Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Pareri Masina de spalat vase (2018+)

- - - - -
  • Please log in to reply
1890 replies to this topic

#1549
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 10.03.2020

View Postiogamac, on 25 iunie 2022 - 21:13, said:

La Gorenje vezi să nu fie Made in China...au cam fost cu probleme. Rezolvabile prin garanție, dar mai bine să nu-ți bați capul.
Acum, eu s-ar putea să fiu subiectivă. Eu am Electrolux și sunt foarte mulțumită cum spală.
De obicei msv sunt făcute la mama lor acasă.. Cel puțin la mine..

#1550
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View PostRretro, on 26 iunie 2022 - 15:09, said:

De obicei msv sunt făcute la mama lor acasă.. Cel puțin la mine..
Posted Image ceee?? si unde e mama lor?

spre exemplu...Electrolux e o companie ' la mama ei' suedeza...sa dea naiba daca am vazut electrolux made in Sweden

Samsung, companie coreana...eu personal nu am vazut niciodata , in Europa, sa se vanda Samsung fie ele ce or fi electrocasnice, made in Korea

Bosh...companie Germana, 90 % facute in Polonia sau Slovacia, doar varfurile de gama facute la "mama lor" la gemanica.

DE OBICEI...acute la mama lor acasa...???? adica , cand zici DE OBICEI, zici o proportie foarte mare

Edited by cuculea, 26 June 2022 - 15:55.


#1551
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 10.03.2020

View Postcuculea, on 26 iunie 2022 - 15:43, said:


Posted Image ceee?? si unde e mama lor?

spre exemplu...Electrolux e o companie ' la mama ei' suedeza...sa dea naiba daca am vazut electrolux made in Sweden

Samsung, companie coreana...eu personal nu am vazut niciodata , in Europa, sa se vanda Samsung fie ele ce or fi electrocasnice, made in Korea

Bosh...companie Germana, 90 % facute in Polonia sau Slovacia, doar varfurile de gama facute la "mama lor" la gemanica.

DE OBICEI...acute la mama lor acasa...???? adica , cand zici DE OBICEI, zici o proportie foarte mare

Ori nu ești tu norocos, ori nu știi ce să cumperi. Mai jos îți atașez poze făcute la uscător și la msv. Când am timp, îți trimit și la celelalte electrocasnice 😆😆😆

Attached Files



#1552
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

View Postcuculea, on 26 iunie 2022 - 15:43, said:

Posted Image ceee?? si unde e mama lor?

EhPosted Image

Attached Files



#1553
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View PostRretro, on 27 iunie 2022 - 05:33, said:



Ori nu ești tu norocos, ori nu știi ce să cumperi. Mai jos îți atașez poze făcute la uscător și la msv. Când am timp, îți trimit și la celelalte electrocasnice 😆😆😆
De la DE OBICEI  la ANUMITE MODELE …e cale lunga

View Postradudd, on 01 iulie 2022 - 13:20, said:



EhPosted Image
Si al meu Bosh seria 6 e tot made in germany, dar degeaba…

#1554
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 10.03.2020

View Postcuculea, on 01 iulie 2022 - 17:47, said:


De la DE OBICEI  la ANUMITE MODELE …e cale lunga


Si al meu Bosh seria 6 e tot made in germany, dar degeaba…
EU vb de msv de la Gorenje care sunt fabricate doar în țara mamă, indiferent de model... Asa se întâmplă și cu centralele termice Ariston care sunt făcute DOAR ÎN ITALIA, și exemplele pot continua. Pe tine cine nu te lasă să îți cumperi electrocasnice făcute doar în țara de origine...??? SĂ fie oare costul lor mai mare o problema..??? De exemplu pe acel uscător LG eu am dat în jur de 6000ron.... Poate asta face și diferența dintre anumite produse

#1555
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View PostRretro, on 01 iulie 2022 - 18:42, said:

EU vb de msv de la Gorenje care sunt fabricate doar în țara mamă, indiferent de model...
Nu ai precizat asta de la inceput, comentariul tau initial se referea la toate electrocasnicele si nu specific Gorenje. Sau poate nu am observat eu unde ai specificat.

View PostRretro, on 01 iulie 2022 - 18:42, said:

SĂ fie oare costul lor mai mare o problema..???
Da…sunt sarac.

#1556
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 10.03.2020

View Postcuculea, on 01 iulie 2022 - 19:14, said:


Nu ai precizat asta de la inceput, comentariul tau initial se referea la toate electrocasnicele si nu specific Gorenje. Sau poate nu am observat eu unde ai specificat.


Da…sunt sarac.
AM spus ca toate firmele au un produs din gamă care îl fabrică doar în țara de origine. Acest lucru este valabil inclusiv la mașini... Săraci suntem cu toții, dar eu prefer să cumpăr un lucru de calitate tocmai din aceasta cauză....

#1557
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Sa traiti colegi. O intrebare desi poate parea stupida. Pana acum la masina de spalat vase am avut sare de la finish o sare formata din bucati mari. Recent am cumparat o sare de la somat insa cand am turnat am observat ca aceasta era fina. Am facut vreo prostie? Nici nu mai am cum sa o scot …

#1558
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Nu este nici-o problema. Sarea pentru msv poate fi sub forma unor pastile, granule mai mari sau pudra fina (ca sarea "de masa"), în funcție de marca/producator.

#1559
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Multumesc mult pentru info!

#1560
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Cred ca au luat-o dracii pe masinuta mea de spalat vase. E un Whirlpool (conform etichetei e WAYFD) luat de la Altex in urma cu 11 ani. A mers perfect pana in urma cu vreo cateva zile. Acum cand ii dau sa spele baga apa in ea dar se opreste.

Daca-i dau primul program (clatire cred ca e) merge perfect. Baga apa, bolboroseste prin ea si apoi evacueaza.

Doar de spalat nu vrea...

Maine vine mecanicul de masini se spalat, vedem cat e de costisitor de reparat. Daca ma costa mai mult de 500 de lei, nu o repar ca un are rost.

Daca e sa iau alta, tot whirlpool cred ca iau.

#1561
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
A venit reparatorul, e o chestie din electronica, ar trebui schimbat nustiuce la ea, vreo 400 de lei.

Dar... masina spala pe programul rapid si pe pe cel de jumatate. Asa ca... vom lua alta noua cand ii vine randul. O vom tine pe asta pana crapa de tot.

Cautand pe Altex am gasit asta: https://altex.ro/mas.../cpd/MSVWI3010/

Ieri era 1650, azi e 1508 si mai e o reducere de 20% cu un cod de la ei. Dar poate rezista asta batrana pana de vreun black friday sau poate mai apar oferte. Oricum sambata plecam in vacanta, nu ne sta mintea la cumparat masini de spalat :)

#1562
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Vreau să-mi cumpăr o mașină de spălat vase și am ajuns la 2 variante de la același producător. Sunt aceeași serie doar ca un model este mai nou și cu wifi și celălalt fără wifi însă cu aproximativ 150 lei mai ieftin.
Merita acest modul wifi? Personal nu îmi dau seama la ce poate sa mă ajute și vreau și părerile voastre.
Ar mai fi o diferența, modelul cu wifi are panoul de comanda cu LED și celălalt cu butoane. Eu nu văd o diferența prea mare între ele, afișajul fiind similar doar ca la modelul fără wifi acționezi niște butoane simple subțiri.

#1563
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006
Daca cumva e vorba de un model care are HomeConnect ca aplicatie suport, sfatul meu este sa testezi modul demo al aplicatiei. Asa poti vedea diversele functii si decide personal cat de utile/potrivite pot fi pt tine.
Eu am model cu wifi pe app ul de mai sus. M-a ajutat mult in setarile masinii si fine-tunningul initial al acestora. Ulterior sunt cateva functii ce le apreciez si le folosesc, insa si lipsa modul wifi nu e un capat de tara, daca cauti cel mai mic pret. (In cazul meu, optiunea a fost ca un bonus, fiind interesat de alte aspecte primordiale)
Ps: acum 150 ron, nu mi se pare dif mare, insa cand e vorba de bani, aprecierile sunt mereu relative aici.


#1564
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Da, este vorba de HomeConnect.
Intradevar 150 lei differenta nu e mult doar ca nu reușeam sa identific niciun scenariu la ce aș putea sa folosesc aplicația.
Între timp m-am dezumflat văzând ca ambele modele au cuva nu din inox ci mai degrabă un material de tip plastic ... Posted Image Este vorba de Seria 4 de la Bosch.

Edited by taurash, 20 August 2022 - 12:34.


#1565
MarkBrad

MarkBrad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.10.2020

View Posttaurash, on 20 august 2022 - 12:33, said:

Da, este vorba de HomeConnect.
Intradevar 150 lei differenta nu e mult doar ca nu reușeam sa identific niciun scenariu la ce aș putea sa folosesc aplicația.
Între timp m-am dezumflat văzând ca ambele modele au cuva nu din inox ci mai degrabă un material de tip plastic ... Posted Image Este vorba de Seria 4 de la Bosch.

Eu unul nu aș cumpăra seria 4 de la Bosch cu cuva polinox, în acelasi buget te poți orienta spre Electrolux.

#1566
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006

View Posttaurash, on 20 august 2022 - 12:33, said:

Da, este vorba de HomeConnect.
Intradevar 150 lei differenta nu e mult doar ca nu reușeam sa identific niciun scenariu la ce aș putea sa folosesc aplicația.
Între timp m-am dezumflat văzând ca ambele modele au cuva nu din inox ci mai degrabă un material de tip plastic ... Posted Image Este vorba de Seria 4 de la Bosch.
E de fapt o combinatie unde doar partea de jos este din acest material compozit, restul cuvei fiind din inox. Au niste prieteni un asemenea model de ceva ani - functioneaza ok. Ca si la masinile de rufe unde cuva din asemenea materiale a devenit un standard, nu e vorba de aspect ci de niste criterii practice ca de exemplu: reducerea consumului de energie prin reducerea pierederilor de căldură (metalul se stie ca nu prea e izolant in aceasta privinta)
Ps: solutii similare am mai vazut acum ceva ani si pe alti producatori, insa aceia au folosit inlocuitori la plafon, unde e mai greu vizibil...
Of course, pe langa elementul practic probabil ca si ajuta la costuri de productie/material. Pt full inox probabil trebuie sa te uiti la seriile superioare sau cele facute in Germania probabil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate