Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Configuratie 4k pentru filme si continunut 4k (fără jocuri)

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Salut,
dețin această configurație: https://imgur.com/a/41cegMh

Ce placa video si ce monitor îmi recomandati într-un buget de 2000 +/- 200 lei ?

Menționez că am bătut forumul în lung și în lat, dar toți se referă la jocuri. Eu vreau doar filme 4k.
Ce trebuie să schimb? Placa video ? Procesorul ? Amândouă ?
Monitorul cu siguranță. Menționez că bugetul poate ajunge la 3000 lei cu tot cu monitor. Totuși aș prefera varianta low cost. Mersi.
Mulțumesc. Cu respect,
Zuy Posted Image

Edited by Zuy, 02 November 2018 - 16:22.


#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
un xiaomi mi box tv 4k la 300 de lei, il conectezi la tv prin hdmi, rulezi filmele prin retea de pe calculatorul actual, si asta-i tot.

#3
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Mulțumesc frumos. Eu vreau să ruleze de pe PC, televizorul e ocupat de consoartă Posted Image . Apropo, monitorul vreau să fie de 32 inch.
Mersi.

Edited by Zuy, 02 November 2018 - 16:33.


#4
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Daca nu vrei jocuri, merge un i5 din ultimele generatii + 8gb RAM, fara GPU.
Iar daca doresti doar o placa video, fara sa schimbi MB si CPU, cam toate de la Nvidia GTX 650 in sus suporta 4k60fps. Insa s-ar putea sa faca bottleneck cu procesorul care este deja vechiut. Oricum, in functie de bugetul tau, eu m-as uita la un MB + i5 8th gen. + 8gb RAM care ajung pe la 1800 ± 100 lei.
Totusi, la 4k este foarte important encoding-ul, deci trebuie sa verifici ce codecuri folosesc filmele pe care doresti sa le vezi.
Poti cauta teste de playback pe net pentru diferite configuratii si codecuri sa vezi cum iesi mai bine.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Se pare ca GTX 1030 are decodare hardware pentru H265 4k.
Deci, are si pentru H264, iar celelalte placi superioare au si ele aceelasi chestii.

Hardul este conectat pe USB?
Face fata la continut 4k ?

De ce apare placa video de laptop - 7400M ?

Edited by trollerul_de_serviciu, 02 November 2018 - 16:43.


#6
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
https://altex.ro/tel...HDUE40NU7122KX/
E cea mai buna solutie, reda orice format video si audio. De ce sa dai pe un monitor de 32 4k mai mult cand poti avea un tv la 40 mult mai ieftin?

#7
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

 trollerul_de_serviciu, on 02 noiembrie 2018 - 16:42, said:

Se pare ca GTX 1030 are decodare hardware pentru H265 4k.
Deci, are si pentru H264, iar celelalte placi superioare au si ele aceelasi chestii.

Hardul este conectat pe USB?
Face fata la continut 4k ?

De ce apare placa video de laptop - 7400M ?

Asta e configurația de desktop pe care am luat-o :) Va rog, la configurația ce am postat-o pe Imgur, ce placă video, Mb sau procesor, trebuie să schimb în bugetul de 2000 fără monitor, trebuie să fac? acum am 8gb de ram DDR 3. Mulțumesc. Posted Image

#8
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Nu inteleg de ce vrei sa schimbi configuratia cand poti vedea orice format pe tv cu hdd extern, sau streaming cu plex, schimbarea configuratiei in momentul de fata ar fi o risipa de bani, tv-ul acela de la Samsung e tot ce iti trebuie

#9
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
pt filme cel mai bun e un fire tv stick, tocmai au lansat modelul cu suport 4k hdr, si Kodi sau plex configurat sa incarce de pe pc, pe care practic il folosesti doar pt stocare.
redarea de filme 4k e inca problematica pe pc, deja daca vrei si hdr te lovesti de probleme tampite, cel putin pe windows.

Edited by _-livio-_, 02 November 2018 - 16:54.


#10
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri. Ideea e că la TV nu prea am acces din cauza soției.
La pc stau cel mai mult timp seara la filme și seriale.
De aceea am nevoie de o config 4k. Să mă bucur și eu de calitatea vizionării. Mulțumesc.

#11
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
atunci iei si un tv/monitor pe langa stick si ai rezolvat problema.

#12
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

 _-livio-_, on 02 noiembrie 2018 - 16:58, said:

atunci iei si un tv/monitor pe langa stick si ai rezolvat problema.

Să înțeleg că nu am altă variantă ?
Mulțumesc.

#13
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Si chiar nu ai loc sa pui un tv de 1m pe birou?
Plus ca il poti pune oriunde nu trebuie neaparat sa il conectezi la PC.
Eu am un tv de 55 inch in bucatarie, iar bucataria are 3/3m, daca vrei ai cum sa faci loc.

Edited by gandrei3, 02 November 2018 - 17:03.


#14
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
nu ne explici cum te uiti la 32" la 4k? sa intelegem si noi

#15
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Trebuie sa iei in considerare suportul pentru hevc/h.265, doar nu schimbi configuratia in fiecare zi
Ca idee, daca vrei sa schimbi doar placa video, sa fie minim GeForce GTX 960/950 sau mai noua.
...
Daca vrei sa schimbi placa de de baza, sa fie compatibila cu procesor Intel generatia a 6-a ‘Skylake’ sau mai nou, (nu mai ai nevoie de placa video dedicata).
...
P.S.
La configuratia actuala, sigur ai instalat driverul video care trebuie?

#16
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Teoretic aș avea, practic mai greu un pic. Ideea e că vreau să fac un upgrade la sistem, să mă uit și la filme 4k dar, să scriu în suita office (Word, Power Point, Execel..etc).
De aceea vreau să schimb ce se poate schimba la pc, inclusiv Monitor. Mulțumesc Posted Image Pe un televizor montat pe perete e un mic mai greu(mult mai greu).
Am tot săpat pe net, dar nimeni nu a zis așa: ai nevoie de un procesor x, de o placă video y și un monitor z în banii aceștia ca să vizionezi și filme 4k și să și lucrezi la pc.
Atât vreau, o înșiruire de componente PC (cât mai ieftine) care să îmi satisfacă aceste doleanțe,
Mulțumesc frumos.

(răspunsul era pentru gandrei3)

Edited by Zuy, 02 November 2018 - 17:13.


#17
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

 Zuy, on 02 noiembrie 2018 - 17:01, said:

Să înțeleg că nu am altă variantă ?
Mulțumesc.
mie unul mi se pare cea mai rapida si usoara, fire tv vine cu android si e destul de usor sa bagi aplicatiile ce te intereseaza in el, nu e chiar o metoda plug and play dar odata configurat merge fara greturi.
mai sunt si alte alternative la fire tv stick dar din cate tin minte nu e nimic la nivelul asta de pret/performanta.


le: iti dau exemplu de sistem pe care nu merge chiar ok un bd 4k: i5 8600k, amd rx480 8gb, 16gb ram si filmul pe ssd, VLC nu se descurca ok cu 4k, mpc-hc le ruleaza relativ ok, nu 100%.
youtube merge fara probleme si majoritatea platformelor de streaming, o sa verific cum merge de pe amazon prime diseara.

Edited by _-livio-_, 02 November 2018 - 17:17.


#18
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

 costeld69, on 02 noiembrie 2018 - 17:11, said:

Trebuie sa iei in considerare suportul pentru hevc/h.265, doar nu schimbi configuratia in fiecare zi
Ca idee, daca vrei sa schimbi doar placa video, sa fie minim GeForce GTX 960/950 sau mai noua.
...
Daca vrei sa schimbi placa de de baza, sa fie compatibila cu procesor Intel generatia a 6-a ‘Skylake’ sau mai nou, (nu mai ai nevoie de placa video dedicata).
...
P.S.
La configuratia actuala, sigur ai instalat driverul video care trebuie?

Monitorul actual nu știe mai mult de full HD. Dacă placa video știie mai mult de atât (sunt inginer agronom, nu IT, mersi de înțelegere) atunci schimb doar monitorul.
Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate