Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Masina familie noua benzina 20mii euro+

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
adrianoss

adrianoss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.06.2009
Va salut,astept niste sugestii din partea voastra pt o masina de familie,noua,cutie manuala,benzina.
Ma intereseaza un consum decent si  sa  aibe si ceva viata in ea
Bugetul este maxim 22 mii euro
Nu am prea studiat motoarele noi pe benzina,am avut doar diesel si eram chitit sa mi iau tot un diesel ,dar noile norme antipoluare si interzicerea in marile orase europene a dieselului in viitor ma fac sa ma gandesc la un benzinar...

Pareri despre Skoda Octavia 1.5 tsi?

Multumesc

Edited by adrianoss, 02 November 2018 - 16:57.


#2
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Nu as da 22.000 pe o octavia sincer. Mai degraba un Civic sedan face banii astia.
Daca tot vrei VAG, poti in bugetul tau sa vezi si un LEON Break. Macar arata mai decent decat octavia si la interior pare mai ok , strict de opinia mea vorbesc, desigur.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Vrei sa aiba "ceva viata" in ea si te uiti la un motor de 1.5

Alea cu "viata" pleaca de la 1.8 in sus iar masini de familie sunt monovolumele sau break

#4
adrianoss

adrianoss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.06.2009

View PostNaijax, on 02 noiembrie 2018 - 17:06, said:

Vrei sa aiba "ceva viata" in ea si te uiti la un motor de 1.5

Alea cu "viata" pleaca de la 1.8 in sus iar masini de familie sunt monovolumele sau break

Pai ma uitam la Skoda Octavia si au motor de 1 si 1.5 tsi.La fel si fordul focus,hatctchback ul are benzinare ecoboost de 1 sau 1.5

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postadrianoss, on 02 noiembrie 2018 - 17:12, said:

Pai ma uitam la Skoda Octavia si au motor de 1 si 1.5 tsi.La fel si fordul focus,hatctchback ul are benzinare ecoboost de 1 sau 1.5

Nu prea au "viata" in ele
Singurul benzinar de 1.5 cu zvâc pe care il stiu e Honda HRV - transmisie lant
S-ar potrivi de minune ca masina pentru familie dar nu se incadreaza in bugetul tau.
E ceva mai scumpa

Octavia NU e de familie Posted Image

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
N-au pe dracu viata in ele ! Is motoare turbo nu aspirate mai Naijax ..

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Lasa nene Baxon ca am facut drive test cu toate

NO THANKS

Daca pe altul il satisface nu am nimic impotriva

Eu am zis  - PAS

#8
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
CX5, best deal.

#9
adrianoss

adrianoss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.06.2009
Poate acea exprimare " masina de familie" incurca����Familia mea inseamna 2 adulti si un copil + posibilit sa iei intr o excursie ceva bagaje ��
Am avut doar 2.0 diesel cu 150 cp si sunt putin cam in ceata cu benzinarele si motorizarile.Eram setat pe o skoda octavie 2.0 150 cp diesel dar nu vreau sa ma trezesc ca peste 5 ani nu pot intra in Wiena sau Munchen si eu am investit 22 de mii

Am si un Clio nou diesel (al sotiei)dar e micut  ca spatiu si portbagaj,adica soferul sau cel din spatele lui sta incomod...

Edited by adrianoss, 02 November 2018 - 17:29.


#10
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Naijaxe 150 de cai, 240NM si suta in 8.2 secunde e decent pentru o masina de marimea asta. Crede-ma, ca am avut asa ceva timp de un an, nu doar la un test drive. ;)
Nu le compara cu niste aspirate lesinate.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Lasa nene AstroNut98 ca stiu

Nevasta are 1.6 - 181 caluti pe care eu o iau doar ocazional

Daca am 2 camioane in fata ma mai gandesc la depasire

#12
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

View PostNaijax, on 02 noiembrie 2018 - 17:06, said:

Vrei sa aiba "ceva viata" in ea si te uiti la un motor de 1.5
Nu neaparat, benzinarele turbo noi 1.5 TSI si echivalentele de pe la Ford, Kia, Opel etc. au in jur de 140-150 cp si cuplu de 240 nm ceea ce e relativ decent daca masina nu e foarte grea. Evident ca nu se compara la comportament in depasiri / la deal cu un diesel de aceeasi putere, dar mi-a mai sarit lumea in cap pe aici cand am zis asta, asa ca ma abtin Posted Image

Edited by MusafirulCreativ, 02 November 2018 - 17:40.


#13
adrianoss

adrianoss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.06.2009

View PostMusafirulCreativ, on 02 noiembrie 2018 - 17:33, said:


Nu neaparat, benzinarele noi 1.5 TSI si echivalentele de pe la Ford, Kia, Opel etc. au in jur de 140-150 cp si cuplu de 240 nm ceea ce e relativ decent daca masina nu e foarte grea. Evident ca nu se compara la comportament in depasiri / la deal cu un diesel de aceeasi putere, dar mi-a mai sarit lumea in cap pe aici cand am zis asta, asa ca ma abtin :)


Pai asta i adevarul.Am fost azi la reprezentanta Ford sa ma uit la noul Focus si am facut drive test cu 1.5 diesel cuplu 300Nm si cu 1.5 benzinar cuplu240. . .se simte diferenta.

Eu vin de pe un diesel 2.0 cuplu 340Nm,nu mi as lua benzinar dc n ar fi problema cu interzisul prin Europa

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai nimerit si Schumecher in discutie , nu se poate dom'le cu lesinaturile astea de numai 1,5T , ca sa poti mere pe drum iti trebuie minim 300 CP asta inseamna motor de 2-3 L ...

#15
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

View Postadrianoss, on 02 noiembrie 2018 - 17:41, said:

Eu vin de pe un diesel 2.0 cuplu 340Nm,nu mi as lua benzinar dc n ar fi problema cu interzisul prin Europa
Eu cred ca inca cel putin 5 ani poti sta linistit si cu dieselul, chiar si in orasele de prin Europa, mai ales daca e de generatie noua, cu Euro 6d.

View PostBaxon, on 02 noiembrie 2018 - 17:45, said:

Ai nimerit si Schumecher in discutie , nu se poate dom'le cu lesinaturile astea de numai 1,5T , ca sa poti mere pe drum iti trebuie minim 300 CP asta inseamna motor de 2-3 L ...
Un motor puternic inseamna mult mai mult confort la condus cu un consum egal sau chiar mai mic. Nu inseamna ca esti "pilot" sau amator de liniute. Si daca tot bagi 20+ mii euro intr-o masina, macar sa nu iti faci cruce la fiecare depasire sau sa urci dealuri cu a 2-a.

Edited by MusafirulCreativ, 02 November 2018 - 17:50.


#16
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostNaijax, on 02 noiembrie 2018 - 17:29, said:

Lasa nene AstroNut98 ca stiu

Nevasta are 1.6 - 181 caluti pe care eu o iau doar ocazional

Daca am 2 camioane in fata ma mai gandesc la depasire

Inseamna ca nu stii sa folosesti o cutie de viteze daca e manuala sau pur si simplu vrei sa faci depasiri unde n-ar trebui sa le faci, la limita. Cu un 2.0 aspirat de 141 ponei n-am nicio problema in depasiri si culmea ca ala nu e turbo si trebuie sa stii sa-l duci in turatii ca sa scoti ceva din el.

Edited by Robiacs, 02 November 2018 - 17:53.


#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostRobiacs, on 02 noiembrie 2018 - 17:51, said:

Inseamna ca nu stii sa folosesti o cutie de viteze, daca e manuala sau pur si simplu vrei sa faci depasiri unde n-ar trebui sa le faci, la limita. Cu un 2.0 aspirat de 141 cai ponei n-am nicio problema in depasiri si culmea ca ala nu e turbo si trebuie sa stii sa-l duci in turatii ca sa scoti ceva din el.

Hai sa terminam cu prostiile ca distrugem topicul omului
Las-o asa cum a cazut ...

#18
adrianoss

adrianoss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.06.2009
Pai 5 ani e ff putin,imagineaza ti ca dai 22 de mii si in 5 ani ai o masina de aprox 100 de mii de km ...dc tavalugul impotriva dieselui continua,o sa se vanda la preturi mici.
Eu vresu s o tin pana spre 200 de mii de km, nu stau sa investesc in " fiare" la fiecare 5 ani

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate