Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

....sau cartea care v-a marcat adolescenta.

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostBombalurina, on 03 noiembrie 2018 - 03:45, said:

Nu m-a marcat nimic
Nu exista o singura carte care sa te marcheze, e o prostie sa spui asa ceva.

#20
mademoiselle_D

mademoiselle_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.08.2014

View Postmyshyk, on 03 noiembrie 2018 - 03:36, said:

Madmoazelo, e de "scriitori straini" draga,....... Cititi si titlurile, nu numai prefata....

Te asigur ca am citit si titlul nu numai prefata. Nu e cazul sa fii sarcastic.
Primul care l-a mentionat pe Eliade a fost chiar initiatorul topicului.
Da. Scriitori straini SAU ....cartea care v-a marcat adolescenta.
Poate n-ar fi rau sa citesti tu un pic despre conjunctiile disjunctive si la ce se refera.

#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostPuferiu_, on 03 noiembrie 2018 - 01:18, said:

Cativa ani mai tarziu am pus mana pe Armele lui Krupp, de William Manchester. A fost cartea care mi-a deschis apetitul pentru lagarele de concentrare.
Interesant cum aceeasi carte produce efecte diferite !  Pe mine aceasta carte m-a stimulat sa fac afaceri...
(am citit-o cu putin inaintea schimbarii regimului comunist)

La inceputul adolescentei citeam despre Napoleon si Cezar, iar spre sfarsit, romane americane din prima jumatate a sec. XX.
(vezi: Babbitt de Sinclair Lewis; Fii binecuvantat dle. Rosewater de Kurt Vonnegut Jr.)

Edited by Quantum, 03 November 2018 - 06:51.


#22
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmyshyk, on 03 noiembrie 2018 - 03:16, said:


Istoria celor treisprezece....
Rodica Ojog Brasoveanu, era avocata sau judecatoare, a murit dupa ´89, dar romanele ei cu Melania si Mirciulica erau "delicioase", pur si simplu.

Zicea lumea ca barba-su era ceva politist, criminalist, si el a fost sursa de inspiratie, sau chiar el ar fi ajtat-o sa le scrie. Oricum, amuzante.

ON: Memoria focului de Eduardo Galeano. De la caretea aia mi-am construit o colectie de autori sud americani.
Dupa aia mi-a luat taica-miu calculator si am descoperit Quake si Duke Nukem, si s-a dus naibii cititul.

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmademoiselle_D, on 03 noiembrie 2018 - 04:20, said:

Te asigur ca am citit si titlul nu numai prefata. Nu e cazul sa fii sarcastic.
Primul care l-a mentionat pe Eliade a fost chiar initiatorul topicului.
Da. Scriitori straini SAU ....cartea care v-a marcat adolescenta.
Poate n-ar fi rau sa citesti tu un pic despre conjunctiile disjunctive si la ce se refera.
Pai e aria "scriitori straini". Are vreo relevanta? Ca daca scriu despre catei la electronice, repede mi se muta postarea "pe aria dedicata".
Sau fac politca  pe dezbateri, nu in poiana.
On Era  sa uit una din cartile pe care o recomand oricui vrea sa citeasca o cartullie de exceptie:"Roshwald Mordecai - Ultimatum, ultimele zile ale unui razboi atomic ..."

Edited by myshyk, 03 November 2018 - 08:14.


#24
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cartea,nu! Cartile da.  La 11 ani am citit Solutia a4a.  La 13 ani Incendiul Reichstag-editura din RSR. Pana la 14 ani- Procesul Nuremberg,si ce se gasea despre orori ww2. Dar si adaptari ale intamplarilor reale.  Ghetto-ul Warsovia.alta cand la  curatat pe Himmler la Praga>si au ras o localitate de pe fata pamantului inclusive locuitorii(Lidice). Dupa ce am citit majoritatea despre razboi ww2-  Pacific,N. AFRICA, jAPONIA(Sorge,cine cunoaste)     am trecut un pic la MAO tszedong si Marsul lui.   Si la povestea din poveste cu atomica chinezilor.    Intre timp am descoperit SF!  Efectiv iti pune mintea sa lucreze. Prin carti  usoare  am trecut repede.   Apropo,a castigat cineva premiul de 1.000.000 $ care sa continuie saga Tai-Pan?   Clavell dixit.   BTW,pot fara modestie sa port o discutie/sau sa tac cam despre orice.  Mai putin carti dedicate=mate/chimie/fizica!   ps.-  La autorii clasici rusi chiar iti trebuie cititorule dedicatie mentala!

#25
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
1984
John Gribbin : In Search of Schrodinger's cat

View PostMikeSpike, on 03 noiembrie 2018 - 08:29, said:

.alta cand la  curatat pe Himmler la Praga>si au ras o localitate de pe fata pamantului inclusive locuitorii(Lidice).
Poate Heydrich...

#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Doxane,hai ca-I bine ca ai cercetat pe Wiki!   Da ai citit cartea?  Sau macar ai vazut filmul?(aparut ceva anii astia).    Mergi cu pluta- KON-TIKI.  Alta carte ca lumea!

#27
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Seria lui Sven Hassel. Sub umorul din randuri, se ascundea de fiecare data oroarea razboiului, vazuta, culmea, din prisma soldatilor care luptau de partea Germaniei.

#28
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View PostMikeSpike, on 03 noiembrie 2018 - 08:55, said:

Doxane,hai ca-I bine ca ai cercetat pe Wiki!   Da ai citit cartea?  Sau macar ai vazut filmul?(aparut ceva anii astia). Mergi cu pluta- KON-TIKI.  Alta carte ca lumea!
Am citit-o atat in Engleza cat si in Romana, am ascultat-o si audio in Limba Engleza. Filmul cred ca l-am vazut de vreo 12 ori pana acum ! In opinia mea, versiunea cu John.Hurt e cea mai reusita ecrazinare dupa un roman care s-a realizat vreodata !

Edited by doxan, 03 November 2018 - 09:27.


#29
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,259
  • Înscris: 27.10.2007
Mihail Solohov - Pe Donul linistit. Iti dai seama ca, inainte de comunisti, si rusii erau oameni.

Edited by strongsss, 03 November 2018 - 09:49.


#30
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005

View Postspin, on 03 noiembrie 2018 - 00:33, said:

cartea care v-a marcat adolescenta

[ https://i.postimg.cc/YC750mXh/poker.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Poststrongsss, on 03 noiembrie 2018 - 09:43, said:

Iti dai seama ca, inainte de comunisti, si rusii erau oameni.
Pentru asta as fi mai buna o carte de istorie. Ca sa vezi cat au fost de agresati dinspre vest.

#32
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Da, Romanul adolescentului miop , Maitreyi, Fratii Karamazov si Sonata Kreutzer.

Edited by Testosteron, 03 November 2018 - 10:13.


#33
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Hermann Hesse-Narcis si Gura de Aur !

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aproape tot de la Eliade + Picnic la marginea drumului.

#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMikeSpike, on 03 noiembrie 2018 - 08:55, said:

Mergi cu pluta- KON-TIKI.  Alta carte ca lumea!
... si cu sora ei AKU-AKU , de acelasi Thor H. Erau carti mai vechi aparute cred ca la inceputul anilor 1970 (una era verde praz :) ).

#36
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Soarele Gol și Ziua Cea Mai Lungă. Cărțile care mi-au deschis apetitul pentru SF, respectiv pt istoria WWII.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate