Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Aparate cu ultrasunete impotriva soarecilor

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008
Salut.

De vreo 2 luni am probleme cu soarecii de camp. Mi-au invadat o anexa la casa (depozit), probabil s-au inmultit si se pare ca nu mai scap de ei.
La inceput am pus capcane clasice, am prins vreo 10, ulterior am pus capcane cu lipici si am mai prins vreo 5. In tot acest timp am cumparat si 2 aparate cu ultrasunete de la Pestmaster modelul Dual Attack, pe care le-am pus in depozit si intr-o camera de la casa.

Dupa 2 saptamani de utilizare a aparatelor cu ultrasunete nu s-a modificat nimic. In continuare soarecii roiau prin depozit drept pentru care am returnat aparatele.

Intrebarea mea este: exista vreun aparat cu ultrasunete care sa faca treaba pe bune sau sunt pierderi de timp?

Mersi anticipat!

Bupitz

Edited by Bupitz, 02 November 2018 - 21:20.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
Pierdere de timp, bani si nervi
lipiciul si otrava sunt sfinte

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,603
  • Înscris: 07.02.2003
Daca nu iei otrava si incerci chestii care nu dau rezultate... ce sa-ti fac.

#4
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008
Salut. Am pus si otrava dar nu o mananca.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,603
  • Înscris: 07.02.2003
Pai nu le lasa mancare si sa vezi infometati cum o mananca... sper ca e dinasta moderna colorata si cu miros atragator pentru ei...

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Aparatele astea (pentru orice lighioana) functioneaza cateva zile pana se prind lighioanele ca e vrajeala.
Nu va mai imbatati cu apa rece, animalele nu sunt atat de proaste pe cat cred oamenii.
Nici cu otrava nu merge asa cum crede lumea.

P.S.: Astept sa para idiotii aia care recomanda pisica.

Edited by Friskey, 02 November 2018 - 21:27.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Aparatele alea au ca singur efect golirea portofelului.

Lipiciul este cel mai eficient. Pui lipici in forma de cerc (pe un suport de plastic) , iar in mijloc ceva momeala gustoasa.
Otrava are eficienta, dar este cu latenta.

Edited by pasilla, 02 November 2018 - 21:32.


#8
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008
Am pus 3 modele de otrava: 2 de la Bros (pliculete rosii moi si grau) si ceva pliculete albastre.

Va dati seama ca nu tin si rudele de cascaval pe langa. Nu au ce sa manance dpmdv.

Attached Files


Edited by Bupitz, 02 November 2018 - 21:31.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Bupitz, on 02 noiembrie 2018 - 21:24, said:

Salut. Am pus si otrava dar nu o mananca.
Schimba meniul. De graunte sunt satui, doar ce s-au recoltat cerealele, nucile,..... Baga sorici, jumere,....
Chestiile ale cu ultrasunete, sunt ca militianul ala cu samburii de mere:
Ce vinzi aici pustiule? -Samburi de mere care te fac destept. -Da? Da-mi si mie vreo 10. Ii cumpara, pleaca rontaid, si dupa doi samburi revine: -Mai pramatie, pai astia-s samburi obisnuiti... - Da nene, dar vezi ca dupa doi samburi ai devenit mai destept? Asa si cu sculele alea. vezi ca dupa doau cumparate, ai devenit mai destept?

Edited by myshyk, 02 November 2018 - 21:33.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Bupitz, on 02 noiembrie 2018 - 21:30, said:

Am pus 3 modele de otrava: 2 de la Bros (pliculete rosii moi si grau) si ceva pliculete albastre.

Va dati seama ca nu tin si rudele de cascaval pe langa. Nu au ce sa manance dpmdv.
Graul este bun, cealalta, nu.
Astia rod tot, fac mari stricaciuni.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Bupitz, on 02 noiembrie 2018 - 21:30, said:

Va dati seama ca nu tin si rudele de cascaval pe langa. Nu au ce sa manance dpmdv.
Daca n-ar avea ce sa manance n-ar mai sta acolo.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Bupitz, on 02 noiembrie 2018 - 21:30, said:

Am pus 3 modele de otrava: 2 de la Bros (pliculete rosii moi si grau) si ceva pliculete albastre.

Va dati seama ca nu tin si rudele de cascaval pe langa. Nu au ce sa manance dpmdv.
Stai tu linistit ca si-au facut ei rezerve prin subsolul tau,....

#13
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ca sa nu ''fiu idiot '' , nu-ti recomand pisici , dar un catel doi , ceva gen bassot , nu ma pot abtine sa nu-ti recomand . :))

#14
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Ar trebui scos tot afara din acea anexa, facut curat, verificat si astupat orice gaura sau cale de acces, daca e vorba si de produse alimentare depozitate ele trebuie astfel ambalate incat sa nu poata ajunge la ele, taiata orice sursa de apa din zona, verificata usa acces si pe cat posibil evitarea lasarii ei deschise daca nu e necesar.

Capcane si lipiciuri sunt bune cand ai un intrus venit accidental dar la rata lor de inmultire daca nu-i starpesti de tot prin golire camera/ curatenie/verificari, n-ai nici o sansa de eradicare.

Cu otrava nu prea e indicat in anexe/incaperi pt ca iti mor prin ascunzisuri si prin zone greu accesibile si te mai umpli si de muste, mirosuri si alte belele.

Edited by ncu, 02 November 2018 - 21:52.


#15
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008
Asta am facut, am golit depozitul, mai sunt 2 biciclete, un dulap gol si un uscator de haine Posted Image ... restul e scos tot. Dar poate cum zice colegul mai sus, si-au facut provizii din sacul de mancare al cainelui pe care l-am gasit gaurit. Dar e scos cam de 10 zile acel sac de acolo.

Edited by Bupitz, 02 November 2018 - 21:55.


#16
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Sunt pliculete cu otrava , care in caz ca soarecele a papat , a crapat , ii coaguleaza sangele , nu miroase nimic . Daca sunt sobolani ...aia da , miros ca dracu .

#17
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008
Dinalea am pus ... dar se pare ca nu le place. Mai bun era cascavalul din capcane

#18
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Daca sunt tinute 2-3 zile in aer liber , nu mai prezinta interes pt ei . Trecuie sa fie proaspete . Si eu am probleme cu soarecii , dar ii tin sub control cu aceste pliculete . Chiar in seara asta am pus 4 pliculete la coser , undde tin porumbul . Maine sunt sigur ca nu mai sunt la locul lor .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate