Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Centralizare Modul PNI 288 Golf 4

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
axcro

axcro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2018
Salut,

Am un Golf 4 2001 cu centralizare in cheie doar ca nu mai merge. Am un modul PNI 288 de pe un alt Golf si as vrea sa-l montez pe a mea.
Problema e ca nu inteleg unde gasesc firele, de unde vin. E diferit si mult mai dezorganizat pe celalalt golf fata de al meu si nu bate nimic cum trebuie.

Am gasit unde leg firul rosu pe +ul bateriei, bun.
Galben+Negru cu Galben si cu Negru au fost legate impreuna la un fir rosu gros pe care nu prea il gasesc la mine.

Deci restul ma bate, unde sunt celelalte fire? Am considerat ca la mufa aceea ce se vede scoasa in poza ar fi firele de care vorbeste lumea.

Vreau doar blocare/deblocare din telecomanda. Masina are si un buton pt asa ceva in usa, am inteles ca se poate lega direct la el da nu pricep unde ii vin firele in bord. Toata lumea spune de culori si legaturi dar eu nu stiu nici macar unde gasesc aceste fire + ca nici nu bat culorile ca altora. Daca m-ar putea ajuta cineva...


Am atasat poze cu modul si ce e in bord
Cineva sa ma ajute va rog

Attached Files



#2
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Eu am montat un modul din ala pe un focus la un electrician, a stat 2 ore si a verificat/masurat fiecare fir care venea in mufa modulului de control pana a identificat cele pentru semnalul de deschis/inchis de la usi. Daca ai buton de incuiat/descuiat in portiera, treaba e mai simpla. Cel mai simplu e sa desfaci butonul sau fata de la usa si sa vezi ce culoare au firele care ies din el.

Edited by MusafirulCreativ, 02 November 2018 - 15:21.


#3
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Butonul de incuiat/ descuiat din usa la golf4 e conectat la calculatorul usii.
Calculatorul usii comunica pe can cu modulul confort care tot prin can trimite comonda de incuiere /descuiere la calculatorele celorlalte usi.

Nu veti gasi firele de la  butonul usii sub bord.




@initiator, cred ca mai bine repari inchiderea centralizata a masinii.

Edited by dicdobre, 02 November 2018 - 15:48.


#4
axcro

axcro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2018

 dicdobre, on 02 noiembrie 2018 - 15:42, said:


@initiator, cred ca mai bine repari inchiderea centralizata a masinii.

Cred ca asta am sa si fac. Prea multa bataie de cap
Multumesc amandurora!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate