Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vacanta Viena in luna Ianuarie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
ca sa prind deschis la roata trebuie sa merg intre 19.01 si 18.02 - incompatibil cu programul meu. Trebuie sa imi caut alte atractii turistice

#20
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Sunt o gramada de atractii, si oricum daca o sa fie vremea clasica n-o sa ai chef sa te urci in roata aia , poate nici macar sa stai intr-un deschis ca parcul ala.

Edited by giuliani, 06 November 2018 - 14:34.


#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
ai o gramada de atractii, daca iti plac muzeele ai muzeul istoric, muzeul de natura, muzeul technologic, care mi se par toate 3 foarte interesante.
Dupa care te plimbi prin centru, de la Stephansdom te duci spre Hofburg, spre Rathaus, pe Mariahilfestraße, te plimbi pe Ring si asa mai departe. Mai te opresti la o cafea cu prajitura, mai faci o plimbare. Dupa care Schönbrunn, etc. De vazut ai ce sa vezi. Daca vrei ceva de la inaltime, intereseaza-te daca Donauturm-ul are deschis.

#22
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Ca sa nu deschid un alt topic, care ar fi un oras (mare) si interesant pe langa Viena, in care sa poti sta 2 zile si sa fie chestii interesante de vizitat?
Eu ma gandeam ca Graz ar fi cel mai ok.
Merg in februarie, deci orasele de munte ar fi fost interesante dar cred ca e prea frig, riscam sa ramanem inzapeziti.

Edited by kommodore_ss, 06 November 2018 - 15:32.


#23
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postkommodore_ss, on 06 noiembrie 2018 - 15:31, said:

Ca sa nu deschid un alt topic, care ar fi un oras (mare) si interesant pe langa Viena, in care sa poti sta 2 zile si sa fie chestii interesante de vizitat?
Eu ma gandeam ca Graz ar fi cel mai ok.
Merg in februarie, deci orasele de munte ar fi fost interesante dar cred ca e prea frig, riscam sa ramanem inzapeziti.

Graz are undeva la 280.000 locuitori, in 6 ore te-ai plictisit de el, plus ca nu ai ce sa vezi. In Austria poti uita orice alt oras in afara de Viena, poate Salzburg sa iti mai recomand si Innsbruck-ul pentru peisaj iarna, dar este destul de departe. De la Viena ai 3 ore si un pic pana la Praga care la fel este foarte frumos iarna. Bratislava la 45 de minute, dar este micut (in stilul Graz-ului) si te plictisesti repede. Putin peste 2 ore pana la Budapesta. Daca esti pregatit sa bati un drum de 4 ore iti recomand Ljubljana si Zagreb care sunt destul de interesante (cel putin Zagreb-ul mi-a placut mult de tot si s-au dezvoltat bine de tot).

Edited by business11, 06 November 2018 - 15:40.


#24
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Vom fi acolo cu avionul, deci trebuie sa luam tren sau bus. Am fi preferat sa ramanem in Austria ca de principiu vizitam cate o tara pe excursie Posted Image

#25
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postkommodore_ss, on 06 noiembrie 2018 - 15:31, said:

Ca sa nu deschid un alt topic, care ar fi un oras (mare) si interesant pe langa Viena, in care sa poti sta 2 zile si sa fie chestii interesante de vizitat?
Eu ma gandeam ca Graz ar fi cel mai ok.
Merg in februarie, deci orasele de munte ar fi fost interesante dar cred ca e prea frig, riscam sa ramanem inzapeziti.

In Salzburg ai ce face 2 zile. Eu am stat 3 zile (cred) dar in una din ele am vizitat Zoo care la tine nu prea se potriveste cu vremea.

#26
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006

View Postgiuliani, on 06 noiembrie 2018 - 16:16, said:


In Salzburg ai ce face 2 zile. Eu am stat 3 zile (cred) dar in una din ele am vizitat Zoo care la tine nu prea se potriveste cu vremea.

din Salzburg se ajunge usor în Bavaria la Königsee și Obersee

#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
ah zi asa. Ai tren de mare viteza de la Viena pana in Salzburg, 2 ore 42 de minute. Graz faci undeva la 2 ore si 35 de minute. Daca as alege intre Salzburg si Graz nu cred ca m-as gandi o secunda si as alege cu siguranta Salzburg care este un oras minunat mai ales iarna.

#28
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postgiuliani, on 06 noiembrie 2018 - 14:23, said:

  Imi amintesc ca in Viena nu am gasit nicaieri vin fiert....

Eu am fost la Munchen la un Market de Craciun si parca tuica fiarta se vindea langa gratarele uriase cu zeci de felurri de carnati, era o frumusete doar sa te uiti le ei!
Cum te indepartezi de locul natal, o sa vezi ca nimic nu mai este cunoscut, traditiile se schimba pana la 360*.

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
de prin 15 noiembrie pana pe 6 ianuarie gasesti vin fiert la orice market de craciun, se numeste Glühwein

#30
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostAranzazu, on 06 noiembrie 2018 - 22:54, said:

Eu am fost la Munchen la un Market de Craciun si parca tuica fiarta se vindea langa gratarele uriase cu zeci de felurri de carnati, era o frumusete doar sa te uiti le ei!
Cum te indepartezi de locul natal, o sa vezi ca nimic nu mai este cunoscut, traditiile se schimba pana la 360*.


In München si in general in Germania se gaseste vin fiert la orice Targ de Craciun si la orice supermarket. Si tuica fiarta dar numai in unele targuri.
Clar ca peste tot gasesti alte obiceiuri si traditii, dar imi place diverstiatea asta:)

#31
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
pana la urma am rezervat la Best Western Plus Amedia Wien. Este printre putinele hotele de 4 stele si cu posibilitatea de anulare pana in ziua cazarii. M-am gandit ca este posibil sa am surprize datorita vremii si am preferat sa iau cu optiunea asta de anulare sau schimbare a perioadei. Am sunat si la hotel si mi-au spus ca pentru parcare trebuie sa platesc 17 euro pe zi. Acum nu stiu daca are rost sa dau 68 de euro si sa bag masina in parcarea hotelului sau sa o las la margine intr-o parcare gen "park & ride" Alte optiuni nu cred ca mai sunt.

#32
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
cunosc bine hotelul Amedia si am stat de cateva ori in el pe vremea cand nu apartinea de Best Western. Hotelul pe vremea aia era chiar foarte ok si mi-a placut. Este amplasat in sectorul 3 direct pe Landstraßer Hauptstraße. Problema este ca nu ai direct statie de metrou si trebuie sa mergi putin ori cu tramvaiul ori cu autobuzul. Parcare ai destul de "aproape" la Erdberg, care este un P&R cu 3,4 pe zi parca.

Edited by business11, 07 November 2018 - 15:34.


#33
Sofis

Sofis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2020

 giuliani, on 06 noiembrie 2018 - 14:23, said:



Imi amintesc ca in Viena nu am gasit nicaieri vin fiert....bine, nu am cautat exact in fiecare bar sau restaurant, insa in cateva am cerut si ne-au servit doar cu o apa fiarta in care puneau un pliculet de ceai pe care scria "Gluhwein".
Chiar nu exista deloc traditia asta cu vinul fiert? In DE gasesti chiar peste tot, si de calitate proasta si de calitate buna....dar gasesti, tare m-am mirat sa vad ca in Viena nu au asa ceva.
La -30°C berea a fost exclusa Posted Image

Mi se pare ciudat sa nu gasesti in Vienna vin fiert :) Gluhwein aia e! Probabil ca nu gasesti in bar pentru ca astea de regula se gasesc la targurile de Craciun, in aer liber. Si eu am baut cateva cani in cel putin 10 targuri de Craciun vieneze. Insa astea sunt deschise de la mijlocul lui noiembrie pana fix cand se termina Craciunul (adica nu ca la noi pana de Valentines Day). Iar cateva (cele mai mari precum cel de la Rathaus) se transforma in targuri de iarna care tin de regula pana dupa Revelion. Au traditia asta, si gasesti si vin fiert rosu, si vin fiert alb, si jdemii de punchuri cu / fara alcol si diverse mixuri. Ficat sa ai :)

-30 in Vienna nu cred ca s-a inregistrat vreodata. O bate vantul si se simte mai frig, dar in Vienna este mai cald ca in Bucuresti iarna. Caz in care scoti berea care oricum nu e vieneza, si bagi un Jager ;)

#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Sofis, on 24 ianuarie 2020 - 22:39, said:


Mi se pare ciudat sa nu gasesti in Vienna vin fiert Posted Image Gluhwein aia e! Probabil ca nu gasesti in bar pentru ca astea de regula se gasesc la targurile de Craciun, in aer liber. Si eu am baut cateva cani in cel putin 10 targuri de Craciun vieneze. Insa astea sunt deschise de la mijlocul lui noiembrie pana fix cand se termina Craciunul (adica nu ca la noi pana de Valentines Day). Iar cateva (cele mai mari precum cel de la Rathaus) se transforma in targuri de iarna care tin de regula pana dupa Revelion. Au traditia asta, si gasesti si vin fiert rosu, si vin fiert alb, si jdemii de punchuri cu / fara alcol si diverse mixuri. Ficat sa ai Posted Image

-30 in Vienna nu cred ca s-a inregistrat vreodata. O bate vantul si se simte mai frig, dar in Vienna este mai cald ca in Bucuresti iarna. Caz in care scoti berea care oricum nu e vieneza, si bagi un Jager Posted Image

Pai exact asa a fost, -18 pana la -20 , gefühlt wie -28 pana la -32. Si nu mai erau targuri deschise, cel de la Rathaus se inchide prin 6 ianuarie parca....oricum, la temperatura aia cine naiba mai sta afara la vin fiert?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate