Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?
 

....sau cartea care v-a marcat adolescenta.

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Imi amintesc cand, spre finalul claselor primare, profesorul de istorie ne-a intrebat daca stim cum se scrie Auschwitz. Mi-am pus ochelarii de soare, am aprins jointul si am raspuns timid: Oswiecim. Normal ca nu m-a auzit. Asa ca s-a intors cu spatele la noi si a inceput sa scrie pe tabla.

#56
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
cartea care mi-a marcat adolescenta, anii 90: CG Jung - 'Amintiri, vise, reflectii', cu tot cu sapte predici. Mi-ar placea sa mai citesc ultima predica, pentru ca imi place, dar am pierdut cartea si acum e scumpa.

#57
Adia_2000

Adia_2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.08.2020
De placut mi+au placut multe carti in adolescenta, ca doar daca imi placeau le terminam, cu autori preferati Karl May, Jules Verne, Alexandre Dumas, Balzac, Paul Feval, Henryk Sienkiewicz, dar care sa ma marcheze, as enumera cateva si prin ce anume m-au marcat:
- Doctorul misterios de Alexandre Dumas - m-a impresionat posibilitatea recuperarii unui copil aproape idiot prin mijloace ingenioase de predare (desi acum cred ca e mult exagerat in carte si ca posibilitatile reale sunt mai reduse)
- Mizerabilii de Victor Hugo / m-a marcat devotamentul personajului Jean Valjean cat si stingerea lui dramatica din lipsa de iubire
- Notre Dame de Paris  de Victor Hugo - personajul Quasimodo, faptul ca a murit tinand in brate trupul ucis al fetei care nu l-ar fi putut iubi niciodata. Prima data cand am inceput sa citesc cartea am renuntat deoarece incepe cu descrierea catedralei si sunt zeci de pagini monotone dar apoi am vazut filmul si a fost o imagine din film care m-a impresionat si mi-am zis sa ii mai dau o sansa cartii
-  Ninja de Eric V. Lustbader - cu personaje puternice, practicanti ai artelor martiale aproape invincibili, transformarea corpului man in arma, ascutirea simturilor, hipnoza
- Martin Eden de Jack London - un om simplu devine intelectual si scriitor pentru a cuceri o femeie din inalta societate doar ca sa descopere ca in cunoastere si filosofie, femeia si cei din anturajul ei vedeau doar prestigiul si aparentele dar inima ei era rece; el se sinucide inotand cat mai adanc in mare cu plamanii goliti de aer
- Oamenii marii de Victor Hugo  - un barbat recupereaza prin ingenioase mecanisme o nava esuata sperand sa salveze afacerea tatalui sau unchiului femeii iubite, reuseste, dar ea iubea pe altul, cu care care pleaca in larg pe o nava in timp ce eroul ii priveste de pe un jilt de stanca peste care creste fluxul pana cand il acopera si moare
- Pentru toata viata de Marcus C. Clarke- puterea de sacrificiu a unui barbat pentru a salva onoarea mamei sale si apoi iubirea lui deznadajduita pentru o femeie pe care a urmarit-o crescand de cand era copil si pentru legaturile complexe dintre personaje
- Drumul spre inalta societate de John Braine - setea de putere invinge pas cu pas constiinta si valorile morale ale unui om
- El hakim de John Knittel - Drumul epic al vietii unui medic in imprejurari potrivnice
- Torente de Anne Marie Desmarest - schiteaza un personaj medic neurochirug de mare succes si viata lui sentimentala si de familie, complicata
- La rascruce de vanturi de Emily Bronte- m-a marcat iubirea nemuritoare dintre Catherine si Heathcliff si incrancenarea lipsita de scrupule a lui Heathcliff pentru a a se razbuna desi pierduse ce ii era cel mai drag pe lume
- Jane Eyre de Charlotte Bronte - romantism prin imblanzirea bestiei (Rochester) de catre Jane si habotnicia lui John Rivers care ii cere fetei sa se casatoreasca cu el pentru a fi misionari (mai ales ii spune ca nu e frumoasa, ca ea nu are un corp facut pt dragoste...aici a fost belea, cum d-zeu sa aiba succes cand ea era topita dupa Rochester)
- Coliba unchiului Tom de Hariett Becher Stowe -m-a marcat prin expunerea sclaviei
- Magician de Raymond E. Feist -m-a impresionat prin vastitatea posibilitatilor de lumi si planete, amestecul populatiilor, mai multe specii inteligente pe aceeasi planeta, antrenament de conditionare a mintii magicianului doar pentru scopuri bune, portalul intre lumi ca atractor pentru energii distructive
- Omul de aur de Jokai Mor - ideea de retragere rustica si idilica a unui cuplu pe o insula pustie
- Forsyte Saga de John Galsworthy - portretizeaza o intreaga societate, cu valorile si prejudecatile ei si m-a marcat partea in care un barbat in varsta moare pe o banca, in asteptarea frumusetii (astepta o femeie frumoasa), acolo surprinde un adevar uman general, valabil oricand si oriunde.

#58
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

 myshyk, on 03 noiembrie 2018 - 03:16, said:

romanele ei cu Melania si Mirciulica erau "delicioase", pur si simplu.

superbe! aveam si io un motan si mereu incercam sa-l fac sa bea (de buna voie! Posted Image ) un pic de rom, d-ala de gatit, ascundea maica-mea, draga de ea, sticla prin dulap sa nu dea taica-miu de ea, nu reuseam, pufnea din mustati si se indeparta, de nervi bagam degetu in alcool si-i dadeam pe la bot, asa nemernic eram! Posted Image imi tragea doua gheare si o intindea, l-am lasat in pace pana la urma, dar eram gelos pe mirciulica ala... Posted Image
o splendoare au fost si cartile lu musatescu, al conan doi, tanti ralita si trabantu ei, biba, babane si babacu! splendide! le-am citit si rascitit pe toate!

ps. ce stie pustimea de azi...Posted Image
ps2. pentru parajituri era romul, evident. facea sarailii, baclava, miere, nuca pisata si mult rom. Posted Image o tempora...Posted Image
edit. scuze, acu' am vazut ca e vorba de straini. am citit o carte scrisa de un sarb, anii magariilor, cred ca aveam vreo 11 ani, m-a facut de comanda, e un paznic acolo care imbatraneste visand la un portofel ce-l va gasi odata, domne, stia tot ce va gasi in el, bancnote mari, medii si mici, maruntis, etc. stia ce va face cu ei, tot tot, imbtraneste si intr-o zi zi gaseste portofelul, il deschide si totul era acolo, bancnotele mari la locul lor, exact cate visase, bancnotele mici, maruntisul, exact exact, inchide portofelul, se uita in stanga, se uita in dreapta, il baga in buzunar, face un infarct si moare. chestia asta m-a marcat un pic... nu stiu daca am inteles eu ce trebuia sa inteleg de-acolo, dar m-a uluit moartea aluia...

Edited by Donald_Duck, 28 September 2020 - 09:31.


#59
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Paz, on 03 noiembrie 2018 - 02:52, said:

...
Era o scriitoare de romane politiste romanca cred ca Rodica Ojog Brasoveanu daca nu o confund. Avea un roman bun de tot cu partizani in timpul ocupatiei naziste. Era pura fantezie dar dadea clasa oricarui roman de gen.
Probabil e vorba de "Al 5-lea As", daca imi amintesc corect. Pe mine m-a surprins total finalul acestei carti, dand clasa multor alro carti de gen.

#60
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Ce carti scria si femeia asta! Eu a trebuit sa citesc de doua ori Vulturul Dincolo de Cornul Lunii ca sa inteleg titlul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate