Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Efectele suplimentelor alimentare pe termen lung

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut! Am si eu o nelamurire. Eu iau ceva vitamine AKA suplimente alimentare, de vreun an si ceva, in jur de 6-7 diferite pe zi. Suplimente alimentare, adica vitamine pentru energie, deoarece simt ca nu prea am energie sa-mi indeplinesc sarcinile de zi cu zi(servici, etc), indiferent de regimul alimentar.Plus ca aveam niste stari anxioase combinate cu depresie si m-au ajutat o perioada. Problema e ca le iau deja de prin mai 2017 pana in prezent, zilnic, incontinuu, fara pauze. Intrebarea mea e daca pot afecta in vreun mod(negativ) sanatatea? In ultima perioada tind sa am dureri mari de picioare si slabiciune generala plus respiratie grea uneori(in special cand dorm sau stau intins in pat).
Multumesc.

Edited by MembruAnonim, 02 November 2018 - 16:59.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Bineinteles ca DA !

E calea cea mai sigura spre un transplant de ficat Posted Image

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cine ti le-a recomandat ? sau ai inceput sa le iei ca asa ai auzit/citit tu, ca sunt bune x,y,z ?
analize generale cand ai facut ultima data ?
lasa o perioada vitaminele deoparte, du-te la medic, sa-ti faci analize si investigatii, sa vezi cum stai cu sanatatea.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si crezi ca simptomele nasoale pe care le prezint in ultima perioada, sunt rezultatul acestor "vitamine"?
Intreb si eu, la doctor am tot fost si nu prea m-a ajutat, in sensul ca "depresia, anxietatea" nu ti-o ia doctorul.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
poate nu ai nimerit la medicul potrivit. cert este ca nici vitaminele nu te ajuta sa scapi de depresie si anxietate. ai nevoie de medicatie dedicata si eventual terapie psihologica.
citeste despre hipervitaminoza...
https://www.romedic....tea-vitaminelor

#6
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Daca iei doar vitamine nu ar trebui sa ai probleme. Dozele toxice sunt la un nivel extrem de mare. Dar mai bine ai scrie exact ce iei si atunci am putea sa discutam concret.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu iau Multivitamine, iau vitaminele separat, multivitaminele nu ma ajuta.
Iau asa: Vitamina A, Zinc, Vitamina E, Vitamina C, Seleniu.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De ce, daca tot ai bani de cheltuieli suplimentare, nu ti-ai cautat o sursa de hrana "de-adevaratelea", adica branza sa fie din lapte, ouale de la gaini adevarate,carnea sa fie chiar carne,....Pentru ca, in mod inerent, acestea sunt mai scumpe. Dar si mai sanatoase.Chiar daca asta insemna sa faci periodic niste km pana la o "localitate rurala", si sa cumperi alimentele din curtea si gradina omului.
Asa zisele suplimente sunt niste rahaturi comestibile, care in proportie de 80-90% nu folosesc la nimc, ba chiar pot deveni toxice pentru organism in anumite conditii. De acee se recomanda sa "va adresati medicului sau farmacistului".

Edited by myshyk, 02 November 2018 - 17:31.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cine are timp de mers in "curtea omului".
Si da, bani, am destui.

Eu sunt de parere ca NU poti lua din mancare toate vitaminele si mineralele necesare organismului.

#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View PostMembruAnonim, on 02 noiembrie 2018 - 17:37, said:

Eu sunt de parere ca NU poti lua din mancare toate vitaminele si mineralele necesare organismului.

Pentru ca pana acum oamenii au trait doar cu vitamine de sinteza...

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mancarea din ziua de azi, nu are aceleasi valori nutritionale ca acum 100 de ani, de exemplu. Totul e ultra-procesat si la totul e grabita cresterea(la animale, fructe, legume) pentru a iesi cat mai multa productie, de aici si rosiile fara gust, spre exemplu. E o realitate. Sa nu ne miram ca multi oameni au deficiente de multe vitamine. Da, daca mancarea ar fi dens nutrivita ca acum 100 de ani, NU vad rostul vitaminelor sintetice. Dar asa...uitati-va numai la fetele multor oameni de pe strada :oboseala, apatie, etc.

#12
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
@Andrew: n-ai nimerit prea bine topicul, pe aici oamenii cred ca alimentele de astazi sunt la fel cu cele consumate de bunicii si strabunicii nostri.

Ce forma are vit. A? beta-carotenul e ok, alte forme pot deveni toxice. Iarasi, cat zinc iei?

Vit. C n-are treaba.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Betacaroten iau. Zinc iau 30 mg.
Naiv sa fi, sa crezi ca mancarea de azi e la fel ca cea de acum 100 de ani.

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
e sicin ziua de azi mancare buna, dar trebuie sa si stii ce sa cumperi. daca vrei sa manaci tomate si castraveti la craciun, iti asumi riscul de a manca prost. altfel, daca manaci in sezon, nu ar trebii sa fie probleme.
ideea asta ca nu mai putem trai fara vitamine de simteza, este o manipulare de marketing. in primul rand, votaminele alea nici nu stii cat de mult sunt asimilate de organismul uman.

#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Stii ca exista analize pentru detectarea carentelor de vitamine? De asemenea banuiesc ca stii ca vitaminele in exces pot favoriza aparitia cancerului...

#16
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Lasa in pace tot guru istii de aici care ti zic sa te hranesti sanatos cu mancare bio. Eu am 20 ani de alimentatie sustinuta de suplimente si sunt mai sanatos decat oricare din ei. Dovada e in analizele bianuale pe care le fac
In general hipervitaminoza se face greu asa ca daca nu iei medicamente pe stomacul gol nu vei avea probleme. Poti sa eviti de ex vitaminele sub forma efervescenta.

Edited by leventebest, 02 November 2018 - 18:06.


#17
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Betacarotenul e ok, zinc 30mg esti foarte ok (eu iau 30 doar din ZMA-ul pe care-l iau seara, pe langa cat mai are ADAM).
Eu ti-as recomanda un ADAM softgels, are o gramada de lucruri foarte bune pentru sanatate si ai scapa de grija de a lua mai multe pastile.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postleventebest, on 02 noiembrie 2018 - 18:06, said:

Lasa in pace tot guru istii de aici care ti zic sa te hranesti sanatos cu mancare bio. Eu am 20 ani de alimentatie sustinuta de suplimente si sunt mai sanatos decat oricare din ei. Dovada e in analizele bianuale pe care le fac
In general hipervitaminoza se face greu asa ca daca nu iei medicamente pe stomacul gol nu vei avea probleme. Poti sa eviti de ex vitaminele sub forma efervescenta.
Eh, tu esti exceptia care-ntareste regula. Si vei deveni obez fara sa reusesti sa-ti dai seama nici cand, nici de la ce. Fii linistit. N-o sa ai toata viata aceasta varsta si nici acelasi consum de calorii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate