Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

....sau cartea care v-a marcat adolescenta.

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
spin

spin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.06.2005
La mine au fost trei: Talida, Cautatorii de aur si Romanul adolescentului miop.

Edited by spin, 03 November 2018 - 00:44.


#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Mein Kampf
Posted Image

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Aia cu care imi dadea in cap profa de mate. Ca am prins vremuri grele io.

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Prin adolescenta nu prea citeam, m-am apucat mai tare in facultate. Mi-a placut Lumea Sofiei de Jostein Gaarder, un roman pentru adolescenti pe care l-am citit pe la 18 ani.

#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Aveam prin biblioteca Fabrica mortii,  de Ota Kraus si Erich Kulka fara coperti, primele si ultimele pagini. O citeam pe alocuri si ma uitam la poze, apoi o lasam. Iar o luam, iar o rasfoiam, iar ma ingrozeam. Dar nu aveam niciodata curaj sa o citesc de la cap la coada.

Cativa ani mai tarziu am pus mana pe Armele lui Krupp, de William Manchester. A fost cartea care mi-a deschis apetitul pentru lagarele de concentrare. Am cautat pe net si am cumparat Fabrica mortii. Desi, gandind retrospectiv, ar fi trebuit sa incep cu ceva mai soft, gen memoriile unor supravietuitori. Au urmat cateva alte zeci. Acum am majoritatea cartilor cu tema respectiva.

#6
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Și eu am citit în adolescență multe cărți despre lagăre, pe care le am și acum in bibliotecă: ,,Zbirii au cuvântul", ,,Ravensbruck", ,,Îngerul morții", ,,Asasinii printre noi", dar cea care m-a marcat e ,,Medicul SS și copiii".
O parte din mine refuză și acum să creadă că grozăviile acelea chiar s-au întâmplat. E vorba de experimente făcute pe 20 de copii, pe care apoi îi omoară.
Când descrie cum au spânzurat la sfârșit cei 20 de copii...Și ai în carte și fotografiile...

Edited by Sabinatu, 03 November 2018 - 01:49.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Solaris

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Jules Verne,   Daniel Defoe, Alexandre Dumas, Galsworthy, Tolstoi, Puskin, Igor Beleaev, Edgar Alan Poe, Asimov, Stefan Zweig, colectia celor 15 lei,  colectia ""povestiri stiintifico-fantastice", Ken Kesely,........Sute, poate mii de carti, citite si rascitite, oridecateori aveam timp, chiar si la masa, sau nopti nedormite,..........

#9
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Ciresarii

#10
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Eliade: proza fantastica,Nunta in cer

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmyshyk, on 03 noiembrie 2018 - 02:20, said:

Jules Verne,   Daniel Defoe, Alexandre Dumas, Galsworthy, Tolstoi, Puskin, Igor Beleaev, Edgar Alan Poe, Asimov, Stefan Zweig, colectia celor 15 lei,  colectia ""povestiri stiintifico-fantastice", Ken Kesely,........Sute, poate mii de carti, citite si rascitite, oridecateori aveam timp, chiar si la masa, sau nopti nedormite,..........
... plus Voltaire, Balzac, Dumas, Hugo, Stendhal, Zola, London, Dickinson, De Amicis... imi pare rau ca nu mi-a cazut in mana atunci Hegel si Leibnitz. Nietzsche n-am reusit sa-l citesc.

In armata am agatat o bucatareasa de la popota care m-a indopat cu... Balzac. La un moment dat mi s-a facut scarba. Abia atunci mi-am dat seama ca de fapt romanele lui erau numai de dragoste. Fiind pline de actiune, erau frumoase oricum, dar pana la o limita... Totusi doua romane au fost bune de tot. Ala cu bancherul care din nimic ajunge pe culmile succesului si pe urma se ruineaza, iar celalalt cu filozoful care pe buna dreptate sustinea ca la orice problema exista tot atatea argumente pro cat si contra. Nu le mai stiu titlurile.

Era o scriitoare de romane politiste romanca cred ca Rodica Ojog Brasoveanu daca nu o confund. Avea un roman bun de tot cu partizani in timpul ocupatiei naziste. Era pura fantezie dar dadea clasa oricarui roman de gen.

#12
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Victor Hugo: Les Miserables

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postnicu131, on 03 noiembrie 2018 - 02:25, said:

Ciresarii
Scriitoti straini????Posted Image  Nu prea le ai cu cititul....Posted Image .

View Postcristirg, on 03 noiembrie 2018 - 02:33, said:

Eliade: proza fantastica,Nunta in cer
Scriitor strain? Eliade?

View PostPaz, on 03 noiembrie 2018 - 02:52, said:

... plus Voltaire, Balzac, Dumas, Hugo, Stendhal, Zola, London, Dickinson, De Amicis... imi pare rau ca nu mi-a cazut in mana atunci Hegel si Leibnitz. Nietzsche n-am reusit sa-l citesc.

In armata am agatat o bucatareasa de la popota care m-a indopat cu... Balzac. La un moment dat mi s-a facut scarba. Abia atunci mi-am dat seama ca de fapt romanele lui erau numai de dragoste. Fiind pline de actiune, erau frumoase oricum, dar pana la o limita... Totusi doua romane au fost bune de tot. Ala cu bancherul care din nimic ajunge pe culmile succesului si pe urma se ruineaza, iar celalalt cu filozoful care pe buna dreptate sustinea ca la orice problema exista tot atatea argumente pro cat si contra. Nu le mai stiu titlurile.

Era o scriitoare de romane politiste romanca cred ca Rodica Ojog Brasoveanu daca nu o confund. Avea un roman bun de tot cu partizani in timpul ocupatiei naziste. Era pura fantezie dar dadea clasa oricarui roman de gen.
Istoria celor treisprezece....
Rodica Ojog Brasoveanu, era avocata sau judecatoare, a murit dupa ´89, dar romanele ei cu Melania si Mirciulica erau "delicioase", pur si simplu.

#14
mademoiselle_D

mademoiselle_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.08.2014
Romanul adolescentului miop si Eliade in general. Nu doar ce a scris, ci si viata lui.
Imi amintesc ca in perioada aia chiar am facut un research intens in ceea ce priveste viata si opera lui pentru un proiect la scoala.
La varsta pe care o aveam atunci, eram de-a dreptul fascinata.

Later Edit
Poate ca Eliade nu e scriitor strain pentru noi,dar e destul de international, ca sa zic asa..
La job am colegi de diferite nationalitati. Am ramas surprinsa cati indieni chiar stiu despre el, si recent, am intalnit un coleg spaniol cu care am discutat ore in sir despre filosofie, literatura, Eliade, Cioran si alte teme adiacente.

Edited by mademoiselle_D, 03 November 2018 - 03:43.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Madmoazelo, e de "scriitori straini" draga,....... Cititi si titlurile, nu numai prefata....

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
mama ce culti p-aici...
Ma inhib!

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmyshyk, on 03 noiembrie 2018 - 03:16, said:

Scriitoti straini????Posted Image  Nu prea le ai cu cititul....Posted Image .
Unde a spus ca Ciresarii e de un scriitor strain ? Eu nu vad asta nicaieri.

#18
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,287
  • Înscris: 08.11.2016
Nu m-a marcat nimic dar mi-au placut foarte mult in acea perioada: Ivan Efremov-Coroana Neagra, James Clavell-Shogun, Changi, Tai-Pan, colectia Jules Verne, toate rahaturile politiste pe care-am pus mana plus(aproape toata colectia Enigma), Ernest Thompson Seton-Micii salbatici, Vraciul-Tadeusz Dolega Mostowicz, tot ce-am prins din Marin Preda, Emille Zolla-Bestia umana plus la fel tot ce-am mai gasit gasit, Rocambole, Misterele Parisului-Eugene Sue, Alexandre Dumas-cred ca tot ce-a scris, Paul Feval cu Fracurile negre, Paul Stefanescu- In slujba vietii si a adevarului etc. Eram nelipsit de la ocico in Timisoara in fiecare weekend si gaseai carti acolo la greu la preturi acceptabile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate