Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

iPhone pentru prima dată.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salut! Vreau sa-mi cumpăr si eu un iPhone, doar ca sa vad cum este iOS-ul si eventual ca telefon de back-up. Am folosit smartphone-uri cu Symbian OS, Windows mobile OS si Android OS. Acum vreau sa încerc si iOS-ul. Întrebarea este, ce model de iPhone sa imi cumpăr pentru asa ceva? Sa fie nou sau SH? Ca sa ma "joc" cu iOS-ul, poate ar fi mai bun un iPAD? PS Astept răspunsuri pertinente se la posesorii de dispozitive cu iOS!

#2
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Mai bine il butonezi pe al unui prieten,ceva.Multi nu se impaca cu interfata IOS.Sau daca ar fi sa-ti iei,ia-ti un 5 sau 6 SH,ceva si vezi cum te intelegi cu el,dupaia dupa buget un 8 sau chiar in sus.

#3
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Ia si butoneaza prin magazine, nu te retine nimic sa pierzi cateva ore cu el in mana (1-2 ore pe zi, de 2-3 ori, e de-ajuns sa vezi daca iti place sau nu).

#4
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Nu cred ca poti sa-ti faci o impresie generala despre iOS, doar butonand un dispozitiv care il rulează, intr-un magazin. Am mai butonat iPhone-uri si iPad-uri in magazine, dar nu mi-am putut face o părere despre iOS, înafara de faptul ca este foarte rapid.

#5
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Pentru doar ca să vezi iei un sh.
Eu nu m am împăcat cu el, alții au fost încântați. E subiectiv.
Sigur, dacă banii sunt doar un amănunt iei ultimul model, îl butonezi și dacă nu ți place îl vinzi la jumătate de preț. Sau îl arunci în sertar și îl dai dracu.

#6
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Aici in Scotia unde sunt, se castiga bine, imi permit chiar si cel mai scump iPhone. Problema este ca, NU sunt dispus sa dau o suma foarte mare de bani, pe un smartphone care poate fi usor pierdut, furat sau scăpat pe jos si stricat. M-am gândit si eu la un iPhone SH, dar nu stiu ce model sa-mi iau. Oricum, sa fie ceva care sa aibe ultima varianta de iOS.

#7
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Păi internet ai, poți verifica ce iPhone poate fi upgradat la ultima variantă de iOS, iei un sh și gata.
In mod logic faci corecțiile necesare, un hardware mai bun va rula mai bine și mai fluid decât sh ul tau de probă.
Te coafează îl iei pe ăla ultimul. Nu te coafează spui pas.

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,670
  • Înscris: 21.06.2016
E ca si cum ti-ai schimba tastaura pe franceza ca sa vezi cum e si cu aia. E exact la fel dupa ce te obsinuiesti. Dar de ce sa te chinui?

#9
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Vad ca de la modelul 5S, toate iPhone-urile rulează ultima varianta de iOS. Tare asta! Totusi, un ecran de 4 inchi diagonala este cam mic.

#10
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Păi mă omule, dacă îl iei de probă, ca să vezi cum e SO, ce treabă ai mă cu mărimea ecranului ?
Dacă ți place și iei ultimul model ăla are ecran mare...

#11
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Ia un 7.

#12
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Cred ca o sa aleg intre 6S si 7. Vad ca iPhone 7 nu are jack pentru casti, deci un minus pentru mine. Așteptam niste opinii de la utilizatori de iPhone, asa raman la fel de nedumerit, ca înainte sa deschid acest subiect.

#13
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Cum adica nu are jack pentru casti? :lol:

[ https://image.allekabels.nl/image/1422273-0/lightning-jack-adapter-lengte-0.1-meter.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tocmai pentru ca am 7 ti-am recomandat, nu degeaba.

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Aia e o abominatie de adaptor, cred că a fost făcut de același om care a făcut și adaptoarele jack la mufele proprietar ale răposatului Sony Ericsson. Sunt efectiv incredibil de nașpa făcute.

#15
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Niste utilizatori de iOS ți l vor sălta în slăvi, nu știu cu ce te ar ajuta asta.
Poate doar dacă ești hotărât să treci pe iOS și doreai niște confirmări că e bine sa faci pasul ăsta.

#16
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Pai daca o sa-mi placa iOS-ul, fi sigur ca o sa folosesc iPhone-ul ca telefon principal. Cred ca un iPhone 7 sau chiar 6S duce liniștit 2 ani toate aplicatiile importante, fără probleme.

#17
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Eu am luat de bune ce ai scris in primul post, că vrei un iPhone pentru testare și ți am recomandat in consecință.
Dacă tu, de fapt, vrei sa testezi un iPhone care să poată deveni telefonul tau principal e altă discuție.
Las aici utilizatorii de iPhone sa și exprime părerile.

#18
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Vreau un telefon de back-up, si m-am gândit la un iPhone, sa vad cum este si iOS-ul. Acum am ca telefon de back-up un Lumia 640, pe care l-am folosit vreo 2 ani, dar la care OS-ul nu mai are niciun viitor. Daca ma convinge iOS-ul, care are niste limitari, trec pe iPhone si las smartphone-ul cu OS Android ca telefon de back-up.

Edited by senzanome, 03 November 2018 - 01:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate