Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Date tehnice generice pentru un switch

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Salutare,

Cu bunavoita dumneavoastra as cere cateva date tehnice (foarte) generice pe care sa le recomand unui client.

Background:
- Un client (mare unghie in gat) imi tot cere ce are nevoie el ca sa-i mearga treaba struna in fabrica lui
- La indicatia de a apela la un expert in retele informatice mi-a raspuns ca eu trebuie sa-i spun de ce are nevoie intrucat eu livrez serverul de productie
- Serverul de productie este cu Windows Server 2012 care lucreaza pe o platforma DELL R720 (4 Broadcom 5720 QP 1Gb Network Daughter, HDD-uri 4 SSD RAID 5 pentru system si inca un RAID 5 pentru date).
- In ceea ce priveste comunicarea cu alti client prin retea ei vor fi: 3 PC-uri cu Windows 10 care vor impinge fisiere mari pe server; totodata astea 3 vor comunica in permanenta cu serverul printr-o aplicatie care ofera statusul de procesare; alte 3 PC-uri tot cu Windows 10 care vor extrage niste fisiere mici dintr-un sharing si un PC cu Windows 2008 Server care va primi de la acest server Windows 2012 niste fisiere de 300 - 400 MB (cam 100 de bucati pe zi).
- Server auxiliar (ala cu Windows 2008 Server) este un DELL T320 cu doua placi de retea.

Acum eu trebuie sa-i ofer acestui nene niste date generice minimale despre ce echipamente ar avea el nevoie atsfel incat sa comunice efficient cu toti cei implicati. Pe de alta parte nu vreu sa-i spun ia-ti modelul cutare de la firma X fiindca vreu sa-l determin sa-si ia pe cineva sa-i proiecteze reteaua (eu nu sunt in masura sa stabilesc topologie, teaming, vlan-uri).

Ca sa intelegeti de ce nu vreau sa ma bag in ciorba lui inchipuiti-va un patron cu ultimul ragnet de Audi, fatada de marmura la fabrica care-si tine angajatii in frig ca sa faca economie de gaze.

Trebuie sa-i trimit ceva de tipul: "Se va conecta la reteaua locala printr-un switch cu minimum ………... porturi, ……….. protocoale, si ce o mai fi".

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Acum fie vorba,.daca tot ii vinzi PC-ul ala , ce mare lucru e sa-i spui ca-i trebuie un switch cu xxx numar porturi 10/100 sau gigabit ? Tu stii cel mai bine ce-i trebuie acolo ca sa-i functioneze reteaua .
Ca sa-i dai niste date tehnice nu inseamna ca-i faci vreun proiect , sau ca-i faci reteaua .
In plus , serverul ala va fi doar in retea locala sau are si iesire in internet ? Nu ca ar conta prea mult asta .

#3
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Nu vreau sa-i dau eu switch-ul (intre noi fie vorba as recomanda un 24 porturi Gigabit + 10 Gb Fibra optica pentru legatura cu un al doilea rack din hala de productie cu 802.1ax pentru LACP si 802.ad pentru serverul micut). Vreau sa-si ia pe cineva sa-i faca reteaua professional, cu fibra optica pe la masini, media convertoare si alte chestiuni demne de un mediu industrial.

Daca-i dau eu orice particica de retea ma suna pe mine cand intra angajatii pe xxxhub si viruseaza reteaua.

#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Generic: ii trebuie un switch layer2 cu management min 8 (preferabil 16) porturi (asta pt ca ai pomenit de vlan-uri si 802.3ad)
Daca doreste ceva mai concret sa vina cu completari/precizari/detalii referitoare la actuala retea aflata in functiune precum si cu bugetul alocat.
Daca insista si vrei sa te speli pe maini recomanda-i un Cisco din gama 2860-x sau Juniper EX2200 :)  
Oricum, la 40GB/zi doar cu un client are nevoie de ceva din gama enterprise.

PS.
802.1ax PARCA e in draft inca, sa nu caute omu’ cai verzi pe pereti :)

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
long story short: ia trimite-l la dracu' si punct.

daca-i vinzi tu server-ul, nu vrea sa-i platesti si curentul? sau eventual sa-i faci si pantofii?
genul asta de client trebuie evitat by all means, chiar si cu potentiala ratare a unei vanzari.
de ce? pentru ca dup-aia o sa te f*ta la icre de-o sa-ti vina sa-i dai banii inapoi, numai sa
nu mai auzi de el, lasandu-i si marfa drept bonus.

genul astia de haplea sunt aia care vor totul de-a gata si pe gratis. nu pe bani putini, pe
gratis am zis. nu stie ce-i trebuie, nu vrea sa plateasca sa-i spuna sau sa-i faca de-a gata
cineva, el vrea si atat. ca lui i se cuvine! daca mai e si ceva american, am inteles deja de
unde i se trage, ca numa' aia umbla cu "entitlement"-u in gura si in cap. asa ca, tine minte
doi cuvinte: "dom' client...su*e-o-nainte"

#6
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Gata.

L-am linistit. Daca cere un hardware anume il dau pe acesta: https://www.zones.co...ml?id=104500442
Are 802.1ax

@dygey - mai bine de atat nu cred ca se poate spune. Asta e adevarul.

#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Total neimpresionant switch-ul ala . Poate doar ca pret .Nici macar un port SFP nu are .  Asta , asa ca impresie despre el .
Dar ce te faci daca-l cumpara , ca e la sugestia ta , si dupa aia nu-i da de cap ?
Eu  sa fiu in locul tau i-as sugera ceva ma evaziv . Fara denumiri de producatori  si modele precise . Ceva de genul , switch-ul trebuie sa aba un maxim de xxx porturi din care xx sa fie gigabit , xx porturi SFP sau SFP+ , sa fie compatibil cu standardele cutare si cutare si sa suporte protocoale de genul yxz .
De cum va face asta, se va ocupa cel care-i proiecteaza reteaua . Ala alege producatorul si modelul .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate