Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

iPhone pentru prima dată.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
E perfect ca telefon personal. Pentru mulți e chestie de obișnuință.

Mereu am optat pentru versiunile Plus, acum XS Max, pentru dimensiunea ecranului și durata bateriei.


#20
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postsenzanome, on 03 noiembrie 2018 - 01:21, said:

Vreau sa-mi cumpăr iPhone pentru prima data, asa cum este si titlul acestui topic, si am cerut părerea utilizatorilor de iPhone. Ce este asa de greu de inteles?
Daca vrei sa-ti cumperi iphone doar ca sa il testezi, as spune sa iti iei SE. Mic, mai ieftin, se misca foarte bine.
Daca esti dispus sa dai mai multi bani, ia-ti 7 sau 7 plus. Sau 8.
Despre fiecare telefon ai topice deschise, daca vrei sa vezi cum e cu ele poti citi pe la sfarsitul topicelor, de obicei primele 40-50 de pagini is despre "cat sunt de scumpe" si "cat sunt de proaste".

Topic pentru SE: https://forum.softpe...cutii-generale/
Topic pentru 7 si 7 plus: https://forum.softpe...cutii-generale/
Topic despre 8 si 8 plus: https://forum.softpe...cutii-generale/
Daca vrei sa il iei SH, ai un topic despre ce sa verifici la el: https://forum.softpe...ne-second-hand/

#21
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
ia-tu un 6s de 64 de GB second hand. Am avut eu, si 6 si 6s, si am fost foarte multumit. Eram anti dat sume imense pe telefoane, pana mi-am luat un ipad prima data si am vazut cat de curat si de usor de folosit e IOS, si cat de bun e device-ul in sine fata de Galaxy Pad, sau cum se cheama ala, ce-l avusesem inainte. Drept pentru care mi-am luat si telefonul. Si cand a aparut X, mi-am luat unul nou.

Edited by wiseguy76, 03 November 2018 - 07:31.


#22
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Daca vrei un iphone care sa poata deveni telefonul tau principal, nu mi-as lua ceva mai jos de 8. Sigur, 7-le o sa mai faca fata cativa ani fara mari probleme, dar cu 8 ar trebui sa fii mai linistit.

#23
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

View Postsenzanome, on 03 noiembrie 2018 - 01:21, said:

Vreau sa-mi cumpăr iPhone pentru prima data, asa cum este si titlul acestui topic, si am cerut părerea utilizatorilor de iPhone. Ce este asa de greu de inteles?

nici eu nu inteleg ce parere vrei, vrei un iphone, te duci si cumperi unul de cati bani ai disponibili pt asta, in mare toate merg la fel cu mici diferente de performanta in directia celor mai noi.
sub SE si 6s nu prea merita sa iei nimic.

#24
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Daca vrei doar sa vezi cum e iOS-ul, nu lua 5-5s-6 cum zic unii pe aici. Ia un 6s, 6s Plus sau SE, ca sa iesi ieftin (pe la 500 lei cam asa). Macar alea merg bine. Nu se poate compara un iPhone 5 cu un 6s sau SE (e o diferenta foarte mare la viteza de procesare). Cu un iPhone 5 o sa iti faci din prima o impresie foarte proasta, pentru ca vei vedea ca aplicatiile se incarca greu, de asta zic de modelele mai noi putin cu minim 2gb ram.

#25
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Eu iti recomand 6s sau 7,alege unul dintre ele in functie de buget,ia l sh,vezi o perioada cum iti place si apoi iei o hotarare,daca iti place treci la xs sau xs max,daca nu,ramai pe android.

#26
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Eu recomand 6s sau SE. Sunt foarte rapide, si vor face fata cativa ani. Au acelasi hardware (cu diferente mici), difera doar dimensiunea ecranului. Diferentele intre 6s si 7 sau 8 sunt mici. Telefon mai nou de 6s merita doar daca te joci, altfel 6s-ul e destul.

Niste pareri despre ios:

- este mai simplu decat Android. Nu ai nevoie sa faci o gramade de setari, si nu are bloatware;
- dupa ce resetezi telefonul, il poti folosi si cu setarile implicite fara a avea impact sesizabil asupra bateriei sau a performantei;
- e mult mai putin customizabil decat Android;
- pentru a pune muzica pe el ai nevoie sa te conectezi la calculator/laptop prin itunes sau alte programe;
- nu are lag. Deloc. Aproape niciodata. Va merge fara lag ani de zile;
- e mult mai fluid in general decat orice alt OS, si animatiile placute. Chiar si modelele noi de Android mai au agatari din cand in cand. iOS-ul nu are.
- nu ai slot pentru card SD;
- nu poti face split screen;
- nu poti selecta reteaua 2g. Teoretic am vazut ca se poate, dar eu personal am putut face asta doar pe ios 9. Pe 10, 11 si 12 nu a mai fost posibil. Am incercat asta pe mai multe device-uri de la persoane cunoscute.

Dupa multi ani cu telefoane, ultimele 3 puncte m-au determinat sa trec pe Android. Detin un s7 edge acum, si chiar daca e foarte rapid, nu e nici pe departe asa fluid ca ios-ul (de la 6s incoace), pur si simplu nu se compara.

#27
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
treaba cu lag-ul si fluiditatea e valabila pt cand sunt noi, in timp incep si ele sa scartaie, e normal, adaugarile soft vin cu anumite costuri.
si agatari mai au ocazional, desi ios 12 pare ok cel putin pana acum.
teoretic telefonul trece din 3g in 2g cand e nevoie in functie de semnal, daca e oprit 4g, dar cred ca tine si de operator.
cel mai mare dezavantaj: nu poti face download de mai nimic in memoria telefonului.

Edited by _-livio-_, 03 November 2018 - 17:21.


#28
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Diferentele intre 6s si 8 sunt:procesor,ip67,truetone,camerele,bluetooth 5,wireless charging.
Dar de proba este ok un 6s,daca o sa i placa poate face upgrade ulterior.

#29
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salutare din nou! Mi-am luat chiar acum iPhone 6S Space Gray de 32GB. L-am găsit la Argos nou cu 299 de lire sim free (la liber). Eu zic ca la banii astia merita. Si asa nu sunt genul care sa dea mai mult de 300 de lire/euro pe un telefon. O sa ma bag mai târziu la unboxing si butonat, se vedem cu ce experienta ma aleg.

#30
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Este bun pretul,te asteptam cu impresii.

#31
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View Postsilviu03, on 07 noiembrie 2018 - 13:07, said:

Este bun pretul,te asteptam cu impresii.
Prima impresie este una buna! Pentru un telefon lansat acum 3 ani, iPhone 6S este un telefon care arata bine si este foarte rapid, cu un OS intuitiv și ușor de folosit. Ce m-a surprins plăcut la el, este autonomia destul de buna a bateriei și spațiul redus de stocare ocupat de iOS. După update-ul la ultima versiune, iOS-ul ocupa doar 6 GB din 32. Spre comparație, OS-ul Oreo de pe telefonul cu Android ocupa 11 GB din 32. Mulți critica rezoluția de doar 326 ppi de pe iPhone-uri. Smartphone-ul care il folosesc cu OS Android are o rezoluție a ecranului de 441 ppi, dar eu nu am simțit aceasta diferența. Rezoluțiile foarte mari pe ecrane mici, sunt bune doar la consumat mai rapid bateria dispozitivului. Astea sunt primele impresii (pozitive), după primele 24 de ore cu iPhone 6S. In următoarea perioada, urmează sa descoper și părțile negative ale acestui telefon, legate de limitările iOS-ului. PS Acum după ce am folosit smartphone-uri cu sisteme de operare ca Symbian, Android, Windows mobile și iOS, pot sa m-a consider “expert”. :)


#32
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Eu am si blackberry os la activ,pe langa cele de mai sus :)

#33
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
OS-ul de la BlackBerry l-am ratat. As putea sa-mi cumpar si un smartphone Blackberry de pe Amazon, ca sunt ieftine. Dar nu fac colecție de smartphone-uri. :)

#34
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Dacă scrii mult este extraordinar. Dar dacă ai de stat pe net cu el e cam enervant.

PS: vezi să nu iei unul din alea mai noi cu Android.

S-ar putea să mai am un BB 8520 pe undeva, dacă mai funcționează si dorești să-l butonezi ți-l pot dona. Ajung săptămâna viitoare acasă și verific

#35
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Esti si tu in Scotia?

#36
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Nu :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate