Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Recomandare SSD M2!

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011
Salut,
Vad ca windows10 pe masura ce isi tot face upgrade-uri imi sufoca HDD-ul, e mai tot timpul 100% si e un hard hibrid.  De curand am vazut un SSD  pe emag de la WD foarte ieftin, ce parere aveti: https://www.emag.ro/...b/pd/D3YSR9BBM/
Am un Dell 7567 si am inteles ca M2 este slotul pentru ssd, vad ca sunt mai multe tipuri de M2, in cazul in care stiti exact care M2 trebuie, v-as fi recunoscator.
Multumesc anticipat!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui ca sa mearga asta .

#3
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011

 pasilla, on 04 noiembrie 2018 - 00:49, said:

Ar trebui ca sa mearga asta .
Multumesc de raspuns, cam piperat la pret in comparatie cu cel gasit de mine, vad ca arata la fel doar ca WD are doua "caneluri" , sunt compatibile amandoua indiferent ca are una sau doua caneluri?

#4
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013
Suporta laptopul tau SSD NVMe?

Ar fi trebuit sa specifici bugetul...

#5
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011

 victor_a, on 04 noiembrie 2018 - 03:02, said:

Suporta laptopul tau SSD NVMe?

Ar fi trebuit sa specifici bugetul...
Bugetul ar fi de 200 maxim 250lei, nu vreau sa investesc mai mult, cat despre suportul SSD NVMe nu stiu, unde gasesc exact specificatiile cu privire la ce tip de SSD  suporta?

Edited by maladetz, 04 November 2018 - 03:09.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
in manualul laptopului.
Daca e compatibil ia WD-ul, sau tot ceva ieftin.

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Corsair acela e NVMe de aici si pretul. Eu vroiam sa-ti recomand Samsung 970 Evo daca laptopul suporta NVMe dar dupa ce am vazut bugetul e clar ca acesta nu "este compatibil" cu NVMe.
Ia macar WD-ul de 240GB pt 70 lei in plus .

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,388
  • Înscris: 08.02.2011
Corsair ala de 120 gb se apropie la pret de 970evo de 500gb, care-i tot nvme, cine naiba e prost sa cumpere corsair ala ?

Laptopul tau se pare ca vine din fabrica cu ssd m2 sata, nu nvme, poti cumpara acel wd.

#9
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Maladetz - dupa descrierea modelului tau ( Dell 7567 ) de aici - https://www.notebook...w.196454.0.html - si avand dat ca exemplu un ssd m2 - Intel SSDSCKKF256H6 - de 256Gb si arata ca in foto alaturat
Dupa asa ssd-uri m2 trebuie sa te uit/cauti , vezi ca ai si foto cu variantele de conector M2
Ca model/pret iti alegi/cauti de aici - https://www.price.ro...erBy=pret&asc=1
Trebuie sa cauti cu viteze de citire/scriere cat mai mari , insa avand in vedere ca vitezele de scriere/citire sunt cam identice ca la un ssd normal ( ssd-urile normale Samsung 850 EVO au viteze in jur de 550 MB/sec ) nu cred ca s-ar merita investitia
In plus ai grija ca acest gen de ssd-uri se incalzesc destul de tare , depasind si 70 de grade in full load si nu cred ca ar fi ideal intr-un laptop asa ceva , unde spatial este.......
Astfel de ssd-uri m2 sunt pretabile pt descktop-uri , unde spatial si ventilatia nu constitue o prb ca in cazul laptopurilor
Eu am avut asa ceva - https://www.pcgarage...-30-x4-m2-2280/ - si cu toate ca are si radiator , temperatura lui........
Mai bine cauti/cumperi un ssd de 250/256Gb normal pe sata3/600 cu viteze cat mai mari

Attached Files



#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
WD-ul ala green e lent ca naiba, am eu. Astept BF, poate gasesc la promotie NVMe. Deocamdata e undeva la 400 lei de 250 GB. Nu are rost sa te incurci cu 120, se umple repede.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vezi si toate cele 12 modele recomandate de  astia. Se pare ca si cel ales de tine ar fi compatibil.

#12
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Chiar aia am vrut sa scriu....nu cumpara acel WD Green, am avut eu 2 cumparate si facut retur la ele. Abia scria cu 80MB/s.....

#13
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011

 feribalint, on 04 noiembrie 2018 - 10:04, said:

Chiar aia am vrut sa scriu....nu cumpara acel WD Green, am avut eu 2 cumparate si facut retur la ele. Abia scria cu 80MB/s.....
Asa se explica acel pret tentant de ieftin, probabil nu e cu mult mai rapid decat SSHD-ul ce-l am acum.....

 Ion_de_la_Raion, on 04 noiembrie 2018 - 09:54, said:

WD-ul ala green e lent ca naiba, am eu. Astept BF, poate gasesc la promotie NVMe. Deocamdata e undeva la 400 lei de 250 GB. Nu are rost sa te incurci cu 120, se umple repede.
Eu m-am gandit sa-l iau doar pentru sistemul de operare, 120Gb ar fi suficienti, restul sa le tin pe SSHD-ul existent de 1TB insa daca e asa lent nu prea merita sa-mi bat capul si nici sa arunc 400-500ron pe unul nu prea imi vine sa dau.
SSHD-ul se cam "sufoca" cand se activeaza tot felul de procese idioate in windows10 cateodata de mi-l tine ocupat 100% in rest sunt multumit de el, am mai dezactivat din ele dar apar altele....

 wather, on 04 noiembrie 2018 - 09:51, said:

Maladetz - dupa descrierea modelului tau ( Dell 7567 ) de aici - https://www.notebook...w.196454.0.html - si avand dat ca exemplu un ssd m2 - Intel SSDSCKKF256H6 - de 256Gb si arata ca in foto alaturat
Dupa asa ssd-uri m2 trebuie sa te uit/cauti , vezi ca ai si foto cu variantele de conector M2
Ca model/pret iti alegi/cauti de aici - https://www.price.ro...erBy=pret&asc=1
Trebuie sa cauti cu viteze de citire/scriere cat mai mari , insa avand in vedere ca vitezele de scriere/citire sunt cam identice ca la un ssd normal ( ssd-urile normale Samsung 850 EVO au viteze in jur de 550 MB/sec ) nu cred ca s-ar merita investitia
In plus ai grija ca acest gen de ssd-uri se incalzesc destul de tare , depasind si 70 de grade in full load si nu cred ca ar fi ideal intr-un laptop asa ceva , unde spatial este.......
Astfel de ssd-uri m2 sunt pretabile pt descktop-uri , unde spatial si ventilatia nu constitue o prb ca in cazul laptopurilor
Eu am avut asa ceva - https://www.pcgarage...-30-x4-m2-2280/ - si cu toate ca are si radiator , temperatura lui........
Mai bine cauti/cumperi un ssd de 250/256Gb normal pe sata3/600 cu viteze cat mai mari
Multumesc de raspuns, problema temperaturii am gasit-o la multe SSD-uri, nu e tocmai potrivita pentru un laptop....

Edited by maladetz, 04 November 2018 - 10:53.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Atentie mare, ca au mai fost cazuri pe aici de au luat M2 nVMe si laptopul nu stia decat sata - nu avea sterare de boot ptr nVMe in BIOS.
Degeaba intra in slot daca nu e recunoscut.

#15
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 27.11.2007
Să ia de la emag poate face retur dacă nu este ok.

#16
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011

 feribalint, on 04 noiembrie 2018 - 10:04, said:

Chiar aia am vrut sa scriu....nu cumpara acel WD Green, am avut eu 2 cumparate si facut retur la ele. Abia scria cu 80MB/s.....
SSHD-ul actual scrie cu 89MB/s Posted Image, pe emag la specificatii zice ca citeste cu 545MB/s si scrie cu 430MB/s sau valorile astea sunt doar in conditii ideale ....?

Attached Files



#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt 2 versiuni de Green. Prima versiune scria intr-adevar la viteze mari.
WD hotarase atunci ca sa scoata seria Green de la HDD-uri si SSD-urile sa fie seria Green - consuma mai putin.

Numai ca ulterior s-a hotarat sa schimbe si la SSD-uri claisficarea  cum a fost pe vremuri la HDD. Acum ai Green - versiunea 2 - cu viteze de tot rasul - mai lente ca un HDD, seria Blue si seria Black - cea mai performanta.

#18
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011

 eiffel, on 05 noiembrie 2018 - 09:32, said:

Sunt 2 versiuni de Green. Prima versiune scria intr-adevar la viteze mari.
WD hotarase atunci ca sa scoata seria Green de la HDD-uri si SSD-urile sa fie seria Green - consuma mai putin.

Numai ca ulterior s-a hotarat sa schimbe si la SSD-uri claisficarea  cum a fost pe vremuri la HDD. Acum ai Green - versiunea 2 - cu viteze de tot rasul - mai lente ca un HDD, seria Blue si seria Black - cea mai performanta.
Atunci o sa ma uit la variante blue sa vad ce preturi au....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate