Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

imi place Romania pentru ca...

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
uite mi-am mai amintit.....

-Imi place Romania-pentru martisor si ghiocei.......
-pentru Valea Prahovei
-dar mai ales pentru gama imensa de bucate ce se pot gasi si prepara....
Nu gasesti multe bucatarii in lume cu varietatea  si gustul asta exceptional....
-imi place sa aud cum fata sau feciorul lui X sau lui Y din satul X sau din satul Y au intrat la facultate fara pile si fara meditatii,

#74
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

 vio69a, on 03 noiembrie 2018 - 09:59, said:


-imi place sa aud cum fata sau feciorul lui X sau lui Y din satul X sau din satul Y au intrat la facultate fara pile si fara meditatii,

Da si tu ceva exemple.

#75
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Dece ? nu mai treci prin satul unde te-ai nascut ?

#76
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Zi ma, cum se da spaga sa intri la facultate. De exemplu la poli Iasi. Cui dai si cat?

#77
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 argentum, on 02 noiembrie 2018 - 20:38, said:

ca batranii pot fi tratati decent, indiferent de pacatele tineretii lor
Nu stiu la ce te-ai gandit tu, cand ai spus asta, dar eu ma gandesc la toti criminalii din Romania, care au fost "iertati", doar fiindca au trecut anii.
Si da, au fost tratati decent, prea decent pentru ce au facut in tinerete. Nici americanii, nici francezii, nici israelienii nu i-ar fi tratat cu "decenta" romaneascsa.
Ei si-au inchis criminalii lor si la 80 ani, cand i-au prins, dupa zeci de ani de cautat prin lume. Noi, traim cu ei alaturi, dupa ce imbatranesc si mor, ii iertam, ii uitam si uitam si victimele lor, odata cu ei.

Edited by Cr1spy, 03 November 2018 - 16:08.


#78
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

 Fjell, on 02 noiembrie 2018 - 18:39, said:


Cred ca glumesti cand spui ca romancele sunt frumoase. Primul lucru pe care-l poti face cand iesi din Otopeni, da un ochi dupa femeile de pe strada ! Increzute, grase, agresive, imbracate prost sau vesnic postate in ''moluri'', tragand dintr-o Cola sau cascand ochii prin vitrinele pline cu lucruri la care nu au bani pentru a le cumpara. In fiecare an cand ajung in tara, peisajul este din ce in ce mai dezastruos.
da mai, românii au inventat saracia..
Si totusi e plin in Bucuresti de "campioni" putred de bogati.
Io cred ca aia saraci stau acasa, nu se obosesc pana la mall pentru windowshoping.

 argentum, on 02 noiembrie 2018 - 20:38, said:

imi place Romania pentru ca... pentru ca... pentru ce oare?
realizez ca nu sunt prea multe motive pentru care sa imi placa. ci mai mult constrans de alti factori sa convietuiesc cu ea, sa o accept in viata mea.

ok, as putea sa spun ca imi place pentru ca imi este familiara. dar nu's in ce masura e o chestie de placut doar pentru ca iti e familiar un lucru, o persoana sau o tara
as vrea sa spun ca imi place pentru ca e populata de oameni decenti.
as vrea sa spun ca imi place pentru ca romanii se ajuta intre ei si aici am in vedere romanii ca asamblul unei societati, nu a unei ginte. ca au un simt civic ce transcede deosebirile ... regionale, epidermice, filosofice
as vrea sa spun ca imi place pentru ca in Romania respectul are o alta definitie decat aceea data de admiratia cocalareasca. ca munca este respectata. ca individul este respectat. ca visurile copiilor sunt incurajate. ca batranii pot fi tratati decent, indiferent de pacatele tineretii lor

as vrea sa spun ca imi place Romania cand am sa ma simt in siguranta printre ai mei.

da, da. stiu. salam. salam sa fie.
cu ultimul paragraf sunt de acord in totalitate. Da, la noi , pe strada esti in siguranta (relativ - exceptam betivii de la volan).
Desi avem politisti de degeaba, parca ma simt mai confortabil atunci cand aud stiri despre america centrala si de sud, unde criminalitatea este incredibil de mare.
Clima si stabilitatea geopolitica este un plus, dar pentru asta romanii nu au nici un merit. Vreau sa zic, ca nu ma astept la nici un razboi in urmatorii 30 de ani, si nici la uragane, taifunuri, sau cutremure apocaliptice, desi , acum un an, peste Timisoara s-a manifestat o furtuna care nu va fi uitata o vreme, noi am scapat doar cu cateva tigle zburate de pe casa si un copac peste masina.
Ierni blande, veri calduroase, inca e ok, desi cred ca mi-ar placea sa traiesc intr-un loc mai spectaculos, munti cu paduri si lacuri, sau langa mare, cu o clima calda, fara iarna.


#79
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

 wiseguy76, on 03 noiembrie 2018 - 06:50, said:

*desteapta-te romane playing softly on background*

[ https://i.ytimg.com/vi/YvMU0m9Ppyg/hqdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sunt desteptat ;)
Asa cum am zis, romana e limba ce o stiu cel mai bine, trebuie sa ma crezi pe cuvant.

Hot-dog la 1-2 ron unde mai pot manca daca nu in Romania? Si multe altele ce in Romania sunt mai ieftine si decat in Moldova. Nu am fost in Ucraina, am auzit ca acolo ar fi preturi mai mici sau prin India/tari africane.

Unde mai mergi cu 45 de lei 530 de km? In unele locuri abea daca iti iei abonament de o zi la transport urban de banii astia.
Telefonia pana si in Moldova e mai scumpa ca in Romania, in Italia si Spania la fel, Ungaria la fel, vitezele la net mici, acoperirea mica. Romania are si avantaje, hai sa recunoastem.

Edited by LunaCrystal, 04 November 2018 - 20:36.


#80
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

 LunaCrystal, on 04 noiembrie 2018 - 20:35, said:

Sunt desteptat Posted Image
Asa cum am zis, romana e limba ce o stiu cel mai bine, trebuie sa ma crezi pe cuvant.

Hot-dog la 1-2 ron unde mai pot manca daca nu in Romania? Si multe altele ce in Romania sunt mai ieftine si decat in Moldova. Nu am fost in Ucraina, am auzit ca acolo ar fi preturi mai mici sau prin India/tari africane.

Unde mai mergi cu 45 de lei 530 de km? In unele locuri abea daca iti iei abonament de o zi la transport urban de banii astia.
Telefonia pana si in Moldova e mai scumpa ca in Romania, in Italia si Spania la fel, Ungaria la fel, vitezele la net mici, acoperirea mica. Romania are si avantaje, hai sa recunoastem.

Eu ma refeream la faptul ca, la ce texte patriotice ai, mai lipsea desteapta-te romane pe fundal. Stii, imnul romaniei, gen.
Dar, sa nu te deranjez de la plimbarile low-cost cu trenul insotite de degustarile de hot dog la 1 leu bucata,

#81
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Da de unde, daca toti ar fi fost patrioti asa ca mine cred ca Romania mai avea un judet probabil :)) sunt destule puncte pentru care NU imi place Romania, aici pentru a fi on-topic am cautat sa zic de ce imi place, as avea destule de zis pe un topic despre ce nu imi place la Romania. Chiar ma gandeam zilele astea vazand o familie care de cand isi invatau copilul sa vorbeasca de mic o faceau bilingv, ma gandeam ca daca si eu as fi fost invatat asa cu siguranta alta era situatia.

#82
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018
Imi place pentru ca-s destept

#83
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si modest

#84
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
....si devreme acasa Posted Image

#85
Jolee

Jolee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.05.2010

 TruthHurts, on 02 noiembrie 2018 - 16:41, said:

Am iesit, si nu se traieste mai "civilizat", doar exista bani mai multi inclusiv pentru a angaja mai multi maturatori si pentru a repara la timp fatadele.

Dar atat, nicidecum civilizatie reala, ci enorm de multa prostie, enorm de multe idei, obiceiuri, practici absolut cretinoide - la foarte multi asa zisi "vestici".

 vata_pa_batz, on 02 noiembrie 2018 - 17:54, said:


...in Bulgaria

Vestul chiar nu mai e ce a fost. Mulți nemți, de exemplu, nu se mai simt acasă în țara lor, își fac bagajul și emigrează, chiar și spre România.
Am stat acum câteva săptămâni în Nürnberg și n-am găsit marea civilizație pe care credeam c-o găsesc. După 9 ani de București crezi că ești pregătit/călit, dar se pare că tot stăm destul de bine la unele capitole.
La fel sau mai rău: gunoi aruncat aiurea pe jos (la 5 minute distanță am văzut cum, în mijlocul zilei, în mijlocul pieței una aruncă șervețelul pe jos, cealaltă scapă cafeaua și acolo o lasă), covor de chiștocuri la intrare/ieșire metrou, miros de urină în metrou, alcoolizați la tot pasul (sau sticlele goale peste tot), o groază de fumători pe stradă (ziceam că la noi e rău - la fel ca și cu doamnele marinate în parfum), produse mâncate în supermarket și lăsat ambalajul în raft, bicicliști idioți (merg ca nebunii pe trotuar, deși pe carosabil au pistă de bicicliști), vecini la fel de gălăgioși (tv la maxim, muzică pentru tot cartierul, party toată noaptea - toate într-un cartier destul de scump), unii mai nesimțiți decât am avut vreodată parte în România - tropăie pe scări și trântesc ușile la orice oră din zi sau noapte de trezesc tot blocul (majoritatea vecinilor sunt nemți, 2 familii de turci și una de români).

Să nu mai vorbim de standardul de locuit. Cartier cu chirii de 700-800 euro (doar chiria) la apartament cu 2 camere, lângă șosea de centură: termopan ioc (aud tot ce se vorbește afară), apă caldă la bucătărie vreo 5 litri (apoi spăl cu rece vasele), în baie juma din cadă nu poate fi folosită că e ceva boiler montat pe perete. Pare că n-au deloc pretenții, dau o groază de bani pentru orice gaură (că locuință nu pot fi numite). Pentru mine civilizație înseamnă și să locuiesc în condiții civilizate. Garsonierele din blocurile noastre comuniste sunt de vis față de ce am văzut aici.

Pozitiv în România: Locuințele (mai vechi) sunt gândite mai cu cap. În metrou (chiar dacă e supraaglomerat) lumea e mai civilizată. Pe trotuar nu prea ai loc de mașini, dar nu trebuie să te gândești la tot pasul că te ia un biciclist pe sus. Mașinile produc mai puțin zgomot (eu merg foarte mult pe jos și în Germania m-au rebelit la creier, chiar mi s-a făcut dor de zgomotul mai redus din București). Nu ai treabă cu taxa radio-tv (aici am și primit înștiințare să plătesc). Nu ești așa monitorizat și nu trebuie să te identifici online pentru orice nimic (activare SIM, cont la dhl). Telefonie mai ieftină, mai multe beneficii, servicii gratuite și rezolvare mai rapidă (București - SIM nou gratis direct la magazin, aici SIM nou 5 euro, depunere cerere online, expediere prin poștă). Copacii de pe marginea străzilor în oraș. Grădinițele din fața blocurilor, gard/poartă/zid la casă - dacă vreau intimitate, am această posibilitate.

#86
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Imi place Romania deoarece..., nu stiu dar cum am intrat in Tara parca respir altfel.
E pe psihic.

Si oricum in materie de trafic si parcari se strica si prin Germania treaba, uneori ma simt ca acasa, au si astia masini parcate peste tot la fel ca la noi. Si da, uneori e jeg mult pe strazi.

Edited by lil debul, 04 December 2018 - 00:10.


#87
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 Jolee, on 03 decembrie 2018 - 18:28, said:

- toate într-un cartier destul de scump), unii mai nesimțiți decât am avut vreodată parte în România - tropăie pe scări și trântesc ușile la orice oră din zi sau noapte de trezesc tot blocul
Cartier de blocuri nu are cum sa fie scump, inseamna de fapt cartier pt low class.
Middle class-ul din Germania traieste in cartiere de case/ vile, unde preturile incep de la juma' de milion in sus...

Edited by Karhu, 04 December 2018 - 09:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate