Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Somnul.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postg0dafk, on 03 noiembrie 2018 - 15:42, said:

Daca eu ma culc la 3 dimineata si ma trezesc la 12 ziua nu e cam acelasi lucru ca si cand m-as culca la 10 si m-as trezii la 8-9 ca restul oamenilor?Adica tot atatea ore dorm, nu?
Normal! Ori ca dormi 9 ore sau ca dormi 10-11 tot aia e. Mama ei de matematica facuta cu muierea de servici!

#20
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Parcă ăștia au descoperit că abia recent am adoptat forțat programul de somn actual. De fapt natural avem 2 perioade de somn, una fiind ziua. Și toate studiile făcute au arătat că numai așa e sănătos. Dar nah, omul trebuie să producă pentru om. Sănătatea e o treabă scumpă.

#21
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 29.03.2010

View Postrich1974, on 03 noiembrie 2018 - 17:08, said:

nene, todeauna am fost revoltat de ideea asta de a te culca tarziu. toti astia care se culca tarziu parca sunt loviti in cap.

Daca spui tampenii macar nu generaliza :)

#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,662
  • Înscris: 24.10.2015
Dar eu nu pot adormi devreme, ce-i de facut? Adorm mereu pe la 1 insa trezirea la 6,30 e foarte dura.  Daca stau cateva zile acasa si nu am nevoie sa ma trezesc devreme, dorm pana pe la 10 si automat nu mai pot adormi seara mai devreme de 2.

Deci, daca e sa ma orientez dupa instincte, mas culca pe la 2 si m-as trezi la 10.

Doar asa pot dormi 8 ore. Daca ma trezesc fortat pe la 6, adorm pe la 12.00-12.30 deci nu mai am 8 ore de somn.

#23
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 29.03.2010
La fel sunt și eu. Cand eram mai tânăr si prost aveam un program foarte nasol de somn, multa vreme mă culcam la 7-8 dimineața. Acum, pe termen lung, de la 2 la 10-11 imi e cel mai normal să dorm. Am unele perioade când trebuie să mă trezesc mai devreme, dar chiar dacă imi e somn de simt ca nu mai pot, tot nu adorm înainte de 2, și după o perioadă de asta sunt extenuat

#24
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,662
  • Înscris: 24.10.2015
Problema e ca la mine astfel de perioada e majoritatea timpului.

#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Eu mă culc frecvent după 12 noaptea. Poate chiar și la 2-3 dimineața. Mă trezesc pe la 7-8. Dacă nu dorm și după-amiază 2-3 ore nu te mai înțelegi cu mine. 37 de ani, nicio problemă de sănătate. Dar nici nu am stress, programul mi-l fac cum vreau.

#26
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostFriskey, on 04 noiembrie 2018 - 15:50, said:

Mama ei de matematica facuta cu muierea de servici!
serviciu*

View Postvinciun, on 06 noiembrie 2018 - 07:55, said:

Problema e ca la mine astfel de perioada e majoritatea timpului.
Mai bine nu zic nimic.

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Stiti vreo metoda de a nu te trezi mai devreme de 6-8 ore?
(nu betie, caft si altele asemenea :D )

#28
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 29.03.2010
Schimbi ora :))

#29
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am descoperit ca am o grava problema. Ma culc cand nu imi este somn si ma trezesc cand imi este.

View Postcaiuscorneliu, on 06 noiembrie 2018 - 08:36, said:

Eu mă culc frecvent după 12 noaptea. Poate chiar și la 2-3 dimineața. Mă trezesc pe la 7-8. Dacă nu dorm și după-amiază 2-3 ore nu te mai înțelegi cu mine. 37 de ani, nicio problemă de sănătate. Dar nici nu am stress, programul mi-l fac cum vreau.

Geniile dorm putin. De exemplu Leonard (Da Vinci ...  asa ii spun eu in particular) dormea 15 minute la fiecare 4 ore, adica 1,5 ore pe zi. Nu mi s-a plans niciodata de oboseala.....Dar trebuie sa recunosc  ca muncea enorm batranul.

#30
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 04.03.2014

View Postg0dafk, on 03 noiembrie 2018 - 15:42, said:

Deci.

Daca eu ma culc la 3 dimineata si ma trezesc la 12 ziua nu e cam acelasi lucru ca si cand m-as culca la 10 si m-as trezii la 8-9 ca restul oamenilor?Adica tot atatea ore dorm, nu? Conteaza doar orele de somn sau si perioada in care dormi? Multa lume zice ca nu e bine sa stai mult treaz noaptea si sa dormi mult ziua ca de aia e zi si noapte. Ziua stai treaz, noaptea dormi. Ceva cum ca ceasul biologic nu e sincronizat cu orele de somn. Dar eu ma gandesc la cei care sunt in cealalta emisfera si la ei e zi cand la noi e noapte. Ei ce fac? Deci pana la urma ceasul biologic se adapteaza dupa programul tau de somn... nu?

Cati ani ai, cand muncesti /inveti? :)

Ideal 23-6

Edited by ionutzitaly, 17 February 2019 - 19:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate