Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Custom roms

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003
A trecut cineva la custom rom in special pentru a scapa de bloatware Samsung si imbunatire baterie? Sunt foarte multumit de rom-urile de pe Note3 si Note4, din acest motiv vreau sa testez si pe Note8.

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Ce rom ai pe note 4?
Imi pare o prostie sa schimbi rom pe note 8, inteleg de ce ai face-o pe note 4.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
E calea spre pieire, cand te apuci de optimizari la Android, niciodata nu o sa fie destul de optimizat.

Iti recomand sa ramai la ROM-ul original + Package Disabler Pro + (Samsung)

#4
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,952
  • Înscris: 10.07.2014
Daca vrei sa scapi de bloatware nu ai nevoie de custom rom.Ori folosesti programul recomandat de @adm,ori faci root si dezinstalezi anumite aplicatii care te deranjeaza insa trebuie sa ai grija la ce aplicatii renunti daca vrei sa te bucuri de telefon.Eu unul iti recomand prima varianta.Deasemeni prin root pierzi garantie,pierzi securitatea dispozitivului,pierzi posibilitatea de a folosi anumite aplicatii oem.Un soft stock iti ofera o experienta fara probleme pe cand un custom rom niciodata nu stii cand iti va crea situatii neplacute.In mare majoritatea custom rom.urilor sunt facute de asiatici si niciodata nu stii ce servere acceseaza sau ce informatii transmite telefonul fara cunostinta ta.Daca tot vrei sa faci o modificare atunci doar root si debloat pe soft stock si kernel stock.

#5
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003
Am citit comentariile legate de "Package Disabler Pro + (Samsung)" si multi spun ca nu merge prea bine. Il voi cumpara totusi sa ma conving.

Legat de Note 4 acum folosesc crDroid care merge foarte bine si este prietenos cu bateria, android Oreo pur.

#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
De când am aplicații bancare și Google pay pe telefon, nici nu mă mai gândesc să pun vreun custom rom.
or fi ele sigure, dar nu știi niciodată.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Topicuri de cel putin 90 de pagini pe XDA nu sint suficiente sa-ti faci o parere ?!
https://forum.xda-de...e-8/development

#8
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003

View PostAdm, on 02 noiembrie 2018 - 18:56, said:

E calea spre pieire, cand te apuci de optimizari la Android, niciodata nu o sa fie destul de optimizat.

Iti recomand sa ramai la ROM-ul original + Package Disabler Pro + (Samsung)

**This application works only on Samsung devices ***
*** works on S9 and S9+ ****

Note8 nu este suportat de aceasta aplicatie. Ramane sa studiez XDA. Credeam totusi ca mai sunt si altii care au fost curiosi de un custom rom.

#9
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,952
  • Înscris: 10.07.2014
Am cautat pe topicul de Note4 printre postarile mele mai vechi si am gasit screen.ul cu conexiunile pe care le realiza al meu Note4F cu un custom rom de Note7 Aurora.Avea servere in China la care se conecta in mod uzual,fara sa stiu acest lucru desi nu aveam nicio treaba cu siteurile chinezesti.Mare atentie ce instalati pe telefoane daca folositi si aplicatii bancare.E alegerea voastra.
  A,ca vreau sa tin un Note3 in viata doar pentru multimedia,gps,da dar pe telefoane de ultima generatie folosite in mod zilnic nu vad de ce te-ai complica.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Asta nu inseamna neaparat ca era ceva fishy la mijloc.
N-am stat sa caut acele aplicatii, poate erau OK.

#11
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,952
  • Înscris: 10.07.2014
Sunt foarte ok 😃 ce pot sa zic.Citesc gsp.ul dar intai accesez un server din China,apoi primesti push Baidu si alte minuni :D

Eu nu bag in aceeasi oala toti developerii.Sunt si oameni de treaba,insa si rom.ul suporta modificari.Daca ai vazut,unul il impacheteaza si multumeste la alti 20 care l-au ajutat. 🤣

Uite e dr.Ketan cu romuri sofisticate, _alexndr cu softuri stock debloat sunt cat de cat altceva

La fel softurile Echoerom.Eu am atras atentia la ce instalati.Informati-va intai.E mai usor sa previi decat sa repari. 😉

#12
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postsorinu, on 02 noiembrie 2018 - 18:46, said:

A trecut cineva la custom rom in special pentru a scapa de bloatware Samsung si imbunatire baterie? Sunt foarte multumit de rom-urile de pe Note3 si Note4, din acest motiv vreau sa testez si pe Note8.

Care bloatware? Sunt 4 aplicatii care nu pot fi dezinstalate -  cele incercuite, restul sunt instalate de catre mine sau au venit pe telefon si se pot dezinstala.

Prin Galaxy Apps vin updateuri pentru camera si altele de genul, pentru galerie, editorul foto, etc.

Bixby Visionul - face chestii interesante, precum preluarea unui text/traducerea, etc.


Cred ca si pe Note 8 este la fel, adica putin bloatware, si acela dezinstalabil.
Discutabil este pachetul Office, eu am dezinstalat/dezactivat din aplicatii(OneDrive, linkedin si inca una sau doua)  este necsar DEX-ului si atat timp cat este gratuit este ok.

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 03 November 2018 - 08:52.


#13
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003
Nu folosesc si nu ma intereseaza Bixby. Sunt o multime de programe Samsung de care vreau sa scap definitiv.
Intradevar, va fi o problema cu ING Pay sau BT Pay dar se rezolva cand voi achiziona Note9.

#14
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Note 8 nu are Android 8?
Ma gandesc ca vin cu sau fara acelasi bloatware.
Ai incercat sa le dezinstalezi si nu merge?
Este ciudat, fix 4 aplicatii am care nu se pot dezinstala, cu tot cu Bixby Vision care este diferit de Bixby, este integrat in camera foto si galerie.


#15
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003
A ajuns si Android 13 pentru Note 8.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate