Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Somnul.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Deci.

Daca eu ma culc la 3 dimineata si ma trezesc la 12 ziua nu e cam acelasi lucru ca si cand m-as culca la 10 si m-as trezii la 8-9 ca restul oamenilor?Adica tot atatea ore dorm, nu? Conteaza doar orele de somn sau si perioada in care dormi? Multa lume zice ca nu e bine sa stai mult treaz noaptea si sa dormi mult ziua ca de aia e zi si noapte. Ziua stai treaz, noaptea dormi. Ceva cum ca ceasul biologic nu e sincronizat cu orele de somn. Dar eu ma gandesc la cei care sunt in cealalta emisfera si la ei e zi cand la noi e noapte. Ei ce fac? Deci pana la urma ceasul biologic se adapteaza dupa programul tau de somn... nu?

#2
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postg0dafk, on 03 noiembrie 2018 - 15:42, said:

Deci.

Daca eu ma culc la 3 dimineata si ma trezesc la 12 ziua nu e cam acelasi lucru ca si cand m-as culca la 10 si m-as trezii la 8-9 ca restul oamenilor?Adica tot atatea ore dorm, nu? Conteaza doar orele de somn sau si perioada in care dormi? Multa lume zice ca nu e bine sa stai mult treaz noaptea si sa dormi mult ziua ca de aia e zi si noapte. Ziua stai treaz, noaptea dormi. Ceva cum ca ceasul biologic nu e sincronizat cu orele de somn. Dar eu ma gandesc la cei care sunt in cealalta emisfera si la ei e zi cand la noi e noapte. Ei ce fac? Deci pana la urma ceasul biologic se adapteaza dupa programul tau de somn... nu?
Nu pt ca hormonul numit melatonina si care determina calitatea somnului este reglat in functie de pozitia soarelui pe cer. Astfel incat nu poti trisa. Daca te culci dupa ora 12 noaptea se cheama ca traiesti in dezordine si mai devreme sau mai tarziu vei suporta consecintele acestui fapt.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014

View Postg0dafk, on 03 noiembrie 2018 - 15:42, said:

Dar eu ma gandesc la cei care sunt in cealalta emisfera si la ei e zi cand la noi e noapte. Ei ce fac?

:facepalm: zau asa, ai mai mult de 10 ani?

dar tu crezi ca respectivii au numai zi? ceasul biologic este reglat functie de zona in care locuieste si conform caruia a evoluat in timp.

#4
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

View Postg0dafk, on 03 noiembrie 2018 - 15:42, said:

Dar eu ma gandesc la cei care sunt in cealalta emisfera si la ei e zi cand la noi e noapte. Ei ce fac?

Pentru starea ta de bine este indicat  sa respecti arhitectura somnului.

Ps: Asta e de noaptea mintii. Posted Image

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Noi nu suntem chiroptere deci avem un sistem biologic care reacţionează zilnic, în mod automat, la ritmurile zilei şi nopţii.
Cu alte cuvinte - reactionam la mediu - ca toate fiintele de altfel doar ca unele au sitemul biologic diferit (vezi exemplul cu chiropterele)

Cu timpul, vei avea probleme cardiovasculare, vei suferi de insomnii, sistemul imunitar se va razbuna pe tine, etc.

Acum nu simti - probabil esti adolescent

Vorbim peste 10 ani

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
Asa este....dupa 40 de ani incep sa se manifeste problemele!Posted Image

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
Te bagi intr-o pestera, bei 2 litri palinka te imbeti, dormi cat vrei si te trezesti. Apoi stai 2 ani acolo fara legatura cu lumea. Habar nu ai cand e zi sau noapte.
Daca rezisti, inseamna ca te-ai adaptat.

#8
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Deci cu alte cuvinte ceasul biologic si tot ce tine de corp si somn nu se regleaza asa usor in cativa ani incat sa zicem, "Eh, s-a obisnuit corpul, e totul ok".
Programul vostru de somn care este? Doar de curiozitate Posted Image.

Cunosc foarte multe persoane, de fapt... cred ca toata generatia mea ( cu mici exceptii ) face la fel ca mine.

Bine, acum am scurtat-o de la 3 pe la 1-1:30 (uneori chiar 12), ca am ore de dimineata uneori. Dar in vacanta mai mereu ma puneam in pat la 3.

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postg0dafk, on 03 noiembrie 2018 - 16:35, said:

Cunosc foarte multe persoane, de fapt... cred ca toata generatia mea ( cu mici exceptii ) face la fel ca mine.
Bine, acum am scurtat-o de la 3 pe la 1-1:30 (uneori chiar 12)
Cu atât mai bine, că se curăță Terra. Posted Image

Edited by ursamajor, 03 November 2018 - 16:41.


#10
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016

View Postursamajor, on 03 noiembrie 2018 - 16:41, said:

Cu atât mai bine, că se curăță Terra. Posted Image

Da, probabil asa va pieri specia umana...Posted Image

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postg0dafk, on 03 noiembrie 2018 - 16:35, said:

Deci cu alte cuvinte ceasul biologic si tot ce tine de corp si somn nu se regleaza asa usor in cativa ani incat sa zicem,

Si dupa ce s-a reglat ... se opreste


View Postg0dafk, on 03 noiembrie 2018 - 16:45, said:

Da, probabil asa va pieri specia umana...Posted Image

Specia umana - NU
Generatia Z - foarte probabil

#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

View Postg0dafk, on 03 noiembrie 2018 - 16:45, said:

Da, probabil asa va pieri specia umana...Posted Image

Don't worry, no one cares!

Voi nu intelegeti un lucru. Si anume, ca nu sunteti buricul pamantului.

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
De la orele 22:00 la 06:00 este cel mai dulce somn......restul este can can.Posted Image

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nene, todeauna am fost revoltat de ideea asta de a te culca tarziu. toti astia care se culca tarziu parca sunt loviti in cap.
culmea, astfel de oameni ajung sa stea prin camine, internate, armata, etc. si nu ii la sa nici pe ceilalti sa doarma. am patit chestii din astea la liceu, facultate, armata. tot felul de cretini, cu voma in loc de creier, stateau si jucau carti, se uitau la tv, etc. pana la 2-3 dimineata. sincer, daca in momentele alea oamenii aia ar fi cazut secerati, as fi blocat usa ca sa nu vina nimeni sa le dea prim ajutor. privarea de somn este metoda de tortura.

Edited by rich1974, 03 November 2018 - 17:09.


#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 22.05.2003
Ceasul intern se regleaza in functie de lumina de afara si e un mecanism ce tine de evolutia de suute de mii de ani, nu de cand a aparut internetul, CS si cafeaua.

Asadar, nu e acelasi lucru! Nu e la fel de odihnitor, iar cele 8 ore de somn sunt  medie.
Unii au nevoie de mai mult, altii de mai putin somn.

Problema este cand culcatul tarziu vine din bravura, nu din necesitate.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
Am avut si nopti fara somn. Am avut unele cu 11 ore in pat (bolnav fiind).
Attached File  Screenshot_2018-11-03-17-44-15-482_com.xiaomi.hm.health.png   366.62K   29 downloads

#17
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postg0dafk, on 03 noiembrie 2018 - 16:35, said:

Deci cu alte cuvinte ceasul biologic si tot ce tine de corp si somn nu se regleaza asa usor in cativa ani incat sa zicem, "Eh, s-a obisnuit corpul, e totul ok".
Programul vostru de somn care este? Doar de curiozitate Posted Image.

Deci considera asa:
Ideal ar fi sa te culci cel tarziu la 10, la 11 este asa si asa iar la 12 sa zicem ca inca mai poate fi acceptat. Ce trece de-acolo este pe barba ta. La urma urmei ce ne pasa noua. La mine este valabil ceea ce ti-am recomandat si tie si aia aplic. Rar ma culc pe la 12, dar se mai intampla, in rest  intre 10 si 11.

Edited by Testosteron, 03 November 2018 - 18:11.


#18
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Si cata lume lucreaza de noapte sau la program de 24/48 ,ce mai este normal in Iua de azi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate