dupa cum vezi, tot o branza.

#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
SSD-ul meu are in jur de 65-70 grade in functionare si asta acum, cand in camera e mai frig. Vara se incinge si mai rau. Nu am ce sa fac, nu poate sta decat intr-un singur loc. Am 4 ventilatoare pe carcasa, puse strategic foarte bine, din care unul cat toate zilele de 220 mm, care raceste toata placa de baza si implicit si SSD-ul. Dar e prost gandita pozitia la placa mea de baza. SSD-ul sta exact sub placa video.

#24
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 18 noiembrie 2018 - 09:17, said:

SSD-ul meu are in jur de 65-70 grade in functionare si asta acum, cand in camera e mai frig. Vara se incinge si mai rau. Nu am ce sa fac, nu poate sta decat intr-un singur loc. Am 4 ventilatoare pe carcasa, puse strategic foarte bine, din care unul cat toate zilele de 220 mm, care raceste toata placa de baza si implicit si SSD-ul. Dar e prost gandita pozitia la placa mea de baza. SSD-ul sta exact sub placa video.
Ce SSD ai?

#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Acum am un WD Green pe SATA, dar am cumparat un Samsung EVO 970, urmeaza sa-l montez.

#26
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005

View Postmaladetz, on 16 noiembrie 2018 - 21:10, said:

Acum ma intreb daca se simte diferenta mare de la un WD blue M2 fata de WD black nvme intr-o ultilizare normala, browsing-gaming..., adica merita investitia, sau diferenta la acele viteze se vede doar in teste si benchmark-uri?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EdF_aerWcW8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011

View Postpcezar, on 18 noiembrie 2018 - 23:53, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EdF_aerWcW8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multumesc de post.
Exact ce am citit si pe net, pentru jocuri, media, browsing SSD M2 e de ajuns.

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai M2 e si SATA si NVMe. Diferenta e mare pe hartie intre ele. In practica, eu am avut si SSD pe 2.5 inch si SSD M.2 (dar modelul ala verde de la WD, foarte lent) si acum M.2 NVMe. In teste e mult mai rapid, dar in practica, in viata de zi cu zi, e cam ca Kingston-ul de 2.5, cumparat acum vreo 5 ani.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,521
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e doar diferenta pe hartie. E diferenta si hardware. Cele NVMe daca nu exista suport in BIOS nu faci nimic cu ele.

#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La mine e. Deci am facut comparatiile folosind capabilitatile NVMe.

#31
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 18 noiembrie 2018 - 17:16, said:

Acum am un WD Green pe SATA, dar am cumparat un Samsung EVO 970, urmeaza sa-l montez.
Am văzut niște teste pe wd green , intr-adevar este foarte lent e aproape la fel cu un SSHD  :)

View PostIon_de_la_Raion, on 21 noiembrie 2018 - 11:28, said:

La mine e. Deci am facut comparatiile folosind capabilitatile NVMe.
Probabil folosești softuri care cer rate  de transfer mari , doar acolo poti sa vezi diferenta sau la copiere fisiere mari.

Edited by maladetz, 21 November 2018 - 11:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate